Ταξιδιωτικά αποφθέγματα.

V-Chris

Μέλος
Περιοχή
Νεα Μουδανια
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-STROM 650
Κάτι πολύ ανατρεπτικό σε σχέση με τα όσα έγραψαν οι παραπάνω...και σε αντίθεση με τα όσα πιστεύω κι εγώ. Νομίζω όμως πως είναι καλή τροφή για σκέψη...

Σε ελεύθερη μετάφραση από τον Άρθουρ Σοπενχάουερ:
Οι άνθρωποι που χρειάζονται εξωτερική δραστηριότητα είναι επειδή δεν έχουν εσωτερική δραστηριότητα ... Έτσι η ανησυχία όσων δεν έχουν τίποτα να κάνουν τους οδηγεί στα άσκοπα ταξίδια τους. Αυτό που τους οδηγεί από χώρα σε χώρα είναι η ίδια πλήξη με αυτή η οποία όταν βρίσκονται στο σπίτι τους οδηγεί στο να συσσωρεύονται σε γελοία πλήθη!
-------------------------
Κάθε κοινωνική συναναστροφή απαιτεί αμοιβαία προσαρμογή και διάθεση, γι’ αυτό όσο πιο μεγάλη τόσο και πιο ανούσια. Εντελώς ο εαυτός του μπορεί να είναι κανείς μόνο εφόσον μένει μόνος του. Μόνο τότε είναι ελεύθερος.

Μάλλον μόνο οι μοναχόλυκοι θα κάνουν like στα παραπάνω! :hungover::hungover::hungover::hungover:

Αούούούύύύύ....

Επίσης στο δεύτερο κολλάει το "είτε θεός είτε θηρίο" του Αριστοτέλη
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Κάτι πολύ ανατρεπτικό σε σχέση με τα όσα έγραψαν οι παραπάνω...και σε αντίθεση με τα όσα πιστεύω κι εγώ. Νομίζω όμως πως είναι καλή τροφή για σκέψη...

Σε ελεύθερη μετάφραση από τον Άρθουρ Σοπενχάουερ:
Οι άνθρωποι που χρειάζονται εξωτερική δραστηριότητα είναι επειδή δεν έχουν εσωτερική δραστηριότητα ... Έτσι η ανησυχία όσων δεν έχουν τίποτα να κάνουν τους οδηγεί στα άσκοπα ταξίδια τους. Αυτό που τους οδηγεί από χώρα σε χώρα είναι η ίδια πλήξη με αυτή η οποία όταν βρίσκονται στο σπίτι τους οδηγεί στο να συσσωρεύονται σε γελοία πλήθη!
-------------------------
Κάθε κοινωνική συναναστροφή απαιτεί αμοιβαία προσαρμογή και διάθεση, γι’ αυτό όσο πιο μεγάλη τόσο και πιο ανούσια. Εντελώς ο εαυτός του μπορεί να είναι κανείς μόνο εφόσον μένει μόνος του. Μόνο τότε είναι ελεύθερος.

Μάλλον μόνο οι μοναχόλυκοι θα κάνουν like στα παραπάνω! :hungover::hungover::hungover::hungover:

κουβέντα να γίνετε..
πολλοί μπορει να ειναι οπως αυτα που λέει ο Σοπενχάουερ.,και δεν διαφωνώ καθόλου..
άλλα είπαμε το νομισμα πάντα εχει δυο όψεις,,
σε ταξιδια μπορει να σε παρακινήσει και η μεγάλη εσωτερική δραστηριότητα .,μην ξεχνάμε ότι οι μεγαλύτεροι της ανθρώπινης ιστορίας ταξίδεψαν πολύ στην ζωή τους..

για το δευτερο πάλι θα συμφωνήσω απολύτα.,
και το έχω ξαναγράψει πολλες φορές άλλη φάση το ταξίδι με πολλούς και άλλη φάση το μαναχικό.,
το καθένα έχει την χάρη του όμως..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κι ενα αγαπημενο ρητο,που ταιριαζει και με μας τους χωματινους...πολλακις ειναι αυτο τού Αννιβα:
"Aut viam inveniam aut faciam"...που σημαίνει "ή θα τον βρούμε το δρόμο ή θα τον φτιάξουμε"
;)
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
"The journey is its interruptions".........Ted Simon (νομιζω)..

Ελευθερη μεταφραση..."το ταξιδι ειναι ο,τι διακοπτει στην πορεια του"

Κάτι πολύ ανατρεπτικό σε σχέση με τα όσα έγραψαν οι παραπάνω...και σε αντίθεση με τα όσα πιστεύω κι εγώ. Νομίζω όμως πως είναι καλή τροφή για σκέψη...


-------------------------
Κάθε κοινωνική συναναστροφή απαιτεί αμοιβαία προσαρμογή και διάθεση, γι’ αυτό όσο πιο μεγάλη τόσο και πιο ανούσια. Εντελώς ο εαυτός του μπορεί να είναι κανείς μόνο εφόσον μένει μόνος του. Μόνο τότε είναι ελεύθερος.

Μάλλον μόνο οι μοναχόλυκοι θα κάνουν like στα παραπάνω! :hungover::hungover::hungover::hungover:
Σε ελευθερη μεταφραση απο τον παπου μου....
"Μοναχος σου χορευε κι οσο θελεις πηδα":ok:
Like ως Μονιας λοιπον :D:p;)
 
Top Bottom