Ταξιδιωτικό Σημειωματάριο περί Τουρκίας

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ανεκαθεν ταξιδευα στην επαρχια,οι μεγαλες πολεις για μενα ηταν μια απλη σταση για καφε..χρονια τωρα το εφαρμοζω κ ουδεποτε το μετανιωσα.
τωρα η Κωνσταντινουπολη θα ηταν/κ ισως παραμεινει ενα απλο stop over κατα την επιστροφη μας για Κηπους.
ευκολοτατα αλλαζει/αφαιρειται εντελως.
εν αναμονη του μεθαυριανου καφε με τον φιλο συνταξιδιωτη κ βεβαια των εξελιξεων στην γειτονα χωρα καθως υπαρχει αρκετος καιρος μεχρι τον Μαη.
Αλλωστε (ειναι κοινη γραμμη) δεν εχει γινει ουτε προκειται καμια κρατηση ωστε να εχουμε χασουρα...
το thread θα συνεχισει κανονικα..
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Για ενα ξεκαθαρισμα αναμεσα σε Διοικηση και μειονοτητα στο Kumanovo αλλαξαμε περυσι την εκδρομη στο Μαυροβουνιο.
Μια αλλη ομαδα απο τη Θεσσαλονικη αλλαξε προορισμο για να αποφυγει την επικινδυνη Τυνησια την ιδια περιοδο.
Και οι δυο αλλαγες εγιναν λογω επεισοδιων και συμβαντων και οι δυο αδικως μιας και τελικα δεν συνεβη τιποτα κατα τη διαρκεια τους.
Μεγαλη κουβεντα ανοιγουμε δε λεω πως το thread ειναι ασχετο αλλα σιγουρα θα πρεπει να συνηθισουμε τη ζωη μας
αναμεσα σε αγανακτισμενους, φανατισμενους, εγκλωβισμενους ,με τις υγειες μας που λενε.
Πολύ σωστά ομιλεί ο φίλος Πασχάλης και εγώ να προσθέσω ότι η συζήτηση γίνεται μεταξύ ατόμων ενηλίκων, υγειώς σκεπτομένων και αρκούντως υποψιασμένων ώστε να κρίνουν και να αποφασίζουν ότι θεωρούν σωστότερο για αυτούς.

:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό με την ασφάλεια. ...έχει ανατραπεί γενικώς.
Δεν υπάρχει ασφάλεια, με την ευρύτερη έννοια του όρου.
Φυσικά αν κλιμακωθει η ένταση σε κάποια περιοχή, την αποφεύγουμε.
Μέχρι τότε κάνουμε τα πλάνα μας .....κανονικά.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
τελικα ειμαστε δεσμιοι των παθων μας η' κραταμε αναμενη εκεινη την προιστορικη αναγκη του ειδους μας για συνεχη μετακινηση...



ηρθε κ ο χαρτης,δεν πηρα της Michelin καθως ειχε αναλυση 1/1.000.000 ενω αυτος ο Γερμανικος 1/800.000
σαφως θα τυπωσουμε κ τα κλασικα Α4 αλλα παιχνιδι να γινεται...να ειμαστε στο κλιμα!
πως αλλιως θα νιωσουμε οτι στηνουμε ταξιδι..

(εν αναμονη της σχεδιασης των διαδρομων...stay tuned.)
 

tiflaeisai

Μέλος
Περιοχή
Ἀθῆναι
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Φου τζου ρου & πεντε-πεντε-κοσπέντε
ευχαριστω για την προταση Γιαννη,σαφως δεν θα διστασω να σ'ενοχλησω.ολο κ κατι θα θελω...
αρχιζοντας απο εδω..:D
προφανως το καραβακι για Τσεσμε φευγει απο το ιδιο λιμανι που πιανει κ το καραβι απο Πειραια ε?
Ναι ναι
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ανοιξε ο χαρτης κ τα πρωτα βασικα πλανα στηθηκαν επι αυτου...
συνολο ημερων 7
07-14/05/2016
6 διανυκτερευσεις κ μια στο πλοιο της επιστροφης.
συνολο χιλιομετρων κατα προσεγγιση:2.900-3.000

1η μερα.
2η μερα.
3η μερα.
4η μερα off, περιξ της Καππαδοκιας για τσαρκα με αεροστατο..
5η μερα.
6η μερα.
7η μερα. + το καραβακι αποΤσεσμε για Χιο κ αναχωρηση στις 23.00 για Πειραια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ανοιξε ο χαρτης κ τα πρωτα βασικα πλανα στηθηκαν επι αυτου...
συνολο ημερων 7
07-14/05/2016
6 διανυκτερευσεις κ μια στο πλοιο της επιστροφης.
συνολο χιλιομετρων κατα προσεγγιση:2.900-3.000

1η μερα.
2η μερα.
3η μερα.
4η μερα off, περιξ της Καππαδοκιας για τσαρκα με αεροστατο..
5η μερα.
6η μερα.
7η μερα. + το καραβακι αποΤσεσμε για Χιο κ αναχωρηση στις 23.00 για Πειραια.
Διαφωνω με πρώτη και δεύτερη ημέρα. ...:D
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να πραγματοποιηθει ακριβώς όπως το εχετε σκεφτει:)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Κωστη κοντοχωριανε χωρις ιχνος αντιπαραθεσης κ το ξερεις...για πες που κ γιατι,ισως βοηθησει να κανουμε κατι καλυτερα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστη κοντοχωριανε χωρις ιχνος αντιπαραθεσης κ το ξερεις...για πες που κ γιατι,ισως βοηθησει να κανουμε κατι καλυτερα.
Διότι είναι 2 ημέρες χωρίς ενδιαφέρον. .......ιδίως οδηγικα
Αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη και ίσως κάνω λάθος.


advφον!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αν δε πας στην Πόλη νομιζω οτι σε συμφέρει να πας με καραβι και να γυρίσεις με καραβι
(Ειναι λιγότερα χλμ για τον οδηγό και για την μηχανή και κατ'επεκτασιν λιγότερα χρήματα )
Αν δεν εχεις δει ομως το πανω κομμάτι της Ελλάδας και θες να κανεις και μικρο τουρ ( Αλεξανδρούπολη Καβαλα κλπ) τοτε εννοείται οτι θα πας η θα γυρίσεις απο δρομο !!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν δε πας στην Πόλη νομιζω οτι σε συμφέρει να πας με καραβι και να γυρίσεις με καραβι
(Ειναι λιγότερα χλμ για τον οδηγό και για την μηχανή και κατ'επεκτασιν λιγότερα χρήματα )
Αν δεν εχεις δει ομως το πανω κομμάτι της Ελλάδας και θες να κανεις και μικρο τουρ ( Αλεξανδρούπολη Καβαλα κλπ) τοτε εννοείται οτι θα πας η θα γυρίσεις απο δρομο !!
Δεν νομίζω ότι μπορείς να δεις και πολλά. ...διασχίζοντας εθνική οδό και Εγνατία
Το κομμάτι της Θράκης, θέλει πολλές ημέρες από μόνο του και πάλι δεν φτάνει.
Οπότε. ...και τα χρήματα πολλά , αλλά και ο χρόνος χαμένος.
Πάντα κατά την άποψή μου....

advφον!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Δεν νομίζω ότι μπορείς να δεις και πολλά. ...διασχίζοντας εθνική οδό και Εγνατία
Το κομμάτι της Θράκης, θέλει πολλές ημέρες από μόνο του και πάλι δεν φτάνει.
Οπότε. ...και τα χρήματα πολλά , αλλά και ο χρόνος χαμένος.
Πάντα κατά την άποψή μου....

advφον!!
Εχεις δικιο!!!!
Αλλα απο το τίποτα και το ποτε δεν εχω παει!!
Κάτι ειναι και το οτι πέρασα !!!
Κάτι θα βγει κάτι θα αφήσει έστω και ενα πέρασμα
Ακομα και το οτι θα δεις τα σύνορα στους κήπους κατι σου αφήνει βλέποντας το ποτάμι την γέφυρα τα φυλάκια της σημαίες την μια διπλα στην άλλη .........
Η έσχατια της χώρας μας το σημείο μηδέν με τον δήθεν.....πατροπαράδοτο εχθρό μας
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εχεις δικιο!!!!
Αλλα απο το τίποτα και το ποτε δεν εχω παει!!
Κάτι ειναι και το οτι πέρασα !!!
Κάτι θα βγει κάτι θα αφήσει έστω και ενα πέρασμα
Ακομα και το οτι θα δεις τα σύνορα στους κήπους κατι σου αφήνει βλέποντας το ποτάμι την γέφυρα τα φυλάκια της σημαίες την μια διπλα στην άλλη .........
Η έσχατια της χώρας μας το σημείο μηδέν με τον δήθεν.....πατροπαράδοτο εχθρό μας
Οκ....δεν το είχα σκεφτεί αυτό με τους κηπους:)
Έχεις δίκιο. ..

advφον!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αντιλαβανομαι απολυτα τι λετε κ ειναι σωστο.
δυστηχως ομως τα δρομολογια των βαποριων σε συναρτηση με την αδεια μου δεν βολευουν κατα το ξεκινημα του ταξιδιου,ετσι αποφασισαμε να το κανουμε αναποδα.
ομως θα το εκμεταλευτω κ θα δω εστω κ επιδερμικα την Θρακη που δεν την εχω επισκεφθει ποτε αλλα κ καποιους απο την εδω παρεα βορειους που ισως καταφερουν να πιουμε ενα καφε η' να συμφαγωμεν το σπερας..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δεν νομίζω ότι μπορείς να δεις και πολλά. ...διασχίζοντας εθνική οδό και Εγνατία
Το κομμάτι της Θράκης, θέλει πολλές ημέρες από μόνο του και πάλι δεν φτάνει.
Οπότε. ...και τα χρήματα πολλά , αλλά και ο χρόνος χαμένος.
Πάντα κατά την άποψή μου....
Σορυ για το ΟφΤοπικ αλλά επειδη ακομα ΔΕΝ εχω παει ποτέ Θρακη,και αυτο που λες το εχω ξανακουσει και το πιστευω,καποια στιγμη θα κανονισω μια 10αρα στην Θρακη να την μοτογυρισω σε ολες τις ομορφιες...αξιζει νομιζω!Και μπας και καναμε κανα 3ημερο Ασφαλτινα Βουνα καποια στιγμη εκει στα ομορφα μερη...
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
Σορυ για το ΟφΤοπικ αλλά επειδη ακομα ΔΕΝ εχω παει ποτέ Θρακη,και αυτο που λες το εχω ξανακουσει και το πιστευω,καποια στιγμη θα κανονισω μια 10αρα στην Θρακη να την μοτογυρισω σε ολες τις ομορφιες...αξιζει νομιζω!Και μπας και καναμε κανα 3ημερο Ασφαλτινα Βουνα καποια στιγμη εκει στα ομορφα μερη...
συμφωνω κ επαυξανω να γινει ενα ασφαλτινο εκει πανω.βαρεθηκα να βλεπω το...Λουτρακι!!!!
ασε που θελω κ εγω ενα τουρ στην τουρκια κ δεν εχω βρει ακομα δευτερο ..θυμα
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Γιωργο η ξανθη ειναι πολυ κοντα,τραβατε οσο πιο περα γινεται...ωστε την 2η μερα να ειστε πιο ανετοι κ να δειτε περισσοτερα
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Αχός βαρύς ακούγεται,πολλά τουφέκια πέφτουν...
τι γινεται ρε γμτ 'κει κατω...ειναι νωρις ακομα αλλα λες να μην ειναι κ τοσο safe επιλογη..?:confused:
 
Top Bottom