Ταξιδι στην Ευρωπη...

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Κοι γεια σας.Χριστος Ανεστη και χρονια σας πολλα.Τον Ιουλιο(Θεου και Μερκελ θελοντας)λεω να κανω ενα ταξιδι στην Ευρωπη με την συζυγο.Το προγραμμα ειναι το εξης...
Πατρα-Ανκονα η Βενετια.
Λουμπλιανα και γενικα οτι αξιοθεατο μου υποδειξετε της Σλοβενιας.
Λιμνες Πλιτβιτσε στην Κροατια
Επιστροφη απο Στελβιο,Βερονα Βενετια η Ανκονα-Πατρα.
Το ταξιδι θα εχει διαρκεια 2 εβδομαδων.
Απο εσας θα ηθελα να μου προτεινετε
1ον.Τι αξιοθεατα μπορω να επισκευτω σε αυτα τα μερη,Ιταλια-Σλοβενια-Κροατια?
2ον.Ξενοδοχεια με παρκιν για την μοτο και οικονομικα που εχετε μεινει κι εσεις?
3ον.Που να ΜΗ παω και χανω χρημα και χρονο και τι να προσεξω?
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ιουλιανες Άλπεις Σλοβενία ειναι μαστ
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να δεις την ιμολα ειναι στο δρομο σου μιάμιση ωρα απο Ανκόνα εχει την ομώνυμη πίστα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Δυο βδομάδες αδερφε θα οργωσεις τα παντα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Να την πας στο Hallstatt στην Αυστρια να γεμισει χαμογελα.
Να συνεχισεις μετα τo ρημαδι το Στελβιο στο passo di Gavia για να νιωσεις κι εσυ γλαρος σαν αυτον που το περασε και του εδωσε το ονομα του.
Απο εκει να πας προς Bolzano ή Madonna di campiglio κι οχι στις πολυσυχναστες λιμνες.
Να μην επιχειρησεις διαμονη στην Cortina de Ampezzo λογω των υπερβολικα υψηλων τιμων στα ξενοδοχεια.
Να προσπαθησεις ολα τα χιλιομετρα εντος Δολομιτων να τα κανεις νωρις το πρωι αν το επιτρεπει ο καιρος
ή και αργα το απογευμα που τα αυτοκινουμενα αποσυρονται μαζι με τις ουρες απο υπερφορτωμενα station που δημιουργουν πισω τους.
Στη Βενετια μεναμε παντα στο πολυ οργανωμενο camping Fusina οπου υπαρχουν και λιγα σπιτακια να κλεισεις (καντο απο τωρα)
και ενα καραβακι που σε παει και σε φερνει απο κεντρικο σημειο της πολης με προσιτη χρεωση.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αυτα τα "παντα"θελω να με βοηθησεις να "οργωσω"?Ευχαριστω ολους για τον χρονο σας.
Κοιτά λιγο, στα ταξιδια στο εξωτερικό του Παναγιωτίδη τις γυροβολιές
Εχει μάστερ σε ολες τις Άλπεις
Καθως και εμπεριστατομενες διαδρομες
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Με το καλό να το κάνετε το ταξιδι! Αν βγεις Ανκόνα, νομίζω πρέπει να αφήσεις Κροατία για αλλο ταξίδι. Και το ανατολικό σου όριο να είναι η Σλοβενία. Δολομιτες- Χαλστατ και αν θελετε και ενα πέρασμα απο λίμνες. Καλή οργάνωση!

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Με το καλό να το κάνετε το ταξιδι! Αν βγεις Ανκόνα, νομίζω πρέπει να αφήσεις Κροατία για αλλο ταξίδι. Και το ανατολικό σου όριο να είναι η Σλοβενία. Δολομιτες- Χαλστατ και αν θελετε και ενα πέρασμα απο λίμνες. Καλή οργάνωση!

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φιλε μου σ ευχαριστω εσενα κι ολους για τις απαντησεις σας.Halstatt εχω παει.Το καλοκαιρι του 15 πηγα μεχρι Dubrovnik,δεν ειχα χρονο για τις λιμνες και το αφησα για αλλη φορα.Τωρα που θα βρισκομαι τοσο κοντα λεω να παω στις λιμνες της Κροατιας.Για γενικα μεσα στη Σλοβενια που θα ειναι το κυριως κομματι του ταξιδιου και ο περισσοτερος χρονος θα καταναλωθει εκει τι προτεινεις/τε?
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Φιλε μου σ ευχαριστω εσενα κι ολους για τις απαντησεις σας.Halstatt εχω παει.Το καλοκαιρι του 15 πηγα μεχρι Dubrovnik,δεν ειχα χρονο για τις λιμνες και το αφησα για αλλη φορα.Τωρα που θα βρισκομαι τοσο κοντα λεω να παω στις λιμνες της Κροατιας.Για γενικα μεσα στη Σλοβενια που θα ειναι το κυριως κομματι του ταξιδιου και ο περισσοτερος χρονος θα καταναλωθει εκει τι προτεινεις/τε?
Ωραιος ,πηγαινε στο θεμα για τις Ιουλιανες Αλπεις που βρισκεται στις Μοτοσυναντησεις κ στο Καλενταρι μας κ δες μερικα λινκ με αξιοθεατα που εχει εκει.
Αυτα με ξεσηκωσαν κι εμενα να ανεβω τον Ιουνιο.:)

adv phone
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Ανκονα
Σαν Μαρίνο
Ιμολα
Μπολόνια
Βερόνα
Λιμνη Γκαρντα
Πασο Στελβιο
Πασο Πορντοι
Πασο Γκιαου
Πασο Φαλζαρεγκο
Κορτινα Ντ'Αμπεζο
Grossglockner
Hallstatt
Ιουλιανες Άλπεις
Λιμνη Μπλεντ
Λίμνες Πλιτβιτσε
Παραλιακός Δρόμος προς Ριεκα

Θα πάρει φωτιά το Google!!
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Στο Hallstatt μην βαρεθείς κανε το τουρ μεσα στα ορυχεία αλατος .
Για grossglockner μπορείς να μείνεις στο zell am see υπέροχη πόλη.
Φθηνά δωμάτια καθαρα και πάνω στην λίμνη κυριολεκτικά
Www.gasthof-seestrand.at
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Καλησπερα σας.Επιστρεφω με μια απλη ερωτηση...Ξενοδοχειο/α που εχετε μεινει στη Ljubljana,αξιολογα,φθηνα και με ασφαλες parking για την μοτο πιο/α προετεινετε?
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε αλλα τωρα το 2016 εχει πανω απο 100 ευρω!!!Με αυτα τα χρηματα θα κοιμηθω 4 βραδια συνολικα!!!!!
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Hotel Park - Urban & Green
Εδώ μείναμε πέρυσι...πάρα πολύ καλό, στα 72€/δικλινο, με parking για τις μοτό μπροστά από το ξενοδοχείο, έξω από τη reception σε χώρο ιδιωτικό (κάτι σαν αυλή) και μάλιστα
είχε κρίκους πακτωμένους που μπορείς να βάλεις κλειδαριά.
Πρωινό πλούσιο, δωμάτια άνετα και καθαρά και το βασικότερο, είναι δίπλα σε όλα...με τα πόδια παντού.....!

https://www.booking.com/hotel/si/park.en-gb.html?aid=304142;label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSAhiBW5vcmVmaFyIAQGYAQi4AQbIAQzYAQHoAQH4AQioAgM;sid=a95f1e085b54a4a57774f61ff26915e8;dcid=5#map_closed
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
αν εχεις κυριο σκοπο την σλοβενια κατεβα απο το καραβι βενετια,η λιουμπλιανα ειναι 200χλμ απο κει.
μην κλεισεις δωματιο απο δω για λιουμπλιανα,θα βρεις ευκολα εκει με 30-40 ευρω το δικλινο,δεν θα ταλαιπωρηθεις γιατι ειναι πολυ ανθρωπινη πολη χωρις
κινηση στους δρομους με τελεια ρημοτομια.
στην πολη δεν χρειαζεται να σου πω τι να δεις,θα τα βρεις πανευκολα μονος σου (κεντρο πολης,καστρο κλπ)
να πας sofka loka,lake bled,lake bohim,καταρακτες σαριτζα,ενα σπηλαιο που δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα ενα εχει αν ρωτησεις θα στο πουν και σλοβενικες αλπεις.
γενικα η σλοβενια ειναι μια χωρα μικρο σπιτι στο λειβαδι (αν εισαι τοσο μεγαλος να θυμασαι την σειρα).
αλλα και χωρις τιποτα να ξερεις για το που θα πας,τι θα δεις....θα τα βρεις ολα πανευκολα,αν ξεκινησεις απο λιουμπλιανα προς οποιανδηποτε κατευθυνση,οπου
και να πας θα μαγευτεις απο τα τοπια.
εχω παει 4 φορες και για μενα ειναι η αγαπημενη μου χωρα
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
αν εχεις κυριο σκοπο την σλοβενια κατεβα απο το καραβι βενετια,η λιουμπλιανα ειναι 200χλμ απο κει.
μην κλεισεις δωματιο απο δω για λιουμπλιανα,θα βρεις ευκολα εκει με 30-40 ευρω το δικλινο,δεν θα ταλαιπωρηθεις γιατι ειναι πολυ ανθρωπινη πολη χωρις
κινηση στους δρομους με τελεια ρημοτομια.
στην πολη δεν χρειαζεται να σου πω τι να δεις,θα τα βρεις πανευκολα μονος σου (κεντρο πολης,καστρο κλπ)
να πας sofka loka,lake bled,lake bohim,καταρακτες σαριτζα,ενα σπηλαιο που δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα ενα εχει αν ρωτησεις θα στο πουν και σλοβενικες αλπεις.
γενικα η σλοβενια ειναι μια χωρα μικρο σπιτι στο λειβαδι (αν εισαι τοσο μεγαλος να θυμασαι την σειρα).
αλλα και χωρις τιποτα να ξερεις για το που θα πας,τι θα δεις....θα τα βρεις ολα πανευκολα,αν ξεκινησεις απο λιουμπλιανα προς οποιανδηποτε κατευθυνση,οπου
και να πας θα μαγευτεις απο τα τοπια.
εχω παει 4 φορες και για μενα ειναι η αγαπημενη μου χωρα
το σπηλαιο λεγεται Postonja cave αν θυμαμαι καλα και αξιζει σιγουρα την βολτα!!!
 
Top Bottom