Ταυγετος - Παρνωνας...

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Κι αντε κι εφτασες Κορωνη..

Αντε και εκατσες και κανα δυο μερες...

Ειδες τα φιλαρακια σου, εκανες και κανα δυο βουτιες, ηπιες και τις ρακες σου και τα ουζακια σου..

Βγαινεις καθε μερα απο το σπιτι και με το που σε βλεπει η Gloria ντυμενο τουριστα, σε καρφωνει μ’ εκεινο το βλεμα με το ενα ματι μισοκλειστο, που σε κανει να κατεβαζεις το κεφαλι μ' ενα αισθημα ντροπης ....

Ετσι λοιπον ειπα να τη βγαλω μια βολτιτσα απο νωρις παρα εικοσι, μεχρι αργα και τεταρτο την επομενη.

Ξημερωμα στον Ταυγετο, καφεδακι μεσημεριανο στο Πολυδροσο, ουζακι στην Καστανιτσα και καρυδοπιτα στον Κοσμα!

Αυτο που λενε οτι η καλη μερα απο το πρωι φαινεται??!!

Ε εχουν δικιο!!

Τι μπορει να παει στραβα με τετοιο ξεκινημα????



Τον Ταυγετο τον εχω περασει πολλες φορες, σε ολες τις εποχες του χρονου και με οτι μεσο μπορεις να φανταστεις!
Το να τον περνας ομως τετοια ωρα, λιγο μετα το ξημερωμα εχει μια αλλη μαγεια! Το φως ειναι μοναδικο και ο αερας του εχει μια αλλη μυρωδια!

Ειναι η συντομη και απολυτη απαντηση καποιου, στην ερωτηση «γιατι οδηγεις μοτοσυκλετα?»



Ενα συντομο καφεδακι στη Σπαρτη και αμεσως μετα αναχωρηση για Πολυδροσο (Τζιτζινα) και Καστανιτσα απο ενα δρομο που δεν εχω ξαναπερασει! Μου τον προτεινε φιλος που τον ειχε περασει πριν πολλα χρονια!

Περναει απο Χρυσαφα και η διαδρομη μεχρι και μετα απο το χωριο ηταν, το λιγοτερο που μπορω να πω, απιστευτα βαρετη!!!

Μεχρι που σε καποιο σημειο, λιγη ωρα μετα, κανεις μια στροφη! Και ολα αλλαζουν λες και αλλαξες καναλι! Αποτομα και μαγικα!!

Το τοπιο, η βλαστηση, ο δρομος, η πετρα, ο οριζοντας....ολα!!







Οδηγωντας και σταματωντας καθε λιγο για φωτογραφιες και για να μπορεσω να ρουφηξω λιγο το τοπιο γυρω μου, να το παρω μαζι μου οσο πιο ολοκληρωμενα γινεται, γιατι οι φωτο και τα βιντεο απλα το αποτυπωνουν!! Εσυ το περνεις μαζι σου!!

Στροφη με στροφη το τοπιο και ο δρομος γινονται ολο και πιο ομορφα, ολο και πιο ενδιαφεροντα!

Οδηγωντας κατω απο δεντρα σε ενα πανεμορφο δρομο, φτανεις στην πηγη λιγο πριν το Πολυδροσο, σε ενα σημειο εκπληκτικης ομορφιας, που αποτελει και σημειο αφετηριας πολλαπλων περιπατητικων μονοπατιων!





Αμεσως μετα στο Πολυδροσο για ενα καφεδακι βλεποντας τους ντοπιους στο καφενειο να παρατηρουν και να σχολιαζουν σιωπηλα τους τουριστες, θυμιζοντας μου τους γερους που καθονταν στον κορμο στον Αστεριξ στην Κορσικη!!

Γελασα μονος μου στην σκεψη αυτη , δινοντας τους μπολικη τροφη για σχολια εις βαρος μου!! Χαλαλι τους για την φιλοξενια τους και τον ομορφο τοπο τους!

Στη συνεχεια ο δρομος για Καστανιτσα! Οτι και να πεις γι αυτο το δρομο ειναι λιγο!

Οι στροφες, η βλαστηση, τα δαση, οι θεες, συν το γεγονος οτι οταν περνουσα απο κει ειχαν μολις υλοτομησει απο το δασαρχειο και ολη η διαδρομη απο τη διασταυρωση της Βαμβακους μεχρι και τη διασταυρωση του Αγιου Πετρου, ηταν στρωμενη με κορμους, αναδυοντας τη μυρωδια του ρετσινιου και του φρεσκοκομενου ξυλου!!
Αποροφηθηκα τοσο πολυ με την οδηγηση και την ομορφια αυτου του δρομου εκεινη τη μερα, που ξεχασα να σταματησω για φωτος! Ευτυχως εγραφε το βιντει και μου μεινε κατι να θυμαμαι και να εχω να μοιραστω μαζι σας!


Υπεροχη η Καστανιτσα, πεντακαθαρη και φιλοξενη! Ενα ουζακι με ντοπιο τυρι και ελιες! Η ευτυχια τελικα, ειναι απλη υποθεση, εστω και σε μικρες συντομες δοσεις!





Η κατασταση των Tourance που ειχα τοτε (ηταν το τελευατιο τους ταξιδι), σε συνδυασμο με αυτες τις πληροφοριες, με απετρεψαν απο το να παρω τον 35 χιλιομετρων χωματοδρομο για την Μονη της Ελωνας ή τον Κοσμα!

Ειναι ενας λογαριασμος που εχει μεινει ανοιχτος με την περιοχη (και το λεω για καλο αυτο)..

Ετσι περνωντας την Καστανιτσα κατηφορισα για Αστρος και Λεωνιδιο απο Αρκαδικο χωριο και Τυρο.

Λιγο βαρετη και διαδικαστικη διαδρομη, παραλληλα με τη θαλασσα.

Μια σταση για βενζινη και νερακι (μπολικο και παγωμενο) γιατι στα χαμηλα η θερμοκρασια ηταν ανελεητη!!








Λεωνιδιο και αρχη αναβασης για Κοσμα! Αγαπημενος δρομος που ειχα να τον κανω απο το 1997 με το ZX10! Ομορφη διαδρομη , με πολλα χαρακτηρστικα «πασου» !

Η Μονη Ελωνης, πραγματικο στολιδι και πολυ πολυ προσεγμενη σε ολο της το φασμα!














Επιβεβλημενη επισκεψη αλλα απο τη στιγμη που βγαινεις και ξαναβαζεις μπρος τη μηχανη, το μυαλο σου σκεφτεται ενα πραγμα!! Κοσμα και Καρυδοπιτα!! Βασικα ειναι δυο πραγματα, αλλα οποιος εχει γευτει καρυδοπιτα στον Κοσμα, στο μυαλο του ειναι ενα και αδιαιρετο!!




Μετα απο την πολυαναμενομενη ευφορια, αρχισε η καθοδος για Γερακι και Σκαλα.

Οσο κατεβαινες προς το Λακωνικο, τοσο η ζεστη και γινοταν αφορητη! Ηταν απο τις πιο ζεστες μερες του καλοκαιριου!! Ειχα σκοπο να κατεβω Γυθειο και Αρεοπολη και να γυρισω απο Καρδαμηλη και Στουπα, κυκλωνοντας τον Ταυεγτο! Αλλα η ζεστη μ εκανε να αλλαξω γνωμη μιας και δεν παλευοταν με τιποτα εκεινη τη μερα!!

Ετσι στροφη δεξια στο Γερακι , Γκοριτσα, Σπαρτη και ξανα Ταυγετος ! Καθολου ασχημα οπως και να εχει! Σε καμια περιπτωση το περασμα του Ταυγετου δεν αποτελει διαδικαστικο ή διεκπεραιωτικο ζητημα για εναν μοτοσυκλετιστη!

Ο Καιαδας παντα εκφοβιστικος, ειδικα τετοια ωρα με τις σκιες και το περιεργο φως της ωρας, οι σπηλιες, τα τουνελ, μεχρι το καφενεδακι στις πηγες πανω απο την Αρτεμισια, τελευταια σταση πριν την τελικη ευθεια για Κορωνη, αργα το απογευμα!



Για τα κοματια της διαδρομης που "ξεχασα¨να φωτογραφισω, παραθετω το link, για οσους εχουν υπομονη
show teeth

 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Μπραβο!Πολυ ''γεματη'' η βολτα σου,σε πανεμορφα κομματια!
Πανέμορφα αγαπημένα μέρη.
:hailbig:
Ευχαριστω πολυ και τους δυο!
Οντως εκπληκτικης ομορφιας και τεραστιου ενδιαφεροντος, μερη και διαδρομες!!
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Ωραία βόλτα, αναψυχή !:ok:
Ελλαδαρα....!!!
Τι να λέμε??
Ωραία περιγραφή και ακόμα πιο ωραίες φωτο...:friendship:
Ευχαριστω πολυ κυριοι!!
Ελλαδα....απο θεμα φυσικης ομορφιας και ποικιλιας, ειναι μοναδικη!!

:friendship::biker2:
 

openwater

Μέλος
Περιοχή
Καλαματα
Όνομα
Νικος
Μοτό
ktm 950 Adventure...
Μπραβο σου Δημητρη,ομορφες εικονες...ο ταυγετος σε ολο του το μεγαλειο....να εισαι καλα να βολταρεις:friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ελλαδαρα....!!!
Τι να λέμε??
Ωραία περιγραφή και ακόμα πιο ωραίες φωτο...:friendship:
ειν' ομορφος ο τοπος μας ωρε!λιγο νοικοκυριο μας λειπει κ ολοι αυτοι οι γιδοβοσκοι στις Αλπεις θα κλαιγαν με μαυρο δακρυ...
Δημητρη 'σαι ωραιος φιλε,παντα οι βολτες εχουν κατι διαφορετικο να πουν!:friendship:
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
ειν' ομορφος ο τοπος μας ωρε!λιγο νοικοκυριο μας λειπει κ ολοι αυτοι οι γιδοβοσκοι στις Αλπεις θα κλαιγαν με μαυρο δακρυ...
Δημητρη 'σαι ωραιος φιλε,παντα οι βολτες εχουν κατι διαφορετικο να πουν!:friendship:

Ευχαριστω Γιωργο!! Συμφωνω απολυτα για τους γιδοβοσκους και επαυξανω!!!:yew:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Eτσι σού φτιαχνει ενα βαρετο κ πληκτικο μεσημερι μεσα στα τσιμεντα της πολης...διαβαζεις,ξεφευγεις και ομορφιεεεεεεεεεες!:)Ωραιος ρε Δημητρη πες ενα μπραβο στη Γκλορια που σε πηγε στα μερη που ειδαμε κ εμεις...:friendship:
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Eτσι σού φτιαχνει ενα βαρετο κ πληκτικο μεσημερι μεσα στα τσιμεντα της πολης...διαβαζεις,ξεφευγεις και ομορφιεεεεεεεεεες!:)Ωραιος ρε Δημητρη πες ενα μπραβο στη Γκλορια που σε πηγε στα μερη που ειδαμε κ εμεις...:friendship:
Το μπραβο στη Γκλορια, ειναι μονιμο και αδιαπραγματευτο, Κωστα μου!! :)
Χαιρομαι που πηρα το μυαλο σου απο τα τσιμεντα και το πηγα εκει, που εχω καταλαβει, οτι ανηκει .... :yew::photo:
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Καλά που έκανες..:ok:
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Πολύ πολύ ωραία βόλτα! Μπράβο!!!! Το βίντεο υπέροχο!!!!
Καλά που έκανες..:ok:
Ευχαριστω πολυ και τους δυο!!
Αντρεα χαιρομαι που σ αρεσε.. :friendship:
Γιωργο εκανα πολυ καλα και ελπιζω κι ακομα καλυτερα στο μελον.. :)
 
Top Bottom