Τι "ειδους" moto-ταξιδιωτης εισαι?

Randagio o Ragionere?


  • Total voters
    34

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS


Αφορμη γι'αυτο το θεμα πηρα απο την σελιδα Ιταλων μοτοσυκλετιστων, εδω: https://www.facebook.com/pages/Viaggiare-in-moto/1503805039846267

To ερωτημα απλο, η απαντηση, προφανως οχι μια! (Μιας και υπαρχουν πολλες ενδιαμεσες καταστασεις..)

Περνοντας λοιπον αυθαιρετα ως "δεδομενο" οτι μιλαμε για ταξιδι 10-20 ημερων (πιο λιγο 'η πιο πολυ ισως δεν εχει νοημα ο ακριβης προγραμματισμος, μιας και αλλαζε αναλογα και εκθετικα η περιπτωση του απροοπτου) εσεις τι ειστε?
"Randagio" ( Παμε και οπου βγει, ενα πραμα! :p ) 'η "ragionere" (Προγραμματισμενος, οσο αναφορα τις διαδρομες, "ΡΟΙ", διαμονες)???

Σκοπιμως, στην "ψηφοφορια" δεν εβαλα τις -απειρες- ενδιαμεσες καταστασεις (του τυπου "εξαρταται απο την παρεα, το χρονο, την ορεξη, τα λεφτα, τον προορισμο, τα μηχανακια" κ.ο.κ. Aφησα ομως τη δυνατοτητα καποιος να διαλεξει και τα δυο! ;))

Ψηφιζουμε!! :p


Υ.Γ. Προσωπικα, το δευτερο.. Οι -οικονομικοι- καιροι ειναι δυσκολοι και το κυνηγι της δουλειας επιβεβλημενο.. Κερδιζω αρκετα χρηματα κανοντας προκρατησεις, ξερω οτι, χωρις απροοπτο, θα ειμαι πισω στη ωρα μου και, μελετωντας τις διαδρομες δεν αφηνω και πολλα που να μην τα δω! (Ασε που, η μελετη των διαδρομων ειναι το μισο ταξιδι! ;) )
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
(Ασε που, η μελετη των διαδρομων ειναι το μισο ταξιδι! ;) )
Μιας και ο χρόνος μου είναι πάντα περιοριΟΡΙΣΜΕΝΟΣ θα συμφωνήσω, άλλωστε, όπως έγραψε και black_hawk,
ξεκινώ να ταξιδεύω από Φεβρουάριο σχεδιάζοντας ......
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
θα συμφωνησω για την μελετη διαδρομων, αξιοθέατων, κλπ.....αλλα ο προγραμματισμος στην διαμονη και το κλεισιμο ξενοδοχείων, από νωρις, περιοριζει ολο το ταξιδι..
ισως να φταιει η θαλασσα, αλλα σε αυτό το θεμα, είμαι χυμα στο κυμα:D
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Βασικα ειμαι της οργανωσης αλλα υπο ορους, δηλαδη οχι των ακρων. Αναλογα παντα για που ξεκιναω....εαν εχω χρονικο περιθωριο δεν προγραματιζω τιποτα, εαν ο χρονος ειναι περιορισμενος οποτε και πολυτιμος, προσπαθω να ειναι ολα με καθε λεπτομερια. Εκει ομως που δεν υπαρχει "εαν" ειναι στην τεχνικη οργανωση της μοτο, και στην ασφαλεια...
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Μου "έχουν βγεί" και το ένα και το άλλο, αλλά κυρίως του προγραμματισμού, τουλάχιστον σε γενικές γραμμές, αφήνοντας μερικά μικρά περιθώρια για παρεκκλίσεις....... Άλλωστε, όπως ανέφερε και ο Μαυρογέραξ, το μισό ταξίδι είναι στο ψάξιμο.
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Στη φάση που βρίσκομαι προτιμώ το ΧΥΜΑ !!!!!Θέλω ενα ταξίδι και όπου βγεί. Πέρα απο αυτο που άνεφερε ο Malco ως προς την τεχνικη οργανωση της μοτο, και την ασφαλεια οπου θα συμφωνήσω ταμάλα :ok:.
Παω να "ψοφίσω" "Randagio" :D :D :D
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Στα λίγα πολυήμερα ταξίδια μου απλά βάζω στο μυαλό μου την κατεύθυνση και τον πιθανό προορισμό και όπου φτάσω. Έτσι κι αλλιώς πάντα στο τέλος χάνομαι! :D
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Το κατάλληλο servise πριν και όπου με βγάλει ο δρόμος.
Έχω ξεκινήσει για ελαφονησο και κατέληξα innsbruck ,και αντί για Ελβετία βρέθηκα Καβάλα ,θέλω γιατρό ??
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Κοι γεια σας.Αν μου επιτρεπετε να πω κι εγω την γνωμη μου.Δεν νομιζω κανεις απο εμας να πηγαινει(για μακρινα ταξιδια αναφερομαι)στο οπου με βγαλει!!!Μπορει να μη θελουμε να το καταλαβουμε αλλα η προετοιμασια γινεται,αλλος εκτεταμενη αλλος μερικως.Δεν νομιζω καποιος απο εμας να φυγει απο την(Πατρα,η πολη μου)να θελει να παει στην Καλαματα βολτιτσα κ αντ αυτου να παρει το καραβι και να τερματησει στη Β.Ευρωπη χωρις να εχει γινει καποια μελετη.Φιλε Akis δεν γνωριζουμε τις προυποθεσεις πως κατεληξες να κανεις αυτες τις υπερβασεις αλλα νομιζω πως θα εισαι 1 η 2/1.000.000!!!Εγω θα ψηφισω του "προγραμματισμου".Ενα ταξιδι(λενε)διαρκει οσο να ξεκινησουμε το επομενο.Εαν θελει καποιος να ταξιδεψει στην Ευρωπη το καλοκαιρι,το πρωτο σκελος αρχιζει το ταξιδι απο την στιγμη που θα ανοιξει τον πρωτο χαρτη,την πρωτη πληροφορια απο pc,απο φιλο,απο αγνωστο.Το δευτερο σκελος ειναι η πραγματοποιηση του και το 3ο σκελος ειναι οι αναμνησεις του,μεχρι να του μπει στο μυαλο το επομενο.Σιγουρα ειναι μια καλη εμπειρια το "οπου με βγαλει"αλλα για ΠΣΚ.Τεσπα ειναι μια μεγαλη συζητηση αλλα η "ηδονη" της προετοιμασιας ειναι ασυγκριτη.Ευχαριστω για τον χρονο σας.
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Το χύμα έχει συμβεί.
Αλλά ούτε οι καιροί, ούτε οι ηλικίες είναι πια για τέτοια.
Όχι, από Ελαφόνησο Innsbruck, δεν μου έχει τύχει, ούτε θα μου τύχαινε.
Για να συμβεί αυτό σημαίνει ότι έφυγες με μια χρυσή (το λιγότερο) πιστωτική στην τσέπη.
Αυτό γιατί "backpacking" και ΒΕΝΖΙΝΗ δεν πάνε μαζί.
Και ο Τσε που έκανε την βολτάρα που έκανε, μεγαλοαστός ήταν, μετά την είδε αλλιώς. (άσε που άλλο κόστος είχε τότε η βενζίνη)
Γι' αυτό και όλα τα μεγάλα project που διαβάζουμε και ζηλεύουμε είναι ακριβώς αυτό: PROJECTS. Κάποιοι που έχουν οργανώσει τα περισσότερα της πορείας, έχουν διαθέσει τον χρόνο (= χρήμα) και το χρήμα (= χρήμα) για να το κάνουν. Πολλές φορές και με σπόνσορες κλπ. (οκ άλλοι απλά έφαγαν το εφάπαξ - λέξη που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουμε, κάποιοι είναι πιο τυχεροί)
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Έχοντας...... ένα "θέμα" με την οργάνωση.. και χωρίς να το επιλέξω θα μου βγεί αυτό >>>>"Randagio" ( Παμε και οπου βγει, ενα πραμα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ είμαι μια ενδιάμεση κατάσταση.
Δεν υπάρχει περίπτωση να φύγω για Μεσσηνία και να καταλήξω Ισπανία:D , γιατί ούτε το χρήμα υπάρχει (για βενζίνα και νερό, νερό και βενζίνα....-έστω) ούτε ο αντίστοιχος χρόνος.
Με δεδομένο το όποιο χρήμα και επίσης δεδομένο το χρόνο (max 15 μέρες κάτι καλά χρόνια, τώρα με τον πίτσι το 3ήμερο είναι υπόθεση, εύχομαι σε κανά δυό χρόνια να επανέλθω στα 10ήμερα+), βάζω στόχο μια περιοχή/νομό/περιφέρεια και φεύγω.
Αποφεύγω κρατήσεις, δεν δεσμέυομαι ως προς τις διανυκτερεύσεις , παίρνω σκηνάκι μαζί μου και τα βασικά για 3-4 δ/ν στο βουνό/σε παραλία κλπ και την κάνω!!!!
Από διαδρομές, αφού επιλέξω κάποια σημεία που θέλω οπωσδήποτε να δω, βγάζω πιθανές διαδρομές. Τις φορτώνω στο GPS κι έχω μαζί μου πάντα και τους κλασσικούς χάρτες.
Μετά, όλα μπαίνουν στη μαρμίτα!
Η κακαβιά που βγαίνει, ποτέ δε με απογοήτευσε.....:);)
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Θεωρώ ότι το "χύμα" είναι πολύ μεγάλη κουβέντα μιλώντας βέβαια για μεγάλα ταξίδια.
Ο μοτοσικλετιστές που θα ξεκινήσει ένα μεγάλο ταξίδι "χύμα κι όπου βγει" κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είναι ένας πολύ έμπειρος μοτοσικλετιστής στο κομμάτι του μοτοτουρισμού, ο οποίος έχει σίγουρα περάσει και από τη φάση του οργανωμένου ταξιδιού. Ο μοτοσικλετιστής αυτός πρέπει να έχει τέτοια εμπειρία όπου να είναι σε θέση να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε δυσκολία προκύψει στο ταξίδι του. Κατά κύριο λόγο πιστεύω ότι πρέπει να έχει πολύ καλά οργανωμένο ατομικό εξοπλισμό έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο εξαρτημένος από τις κατα τόπους δυσκολίες όσον αφορά κυρίως διαμονή και σίτιση. Σίγουρα βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο και το γενικό πλάνο του ταξιδιού που έχει κάποιος στο μυαλό του. Φανταστείτε έναν άπειρο μοτοταξιδιώτη να ξεκινήσει χύμα να κάνει ένα ταξίδι στην Αφρική.:banghead:
Ένα ταξίδι σε πιο οργανωμένες κοινωνίες (π.χ. Ελλάδα ή Ευρώπη), μπορεί κάποιος σίγουρα να το κάνει πιό εύκολα "χύμα", αλλά πιστεύω ότι η δυσκολία εκεί είναι κυρίως ο έλεγχος του οικονομικού, αν κάποιος ταξιδεύει με περιορισμένο μπάτζετ, αφού οι τιμές σε ένα μέρος που δεν το έχεις ερευνήσει πριν το επισκεφτείτε μπορεί να έχει εξωφρενικές τιμές και ενδεχομένως χρειαστεί να επιστρέψεις και με οτοστόπ.:thumbsdown:
Τώρα όσον αφορά την ερώτηση του θέματος, εγώ σε όλα τα ταξίδια μου μέχρι τώρα είμαι ragionere, αλλά πιστεύω ότι και το randagio υπό προϋποθέσεις (βλ. ως ανωτέρω τοποθετήσεις μου) έχει κι αυτό τη μαγεία του.
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Θεωρώ ότι το "χύμα" είναι πολύ μεγάλη κουβέντα μιλώντας βέβαια για μεγάλα ταξίδια.
Ο μοτοσικλετιστές που θα ξεκινήσει ένα μεγάλο ταξίδι "χύμα κι όπου βγει" κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είναι ένας πολύ έμπειρος μοτοσικλετιστής στο κομμάτι του μοτοτουρισμού, ο οποίος έχει σίγουρα περάσει και από τη φάση του οργανωμένου ταξιδιού. Ο μοτοσικλετιστής αυτός πρέπει να έχει τέτοια εμπειρία όπου να είναι σε θέση να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε δυσκολία προκύψει στο ταξίδι του. Κατά κύριο λόγο πιστεύω ότι πρέπει να έχει πολύ καλά οργανωμένο ατομικό εξοπλισμό έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο εξαρτημένος από τις κατα τόπους δυσκολίες όσον αφορά κυρίως διαμονή και σίτιση. Σίγουρα βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο και το γενικό πλάνο του ταξιδιού που έχει κάποιος στο μυαλό του. Φανταστείτε έναν άπειρο μοτοταξιδιώτη να ξεκινήσει χύμα να κάνει ένα ταξίδι στην Αφρική.:banghead:
Ένα ταξίδι σε πιο οργανωμένες κοινωνίες (π.χ. Ελλάδα ή Ευρώπη), μπορεί κάποιος σίγουρα να το κάνει πιό εύκολα "χύμα", αλλά πιστεύω ότι η δυσκολία εκεί είναι κυρίως ο έλεγχος του οικονομικού, αν κάποιος ταξιδεύει με περιορισμένο μπάτζετ, αφού οι τιμές σε ένα μέρος που δεν το έχεις ερευνήσει πριν το επισκεφτείτε μπορεί να έχει εξωφρενικές τιμές και ενδεχομένως χρειαστεί να επιστρέψεις και με οτοστόπ.:thumbsdown:
Τώρα όσον αφορά την ερώτηση του θέματος, εγώ σε όλα τα ταξίδια μου μέχρι τώρα είμαι ragionere, αλλά πιστεύω ότι και το randagio υπό προϋποθέσεις (βλ. ως ανωτέρω τοποθετήσεις μου) έχει κι αυτό τη μαγεία του.
Ετσι...
Ωραιος! :)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θεωρώ ότι το "χύμα" είναι πολύ μεγάλη κουβέντα μιλώντας βέβαια για μεγάλα ταξίδια.
Ο μοτοσικλετιστές που θα ξεκινήσει ένα μεγάλο ταξίδι "χύμα κι όπου βγει" κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να είναι ένας πολύ έμπειρος μοτοσικλετιστής στο κομμάτι του μοτοτουρισμού, ο οποίος έχει σίγουρα περάσει και από τη φάση του οργανωμένου ταξιδιού. Ο μοτοσικλετιστής αυτός πρέπει να έχει τέτοια εμπειρία όπου να είναι σε θέση να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε δυσκολία προκύψει στο ταξίδι του. Κατά κύριο λόγο πιστεύω ότι πρέπει να έχει πολύ καλά οργανωμένο ατομικό εξοπλισμό έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο εξαρτημένος από τις κατα τόπους δυσκολίες όσον αφορά κυρίως διαμονή και σίτιση. Σίγουρα βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο και το γενικό πλάνο του ταξιδιού που έχει κάποιος στο μυαλό του. Φανταστείτε έναν άπειρο μοτοταξιδιώτη να ξεκινήσει χύμα να κάνει ένα ταξίδι στην Αφρική.:banghead:
Ένα ταξίδι σε πιο οργανωμένες κοινωνίες (π.χ. Ελλάδα ή Ευρώπη), μπορεί κάποιος σίγουρα να το κάνει πιό εύκολα "χύμα", αλλά πιστεύω ότι η δυσκολία εκεί είναι κυρίως ο έλεγχος του οικονομικού, αν κάποιος ταξιδεύει με περιορισμένο μπάτζετ, αφού οι τιμές σε ένα μέρος που δεν το έχεις ερευνήσει πριν το επισκεφτείτε μπορεί να έχει εξωφρενικές τιμές και ενδεχομένως χρειαστεί να επιστρέψεις και με οτοστόπ.:thumbsdown:
Τώρα όσον αφορά την ερώτηση του θέματος, εγώ σε όλα τα ταξίδια μου μέχρι τώρα είμαι ragionere, αλλά πιστεύω ότι και το randagio υπό προϋποθέσεις (βλ. ως ανωτέρω τοποθετήσεις μου) έχει κι αυτό τη μαγεία του.
συμφωνω με τα παραπανω!!!!
εγω παλι ειμαι γενικως.......στον αερα ολα.........δηλαδη ενα χοντροκομενο σχεδιο μια ασφαλεια στην μηχανη(βοηθειας οδικης) μια ενεργη καρτα μια προσευχη στους θεους του κοζμου!!!και τελος ενα μεγαλο χαμογελο !!!!!!!!!!!
το τελευταιο το συστεινω ανεπιφυλακτα
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Παιδιά μη γνωρίζοντας το "background" κάθε ανθρώπου, όλα αυτά που λέμε είναι "out of context".
Άλλος είναι επιχειρηματίας και δουλεύει από χόμπι.
Άλλος είναι Δ.Υ. και παίρνει άδειες από τη σημαία.
Άλλος είναι 40αρης... συνταξιούχος και κάνει τη ζωή του.
Άλλος "σαπίζει" σε ένα γραφείο για τρεις κι εξήντα.
Άλλος είναι καλλιτέχνης και ότι και να κάνει τον δικαιολογούν.
Άλλος είναι η δουλειά του να καβαλάει τη μηχανή και να εξαφανίζεται (μπορεί να τον πληρώνουν κιόλας).
Άλλος είναι εργένης.
Άλλος έχει μεγάλα παιδιά. Μπορεί και να έχει παιδί τόσο μεγάλο που έρχεται με τη δική του μηχανή παρέα.
Άλλος έχει γυναίκα που θέλει να κάθεται στην πίσω σέλα αγκαλιά του και είναι πλήρης.
Άλλος έχει κοπέλα που δεν μπορεί να κάτσει ούτε μισή ώρα στη σέλα.
Άλλος έτσι κάνει ψυχοθεραπεία.
Άλλος μαζεύει για να τα κάνει αυτά, αντί να τα τρώει "στα μπουζούκια" (που λέγαμε κάποτε).
Άλλος μαζεύει για να τα κάνει αυτά, γιατί ποτέ δεν θα τα έτρωγε στα μπουζούκια.
Άλλος κάνει και αυτά, τα τρώει και στα μπουζούκια.
Άλλος αποφασίζει σε δευτερόλεπτα ακόμα και δύσκολες αποφάσεις.
Άλλος μελετάει με τις μέρες ακόμα και αν θα πάει την Κυριακή να φάει στους δικούς του.
Άλλος είναι τυχερός.
Άλλος είναι άτυχος.
Άλλος τολμά.(σε όλα τα επίπεδα)
Άλλος προσέχει για να έχει. (σε όλα τα επίπεδα)

Και πολλά ακόμα και συνδυασμούς.
Δεν είναι λοιπόν τι "μοτο-ταξιδιώτης είσαι" αλλά "τι άνθρωπος είσαι".
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παιδιά μη γνωρίζοντας το "background" κάθε ανθρώπου, όλα αυτά που λέμε είναι "out of context".
Άλλος είναι επιχειρηματίας και δουλεύει από χόμπι.
Άλλος είναι Δ.Υ. και παίρνει άδειες από τη σημαία.
Άλλος είναι 40αρης... συνταξιούχος και κάνει τη ζωή του.
Άλλος "σαπίζει" σε ένα γραφείο για τρεις κι εξήντα.
Άλλος είναι καλλιτέχνης και ότι και να κάνει τον δικαιολογούν.
Άλλος είναι η δουλειά του να καβαλάει τη μηχανή και να εξαφανίζεται (μπορεί να τον πληρώνουν κιόλας).
Άλλος είναι εργένης.
Άλλος έχει μεγάλα παιδιά. Μπορεί και να έχει παιδί τόσο μεγάλο που έρχεται με τη δική του μηχανή παρέα.
Άλλος έχει γυναίκα που θέλει να κάθεται στην πίσω σέλα αγκαλιά του και είναι πλήρης.
Άλλος έχει κοπέλα που δεν μπορεί να κάτσει ούτε μισή ώρα στη σέλα.
Άλλος έτσι κάνει ψυχοθεραπεία.
Άλλος μαζεύει για να τα κάνει αυτά, αντί να τα τρώει "στα μπουζούκια" (που λέγαμε κάποτε).
Άλλος μαζεύει για να τα κάνει αυτά, γιατί ποτέ δεν θα τα έτρωγε στα μπουζούκια.
Άλλος κάνει και αυτά, τα τρώει και στα μπουζούκια.
Άλλος αποφασίζει σε δευτερόλεπτα ακόμα και δύσκολες αποφάσεις.
Άλλος μελετάει με τις μέρες ακόμα και αν θα πάει την Κυριακή να φάει στους δικούς του.
Άλλος είναι τυχερός.
Άλλος είναι άτυχος.
Άλλος τολμά.(σε όλα τα επίπεδα)
Άλλος προσέχει για να έχει. (σε όλα τα επίπεδα)

Και πολλά ακόμα και συνδυασμούς.
Δεν είναι λοιπόν τι "μοτο-ταξιδιώτης είσαι" αλλά "τι άνθρωπος είσαι".
το "επιασες" απο την γενικη ματια το θεμα....
ολα αυτα που αναφερεις ειναι πολυ σωστα, αλλα εδω μιλαμε οταν βρεθει σε ενα ταξιδι ενας απο αυτους τους ανθρωπους, τι πλανα και σχεδια κανει.....
εκει νομιζω παιζει ρολο ο χαρακτηρας και τα φραγκα.......με τον χαρακτηρα να εχει προβαδισμα.
γνωριζω πολλους ανθρωπους με χρημα, να ταξιδευουν "χυμα", γιατι τους αρεσει...
και φυσικα υπαρχουν ανθρωποι χωρις χρημα, που δεν ταξιδευουν γιατι τους λειπουν τα φραγκα για το 5στερο ξενοδοχειο..

για εμενα ο σκοπος ειναι το ταξιδι και οχι το καλο ξενοδοχειο ή το καλο φαγητο...
αν βρειτε και την γυναικα που θα ειναι στα ιδια γραδα, τοτε θα ειναι ολα πιο ευκολα
 
Top Bottom