Τι "ειδους" moto-ταξιδιωτης εισαι?

Randagio o Ragionere?


  • Total voters
    34

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Πέρσι για Πάσσα σχεδιάζαμε από Φεβρουάριο για τον Αύγουστο.

Φέτος ήδη έχουν ανοιχτεί οι χάρτες. Η άδεια από τη δουλειά είναι ήδη προγραμματισμένη. 292 μέρες ακόμα και φύγαμεεεεε.
10 με 15 μερούλες. Μάλλον τίνουμε προς ΓαλλοΕλβετικές Αλπεις.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστά από τη γενική το έπιασα.
Πάντως ήδη σε προηγούμενο post είπα ότι ουσιαστικά ΜΟΝΟ οι άνθρωποι με χρήμα μπορούν (τώρα πια) να ταξιδεύουν χύμα με μηχανή.

Κι αυτό εξαρτάται.
Αν αρκείται κάποιος στα βασικά, μένει να βρει το χρόνο. Δε χρειάζεται πολύ χρήμα..., ακόμα κι αν είσαι χύμα!
Βενζίνη και νερό;)
Αρκεί να "ζεις" για το ταξίδι.
Αν για κάποιους ταξίδι σημαίνει και ξενοδοχειάρα, και εστιατόρια κλπ, τότε χρειάζονται φράγκα.
Αν κάποιος κοιμάται και σε σκηνή, μαγειρεύει και μόνος κλπ, τότε θέλει μπερζίνα και νερό.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σωστά από τη γενική το έπιασα.
Πάντως ήδη σε προηγούμενο post είπα ότι ουσιαστικά ΜΟΝΟ οι άνθρωποι με χρήμα μπορούν (τώρα πια) να ταξιδεύουν χύμα με μηχανή.
Συμβαινει γυρω μου ακριβως το αντιθετο.
Χυμα με μηχανη ταξιδευουν μονο ανθρωποι με λιγο χρημα.
Για μενα μαλιστα που ειναι δεδομενο το ''εδρα οπου νυχτωσει'' ειναι απολυτως φυσιολογικο.
Δες εδω για παραδειγμα που μπορεις να πας (απο τη Θεσσαλονικη) με 250 ευρω...και την καταλληλη παρεα.
http://www.advride.gr/threads/Αθάνατα-Βαλκανικά-Βουνά.22/
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Εντάξει το πρώτο μου ταξίδι που έκανα που ήτανε άξιο αναφοράς θα έλεγα ότι ημουν χύμα. Αλλά και στο χαρακτήρα μου είναι χύμα. Οπότε γενικώς είμαι χύμα.
Οπότε αν είσαι χύμα, θεωρώ ότι έχεις δυο θετικά και δυο αρνητικό. Το αρνητικό είναι ότι δεν θα δεις πάρα πολλά πράγματα, και με το που επιστρέψεις στη βάση σου, θα ρίχνεις τρελό μπινελίκι γιατί είσαι χύμα. Και ότι θα χάσεις όλη τη μαγεία της οργάνωσης του ταξιδιού, με αποτέλεσμα το ταξίδι σου να διαρκέσει ουσιαστικά πολύ λιγότερο επειδή πολύ απλά δεν θα το σχεδιάσεις.
Και τα θετικά είναι... Ότι οπιο αξιοθέατο τελικά δεις, θα τα καραγουστάρεις γιατί πολύ απλά δεν ήξερες οτι υπάρχουν.Δηλαδή θα είναι έκπληξη. Και ότι θα δεις, πολλά πράγματα που δεν θα έβλεπες αν ήσουν οργανωτικός. Γιατί από κει που θα πηγαίνεις, πολύ απλά δεν θα πήγαινες γιατί ουσιαστικά δεν θα είχε κάτι ιδιαίτερο για να δεις. Οπότε ουσιαστικά, θα οδηγήσεις και θα βρεθεις, σε όχι τόσο τουριστικά μονοπάτια. Και έτσι για το μέλλον θα έχεις ακόμα ένα δέλεαρ. Να ξαναπάς για να δεις αυτά που τελικά δεν είδες....
Αν είσαι χύμα, ένας προορισμός ποτέ δεν εξαντλείται. Γιατί πολύ απλά, κάτι δεν θα δεις, και κάτι θα αφήσεις για να το ξαναδείς την επόμενη φορά που θα βρεθείς εκεί... Αν είσαι οργανωτικός, βλέπεις οτι θες να δεις, και μετά ξεκινάς για άλλους πιο μακρινούς και πιο απαιτητικούς προορισμούς. Ίσως, και μέχρι τα πέρατα της γης. ..
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Εντάξει το πρώτο μου ταξίδι που έκανα που ήτανε άξιο αναφοράς θα έλεγα ότι ημουν χύμα. Αλλά και στο χαρακτήρα μου είναι χύμα. Οπότε γενικώς είμαι χύμα.
Οπότε αν είσαι χύμα, θεωρώ ότι έχεις δυο θετικά και δυο αρνητικό. Το αρνητικό είναι ότι δεν θα δεις πάρα πολλά πράγματα, και με το που επιστρέψεις στη βάση σου, θα ρίχνεις τρελό μπινελίκι γιατί είσαι χύμα. Και ότι θα χάσεις όλη τη μαγεία της οργάνωσης του ταξιδιού, με αποτέλεσμα το ταξίδι σου να διαρκέσει ουσιαστικά πολύ λιγότερο επειδή πολύ απλά δεν θα το σχεδιάσεις.
Και τα θετικά είναι... Ότι οπιο αξιοθέατο τελικά δεις, θα τα καραγουστάρεις γιατί πολύ απλά δεν ήξερες οτι υπάρχουν.Δηλαδή θα είναι έκπληξη. Και ότι θα δεις, πολλά πράγματα που δεν θα έβλεπες αν ήσουν οργανωτικός. Γιατί από κει που θα πηγαίνεις, πολύ απλά δεν θα πήγαινες γιατί ουσιαστικά δεν θα είχε κάτι ιδιαίτερο για να δεις. Οπότε ουσιαστικά, θα οδηγήσεις και θα βρεθεις, σε όχι τόσο τουριστικά μονοπάτια. Και έτσι για το μέλλον θα έχεις ακόμα ένα δέλεαρ. Να ξαναπάς για να δεις αυτά που τελικά δεν είδες....
Αν είσαι χύμα, ένας προορισμός ποτέ δεν εξαντλείται. Γιατί πολύ απλά, κάτι δεν θα δεις, και κάτι θα αφήσεις για να το ξαναδείς την επόμενη φορά που θα βρεθείς εκεί... Αν είσαι οργανωτικός, βλέπεις οτι θες να δεις, και μετά ξεκινάς για άλλους πιο μακρινούς και πιο απαιτητικούς προορισμούς. Ίσως, και μέχρι τα πέρατα της γης. ..
Τα εχουμε καταλαβει ολα αυτα.....:D:D:D;)
 
Reactions: yns

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Είμαι του ρολογιού γενικά !! :ok:
 
Top Bottom