Τι φορατε;

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Έχουμε τον μοτοσυκλετικο μας εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, παντελόνι,γαντια,μποτες)
Και αποφασίζουμε να πάμε μια βόλτα είτε κοντά είτε μακρυα.
Προσωπικά εγώ δυσκολεύομαι στο τι να φορέσω από μέσα κ αν θα βάλω τις επενδύσεις οχι γιατί μέχρι να ντυθώ κ να καβαλισω έχει υδρωσει.
Όταν είμαι στην εθνική όλα είναι μια χαρά, όταν ο δρόμος γινετε στριφτερος ξεκινάει κ το πρόβλημα γιατί υδρωνω πολυ.
Αν αποφασίσω να μην φορέσω τις επενδύσεις και απο μεσα ενα πουλοβερ απλός κρυωνω σε όλη την διαδρομη.
Αναφέρομαι στις χειμωνιατικες εξορμήσεις...
Εσείς αντιμετωπιζετε κατι τετοιο κ πως επιλέγετε να ντύθηκε;;
τι φορατε από μεσα;;
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Κώστα εννοείς αυτό η κάτι τέτοιο χωρίς τις επενδύσεις του μπουφαν;;
Κατασαρκα η το φοράς σαν ζακετακι;;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα εννοείς αυτό η κάτι τέτοιο χωρίς τις επενδύσεις του μπουφαν;;
Κατασαρκα η το φοράς σαν ζακετακι;;
Βαμαβακερο κοντομανικο απο μεσα και απο πανω αυτο.
Αν η θερμοκρασια πεσει κατω απο 0.....βαζω επενδυση
Μιλαω για το deinese μπουφαν, που εχεις και εσυ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να φοράς το μπουφάν, λίγο πριν καβαλήσεις. Πριν το κράνος, ακριβώς! Αν το φοράς και κουβαλάς, περπατάς, φορτώνεις κλπ..... πάντα μουσκίδι θα είσαι! ;)
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Base Layer Sizing
A base layer should be tight fitting so it traps air next to the skin and insulates the body from the cold. It’s best to buy base layer clothing in the size you normally wear as they are made slightly smaller with this in mind.

Type of Base Layers
Different types of fabrics work in different ways to keep your body at the optimum temperature when out in the cold or when exercising. Synthetic fabrics and merino wool are the most common fabrics used for base layers. Cotton is unsuitable for a technical base layer as the fabric soaks up moisture and draws heat away from the body leaving the wearer cold and uncomfortable.



Synthetic Base Layers

Synthetic base layers will largely be made from polyester and polyester blends. These base layers will keep the wearer warm down to about -8 to -10 degrees when worn in combination with ski outerwear.

Polyester base layers are quick drying, lightweight and will wick away moisture from the skin to keep you dry.

Pros Cons
Lightweight Not antibacterial
High wicking Not as warm as merino
Machine washable
Quick drying
Relatively cheap
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Να φοράς το μπουφάν, λίγο πριν καβαλήσεις. Πριν το κράνος, ακριβώς! Αν το φοράς και κουβαλάς, περπατάς, φορτώνεις κλπ..... πάντα μουσκίδι θα είσαι! ;)
Aν μπει σε στροφιλικια και μειωσει ταχυτητα,παλι το ιδιο προβλημα θα εχει.

Εγω παντως τι εσωθερμικα,τι ματζουνια,λυση δεν βρηκα.Απλα βαζω κατι ποιο χοντρο απο μεσ,μετα το βγαζω και αν χρειαστει στην επιστροφη το ξαναβαζω.

Το κακο με εμας εδω πανω ειναι οτι ξεκιναμε με -5 και καποια στιγμη ταξιδευουμε με +20.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Aν μπει σε στροφιλικια και μειωσει ταχυτητα,παλι το ιδιο προβλημα θα εχει.

Εγω παντως τι εσωθερμικα,τι ματζουνια,λυση δεν βρηκα.Απλα βαζω κατι ποιο χοντρο απο μεσ,μετα το βγαζω και αν χρειαστει στην επιστροφη το ξαναβαζω.

Το κακο με εμας εδω πανω ειναι οτι ξεκιναμε με -5 και καποια στιγμη ταξιδευουμε με +20.

Σωστα. Θελει δυνατοτητες επιλογων. Οταν παιζεις σε θερμοκρασιες απο 5 εως 20 βαθμους, δε γινεται να εισαι ολη μερα με τα ιδια ρουχα. Βαζεις και βγαζεις αναλογα με την περιπτωση.
Και στα νοτια εχουμε αναλογο θεμα γιατι το πρωι εχει 10 ας πουμε ενω το μεσημερι 20 και βαλε. Παντα χρειαζεται ευελιξια σ αυτα.
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Μου κανει εντύπωση που η στολή της difi που έχω δεν μου δινει την δυνατότητα να βάλω την θερμικη επένδυση χωρίς να βάλω την αδιάβροχη, ώστε να διαπνεω περισσότερο. Μπαίνει πρώτα η αδιάβροχη κ απανω στην αδιάβροχη κουμπώνει η θερμικη.
Αν πιάσει βροχή βάζω αδιάβροχο από πάνω αρα δεν με ενδιαφέρει αυτό.
Οπότε μου φαίνεται θα τα καταργήσω όλα τα απο μεσα κοκοφλικια κ θα πάρω πιο τεχνικά ρούχα για από μεσα.
Ως έχει τώρα η στολή πρέπει να πάρω κ 3 4 φανέλες μαζι λες κ πάω γυμναστήριο!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αν πας σε τεχνικα ρουχα μην επιλεξεις μοτοσυκλετικα γιατι θα ειναι πανακριβα.. επελεξε καλυτερα ορειβατικα!! Αυτο το dainese στο πρωτο link πρεπει να ειναι softshell, στα ορειβατικα θα το βρεις πολυ φθηνοτερο... η πχ καποιο φλις η ισοθερμικη φανελα και απο πανω φουτερ...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μου κανει εντύπωση που η στολή της difi που έχω δεν μου δινει την δυνατότητα να βάλω την θερμικη επένδυση χωρίς να βάλω την αδιάβροχη, ώστε να διαπνεω περισσότερο. Μπαίνει πρώτα η αδιάβροχη κ απανω στην αδιάβροχη κουμπώνει η θερμικη.
Αν πιάσει βροχή βάζω αδιάβροχο από πάνω αρα δεν με ενδιαφέρει αυτό.
Οπότε μου φαίνεται θα τα καταργήσω όλα τα απο μεσα κοκοφλικια κ θα πάρω πιο τεχνικά ρούχα για από μεσα.
Ως έχει τώρα η στολή πρέπει να πάρω κ 3 4 φανέλες μαζι λες κ πάω γυμναστήριο!
Ρε φιλε αυτο ειναι ειδικη περιπτωση.Οτι και να κανεις θα εχεις θεμα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν πας σε τεχνικα ρουχα μην επιλεξεις μοτοσυκλετικα γιατι θα ειναι πανακριβα.. επελεξε καλυτερα ορειβατικα!! Αυτο το dainese στο πρωτο link πρεπει να ειναι softshell, στα ορειβατικα θα το βρεις πολυ φθηνοτερο... η πχ καποιο φλις η ισοθερμικη φανελα και απο πανω φουτερ...
Κι αυτο σωστο. Στα ορειβατικα πιο πολλες επιλογες και πιο χαμηλες τιμες
Παρολαυτα, σαν της dainese το συγκεκριμενο δεν υπαρχει αλλο. Ειναι απιστευτο κομματι. Μιλαω ειδικα γι αυτο. Γενικα εχεις δικιο.

Το συγκεκριμενο εχει και καλη τιμη. Στα 80 ειναι τα αντιστοιχα ελληνικα, ενω τα επωνυμα ορειβατικα ειναι πιο ακριβα.

Επισης ενω το λενε ισοθερμικο, δεν ειναι. Ειναι ζεστο ρουχο. Δεν κανει για μεσα απο μπουφαν με πανω απο 15 βαθμους....
Τα ισοθερμικα κανουν και το καλοκαιρι :cool:
Αυτη ειναι η δλεια τους! Σταθερη θερμοκρασια! Το βαζουμε κατασαρκα κι απο πανω το soft sell, η το fleece.
Καπου πιο ψηλα διαβασα για βαμβακερα...ΠΟΤΕ!!!!! Δεν κανουν! Αν η θερμοκρασια δεν επιτρεπει fleece η soft cell τλτε μπαινει ενα βαμβακερο πανω απο το ισοθερμικο. Ποτε κατασαρκα το βαμβακερο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Top Bottom