Τοσκάνη

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
5 ημέρες με αφορμή την παγκόσμια της βέσπας θα είμαι γύρω γύρω με επίκεντρο την πόλη της Lucca όπου και έχουμε κλείσει ξενοδοχείο.
Έχουμε κάποια tips περιοχές και πόλεις που αξίζει να δω;
Ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Αν θελεις βόλτα με μηχανή αξίζει να πάρεις τον SS12 και να περάσεις από το Abetone. Ή ακόμα να κυκλώσεις ξεκινώντας από Seravezza ανεβαίνοντας το Parko Alpi Apuane και να επιστρέψεις μέσω Αbetone.
επίσης τα κοντινά γνωστά passa Futa και Raticossa πρεπει να τα βάλεις στην διαδρομή είτε στο πηγαινα είτε στο έλα

Απο τουριστικά μέρη προσωπικά μου αρέχει όλη η Τοσκάνη ιδίως τα καστροχωριά από San Gimigniano, Volterra και κάτω αλλά θέλει 1-2 ημέρες τουλάχιστον. Αν θέλεις μια ωραία μυρωδια, το τουριστικό μεν, αξιαγάπητο δε San Gimigniano θα ήταν η 1η μου επιλογή (και για να δοκιμάσεις το παγωτό από 2 μαγαζιά που και τα 2 λένε πως έχουν βραβευτεί ως το καλύτερο παγωτό του κόσμου)
Η Λούκα είναι μια πανέμορφη πόλη που αξίζει να γυρίσεις σε μία μέρα.
Φυσικά Φλωρεντία και Σιένα αν δεν έχεις πάει που η καθε μία χρειάζεται 1 ημέρα το λιγότερο για siteseeing. Αν επέλεγα 1 θα ήταν η Siena μιας και Φλωρεντία αξίζει και ένα τριήμερο αεροπορικώς.

Προς τα πάνω αν δεν έχει πάει τα cinque terre είναι μια επιλογή. Ωραία τουριστικά ψαροχώρια με πολύχρωμα κτίρια, αμφιθεατρικά χτισμένα. Πολύ ωραία για φωτό. Βεβαια αν έρχεσαι από την Ελλάδα δεν νομίζω να σε εξιτάρουν τόσο αλλά δεν παύει να είναι μια φημισμένη επιλογή.

Για το εταιρον ήμισυ, κοντά στην Φλωρεντία και σρον δρόμο για Bolognia έχει το McArhur Glen Barbenino, εκπτωτικό χωρίο με αληθινές προσφορές ιδίως την περίοδο των ιταλικών εκπτώσεων.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Επίσης είδα πως η συνάντηση θα είναι τέλος Απριλίου και Πίζα, οπότε να έχεις το νου σου πως Τοσκάνη γενικώς βρέχει!
Πίζα μια βόλτα από το πάρκο των θαυμάτων αξίζει (αλλά ως εκεί)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
a κι ένα κουλό που μου ρθε τώρα
Κάπου εκεί κοντά είναι και το εξκάλιμπερ
160 km
Στο
San Galgano


πήγαινε τους να κουφαθούν όλοι

Ψαγμένη όντως επιλογή
Αξίζει να πάτε καθώς κ η γύρω περιοχή είναι υπέροχη.
Τυχαία είχαμε σταθεί κμεις εκεί το πολύ μακρινό πια 2008...αχ..
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Ψαγμένη όντως επιλογή
Μπαααα όταν ήμουν φοιτητής ήταν ένα γκομενάκι που προσπαθούσα να ρίξω εκεί κοντά και που το είπε
Το καμάκι δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μακριά μπορεί να σε πάει
Μέχρι ταβέρνα στο Oulu ανοίγεις
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μπαααα όταν ήμουν φοιτητής ήταν ένα γκομενάκι που προσπαθούσα να ρίξω εκεί κοντά και που το είπε
Το καμάκι δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μακριά μπορεί να σε πάει
Μέχρι ταβέρνα στο Oulu ανοίγεις
Την κατάφερες τελικά;
Αυτό έχει σημασία!!!! :happy:
 
Top Bottom