Το λεξικό της Οξφόρδης για το λήμμα “Biker” μετά από διαμαρτυρίες τροποποίησε τον ορισμό

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!


Οι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις της Οξφόρδης αναγκάστηκαν να τροποποιήσουν το λήμμα "Βiker" (μοτοσυκλετιστής) στο γνωστό Oxford English Dictionary που εκδίδουν, μετά από διαμαρτυρίες μοτοσυκλετιστών.

Η περιγραφή του λήμματος που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες, ήταν η εξής: "Biker: Ο μοτοσυκλετιστής και ειδικά αυτός που είναι μέλος μιας συμμορίας, μακρυμάλλης με βρώμικα μπλουτζήν".

Το ιστορικό της ανασκευής έχει ως εξής. Η ασφαλιστική εταιρεία της Βρετανίας Bennetts ρώτησε 524 μοτοσυκλετιστές σχετικά με τη συγκεκριμένη διατύπωση στο λεξικό. Πάνω από το 75% των ερωτηθέντων θεώρησαν την περιγραφή ως ανακριβή, ενώ ένα 20% δήλωσε εξοργισμένο και προσβεβλημένο από αυτήν.

Σύμφωνα με την έρευνα της Bennetts, η περιγραφή συγκλίνει στο ότι πλέον ο μέσος σύγχρονος biker "έχει ηλικία άνω των 35 ετών, ανήκει στη μεσαία τάξη, εργάζεται στις τηλεπικοινωνίες ή ως ηλεκτρονικός υπολογιστών και οδηγεί Honda". Επιπλέον σήμερα, μόλις ένας στους 10 μηχανόβιους έχει μακριά μαλλιά –το 9% για την ακρίβεια. Το 42% δεν έχει κάτι ιδιαίτερο ή εξεζητημένο στην εμφάνισή του: τατουάζ, piercing ή ιδιαίτερο χτένισμα.

Η "ταυτότητα" του biker που επιχειρεί να αποτελέσει προσδιορισμό του motorcyclist, έχει αλλάξει τα τελευταία 50 χρόνια, αφήνοντας την εικόνα του EasyRider να δείχνει από το μακρινό παρελθόν. Το ’60 ή το 70, ίσως να ήταν πιο κοντά στην περιγραφή, προκαλώντας φόβο και τρόμο.

Σύμφωνα με την HannahSquirrell από την ασφαλιστική Bennetts που διεξήγαγε την έρευνα, "οι μοτοσυκλετιστές πλέον έχουν ξεφύγει από τα στερεότυπα εκείνα και πλέον προέρχονται από όλα τα κοινωνικά στρώματα. Το βλέπουμε καθημερινά στους δρόμους και με την αύξηση των μοτοσυκλετών γενικής χρήσης και των scooter".

Τώρα το ανασκευασμένο λήμμα έχει ως εξής: "Biker: ο μοτοσυκλετιστής, ειδικά αυτός που είναι μέλος μιας συμμορίας ή παρέας μοτοσυκλετιστών". Και αυτή η περιγραφή όμως είναι ανακριβής, καθώς το 65% των ερωτηθέντων στην ανωτέρω έρευνα δήλωσε ότι τις περισσότερες φορές οδηγεί τη μοτοσυκλέτα του μόνος και όχι στα πλαίσια μιας ομάδας ή συμμορίας…
 

alkinoos

Μέλος
Επαγγελματίας
Αυτό είναι παραδειγμα της φτωχης αγγλικής γλώσσας σε σχέση με την ελληνική.
Biker με την "παλιά" έννοια είναι ο αλητης τσαντακιας μηχανόβιος. Με τη "νεα" είναι ο μοτοσυκλετιστης.
Τόσο απλά. Αλλά είναι τόσο γίδια οι Εγγλέζοι που έπρεπε να κάνουν κ έρευνα γιατί μπερδευτηκαν...
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Έχουμε και εμείς ακόμα τα στερεότυπα μας... βλέπε "Αλήτες μηχανόβιοι".
Βέβαια δεν θα κάναμε ποτέ έρευνα να δούμε πόσοι είναι αλήτες, αυτό είναι πιο αγγλοσαξονικό!

Κοιτώντας το online λεξικό τους τώρα βλέπω αυτό:
informal
motorcyclist, especially one who is a member of a gang or group:

Βρε λέτε να είμαστε συμμορία και να μην το ξέρουμε; :biker2:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
συμμορία
gang, mob (simo'ria)
ουσιαστικό θηλυκό παράνομο κύκλωμα

Απορω....
Εχω πληρωσει και τα τελη κι εχω περασει και ΚΤΕΟ..
Ακομα και ΦΠΑ εδωσα για τις βαλιτσες και τα λαστιχα που αλλαξα..






Τωρα θυμηθηκα!!!
Πως σας το ειπα, που μου το ειπε..(ενα κουτορνιθι).
Για να κανουμε βολτα στο βουνο με το trOFFy
.......πρεπει να παρουμε αδεια απο το δασαρχειο!!!!!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Τωρα θυμηθηκα!!!
Πως σας το ειπα, που μου το ειπε..(ενα κουτορνιθι).
Για να κανουμε βολτα στο βουνο με το trOFFy
.......πρεπει να παρουμε αδεια απο το δασαρχειο!!!!!![/quote]

Δεν το ΄ξερες ????
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Τωρα θυμηθηκα!!!
Πως σας το ειπα, που μου το ειπε..(ενα κουτορνιθι).
Για να κανουμε βολτα στο βουνο με το trOFFy
.......πρεπει να παρουμε αδεια απο το δασαρχειο!!!!!!
Δεν το ΄ξερες ????[/quote]

Eσυ ησουνα?
Κατι θυμαμαι...αλλα μπορει να με μπερδευει κατι:p
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Λαικ στο θέμα !!!
Έχω μακριά μαλλιά έχω τατου προσφάτως και μούσι !!!
Είμαι πολλα άτομα εγώ ο φοίνικας ο Phoenix ο πλι και πάλι προσφάτως κίτρινο βέλος η αλλιώς yellow arrow
Και πράγματι είμαι μια συμμορία μόνος μου !!!!
Έχουν δίκιο αυτοί εκεί στην οκσπορδη!!!
Γατάκια !!
δε ξέρουν αυτοί που έχουν 400 χρόνια ιστορίας!!!!
Τι να λέμε τωρα !!!!!
Τα πάντα όλα !!!!
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Λαικ στο θέμα !!!
Έχω μακριά μαλλιά έχω τατου προσφάτως και μούσι !!!
Είμαι πολλα άτομα εγώ ο φοίνικας ο Phoenix ο πλι και πάλι προσφάτως κίτρινο βέλος η αλλιώς yellow arrow
Και πράγματι είμαι μια συμμορία μόνος μου !!!!
Έχουν δίκιο αυτοί εκεί στην οκσπορδη!!!
Γατάκια !!
δε ξέρουν αυτοί που έχουν 400 χρόνια ιστορίας!!!!
Τι να λέμε τωρα !!!!!
Τα πάντα όλα !!!!

:hailbig: :hailbig: :hailbig:
 
Top Bottom