Το σκληρό το μονοπάτι-μια ιστορία αυτοβελτίωσης...

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σ'ευχαριστω θανο! Ελπιζω συντομα να ξαναρθουμε να μας πας στα βουνα...θυμασαι;


Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε θανο?


Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ξεχνιούνται αυτά ρε Βασίλη...
Ούτε το δαιμονισμένο στρίψιμο από Καλή κώμη έως την γέφυρα Κοράκου...
Ευτυχώς πάντα φροντίζουμε να αφήνουμε μία εκκρεμότητα για την επόμενη φορά...
Μην ψάχνεις να βρεις όμως ποια είναι αυτή... ;)
Θα χαρώ να ξαναβρεθούμε...:friendship:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πολύ δυνατό κείμενο φίλε μου, να ξέρεις ότι μας άγγιξε όλους.
Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολες στιγμές πέρασες.
Σου εύχομαι να βγεις πιο δυνατός από αυτήν τη εμπειρία!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
φιλε Βασιλη...

στο δικο μου απολογισμο, μετρησα τα πραγματα που εχουν ''μεινει''....
μετα προσθεσα τα πραγματα που εχω ''κρατησει''.....
και στο σουμαρισμα κατεληξα σε τρεις λεξεις....

Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ !!!!


τις ευχες μου για οτι ευχεσαι....:friendship::friendship::friendship::drt:
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Σκέφτομαι, πώς γυρνούσαμε τα βουνά τις δεκαετίες 80-90 χωρίς κινητά.............
Ειναι μερικές φορές που βγάζω το καπέλο στην τεχνολογία..........πραγματικά σώζει ζωές........
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Θεωρώ πως αυτό το κείμενο δεν αξίξει να χαθεί μέσα στο φόρουμ. Είναι τόσο δυνατό, συνταρακτικό θα έλεγα, που θα έπρεπε να αναδημοσιευθεί από όσα περισσότερα μέσα είναι δυνατό.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Θεωρώ πως αυτό το κείμενο δεν αξίξει να χαθεί μέσα στο φόρουμ. Είναι τόσο δυνατό, συνταρακτικό θα έλεγα, που θα έπρεπε να αναδημοσιευθεί από όσα περισσότερα μέσα είναι δυνατό.
Νατασσακι, αν και δεν ασχολούμαι με το Facebook, έβλεπα σε στιγμές τι πέρασες!Είσαι πολύ δυνατή !
Ελεγα του Βασίλη να σε διαβάζει για να παίρνει δύναμη.
Να ξέρεις ότι βοηθάς και ανθρώπους που δεν έχουν χτυπήσει
Να γίνεις γρήγορα καλά και εσύ και ο bill
να καβαλησετε πάλι τα άλογα!!!
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Έχει περάσει ήδη μισή ώρα που βρίσκομαι φαρδύς πλατύς στο κρύο λασπωμένο έδαφος…το κορμί μου έχει αρχίσει να μπαίνει σε κατάσταση σοκ αφού στράγγισε πια από την αδρεναλίνη…ο πόνος με παραλύει και το μόνο που μένει προς το παρόν είναι οι σκέψεις που κατακλύζουν τον εγκέφαλο μου και η θέα της χοντρής ξαπλωμένης πάνω στον αριστερό της κύλινδρο…τα μούτρα της με κοιτάζουν αλλήθωρα και με παράπονο…δεν είναι ούτε λίγες μέρες που κυλούσε πάνω στα καινούρια της τακούνια χαρούμενη και γυαλισμένη… με τα καινούρια της αστραφτερά καγκελάκια, φρεσκολουσμένη και με αυτοπεποίθηση, ώριμη «κυρία με τα ούλα της», κυλούσε και βροντούσε ο τόπος…με κοιτάζει και είναι σα να με ρωτάει «γιατί»…

Μια ώρα πριν βρίσκομαι στο σπίτι μου και ετοιμάζομαι να φύγω για μια σύντομη χωμάτινη βόλτα στην κορυφή του λόφου, στο εκκλησάκι του προφήτη Ηλία…Έχω αλωνίσει την περιοχή παλιότερα με το εντούρο και θυμάμαι την ωραία θέα από ψηλά…Η χειμωνιάτικη μέρα είναι κρύα αλλά ηλιόλουστη, ότι πρέπει για μοτοβόλτα…Δεν έχω και πολύ χρόνο και λέω στον εαυτό μου «έλα μωρέ για μια ωρίτσα θα πας, που να ντύνεσαι τώρα κανονικά…βάλε το μπουφάν της μηχανής, πάρε και τα γάντια και κράνος και πάμε…να πάω να βάλω και τις μπότες?...όχι μωρέ, καλό είναι και το μποτάκι που φοράς, δεν πας και για εντούρο»…

Λίγο αργότερα φτάνω στην είσοδο του χωματόδρομου και σταματάω…Δοκιμάζω με το πόδι την πρόσφυση και μου φαίνεται καλούτσικη…είναι κάπως υγρή η επιφάνεια αλλά γενικά το βλέπω να κρατάει…άλλωστε ένας απλός δασικός δρόμος είναι…σαν καλός αντβεντσουράς, ρυθμίζω την ανάρτηση και το antispin στο εντούρο mode και ορμάω δίχως αύριο στα πρώτα στροφιλίκια…με τα νέα πατούμενα 60/40 της πιρέλι νοιώθω και καλά ψιλοχωμάτινος και αρχίζω τα χορευτικά…γκράου γκράου η χροντρή και φρρρρρρ αριστερά - δεξιά να χορεύει με χάρη στη σχετικά περιορισμένη πρόσφυση, όλα καλά και όλα υπό έλεγχο όταν ξαφνικά φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ τσακ μπαμ κρατς φλουτς κρακακράου, όλα μαζί σε αργή κίνηση σαν σκηνή από ταινία του Αγγελόπουλου, το οπτικό μου πεδίο άλλαξε 180 μοίρες και βρέθηκα στην προνομιακή θέση να κοιτάζω ανάσκελα τα σύννεφα…ο τελευταίος ρόγχος από τη χοντρή πεσμένη λίγο πιο πέρα, πατ-πατ-πατ-τσουφ και ανασηκώνω το κεφάλι για να κοιτάξω το πόδι μου που έχει αλλάξει κατεύθυνση από την κνήμη και κάτω…Η αδρεναλίνη είναι ακόμα στα ύψη βεβαίως, όμως πονάω πολύ και ξέρω από προηγούμενες πικρές εμπειρίες ότι έχω λίγο χρόνο για να προσπαθήσω να σωθώ πριν το σοκ και η υποθερμία με ζαλίσουν και χάσω κάθε ικανότητα λογικής σκέψης…

Προσπαθώ και σέρνω το κορμί μου περίπου ένα μέτρο για να απομακρυνθώ από το κέντρο του δρόμου…είμαι πεσμένος πάνω σε κατηφορική στροφή και αν κατεβαίνει μαλλιοκούβαρα κανένας αγρότης από το βουνό δε θα προλάβει να φρενάρει και θα με πάρει παραμάζωμα…δε μπορώ να κουνηθώ περισσότερο, ο πόνος με ξαπλώνει πάλι στη λάσπη…Φωνάζω «γιατί θεέ μου» και η φωνή μου αντιλαλεί και τρομάζει τα ζώα του δάσους…Για καλή μου τύχη, έχω το κινητό μου τηλέφωνο στην τσέπη του μπουφάν…99 τοις εκατό των περιπτώσεων το έχω στο τσαντάκι μου μέσα στο top case…Σήμερα δεν πήρα το top case και ευτυχώς γιατί δε θα μπορούσα να συρθώ μέχρι τη χοντρή για να βγάλω το κινητό από το top case…Το τηλέφωνο δεν έχει σπάσει, έχει μια χαρά σήμα και ξεκινώ τηλεφωνόντας στο φίλο μου το Λουκά, στο φίλο μου τον Κώστα και στη γυναίκα μου, κλαίγοντας και παρακαλώντας να με σώσουν…Ευτυχώς είμαι κοντά στην πόλη και ο Λουκάς και ο Κώστας ξέρουν πάνω κάτω που μπορεί να είμαι…

Είμαι ακόμα ξαπλωμένος στη λάσπη…τα χέρια μου έχουν παγώσει και δε νοιώθω τα δάχτυλα μου…Έχω αρχίσει και ψιλοχάνω τις αισθήσεις μου όταν ακούω τον ήχο κινητήρα…είναι ο Λουκάς με τον πατέρα του που ήρθαν να με σώσουν…αμέσως μετά έρχεται και ο Κώστας με ομάδα διάσωσης…Με μεταφέρουν στην καρότσα ενός αγροτικού, αφού βάζουν το πόδι σε αυτοσχέδιο νάρθηκα, με σκεπάζουν με γούνες, μου βάζουν σκούφο και ξεκινάει το μαρτυρικό ταξίδι για το νοσοκομείο…Ο Λουκάς έχει σηκώσει τη χοντρή, την καλοπιάνει λίγο και καταφέρνει να τη βάλει μπροστά…Με συνοδεύει για λίγο στη διαδρομή και η αλλήθωρη ματιά της με στοιχειώνει με κείνο το «γιατί»…

Έχει περάσει πια ένας χρόνος και κάτι από εκείνη την ημέρα…έχουν μεσολαβήσει 3 σοβαρά χειρουργεία και ακόμα βρίσκομαι σε διαδικασία θεραπείας…ατυχία στην ατυχία η λάμα που μπήκε αρχικά για να μαζέψει τα κομμάτια μου κάποια στιγμή έσπασε και κατέληξα τώρα να έχω εξωτερική οστεοσύνθεση και μπροστά μου άλλα 2 σοβαρά χειρουργεία και έξι μήνες υπομονής…

Τι κέρδισα, τι έχασα? Γιατί μου συνέβη κάτι τέτοιο? Τι πήγε στραβά και τι θα μπορούσα να αποφύγω? Πολλά τα ερωτηματικά, πολλά τα γιατί και τα πως…Πόσες φορές πρέπει να χτυπήσω άσχημα για να καταλάβω ότι κάτι πάει στραβά? Στο ίδιο πόδι δεν έχω σπάσει γόνατο και χιαστούς? Στο ίδιο πόδι δεν έχω σπάσει την κοτύλη? Ξέχασα τους τρεις μήνες ταλαιπωρίας και στις προηγούμενες δύο περιπτώσεις? Ξέχασα τους πόνους, την ακινησία, τη στενοχώρια? Πόσο κόσμο γύρω μου έχω επηρεάσει? Γονείς, οικογένεια, φίλους, συναδέρφους…Τώρα καταλαβαίνω γιατί φοβούνται η γυναίκα μου και η κόρη μου κάθε φορά που φεύγω για ταξίδι με τη μηχανή…Καταλαβαίνω γιατί ο φίλος μου ο Σάκης φοβάται πια περισσότερο να πιει το αίμα στο «κατέμ 990 το αρ» και ας λένε οι Αυστριακοί «ρέντυ του ρέις»…Καταλαβαίνω γιατί ο Λουκάς με έκραζε πέρυσι στη Βοσνία, στο φαράγγι του Durmitor όπου είχα λυσσάξει στο στενό στροφιλίκι, δε λέω άλλα γιατί ντρέπομαι πια…Καταλαβαίνω γιατί ο φίλος μου ο Γιάννης οδηγάει τόσο στρωτά…όχι αργά αλλά στρωτά, με νου και γνώση…

Θύμωσα, ξαναθύμωσα, φώναξα, έκλαψα, κατηγόρησα το σύμπαν, το κακό το μάτι, την κακή στιγμή…στο τέλος αποδέχτηκα την κατάσταση μου…τις πατερίτσες, τους πόνους, το στρες των χειρουργείων και των δωματίων των νοσοκομείων, την ακινησία στον καναπέ μου, το αίσθημα ανυπαρξίας, αχρηστίας, ανικανότητας…Αποδέχθηκα την απώλεια της θέσης μου στη δουλειά, το προσωρινό «παρκάρισμα» μέχρι να γίνω καλά, την αβεβαιότητα για το μέλλον μου…Θα γίνω καλά και πότε, θα γυρίσω στη δουλειά και τι δουλειά θα κάνω, πόσα πράγματα θα αλλάξουν στη ζωή μου ακόμα? Τι ακόμα θα πάει στραβά? Θα μπορέσω να ξανακαβαλήσω τη χοντρή που τόσο αγαπώ? Κλείνω τα μάτια και με βλέπω να φορτώνω τη χοντρή και να χάνομαι στον ορίζοντα σαν το μοναχικό καουμπόι όπως έκανα τα τελευταία 30 χρόνια…τόσα ταξίδια, τόσες χώρες, τόσες εικόνες, τόσα βουνά και λαγκάδια.. το εντούρο…ααχ το εντούρο…η μυρωδιά του νοτισμένου χώματος, τα σκληρά μονοπάτια, ο ιδρώτας, η αδρεναλίνη και η γλυκιά κούραση, οι αντροπαρέες, οι πλάκες και τα γέλια, οι χαζοπτώσεις, τα τσιμπούσια το βράδυ στην ταβέρνα μετά από μια κουραστική ημέρα στο βουνό….ανοίγω πάλι τα μάτια και κοιτάζω τη ζωή να περνάει από το παράθυρο…

Ρωτάω ξανά, τι έχασα, τι κέρδισα…Ο μόνος τρόπος για να πάω μπροστά είναι να πιστέψω ότι μόνο κέρδισα…Τη συνειδητοποίηση τόσων πραγμάτων…Πήγαινα με χίλια όλη μου τη ζωή…wildbilly το παρατσούκλι από έφηβος…άγριος και επιθετικός…θυμωμένος με τη ζωή, με τον εαυτό μου, με τους άλλους…Να διαλέγω πάντα τα δύσκολα τα μονοπάτια, τα επικίνδυνα κόντρα σε όλα και σε όλους…στον ασφυκτικό έλεγχο των γονιών, το μικροαστισμό, τον καθωσπρεπισμό, τους ανώτερους στο στρατό και στις δουλειές, ανυπόμονος και θυμωμένος, με μηδενική ανοχή στην ανθρώπινη βλακεία, τίγκα γεμάτος από πίκρα που μου απομυζούσε καθημερινά την αγάπη για τη ζωή…ακόμα και στην οδήγηση μοτοσυκλέτας, υπήρχαν στιγμές που πίεζα την τύχη μου πέρα από τα όρια της ενθουσιώδους οδήγησης…λες και έβγαζα το θυμό μου ισορροπώντας στα όρια των αυτοκτονικών τάσεων, λες και δε με ένοιαζε πια τι θα γίνει…

Κοιτάζω έξω από το παράθυρο….ο χρόνος έχει αλλοιωθεί…είναι λες και κυλάει μέσα σε μια καραμέλα…αργά και σταθερά, μετράω τις μέρες και ξεκαθαρίζω τις σκέψεις μου…πετάω τα κλισέ και τους αφορισμούς και κρατάω μια φωτεινή εικόνα…ήταν να μου συμβεί κάτι τόσο δυνατό για να καταφέρω να δω καλύτερα τον εαυτό μου και τη θέση μου στο σύμπαν, να επαναπροσδιορίσω τις αξίες μου και τις σχέσεις μου με τους ανθρώπους, να εκτιμήσω ότι έχω καταφέρει έως τώρα, να βρω έναν κανονικό ρυθμό, να ικανοποιούμαι με τα απλά πράγματα, να χαίρομαι τη ζωή και αυτό που είμαι, να πάψω πια να είμαι θυμωμένος, να γίνω απλά ένας καλύτερος άνθρωπος…
Τα ωραία πράγματα είναι πάντα, ή ακριβά, ή επικίνδυνα ή και τα δύο…Τα ωραία μονοπάτια είναι τα δύσκολα, τα άγνωστα, αυτά που μπορούν να σε πληγώσουν αν δεν προσέξεις…Δεν αφήνω πίσω μου ούτε τα ωραία πράγματα ούτε τα δύσκολα και άγνωστα αλλά στο εξής θα τα απολαμβάνω με τη γνώση και την εμπειρία που απέκτησα και που ταιριάζει στα 50 μου χρόνια…

Κλείνω πάλι τα μάτια…είναι νωρίς το πρωί…ο ήλιος μόλις ανατέλλει και εγώ, δυνατός και στιβαρός φορτώνω τη χοντρή και φεύγω στον ορίζοντα για το επόμενο ταξίδι μου…μόνο που τώρα χαμογελώ ανακουφισμένος, ήρεμος και ευτυχής μέσα από το κράνος…οδηγώ χαλαρά και απολαμβάνω το δρόμο, τη φύση, τις εικόνες που εναλλάσσονται και το γουργουρητό της αγαπημένης χοντρής μου…πατ πατ πατ…
Περαστικά κ αγύριστα συντροχε,καλο κουράγιο κ με το καλό να φυγεις στον οριζοντα με την χοντρή σου όπως εσύ σκέφτεσαι.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Νατασσακι, αν και δεν ασχολούμαι με το Facebook, έβλεπα σε στιγμές τι πέρασες!Είσαι πολύ δυνατή !
Ελεγα του Βασίλη να σε διαβάζει για να παίρνει δύναμη.
Να ξέρεις ότι βοηθάς και ανθρώπους που δεν έχουν χτυπήσει
Να γίνεις γρήγορα καλά και εσύ και ο bill
να καβαλησετε πάλι τα άλογα!!!
(Καλημέρα! Και ευχαριστώ! Μου έδωσες αφορμή να γράψω μερικά πράγματα. Το δεύτερο πρόσωπο που χρησιμοποιώ είναι προς χάριν του λόγου μόνο.)

Μαγκιά είναι να μη φέρεις τον εαυτό σου σε αυτή τη θέση. Και η ευθύνη*** που έχεις πονάει πιο πολύ από τα σπασμένα κοκκαλα.

Άπαξ όμως και το έκανες, το να είσαι «δυνατός» είναι μονόδρομος. Δεν έχεις επιλογή. Είναι απίστευτο πόση αντοχή έχουμε μέσα μας και πως προσαρμόζεται ο εγκέφαλος στην κατάσταση που ζούμε. Φαινομενικά, άλλος το περνάει μόνος, άλλος με παρέα, άλλος κλαίει, άλλος κλείνεται στον εαυτό του, άλλος το ζει ιδιωτικά, άλλον τον βοηθάει να εκτίθεται, άλλον να κάνει πλάνα και να ονειρεύεται. Η αλήθεια για το πως το βιώνει ο καθένας είναι τη στιγμή που κλείνει τα μάτια και μένει μόνος με τον εαυτό του.

*** Η ευθύνη δεν ξεκινάει και τελειώνει στο ποιος έφταιγε τη στιγμή του ατυχήματος. Δεν τελειώνει στο πετάχτηκε ο μ@λάκας από το stop, με χτύπησε, έπεσα και έσπασα το κεφάλι μου.

Η ευθύνη είναι επιλογή, τρόπος ζωής. Από το μίνιμουμ, στην περίπτωση μας, που είναι φοράω πάντα (καλό, και όχι κατσαρόλα στο κεφάλι) κράνος, έως το φοράω ολόκληρο τον εξοπλισμό, γιατί και τα πόδια πονάνε και τα χέρια πονάνε και τα δάχτυλα πονάνε και η πλάτη πονάει.

Στη δίκη μου περίπτωση, που με χτύπησε αυτοκίνητο και οι δυνάμεις είναι τελείως διαφορετικές, οι μπότες που φορούσα μου έσωσαν το πόδι. Και όταν λέω πόδι εννοώ από τον αστράγαλο και κάτω. Δε θα είχα πόδι αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Και αν φορούσα τη δερμάτινη φόρμα ίσως είχα γλιτώσει και τη κνήμη μου - τουλάχιστον ίσως δεν ήταν τόσο σοβαρός ο τραυματισμός.

Και δεν αρκεί καν να φοράς τον ακριβό, καλό σου εξοπλισμό, πρέπει να τον φοράς και σωστά. Και το υπογραμμίζω αυτό, γιατί και σε αυτό έκανα λάθος.

Δε χωράει παρορμητισμός στο θέμα καβαλάω μοτοσυκλέτα.

Θα ακούσεις χίλιες μαρτυρίες να σου λένε «σιγά, ρε φίλε, εγώ το έκανα: οδήγησα κουρασμένος/πέρασα μέσα από την καταιγίδα/τα σπορτεξ αρκούν/δε φοράω γάντια γιατί ζεσταίνομαι/φοράω κράνος αλλά δεν έχω λεφτά για άλλο εξοπλισμό/έξυσα τα γόνατα στο τάδε «πιστάκι» στο τάδε δάσος/βουνό κ.ο.κ. και μου βγήκε, δεν έπαθα τίποτα».

Μια φορά να μη σου βγει, όμως, θα μετανιώνεις για όλη σου τη ζωή. Αν ζήσεις. Και τι ζωή θα κάνεις σε ένα κατεστραμμένο σώμα. Διότι το σώμα μας είναι ναός! Πόσο κλισέ μου ακουγόταν αυτό και πόσο μεγάλη και σκληρή αλήθεια τώρα. Και δε λέω, εμείς τυχεροί μέσα στην ατυχία μας, κοκκαλα είναι θα φτιάξουν κάποια στιγμή (ελπίζω) και η ταλαιπωρία θα ξεχαστεί (ελπίζω). Αν το νιώσεις όμως να λιώνει από την ακινησία...

Και πως θα γυρίσεις να πεις στους ανθρώπους που σε στήριξαν, βοήθησαν και πόνεσαν μαζί σου εγώ θα ξανα καβαλήσω;

Μια ζωή πάλευες και γούσταρες να είσαι αυτόνομος, ανεξάρτητος, να μη σου αρκεί το λιγο κανενός, και επουδενί το δικό σου, να μη δίνεις λογαριασμό σε κανέναν, οργισμένο νιατο. Όμως τώρα, φίλε, είσαι υπόλογος. Έχεις ευθύνη απέναντι στη μάνα σου, στον πατέρα σου, στην οικογένεια σου, ακόμα και στον εργοδότη σου, σε όλους αυτούς που σε στήριξαν και στηρίζουν ακόμα. Πως θα τους κοιτάξεις στα μάτια να τους πεις εγώ θα ξανα καβαλήσω;

Γιατί θα ξανά καβαλήσεις. Ελπίζεις και εύχεσαι να έρθει η στιγμή που θα μπορέσεις να ξανά καβαλήσεις.

Είναι τεράστια η ευθύνη που έχεις, φίλε μου.

Για αυτούς και για πολλούς λόγους ακόμα, πιστεύω πως το κείμενο του Βασίλη πρέπει να διαβαστεί από πολύ κόσμο. Είναι τόσο μεστό, με αρχή, μέση, τέλος, αγγίζοντας κάθε πτυχή της περιπέτειας. Όχι, να διαβαστεί για το μπράβο, να διαβαστεί μήπως και σώσει με την έτοιμη γνώση που προσφέρει, κάποιον από τους ανθρώπους που καβαλάνε μοτοσυκλέτα νιώθοντας ότι έχουν καταπιεί το μαγικό φίλτρο της αθανασίας.
 

aldel

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Ιν άδερ γουορντς, πααααλι τούμπα έφαγε ο Μπίλιζα. :friend:

Περαστικά σου αγορίνα, η ζωή συνεχίζεται, και ευτυχώς εξακολουθεί να σε περιλαμβάνει, λίγο τρακαρισμένο μεν, αρτιμελή δε, οπότε λες ευχαριστώ και πας παρακάτω.

Τα όποια σύννεφα στο μυαλό σου θα ξεκαθαρίσουν με τις πρώτες βόλτες, έτσι γίνεται πάντα, τα ξέρεις και τα ξέρω και τα ξέρουμε όσοι τα περάσαμε. Η βόλτα θα σου δείξει αν οι προβληματισμοί σου έχουν βάση, μιας και στη βόλτα το μυαλό αδειάζει, οι έγνοιες εξαφανίζονται, οι αγαπημένοι μένουν πίσω και τότε βλέπεις τα πράγματα καθαρά, όντας ο πραγματικός εαυτός σου. Τότε θα ξέρεις αν χαλάρωσες ή αν αγρίεψες ή αν επανεκτίμησες ή αν άλλαξες ή αν είσαι μια από τα ίδια.

Στο επανιδείν και ποτέ ξανά, με ευχή να τα φέρει να ξαναβολτάρουμε παρέα... :crs:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
γερο Βασιλα τραβας ζορι κ σε νιώθω,σε ξερω αλλωστε τοσα χρονια.
εισαι Ζεν σκαρι κ ανεβασταγος τυπος (δλδ χωρις υπομονή).
μουστωνεις δυνατα (παθιαζεσαι) κ το τελος το βαζεις παντα εσυ.

τα περι ταχειας αναρωσης κτλ τα χουμε πει δις....οποτε
θα γραψω δυο στιχους από ένα αγαπημενο κοματι κ συ ξερεις -τελικα- τι θα κρατησεις/κανεις όταν ολο αυτό θα αποτελει μακρυν παρελθον...

''είναι που ονειρευεται πως φευγει για ταξίδια,
πως μπαινει μεσα σε παλιες φωτογραφιες,
ξερει,αν μπορουσε, θα κανε μια από τα ιδια,
αλλα τι νοημα εχουν τα ονειρα χωρις μικρες νοθειες.''
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Πωωωω ρε φιλε!! :oops: Ολοι εχουμε την ταση να ξεπερναμε τα ορια μας αλλα με φουλ εξοπλισμο και αλλους στην παρεα, το λεω αυτο σαν υπενθυμιση στον εαυτο μου που ακομη και τωρα μετα απο εμπειριες μιας μοτοσυκλετιστικης ζωης, δεν το κανω παντα :( Ευτυχως που υπαρχουν τα κινητα που πρεπει και ναναι προσβασιμα, καποτε πριν απο χρονια κανοντας καποια απερισκεπτη ταρζανια μονος μου επεσα σε επικλινες εδαφος με το βαρυ μηχανακι πανω μου και δεν μπορουσα με τιποτα αν απαγκιστρωθω, λογω και λαθος πλαϊνου καγκελου που δεν με αφηνε να τραβηξω τη μποτα οσο και αν σηκωνα πεσμενος το μηχανακι. Με βρηκανε μετα απο 3 ωρες αφου ειχε νυχτωσει καθως ειμουνα σε δυσκολο σημειο εκτος δρομου, ας ειναι καλα το κινητο.

Περαστικα κι'αγυριστα κι'απο μενα και καλη μοσυκλετιστικη συνεχεια χωρις αλλα - τετοια - απροοπτα! :yew:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ευτυχως που υπαρχουν τα κινητα που πρεπει και ναναι προσβασιμα...
Εκτός του εξοπλισμού κτλ κτλ, αυτό με το κινητό είναι εξίσου παρά πολύ βασικό!
Να προσθέσω κάτι μόνο. Δεν αρκεί μόνο να το έχουμε επάνω μας, αλλά και να είναι κλεισμένη η τσέπη, είτε με το φερμουάρ ή το βελκρο ή ότι άλλο έχει.
Εγώ έτσι την "πάτησα" σε μια σύγκρουση που είχα. Το είχα στην τσέπη του μπουφάν, η οποία είναι βαθιά. Πότε δεν τράβαγα το φερμουάρ. Πίστευα ότι δεν βγαίνει από εκεί ούτε με σφαίρες.
Λίγο μετά την σύγκρουση, και αφού ευτυχώς σηκώθηκα στα πόδια μου, ένα παλληκάρι που ηταν εκεί, μου έφερε το κινητό μου. "Σου έφυγε και αυτό φίλε" μου είπε!!!!!!
Ακόμα και τώρα, δεν ξέρω πως διάολο κατάφερε να βγει από την βαθιά τσέπη, όμως..... βγήκε!!!!
Αυτό έλαβε χώρα στο Μικρολίμανο, στην Παναγία Μυρτιδιώτισσα. Είχε κόσμο δηλαδή, πολιτισμό. Αν γινόταν το ίδιο στο βουνο και μόνος...... θα έπαιζα πεντόβολα μέχρι να φανεί κάποιος!!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το παιχνίδι πεντόβολα, θυμίζει καταστάσεις στους πιο μεγάλους ηλικιακά :happy:!!!
Εμείς πάντως μικροί το παίζαμε. Τώρα στις τσιμεντουπόλεις, δεν υπάρχει πετρούλα για δείγμα! Ξεχασμένα παιχνίδια..... :inlove:




(Σαν να βλέπω χαμόγελα αναμνήσεων, από τους πιο.... μεγάλους!!!)
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
:cry: Λυπάμαι ρε Μπίλιζα, τι να πώ ?
Τίποτα, ξέρουμε πλέον οι σαβουρδιασμένοι, έχουμε το δικό μας όμιλο.....ας κόψουμε τώρα αδερφέ, φτάνει τόσο, καλή είναι και η περιήγηση.
Σταματώ εδώ και απλά ας θυμηθούμε τότε..παλιά....με τις καλύτερες ευχές μου για ταχεία ανάρρωση !
Θέλω τα παραπάνω πούγραψες σε μπλουζιά όπως τότε..πριν εφτά χρόνια....και να θυμάσαι όποτε πας να ξανακάνεις μαλακία με λίιιγο πονάκι όπως εγώ στο αριστερό και να σταματάς έγκαιρα το φελέκι μου μέσα...

Τόβγαλα το βίδεο, είναι ντροπαλό αγόρι ο Μπίλυς μας.

Υ.Γ. Βγάλτο και συ από την παράθεση αν δεν το θες γιατί δεν μπορώ να το βγάλω από κείθε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

wildbilly

Έχει κόψει το καπίστρι και σέρνει και το παλούκι..
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Χοντρή 1250GS Exclusive 2019
Μοτοκούκι V85tt στο μούσκιο
:cry: Λυπάμαι ρε Μπίλιζα, τι να πώ ?
Τίποτα, ξέρουμε πλέον οι σαβουρδιασμένοι, έχουμε το δικό μας όμιλο.....ας κόψουμε τώρα αδερφέ, φτάνει τόσο, καλή είναι και η περιήγηση.
Σταματώ εδώ και απλά ας θυμηθούμε τότε..παλιά....με τις καλύτερες ευχές μου για ταχεία ανάρρωση !
Θέλω τα παραπάνω πούγραψες σε μπλουζιά όπως τότε..πριν εφτά χρόνια....και να θυμάσαι όποτε πας να ξανακάνεις μαλακία με λίιιγο πονάκι όπως εγώ στο αριστερό και να σταματάς έγκαιρα το φελέκι μου μέσα...

Χαχαχα ρε σαββουκο τι ξεθαψες ρεεεεε....edit γρηγορα και κοψε μετα το 10ο λεπτο...κρυφη καμερα αλητες, αν ειναι να ξαναρθετε θα σας κανω σωματικη ερευνα...

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Χαχαχα ρε σαββουκο τι ξεθαψες ρεεεεε....edit γρηγορα και κοψε μετα το 10ο λεπτο...κρυφη καμερα αλητες, αν ειναι να ξαναρθετε θα σας κανω σωματικη ερευνα...

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Α χα χα ρε Μπίλιζα !
Άντε τώρα γράψε μια καλή μπλουζιά με το πρώτο ποστ και θα ξανάρθω να την παίξεις να την τραβήξω.:crs:
 
Top Bottom