Το σύνδρομο της Βερλίγκας….

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Το ότι η χώρα μας κατοικείται σε μεγάλο ποσοστό από ανθρώπους χωρίς καμία ευαισθησία και ευφυία είναι γνωστό. Φυσικά ούτε ο χώρος της μοτοσυκλέτας στερείται τέτοιων «αστεριών» !
Δεν μου αρέσει να κάνω τον δάσκαλο και τον σοφό σε άλλους , ο καθένας έχει δικαίωμα να ζει και να πράττει όπως επιθυμεί. Αλλά υπάρχουν και όρια που από ότι φαίνεται δεν τα αντιλαμβάνονται όλοι.
Και τα όρια αυτά καθορίζουν αν ζούμε πολιτισμένα ή «κάνω ότι μου γουστάρει και στα τέτοια μου οι άλλοι…»

Ο συγκεκριμένος συμπολίτης μας αποφάσισε χωρίς να ψάξει τι και πώς , να ανέβει με εντούρο στην δρακόλιμνη Τύμφης .
Οι γνώσεις του για το εγχείρημα αν κρίνουμε από τα αθλητικά παπούτσια (!!) είναι περίπου μαύρα μεσάνυχτα. Και κατ’ εμέ κανένα πρόβλημα ας φόραγε παντόφλες και κοντομάνικο.
Πρόβλημα είναι η αδιαφορία για την περιοχή και την ζημιά που κάνει (πραγματική και αισθητική) .
Το σύνδρομο της Βερλίγκας….

εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το ότι η χώρα μας κατοικείται σε μεγάλο ποσοστό από ανθρώπους χωρίς καμία ευαισθησία και ευφυία είναι γνωστό. Φυσικά ούτε ο χώρος της μοτοσυκλέτας στερείται τέτοιων «αστεριών» !
Δεν μου αρέσει να κάνω τον δάσκαλο και τον σοφό σε άλλους , ο καθένας έχει δικαίωμα να ζει και να πράττει όπως επιθυμεί. Αλλά υπάρχουν και όρια που από ότι φαίνεται δεν τα αντιλαμβάνονται όλοι.
Και τα όρια αυτά καθορίζουν αν ζούμε πολιτισμένα ή «κάνω ότι μου γουστάρει και στα τέτοια μου οι άλλοι…»

Ο συγκεκριμένος συμπολίτης μας αποφάσισε χωρίς να ψάξει τι και πώς , να ανέβει με εντούρο στην δρακόλιμνη Τύμφης .
Οι γνώσεις του για το εγχείρημα αν κρίνουμε από τα αθλητικά παπούτσια (!!) είναι περίπου μαύρα μεσάνυχτα. Και κατ’ εμέ κανένα πρόβλημα ας φόραγε παντόφλες και κοντομάνικο.
Πρόβλημα είναι η αδιαφορία για την περιοχή και την ζημιά που κάνει (πραγματική και αισθητική) .
Το σύνδρομο της Βερλίγκας….

Aanmelden bij Facebook
Για τους μη έχοντες φατσομπουκι πως μπορούμε να το δούμε...?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οκ τώρα.

Δυστυχώς δεν είναι το μόνο που είδα φέτος, είχε και άλλες παρέες.
 
Reactions: dan

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Το πάρκο θεωρητικά έχει κλείσει με μπάρα από τις 27/8. Αυτοκίνητα, μηχανές μένουν απέξω και επιτρέπεται μόνο περπατώντας να ανέβεις στη λίμνη και είχαν πει πως θα απαγορέψουν και το κάμπινγκ. ΜΑΚΑΡΙ.

(πριν όμως από αυτό έχει πάει πολύς κόσμος, και με μηχανές)
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φωτογραφίες με μηχανάκια στην Παλαιοκαρυά

Πινακίδες στην είσοδο του χώρου για τα όχι μηχανοκίνητα

Αλλά για το ινσταγκραμ ακόμα και άνθρωποι που κάποιοι τους ξέρουν και από δω μέσα πάνε και στήνονται μπροστά στον καταρράκτη


Το δεν ήξερα ως δικαιολογία έχει λίγο παλιώσει
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
πέρα απο το ότι θα έπρεπε να το ψάξει πριν πάει είναι και θέμα αντίληψης ... που πάω , τι είναι εδώ , κτλ
Tι να αντιληφθει?Βλεπει δρομο και παει.Τωρα φυσικα που γνωριζω δεν θα το εκανα για κανεναν λογο,αλλα καποτε εστηνα σκηνη εκει και εκανα μεχρι και μπανιο.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Tι να αντιληφθει?Βλεπει δρομο και παει.Τωρα φυσικα που γνωριζω δεν θα το εκανα για κανεναν λογο,αλλα καποτε εστηνα σκηνη εκει και εκανα μεχρι και μπανιο.
Δεν βούταγα ουτε να με πλήρωνες
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
μάλλον σας μπέρδεψε ο τίτλος , μιλάμε για την δρακόλιμνη Τύμφης .
Την βερλίγκα την ανάφερα σαν παράδειγμα για την κατάντια πρόσφατα.
Ακόμα χειρότερα
 
Reactions: dan

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
μάλλον σας μπέρδεψε ο τίτλος , μιλάμε για την δρακόλιμνη Τύμφης .
Την βερλίγκα την ανάφερα σαν παράδειγμα για την κατάντια πρόσφατα.
Και γω για την Δρακολιμνη μιλαω.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Για τους μη έχοντες φατσομπουκι πως μπορούμε να το δούμε...?
Παιδιά είναι λίγο διαφορετικά. Για την Τύμφη έχει ορειβατικό μονοπάτι μόνο. Για την Βερλιγκα είχε χωματόδρομο κακής βατότητας για να εξυπηρετουνται και οι ντόπιοι κτηνοτρόφοι. Αρκετά ταλαιπωρημενες είναι και οι δύο, ας τις αφήσουμε στην ησυχία τους ...Μας έδωσε και ποδαράκια ο θεούλης.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
...Μας έδωσε και ποδαράκια ο θεούλης.
Έχεις δίκιο. Αλλά τώρα ούτως ή άλλως χειμώνιασε. Από του χρόνου το καλοκαίρι είναι το θέμα τι θα συμβεί πάλι…
 
Reactions: dan
Top Bottom