Τριγυρίζοντας στην κεντρική Ευρώπη

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Την επόμενη ημέρα ξύπνησα αρκετά νωρίς. Ήπια τον καφέ μου και πήρα τη μηχανή του Κρίστιαν ένα MT-03 μονοκύλινδρο με τον γνωστό κινητήρα της Minarelli των 660cc, και την πήγα σε ένα βουλκανιζατέρ στο Τολμιν για να επισκευάσω το ελαστικό καθώς ο Kristian δεν προλάβαινε και ήταν το ελάχιστο που θα μπορούσα να κάνω ως ανταπόδοση αυτής της εμπειρίας που μου προσφέρθηκε, καθώς θα την χρειαζόταν για τις μικροπρομήθειες της καντίνας του.

Αφού τακτοποίησα το θέμα με το ελαστικό της MT-03, περίπου στις 10:00 το πρωί αναχωρούσα για να επισκεφθώ την Λιουμπλιάνα. Το πρώτο σημείο ενδιαφέροντος στο οποίο σταμάτησα είναι το κάστρο της πόλης.











 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μετά τη βόλτα στο κάστρο είχε ανοίξει η όρεξη. Την προηγούμενη μέρα την είχα βγάλει με μπορίτος από το Kulinaristan. Στη Λιουμπλιάνα αποφάσισα να συμβουλευτώ τους χάρτες google και πήγα και έφαγα σε ένα εστιατόριο Ιταλικής κουζίνας και πραγματικά απόλαυσα τη σαλάτα και το κυρίως πιάτο που αποφάσισα να φάω.







Μετά το γεύμα μου πήγα στο εμπορικό κέντρο της πόλης όπου άφησα τη μηχανή σε ασφαλές σημείο και έκανα έναν περίπατο. Στη συνέχεια αποφάσισα να πιώ έναν καφέ σε ένα από τα ομορφότερα μπαλκόνια της πόλης από όπου μπορούσα -μεταξύ πολλών άλλων- πάλι να αντικρύσω το κάστρο της πόλης. Το μπαλκόνι αυτό ήταν η ταράτσα του κτιρίου Neboticnik που έχει 13 ορόφους συνολικά, ένας μικρός ουρανοξύστης.













Επιστροφή για το Camp στο Τολμίν και λίγα χιλιόμετρα πριν μια στάση για φωτογραφία σε ένα μνημείο του 1ου Παγκοσμίου Πολέμου.

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αναχώρηση από τη Σλοβενία για να πάω στο Μέστρε δίπλα στη Βενετία όπου θα είναι και η τελευταία διανυκτέρευση μου.
Έφτασα σε ένα από τα καλύτερα Youth Hostel που έχω επισκεφθεί ποτέ. Ο νεαρός ρεσεψιονίστ πραγματικά ήταν ένα εκπλκτικά ευγενικό παλικάρι με αληθινό τρόπο. Φρόντισε ώστε η μοτοσυκλέτα μου να "αποθηκευτεί" σε κλειδωμένο σημείο στο εσωτερικό προαύλιο του ξενοδοχείου.







Ξεφόρτωσα τη μηχανή και τακτοποίησα τα πράγματα μου στον κοιτώνα μου.







Αφού έκανα και το ντουζάκι μου και πήρα μια ανάσα, νωρίς το μεσήμέρι αναχώρησα με το τρένο από το Μέστρε προς την πόλη των ερωτευμένων. Μου έκανε εντύπωση η πρόβλεψη για στάθμευση των ποδηλάτων εντός του τρένου.





Στη μοναχική μου βόλτα συμπεριέλαβα το μεσημεριανό μου γεύμα που έγινε σε ένα ταπεινό εστιατόριο στο κέντρο της Βενετίας που ήταν μια έκπληξη καθώς δε περίμενα ότι θα βρω κάτι τέτοιο σε εκείνο το σημείο. Περίπατος μέχρι το απόγευμα όποτε και επέστρεψα στο ξενοδοχείο όπου το βράδι ήπια το ποτό μου σε μια απίθανη ατμόσφαιρα που δημιουργούσαν οι νέοι ηλικιακά θαμώνες του ξενοδοχείου που ήρθαν από τα πιο απίθανα μέρη όπως Κολομβία, Βραζιλία και ΗΠΑ.















Επιστρέφοντας στο Μέστρε με το τρένο...

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και ξημέρωσε η μέρα που σηματοδοτούσε το τέλος του ταξιδιού μου στην Ευρώπη.

Στο πλοίο βρήκα την ίδια γωνιά με αυτήν που είχα και ερχόμενος.

Άφιξη στη Πάτρα αργά το βράδυ της επόμενης ημέρας...



 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Χρωστάω τις φωτογραφίες από την επίσκεψη μου στο μουσείο της Moto Guzzi. Αυτές θα τις βάλλω εν καιρό σε ξεχωριστό θέμα γιατί θεωρώ ότι αξίζει να υπάρχει.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μπραβο Στεφανε, ευχαριστουμε για την βολτα, να εισαι καλα να ταξιδευεις.
:friendship:
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μπραβο Στεφανε, ευχαριστουμε για την βολτα, να εισαι καλα να ταξιδευεις.
:friendship:
Να 'σαι καλά Λευτέρη. Τις τελευταίες ημέρες ήμουν λίγο άρρωστος και βρήκα την ευκαιρία να κάτσω να το βάλλω. Σε ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου και εσένα και όλους τους συμφορουμίτες που αφιέρωσαν λίγο από το χρόνο τους να το διαβάσουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ήπια το καφεδάκι μου βολταροντας.....σε όμορφα μερη
Ευχαριστούμε για την βόλτα Στέφανε :friendship:
 
Reactions: STF

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Ευχαριστούμε που μοιράστηκες το ταξιδιωτικό σου! Να είσαι πάντα γερός να ταξιδεύεις. Οταν μπηκαμε Ελβετία ειχαμε βγαλει κ μεις βινιετα. Εκανα το λαθος και δεν κολλησα αμεσως το αυτοκολλητο στην μηχανη με αποτελεσμα οταν ηρθε η ωρα για μεγαλη βολτα να ψαχνω παντου στα πραγματα . Τελικα το ρισκαρα μιας και ειχαν κολλησει οι υπολοιποι φιλοι τα δικα τους πανω στη μηχανη. Ελα ομως που ηρθε αστυνομια με πολιτικα σε παρκιν που βγηκαμε για κατουρημα και μας εκανε ελεγχο! Για καλη μου τυχη ξαναπληρωσα με POS την βινιετα ολοκληρη χωρις προστιμο.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Εξαιρετικός Στέφανε! Πολύ ωραία η αφήγηση, οι φωτό πανέμορφες και καραγουσταρω τον τρόπο που διαλέγεις να ταξιδεύεις!
Τα ευχαριστήθηκα τα χιλιόμετρα μας μαζί, με το καλό η Βαρκελώνη.
:friendship:

(Το Nuda ποιημαααα :inlove:)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ήπια το καφεδάκι μου βολταροντας.....σε όμορφα μερη
Ευχαριστούμε για την βόλτα Στέφανε :friendship:
Ευχαριστούμε που μοιράστηκες το ταξιδιωτικό σου! Να είσαι πάντα γερός να ταξιδεύεις. Οταν μπηκαμε Ελβετία ειχαμε βγαλει κ μεις βινιετα. Εκανα το λαθος και δεν κολλησα αμεσως το αυτοκολλητο στην μηχανη με αποτελεσμα οταν ηρθε η ωρα για μεγαλη βολτα να ψαχνω παντου στα πραγματα . Τελικα το ρισκαρα μιας και ειχαν κολλησει οι υπολοιποι φιλοι τα δικα τους πανω στη μηχανη. Ελα ομως που ηρθε αστυνομια με πολιτικα σε παρκιν που βγηκαμε για κατουρημα και μας εκανε ελεγχο! Για καλη μου τυχη ξαναπληρωσα με POS την βινιετα ολοκληρη χωρις προστιμο.
Εξαιρετικός Στέφανε! Πολύ ωραία η αφήγηση, οι φωτό πανέμορφες και καραγουσταρω τον τρόπο που διαλέγεις να ταξιδεύεις!
Τα ευχαριστήθηκα τα χιλιόμετρα μας μαζί, με το καλό η Βαρκελώνη.
:friendship:

(Το Nuda ποιημαααα :inlove:)
Να 'στε καλά φίλοι μου!

Τελικά δεν είναι κακό μια καθυστέρηση στη τοποθέτηση ενός ταξιδιωτικού καθώς πρώτος από όλους ταξιδεύει ξανά ο πρωταγωνιστής του ταξιδιού.... Όσο ο χρόνος απομακρύνεται τόσο οι αναμνήσεις ομορφαίνουν.
 

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
.
Πολύ ωραίο και ευχάριστα γραμμένο ταξιδιωτικό.

Και μια φιλική συμβουλή. Στο καράβι για Ιταλία μπαίνουμε με 100 ml στο τεπόζιτο, λες και πάμε για εξέταση ούρων. Στην Ιταλία αποδεδειγμένα θα βάλεις καλύτερη βενζίνη απ' ότι εδώ.

Να σαι καλά και να ταξιδεύεις όσο μπορείς, γιατί απ' ότι κατάλαβα διαβάζοντας το ταξιδιωτικό, " τριγυρνάς ". :ok:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Το διάβασα και κράτησα σημειώσεις μιας και ποτέ δεν ξέρεις που θα σε βγάλει ο δρόμος.
Είναι η εποχή που αναπολούμε τα παλία ταξίδια και σχεδιάζουμε τα νέα.

Να θυμηθώ να γράψω και εγώ το δικό μου... χρέος στην κοινότητα.
 

Giwrgosv

Μέλος
Όνομα
Giwrgos
Μοτό
Tiger 800 xc
Ουαου απλά οι εικόνες σε ευχαριστούμε πολύ που μας ταξίδεψες. Επειδή το σκέφτομαι πολύ για μελλοντικό ταξίδι αν επιτρέπεται πόσο σου στοίχισε περίπου και πόσες μέρες;
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ευχαριστώ Στέφανε για τη βολτάρα πίνοντας το πρωϊνό μου καφεδάκι.
Και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία. :friendship:
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το διάβασα και κράτησα σημειώσεις μιας και ποτέ δεν ξέρεις που θα σε βγάλει ο δρόμος.
Είναι η εποχή που αναπολούμε τα παλία ταξίδια και σχεδιάζουμε τα νέα.

Να θυμηθώ να γράψω και εγώ το δικό μου... χρέος στην κοινότητα.
Ευχαριστώ Στέφανε για τη βολτάρα πίνοντας το πρωϊνό μου καφεδάκι.
Και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία. :friendship:
Σε ευχαριστούμε για αυτό το υπέροχο ταξίδι Στέφανε :friendship:
Να 'στε καλά παιδιά, το απόλαυσα κι εγώ που το έγραψα!

:friendship:

Ουαου απλά οι εικόνες σε ευχαριστούμε πολύ που μας ταξίδεψες. Επειδή το σκέφτομαι πολύ για μελλοντικό ταξίδι αν επιτρέπεται πόσο σου στοίχισε περίπου και πόσες μέρες;
Νομίζω πως το κόστος μου βγήκε αρκετά χαμηλά. Όμως είχα βγάλει τα καραβίσια εισιτήρια πριν το τέλος Φεβρουαρίου για τον Αύγουστο οπότε υπήρχε προσφορά early booking, συν οτι όπως θα είδες την έβγαλα "κατάστρωμα" και από τις 10 διανυκτερεύσεις έκανα δυο δωρεάν στο κάμπινγκ της Σλοβενίας. Στις υπόλοιπες 8 διανυκτερεύσεις συμπεριλαμβάνονται 4 που ήταν σε κοιτώνες.

Οπότε όλα μαζί, εισιτήρια, βενζίνες, διαμονές, φαγητό, δεν ξεπέρασα τα 1500 ευρώ.
 

Giwrgosv

Μέλος
Όνομα
Giwrgos
Μοτό
Tiger 800 xc
Να 'στε καλά παιδιά, το απόλαυσα κι εγώ που το έγραψα!

:friendship:



Νομίζω πως το κόστος μου βγήκε αρκετά χαμηλά. Όμως είχα βγάλει τα καραβίσια εισιτήρια πριν το τέλος Φεβρουαρίου για τον Αύγουστο οπότε υπήρχε προσφορά early booking, συν οτι όπως θα είδες την έβγαλα "κατάστρωμα" και από τις 10 διανυκτερεύσεις έκανα δυο δωρεάν στο κάμπινγκ της Σλοβενίας. Στις υπόλοιπες 8 διανυκτερεύσεις συμπεριλαμβάνονται 4 που ήταν σε κοιτώνες.

Οπότε όλα μαζί, εισιτήρια, βενζίνες, διαμονές, φαγητό, δεν ξεπέρασα τα 1500 ευρώ.
Ευχαριστώ πολύ
 
Top Bottom