Τροχαίο με αδέσποτο σκύλο.

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γειά χαρά.Κινούμενος με το επαγγελματικό επι επαρχιακής εθνικής οδού έπεσα πάνω σε ένα κοπάδι απο τσοπανόσκυλα και παρόλο το φρενάρισμα δεν μπορεσα να αποφύγω το τελευταίο το οποίο μου έκανε χοντρή ζημιά στο αμάξι (μετώπη,προφυλακτήρα με τα υπόλοιπα που εχει,ψυγεία κτλ).Ο σκύλος σημειωτέον δεν επαθε τίποτα...:mad:
Γνωρίζει κανείς εαν μπορώ να κινηθώ νομικά προς οπουδήποτε για απαιτηση αποζημείωσης...?
Το συμβάν καταγράφηκε απο την τροχαία.
Ευχαριστώ...
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Αν και δεν πιστευω οτι θα βρεις το δίκιο σου, ελπίζω να βρεθει κατι..
Πχ. Αποζημείωση απο τον Δημο....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αδέσποτο σε επαρχιακό....
Ποιος να έχει την ευθύνη (στην Ελλάδα....., σε άλλο κράτος θα ήταν ξεκάθαρο).
Η τροχαία τι λέει;
Την ασφαλιστική σου τη ρώτησες; Αν κάνεις απαίτηση αποζημίωσης κατά παντώς υπευθύνου (ή κατά αγνώστου), σε συνδιασμό με την αντίστοιχη αγωγή, τι σου λένε; Υπάρχει περίπτωση να φτάσεις στον υπεύθυνο;
Υπάρχει περίπτωση να βρεις διάταξη για τα αδέσποτα, ανάλογη μ' αυτήν για τις κακοτεχνίες στους δρόμους;


Ιδέες έριξα για το πώς θα μπορούσες να κινηθείς.
Πρακτικά δε νομίζω να βρεις άκρη. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τι να σου πω ρε φιλε...
22 χρόνια στους δρομους ειναι το πρώτο μου τροχαιο...
Θα αρχίσω να το ψάχνω απο Δευτέρα.
 

chaosm

Μέλος
Αδέσποτο σε επαρχιακό....
Ποιος να έχει την ευθύνη (στην Ελλάδα....., σε άλλο κράτος θα ήταν ξεκάθαρο).
Η τροχαία τι λέει;
Την ασφαλιστική σου τη ρώτησες; Αν κάνεις απαίτηση αποζημίωσης κατά παντώς υπευθύνου (ή κατά αγνώστου), σε συνδιασμό με την αντίστοιχη αγωγή, τι σου λένε; Υπάρχει περίπτωση να φτάσεις στον υπεύθυνο;
Υπάρχει περίπτωση να βρεις διάταξη για τα αδέσποτα, ανάλογη μ' αυτήν για τις κακοτεχνίες στους δρόμους;


Ιδέες έριξα για το πώς θα μπορούσες να κινηθείς.
Πρακτικά δε νομίζω να βρεις άκρη. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις....
Σε κάποια άλλη χώρα θα έβγαζε άκρη. Στην Ελλάδα ποτέ. Το κάνει γαργάρα και προχωράει.

Στάλθηκε από το HTC One M9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αδέσποτο σε επαρχιακό....
Ποιος να έχει την ευθύνη (στην Ελλάδα....., σε άλλο κράτος θα ήταν ξεκάθαρο).
Η τροχαία τι λέει;
Την ασφαλιστική σου τη ρώτησες; Αν κάνεις απαίτηση αποζημίωσης κατά παντώς υπευθύνου (ή κατά αγνώστου), σε συνδιασμό με την αντίστοιχη αγωγή, τι σου λένε; Υπάρχει περίπτωση να φτάσεις στον υπεύθυνο;
Υπάρχει περίπτωση να βρεις διάταξη για τα αδέσποτα, ανάλογη μ' αυτήν για τις κακοτεχνίες στους δρόμους;


Ιδέες έριξα για το πώς θα μπορούσες να κινηθείς.
Πρακτικά δε νομίζω να βρεις άκρη. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις....
Τα τσοπανόσκυλα δεν νομίζω ότι θεωρούνται αδέσποτα.
Δεσποζόμενοι σκύλοι εργασίας είναι.
Και για κάθε δεσποζόμενο ζώο ,υπέυθυνος είναι ο ιδιοκτήτης του.
Αρκεί να τον βρείς ,κ να αποδειχτεί ότι το ζώο του ανήκει.

Για τα αδέσποτα ,νομικά ,είναι υπεύθυνος ο Δήμος.

Δύσκολο πολύ να βρείς άκρη βέβαια κ στις δύο περιπτώσεις
αλλά
Ρώτα την ασφαλιστική σου Θένο ,κι αν έχεις Νομική Προστασία ,ζήτα να γίνει μια μύνηση κατά "παντός υπευθύνου".
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομική Προστασία έχω...
Μικτή ασφάλεια ομως οχι...:mad:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Νομική ευθύνη έχω...
Μικτή ασφάλεια ομως οχι...:mad:
Νομική Προστασία λέγεται ,και σε ασφαλίζει για τις όποιες νομικές δαπάνες χρειάζεται να κάνεις.
πχ για να κάνεις μύνηση(αγωγή) υπάρχει κόστος πλέον (100-150 € κατά περίπτωση)
Απευθύνσου στην ασφαλιστική σου Θένο κ δες τι θα σου πουν.
Αυτοί ξέρουν καλύτερα.
Αν έχεις κ κανα δικηγόρο γνωστό σου ,ζήτα του μια γνώμη ,γιατί πιθανόν οι της ασφαλιστικής να θελήσουν να αποφύγουν τα έξοδα.;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ναι το διορθωσα...:sorry:
Ευχαριστώ ρε Κωστή...
Θα το ψάξω...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Θένο. πραγματικά λυπάμαι γι αυτό που σου έτυχε....
Δυστυχώς για άλλη μια φορά θα δούμε το ''μεγαλείο'' του Ελληνικού δημοσίου διότι :
1. Αν ο δρόμος ήταν με παραχώρηση σε ιδιωτική εταιρεία τα πράγματα θα ήταν πιο απλά γιατί θα ήταν υπεύθυνη για την περίφραξη της οδού.
2. Η επαρχιακή οδός που λες μπορεί να ανοίκει στην περιφέρεια και όχι στον δήμο, πράγμα που θα πρέπει να μάθεις.
3. Θα πρέπει να κάνεις αγωγή (μέσω της ασφαλιστικής σου ή προσωπικά) προφανώς στον δήμο καθώς ο ΑΚ αναφέρει τα εξής :

Οι Δήμοι υποχρεούνται να μεριμνούν για την περισυλλογή και τη διαχείριση των αδέσποτων ζώων συντροφιάς, σύμφωνα με το παρόν άρθρο. Το έργο αυτό, μπορεί να πραγματοποιείται και από φιλoζωικές ενώσεις και σωματεία, σε συνεργασία με τον αρμόδιο Δήμο, εφόσον αυτά, διαθέτουν κατάλληλη υποδομή, συνιστάμενη στην ύπαρξη σχετικών εγκαταστάσεων ή οχημάτων μεταφοράς ζώων ή εμπειρία του ανθρώπινου δυναμικού.

Φίλε....καλά ξεμπερδέματα.
(αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως, ευχαρίστως)
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Όπως είπε και ο γάτος, εάν είναι τσοπανόσκυλο, δεν πρόκειται για αδέσποτο, αλλά για σκύλο με ιδιοκτήτη. Υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης. Άρα ψάχνεις τον ιδιοκτήτη του κοπαδιού ή του μαντριού κλπ. Με τη μήνυση που είπε ο γάτος, πετυχαίνεις την ποινική καταδίκη του υπευθύνου. Αλλά όχι αποζημίωση. Για αποζημίωση χρειάζεσαι αγωγή. Μπορεί να γίνει, θέλει κουβέντα όμως για το τι πιθανότητες έχεις να εισπράξεις στο τέλος χρήματα. Αν θέλεις, πάρε με κάποια στιγμή τηλ.
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Εάν είναι αδέσποτο, κάποια από αυτά που λέει παραπάνω ο Padis είναι ορθά.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πιάσε το αυγό και κούρευτο με λίγα λόγια...
Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές σας...:)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πιάσε το αυγό και κούρευτο με λίγα λόγια...
Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές σας...:)
ΠΟΛΥ δυσκολο(εχεις υπομονη και χρονο?.....) αν δεν υπαρχει αφεντικο που να παραδεχτει οτι ειναι δικο του,να παρεις αποζημιωση...να λες που δεν το κοπανησες κιολας να σου ρθει και καμμια 300αρα εξτρα προστιμο για μπονουςo_O...
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Η γνώμη μου είναι ότι ίσως μπορέσεις να πάρεις κάτι από το επικουρικό ταμείο των ασφαλιστικών.
Είναι αυτό που σε αποζημιώνει όταν έχεις ατύχημα με ανασφάλιστο όχημα ή βρεις το αυτοκίνητό σου τρακαρισμένο χωρίς να ξέρεις ποιος το έκανε.
Δεν ξέρω αν προβλέπει την περίπτωσή σου, αλλά η λογική λέει ότι είσαι σε κάτι αντίστοιχο.
Θέλει ψάξιμο και οι περισσότεροι ασφαλιστικοί πράκτορες δεν γνωρίζουν. Επίσης οι διαδικασίες χρονοβόρες.

Απλά μια ιδέα έριξα...;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η γνώμη μου είναι ότι ίσως μπορέσεις να πάρεις κάτι από το επικουρικό ταμείο των ασφαλιστικών.
Είναι αυτό που σε αποζημιώνει όταν έχεις ατύχημα με ανασφάλιστο όχημα ή βρεις το αυτοκίνητό σου τρακαρισμένο χωρίς να ξέρεις ποιος το έκανε.
Δεν ξέρω αν προβλέπει την περίπτωσή σου, αλλά η λογική λέει ότι είσαι σε κάτι αντίστοιχο.
Θέλει ψάξιμο και οι περισσότεροι ασφαλιστικοί πράκτορες δεν γνωρίζουν. Επίσης οι διαδικασίες χρονοβόρες.

Απλά μια ιδέα έριξα...;)
Μπαααα
Αλλο πραμα.
Γι αυτο υπαρχουν καλυψεις για τρομοκρατικες και ακοβουλες ενςργειες, για φυσικα φαινομενα κλπ. Εξτρα αυτα... Αμα δεν τα εχεις εν παιρνεις τπτ.
Το επικουρικο ειναι μονο για ανασφαλιστα οχηματα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Όπως είπε και ο γάτος, εάν είναι τσοπανόσκυλο, δεν πρόκειται για αδέσποτο, αλλά για σκύλο με ιδιοκτήτη. Υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης. Άρα ψάχνεις τον ιδιοκτήτη του κοπαδιού ή του μαντριού κλπ. Με τη μήνυση που είπε ο γάτος, πετυχαίνεις την ποινική καταδίκη του υπευθύνου. Αλλά όχι αποζημίωση. Για αποζημίωση χρειάζεσαι αγωγή. Μπορεί να γίνει, θέλει κουβέντα όμως για το τι πιθανότητες έχεις να εισπράξεις στο τέλος χρήματα. Αν θέλεις, πάρε με κάποια στιγμή τηλ.
Η μύνηση λειτουργεί σαν μοχλός πίεσης προς τον όποιον υπεύθυνο.
"Μας αποζημιώνετε ,κ την αποσύρουμε ,αλλιώς ,εκτός από τις οικονομικές ,θα υποστείτε ΚΑΙ τις ποινικές συνέπειες."
To σημαντικό είναι ,να βρεθεί αποδεδειγμένα ο ιδιοκτήτης ,ή ο όποιος υπεύθυνος βάσει νόμου.
Αυτό είναι το ΔΥΣΚΟΛΟ...στο ΕλλάΝτα...
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Η μύνηση λειτουργεί σαν μοχλός πίεσης προς τον όποιον υπεύθυνο.
"Μας αποζημιώνετε ,κ την αποσύρουμε ,αλλιώς ,εκτός από τις οικονομικές ,θα υποστείτε ΚΑΙ τις ποινικές συνέπειες."
To σημαντικό είναι ,να βρεθεί αποδεδειγμένα ο ιδιοκτήτης ,ή ο όποιος υπεύθυνος βάσει νόμου.
Αυτό είναι το ΔΥΣΚΟΛΟ...στο ΕλλάΝτα...
Σωστά όλα
 
Top Bottom