Υψομετρο και θερμοκρασια ADVride.gr

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Για οποιον θελει να παρακολουθει το υψομετρο και την θερμοκρασια η οτι αλλο επιθυμει...
Οποιος εχει ορεξη να την τοποθετησει σε καποιο κουτακι η να την βαλει πισω απο το
εργοστασιακο καντραν θα εχει ενα ωραιο μινι αξεσουαρ.






 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το έχεις τερματίσει , έχεις περάσει σε άλλη πίστα !!! Εννοείτε μέσα αλλά εμένα έχει θερμοκρασία και δεν θα ήθελα να το στερήσω από κάποιον άλλο .

Άμα είσαι γκατζετακιας και δεις λαμπάκια , οθονιτσες κτλ είναι το καλύτερο μου !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Respect :hlb:Απόστολε...!!!
Άλλος ένας υποψήφιος...!!!
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
φοβερο???? θα καταντησει vstom το παλιο κτμ μου ολο φωτακια οθονιτσες και οργανακια... μπορει να παρει και λογοτυπο η οθονη? η μο γραμματα?

δλδ θα μου αρεσε στο αναμα σβησιμο να γραφει κτμ με το κανονικο λογοτυπο και μετα με scroll να γραφει are you ready to race ? ready to travel? ready to explore...

δευτερον να μπει σε ενα κουτακι η οθονη και να ειναι αδιαβροχη... που θα βρεθει ενα τετοιο κουτακι?


και τριτον πως μπορει να μας δειχνει αν θελουμε την κατταναλωση στα l/100 km αν θελουμε?
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Για οποιον θελει να παρακολουθει το υψομετρο και την θερμοκρασια η οτι αλλο επιθυμει...
Οποιος εχει ορεξη να την τοποθετησει σε καποιο κουτακι η να την βαλει πισω απο το
εργοστασιακο καντραν θα εχει ενα ωραιο μινι αξεσουαρ.







Μπραβο συντροχε. :hlb:
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
φοβερο???? θα καταντησει vstom το παλιο κτμ μου ολο φωτακια οθονιτσες και οργανακια... μπορει να παρει και λογοτυπο η οθονη? η μο γραμματα?

δλδ θα μου αρεσε στο αναμα σβησιμο να γραφει κτμ με το κανονικο λογοτυπο και μετα με scroll να γραφει are you ready to race ? ready to travel? ready to explore...

δευτερον να μπει σε ενα κουτακι η οθονη και να ειναι αδιαβροχη... που θα βρεθει ενα τετοιο κουτακι?


και τριτον πως μπορει να μας δειχνει αν θελουμε την κατταναλωση στα l/100 km αν θελουμε?
Μπορει ναι δειξει λογοτυπο κανονικα και γενικοτερα μπορεις να κανεις παππαδες αλλα θελει πολυ δουλεια για τα λογοτυπα
προκειμενου να τα εμφανισει εκτος και αν πετυχω πουθενα ετοιμα και τα φτιαξω. Τα scroll κτλ ειναι πιο ευκολα.

Την συγκεκριμενη οθονη την πηρα πριν 3-4 μερες και χτες καταφερα να γραψω δυο λεξεις και ενα scroll μετα απο πολυ προσπαθεια!
Σιγα σιγα θα μαθω και αλλα..

Κουτακια υπαρχουν πολλα αλλα χωρις τρυπα για την οθονη. Θελει φαντασια και λιγη δουλιτσα αλλα πιστευω κατι θα βρω να φτιαξω.
Τα λ/100 ειναι μεγαλη ιστορια! Γιανα υπολογισει κανεις κατι τετοιο χρειαζεται πολλες παραμετρους οπως θεση γκαζιου,ταχυτητα,
milliseconds ψεκασμου τα οποια ολα μαζι σε μια συναρτηση φερνουν μια τιμη η οποια ομως ειναι καλιμπραρισμενη για τον συγκεκριμενο κινητηρα!!!
Σε εναν αλλο κινητηρα το καλιμπραρισμα θα πρεπει να ειναι διαφορετικο οποτε τρεχα γυρευε.
Ενα καλο οργανο ειναι το afr lamda.
Το καλο με ολο αυτο ειναι οτι με ενα μπουτον μπορεις κανεις να αλλαζει οθονη που σημαινει οτι σε
καθε οθονη μπορει να εχει οτιδηποτε.

Το δικο μου θα το φτιαξω:
Σελιδα 1: υψομετρο,εξωτερικη θερμοκρασια

Σελιδα 2: afr meter

Σελιδα 3: πυξιδα


Να πω οτι ο αισθητηρας πιεσης που χρησιμοποιω ειναι o bmp180 με αισθητηρα bosch εξαιρετικης ακριβειας(Αλλαζει τιμες καθε 20 ποντους υψος)
με ενσωματωμενο αισθητηρα θερμοκρασιας. Ο αισθητηρας ειναι σε μινι διαστασεις μικροτερος απο ενα κερμα 10 λεπτων.
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Δώσε στον λαό σου... ετοίμασε έτοιμες λύσεις να αγοράσουμε τοτενες

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Wide band? Αυτό φαντάζομαι ανεβάζει σημαντικά το κόστος, σωστά;
οχι μπορει να διαβασει εναν απλο λ απο αυτα που εχουν οι ψεκαστες μοτο απο το εργοστασιο η να τοποθετηθει ενας απλος λ με μονο καλωδιο σε καρμπυρατερατη μοτο. Τιμη 15/20 ευρω στα μεταχειρισμενα.
 
Top Bottom