Φτιάξτε ένα εξαιρετικό DIY GPS tracker για τη μοτοσυκλέτα σας

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πες μας τώρα οτι ο λογος που δίνουν τα παλια και παίρνουν τα καινουρια μηχανακια ειναι τα euroταδε να πουμε οτι τα διαβασαμε ολα εδω μεσα...
ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχει κόσμος που ζητάει latest and greatest.
Σίγουρα υπάρχουν πολιτικοί που "βοηθάνε" την κατανάλωση, βλέπε περιορισμοί στο κέντρο της πόλης. Εντάξει η Ελλάδα είναι εκτός αυτής της λογικής, είναι εκτός λογικής στα πάντα δηλαδή. Αλλά στας Ευρώπας τουλάχιστον, υπάρχει αυτό. Το ότι είναι πλασματικό το απέδειξε η ΦάουΒε και η Πεζό (δεν φαντάζομαι ότι οι άλλοι είχαν σταυρό στο χέρι) και το κάναμε γαργάρα "πως κάνετε έτσι που τα euro1000 οχήματα ήταν έτσι μόνο στο δυναμόμετρο, στην πραγματικότητα ήταν νταλίκες του μεσοπολέμου ΩΦΟΥ αχάριστοι".

Δημοσίευμα (διάβασα το abstract δεν το άνοιξα γιατί εκνευρίστηκα) Γαλλικού τύπου "η τρίτη χειρότερη χρονιά σε CO2 θα είναι το 2021" ΠΩΤΣΓΚΕΝΕΝ Φρανσουά με τον πλανήτη στο γύψο την μισή χρονιά; Άλλο δημοσίευμα "η καλύτερη χρονιά σε ρύπους οχημάτων το 2020 λόγω ηλεκτροκίνησης" ΑΛΗΘΕΙΑ Άγγλε, όχι ότι ήταν παρκαρισμένα τα περισσότερα οχήματα, τα ηλεκτρικά ήταν που έκαναν την διαφορά. Είδα και άλλο δημοσίευμα κλιματικής αηδίας που μου γύρισε το μάτι ανάποδα, αλλά φεύγουμε πολύ μακριά από το θέμα μας.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δημοσίευμα (διάβασα το abstract δεν το άνοιξα γιατί εκνευρίστηκα) Γαλλικού τύπου "η τρίτη χειρότερη χρονιά σε CO2 θα είναι το 2021" ΠΩΤΣΓΚΕΝΕΝ Φρανσουά με τον πλανήτη στο γύψο την μισή χρονιά
Ο κλεισμενος μεσα καιει ρευμα και βαζει θερμανση. Τεσπα, πλατιαζουμε και χαλαμε το θεμα.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Για την ιστορία, αφότου ο φίλος Γιάννης/amy ανέφερε το Curve tracker της Vodafone, ομολογώ οτι μου κίνησε πολύ την περιέργεια. Γκατζετάκι, φτηνό, ολοκληρωμένο, όμορφο και από τα όσα ανέφερε στο site της εταιρίας, έδειχνε να είναι ιδανικό για κάποιον που θέλει ένα tracker και δεν θέλει να μπλέξει με DIY.

Δυστυχώς όμως, ψάχνοντας λίγο το θέμα, οι κριτικές στον Αμαζόνιο είναι δραματικές... Οι Άγγλοι το θάβουν παντοιοτρόπως. Οι περισσότεροι αναφέρουν οτι το στίγμα είναι εντελώς ΓΤΠ, με τρελές ανακρίβειες, άλλοι οτι ανανεώνει το στίγμα όποτε του καπνίσει, ενώ ένας λέει οτι "εντάξει, καλό είναι, απλά το αμάξι (που έχω σε γενική ακινησία για χρόνια) το εμφανίζει κάθε τόσο μερικά χιλιόμετρα μακρυά και μετά ..επανέρχεται!"

If anyone is thinking of buying a pet tracker to keep an eye on their pet with the recent rise in dog napping, don’t bother with the Vodafone Curve. It’s meant to be the latest in GPS tracking technology but what they don’t tell you on the glossy ads is that it only uses 2G and 3G, not 4G. At one point my dog, who was standing next to me was showing as 3 miles away. This was a regular occurrence or it couldn’t pick up his location at all.
The App worked sporadically as I had to constantly turn my phone on and reinstall the app to see if that worked. It just kept coming up with the ‘loading’ message before timing out.
The tracker then fell out of the holder whilst on a dog walk after a few weeks of ownership. I thought at least I can find it with real-time tracking enabled but within 5 minutes it showed me 3 separate locations all miles away from each other. Unless Superman had picked up the device and was flying around with it, there was no reason why the tracker was showing as located in 3 areas at the same time.
Well done Vodafone for duping people into buying this awful piece of ‘smart tech’ - what a waste of £20’. They have agreed to cancel my contract with no early cancellation charge but I feel they should have refunded me £20 for a device that is not fit for purpose. Trading standards should be investigating this product as it’s such a con.
Κρίμα, καθως ήμουν έτοιμος να πάω να το αγοράσω απλά και μόνο για να το δοκιμάσω σε σχέση με τη DIY λύση η οποία δουλεύει εκνευριστικά καλά, αλλά όσο να ναι δεν είναι τόσο "μουράτη".* Το κινητό που δοκίμασα δεν έχει βγει καθόλου μέσα στο σπίτι και παρόλαυτα το στίγμα που δίνει είναι με ακρίβεια 1-2 μέτρων και μετά απο τρεις μέρες η μπαταρία είναι στα 70%.

Δεν ξέρω. Έχει κάποιος δοκιμάσει το Curve για να μας πει τη γνώμη του;

* ήθελα να βρω δικαιολογία για να τσιμπήσω το γκάτζετ! :laugh:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το curve το εχω, 3ευρω το μηνα επιπλεον στο υπαρχον παγιο ειναι, και εχει τρομερη ακριβεια. Ρυθμιζεις εσυ ανα ποσο θες να τσεκαρει τη θεση του και να σου στελνει ειδοποιησεις, στο πιο αραιο του βγαζει και 10 μερες. Φυσικα μπορεις να δεις ανα πασα ωρα και στιγμη τη θεση του μεσω της εφαρμογης. Νομιζω οτι ειναι το πιο VFM , μονο μειον ειναι το οτι θελει φορτιση μια φορα στο τοσο και επανατοποθετηση.
Να προσθεσω ότι και σε εμενα μερικες φορες λεει οτι βγηκε απο τη ζωνη ταδε που έχω θεσει χωρις να ισχυει. Δυο φορες στους 6 μηνες βεβαια. Το ίδιο ειχα παρατηρήσει βεβαια και με το κινητό τρακερ που ειχα φτιάξει κι εγώ πριν 4 χρονια. Αυτο ειναι το μειον του 2G tracking. Tο συν ομως είναι ότι δεν χρειαζεται να είναι εκτεθειμένο / να μην κρυβεται κατω απο μεταλλα οπως το GPS , αν εχει σημα εκει που ειναι θα δουλεψει. Και πιο πιθανο ειναι να πιάσει σημα 2g σε υπογειο/αποθηκη/μεσα σε βανακι παρα με gps.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Κώστα, αν διαβάζω καλά τα specs, το Curve χρησιμοποιεί GPS αρχικά για στίγμα και αν δεν βρίσκει τότε χρησιμοποιεί τις κεραίες του δικτύου, όπως ακριβώς κάνει και ένα κινητό. Η απορία μου ήταν διαβάζοντας τις πραγματικά δεκάδες απίστευτα αρνητικές κριτικές στο Amazon. Λένε τα χειρότερα τόσο για τη συσκευή όσο και για το Smart app. Δεν το περίμενα αυτό.

Μερικά θέματα που βλέπω να αναφέρουν οι περισσότεροι:
  • Το tracker έχει πολύ κακή ακρίβεια. Κανένας δεν λέει καλά λογια για αυτό το θέμα. Η ακρίβεια που αναφέρουν είναι απο 100 μέτρα ως και πάνω απο 500.
  • Το tracker αργεί υπερβολικά να ανανεώσει το στίγμα του. Οι περισσότεροι αναφέρουν οτι για να δώσει στίγμα κάνει απο 1.5 λεπτό σε καλές μέρες μέχρι +απειρο στις κακές.
  • Το ελαστικό κρικάκι είναι απαράδεκτο. Δεν κρατάει τη συσκευή καθόλου καλά και πέφτει για πλάκα.
  • Η μπαταρία δεν κρατάει ουτε για πλάκα για 7 ημέρες. Καποιοι αναφέρουν 3 ημέρες ή και λιγότερο.
  • Η εφαρμογή στο κινητό σε υποχρεώνει να κάνεις login κάθε φορά αν την κλείσεις και δεν την αφήσεις ανοιχτή να τρέχει συνεχώς. Το κακό στο login είναι οτι τρώει χρόνο και ζητά να στείλει PIN στο κινητό σου, να το βάλεις στην εφαρμογή και μετά να βάλεις username κλπ.
Έχεις δει τέτοια ζητήματα;
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Και πιο πιθανο ειναι να πιάσει σημα 2g σε υπογειο/αποθηκη/μεσα σε βανακι παρα με gps.
Με έβαλες σε πειρασμό να δοκιμάσω την DIY λύση σε πολύ κακές συνθήκες, για να πάρουμε ένα μέτρο σύγκρισης.
Η μηχανή φυλάσσεται σε κλειστό χώρο γκαράζ οπότε το GPS εκεί δεν θα πιάνει ούτε για πλάκα. Όμως πέραν αυτού, σκέφτομαι τι στίγμα θα έδινε αν εβαζα το tracker μέσα σε ένα μεταλλικό κουτί ή/και σε κάποιο υπόγειο πολυκατοικίας.

Χμμμ... Θα επανέλθω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κώστα, αν διαβάζω καλά τα specs, το Curve χρησιμοποιεί GPS αρχικά για στίγμα και αν δεν βρίσκει τότε χρησιμοποιεί τις κεραίες του δικτύου, όπως ακριβώς κάνει και ένα κινητό. Η απορία μου ήταν διαβάζοντας τις πραγματικά δεκάδες απίστευτα αρνητικές κριτικές στο Amazon. Λένε τα χειρότερα τόσο για τη συσκευή όσο και για το Smart app. Δεν το περίμενα αυτό.

Μερικά θέματα που βλέπω να αναφέρουν οι περισσότεροι:
  • Το tracker έχει πολύ κακή ακρίβεια. Κανένας δεν λέει καλά λογια για αυτό το θέμα. Η ακρίβεια που αναφέρουν είναι απο 100 μέτρα ως και πάνω απο 500.
  • Το tracker αργεί υπερβολικά να ανανεώσει το στίγμα του. Οι περισσότεροι αναφέρουν οτι για να δώσει στίγμα κάνει απο 1.5 λεπτό σε καλές μέρες μέχρι +απειρο στις κακές.
  • Το ελαστικό κρικάκι είναι απαράδεκτο. Δεν κρατάει τη συσκευή καθόλου καλά και πέφτει για πλάκα.
  • Η μπαταρία δεν κρατάει ουτε για πλάκα για 7 ημέρες. Καποιοι αναφέρουν 3 ημέρες ή και λιγότερο.
  • Η εφαρμογή στο κινητό σε υποχρεώνει να κάνεις login κάθε φορά αν την κλείσεις και δεν την αφήσεις ανοιχτή να τρέχει συνεχώς. Το κακό στο login είναι οτι τρώει χρόνο και ζητά να στείλει PIN στο κινητό σου, να το βάλεις στην εφαρμογή και μετά να βάλεις username κλπ.
Έχεις δει τέτοια ζητήματα;
Ναι, ισχυει οτι χρησιμοποιει GPS και αν δεν πιανει παει σε 2G. Εκει λοιπον ειναι που "χανει" στην ακριβεια. Αν πιανει καθαρα GPS μιλαμε για ακριβεια λιγων μετρων. Οταν το εχω στο ισογειο 2οροφου κτιριου, μεσα σε δωματιο, προφανως δεν πιανει το GPS και δινει με 2G. Εκει εχει ακριβεια στον χαρτη απο 10 εως 30μ, οχι παραπανω. Αρα, συνοψιζοντας στις ερωτησεις:
  1. Δεν ισχυει. Μπορει να αφορουν παλιοτερη εκδοση, μπορει να μην εχουν εκει που κανουν τα ριβιουζ τοσες κεραιες κινητης οπως εχουμε εδω σε καθε τετραγωνο κρυμενες σαν καμιναδες/περγκολες, αρα ο τριγωνισμος να μην ειναι καλος. Σε εμενα παντως με GPS εχει ακριβεια... GPS, δλδ 3-5μ. Στο εσωτερικο κτιριου εχει ακριβεια 10-30μ. Σε καμια περιπτωση δεν το εχω δει 100-500μ μακρια απο εκει που πραγματικα ειναι. Αν δε φτασεις κοντα του σε εμβελεια bluetooth, τοτε μιλαμε για ακριβεια... εκατοστων.
  2. Καποιες φορες αργει να ανανεωσει το στιγμα του μερικα δευτερολεπτα, αναλογως του τι σημα εχει εκει που ειναι το τρακερ, αλλα και τι ιντερνετ εχεις στη συσκευη σου εκεινη τη στιγμη. Δεν μου εχει παρουσιασει παντως τετοιο θεμα που να πω παει για πεταμα. Μιλαμε παντα για τη χειροκινητη αναζητηση μεσω της εφαρμογης, οχι την αυτοματη ανα ταδε διαστηματα που εχεις ορισει εσυ.
  3. Μια χαρα κραταει το κρικακι, δεν εχει θεμα, αρκει να το εχεις βαλει σωστα. Βεβαιως το κρικακι χρησιμευει αν πχ το κρεμασεις σε λουρακι σκυλου. Για τη δουλεια που το θελουμε καλο θα ηταν να μην κρεμεται απο καπου και πηγαινει περα δωθε, εγω το στηριζω πανω σε κατι στο οχημα που το βαζω.
  4. Αυτη τη στιγμη που γραφω εχουν περασει 10ημερες απο την ημερα που το φορτισα τελευταια φορα, και ενω η εφαρμογη μου ελεγε τοτε εκτιμωμενος χρονος για την λειτουργια που διαλεξα = 7ημερες, σημερα στη 10η μερα μου λεει φορτιστε το ειναι στο 10%...
  5. Δεν μου το εκανε ποτε αυτο η εφαρμογη, παρα μονο τη μια φορα που εκανε update το κινητο στο λειτουργικο του και περασε νεα εκδοση ασφαλειας της google, οπου οποια εφαρμογη δεν ειναι συνδεδεμενη με το google account σου, σου ζηταει το ιδιο.
Γενικα παρα πολυ ευχαριστημενος, αξιζει τα λεφτα του. Υπαρχει και το monimoto που υποτιθεται δε θελει ποτε φορτιση καθως εχει δικη του μπαταρια που την αλλαζεις μια φορα το χρονο ξερω γω , αλλα δεν εχω καποιον να το χρησιμοποιει να μου πει εντυπωσεις.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες φίλε Κώστα. Είμαι σίγουρος οτι πολλοί που ενδιαφέρονται για ένα tracker θα ωφεληθούν από τα παραπάνω. Είναι πολύ καλύτερο να μαθαίνεις απο ένα φίλο που εμπιστεύεσαι παρά απο τυχαίους περαστικούς στο δίκτυο.
Το Μonimoto το έχω υπόψη μου, αλλά με τριψήφιο κόστος + ετήσια συνδρομή μάλλον πάμε εντελώς αλλού...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το Μonimoto το έχω υπόψη μου, αλλά με τριψήφιο κόστος + ετήσια συνδρομή μάλλον πάμε εντελώς αλλού...
Aκριβως! Γι'αυτο ειπα να δοκιμασω το Curve. Το μονο μειον πραγματικα ειναι οτι δεν δινει "συναγερμο" αν "διαβασει" κραδασμο, και φυσικα ουτε το Μονιμοτο το κανει αυτο. Αυτο ηταν το μεγαλο συν της εφαρμογης που ειχα στο κινητοτρακερ που ειχα φτιαξει. Αν εβλεπε στους γυροσκοπικους αισθητηρες του κινητου κινηση ή κραδασμο, εστελνε αμεσα ΣΜΣ και ειδοποιηση μεσω της εφαρμογης.


Για να γυρισουμε στο κινητο-τρακερ παντως, ειναι παρα πολυ χρησιμο αν χρειαστει να αφησεις τη μηχανη καπου εκτος γκαραζ, πχ σε καποιο ταξιδι ή βολτα. Βαζεις στη βαλιτσα ή κατω απο τη σελα το slave κινητο, και εαν αισθανθει κραδασμο ή κινηση σου στελνει ειδοποιηση αμεσα. Αυτο βεβαια το κανει και ενας συναγερμος με τηλεειδοποιηση, αλλα αυτους εχουν μαθει ηδη να τους μπλοκαρουν πριν καν πλησιασουν ακομη και τα τελευταια κλεφτρονια στην πιατσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Για να γυρισουμε στο κινητο-τρακερ παντως, ειναι παρα πολυ χρησιμο αν χρειαστει να αφησεις τη μηχανη καπου εκτος γκαραζ, πχ σε καποιο ταξιδι ή βολτα. Βαζεις στη βαλιτσα ή κατω απο τη σελα το slave κινητο, και εαν αισθανθει κραδασμο ή κινηση σου στελνει ειδοποιηση αμεσα.
Έτσι ακριβώς είναι. Και καθότι είναι μια ουσιαστικά δωρεάν παροχή αν έχεις ένα παλιό κινητό που κάθεται και πιάνει σκόνη, το να το βάζεις να δουλεύει έστω και παράλληλα με κάποιο συναγερμό είναι εξαιρετικά χρήσιμο. Αν το είχα να με ειδοποιεί όταν ταξίδευα στην Ιρλανδία και μου έκλεψαν τη μηχανή, τότε η κατάληξη θα ήταν πολύ διαφορετική...
:nnj:
 

Martin

Μέλος
Όνομα
Βασίλειος
Μοτό
ktm 790 adventure
παραθέτω 2 εναλλακτικούς παροχους που ίσως φανούν χρήσιμοι ,όπως διαφημίζουν οι κάρτες δεν λήγουν ποτέ και δεν χρειάζεται ανανέωση και 2-3 μήνες

 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Εκτος απο το Garmin μου σαν λύση εχω κατι παρόμοιο με την ιδεα σου. Για καλη μου τυχη εχω ενα παλιο MLS το οποιο εχει ελληνικούς χαρτες και ολη την Ευρώπη επισης σε εξωτερική καρτα. Δουλεύει πολυ καλα και Ελλαδα αλλα και σε οσες χωρες της Ευρώπης πηγα. Εκπληξη μου ηταν η ακριβεια του πολλες φορε καλυτερη απο του Garmin που εχασε κυριολεκτικά την μπάλα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ηλία το garmin και το MLS το χρησιμοποείς για συναγερμό/τράκερ εννοείς;


Νίκο στην περίπτωση που συζητάς και σε χώρες που πετάνε οξύ στον αναβάτη στη μέση του δρόμου ή τον μαχαιρώνουν ή ή ή, η κατάληξη που λες, αναλόγως του πόσο ευκαιριακοί ήταν οι επίδοξοι κλέφτες, θα μπορούσε να είναι με εσένα παρέα με την Αύρα στο ποτάμι.
 
Top Bottom