Φόρτιση μπαταρίας GEL

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Θέλω να αλλάξω μπαταρία στη μηχανή και σκέφτομαι να βάλω μια GEL. Το θέμα είναι ότι έχω ένα φορτιστή με 2 πρoγράμματα για μπαταρίες: απλές και AGM. Την GEL θα μπορέσω να την φορτίσω και αν ναι με ποιο πρόγραμμα θα είναι καλύτερα;
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
οι μπαταριες ''τυπου'' τζελ ερχονται φορτισμενες/σφραγισμενες απο το εργοστασιο παραγωγης κ δεν απαιτειται καμια επανα/προφορτηση
αν εννοεις να βαλεις MF (maintenance free) στις οποιες βαζεις εσυ/η' το κατστημα υγρα τοτε παλι απαιτει ειδικο φορτιστη που φορτιζει με συγκριμενη ταση-ενταση/ανα ωρα κ διαρκει αρκετες ωρες.
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
οι μπαταριες ''τυπου'' τζελ ερχονται φορτισμενες/σφραγισμενες απο το εργοστασιο παραγωγης κ δεν απαιτειται καμια επανα/προφορτηση
αν εννοεις να βαλεις MF (maintenance free) στις οποιες βαζεις εσυ/η' το κατστημα υγρα τοτε παλι απαιτει ειδικο φορτιστη που φορτιζει με συγκριμενη ταση-ενταση/ανα ωρα κ διαρκει αρκετες ωρες.
Δεν εννοώ αρχική φόρτιση αλλά γενικά, και πιο πολύ για τον χειμώνα που δεν κουνάω την μηχανή και την βγάζω
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
οκ τωρα ειναι σαφες αυτο που ρωτας.
ναι ανετα.
λογικα το ενα προγραμμα ειναι για πολυημερη ακκινησια κ συντηρηση κ το αλλο για φορτιση,διαβασε τις οδηγιες κ δεις.
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Όχι, το "AGM" είναι για μπαταρίες ειδικού τύπου (absorbed glass mat). Το άλλο θα χρησιμοποιήσεις για τη μπαταρία σου, πιθανότατα.

Δε μας λες ποιον φορτιστή έχεις ακριβώς, για να είμαστε σίγουροι; :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ενδιαφέρον....δεν ήξερα ότι η Odyssey είναι AGM!!
Ότι και να είναι αυτό το πραμα, εγώ την βάζω στον φορτιστη-συντηρητη της μαμάς και την ζωντανεύει!
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Όχι, το "AGM" είναι για μπαταρίες ειδικού τύπου (absorbed glass mat). Το άλλο θα χρησιμοποιήσεις για τη μπαταρία σου, πιθανότατα.

Δε μας λες ποιον φορτιστή έχεις ακριβώς, για να είμαστε σίγουροι; :)
o ctek 5 είναι....και το λέει ξεκάθαρα το manual όπως και οι επιλογές που έχει είναι για απλές και AGM. Για GEL άχνα....
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
οκ τωρα ειναι σαφες αυτο που ρωτας.
ναι ανετα.
λογικα το ενα προγραμμα ειναι για πολυημερη ακκινησια κ συντηρηση κ το αλλο για φορτιση,διαβασε τις οδηγιες κ δεις.
Δεν έχει να κάνει με την διάρκεια της ακινησίας αλλά με τον τύπο της μπαταρίας....

Κάθε πρόγραμμα έχει 8 στάδια και το 8ο είναι συντήρηση
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
MXS 5.0; Τότε τη φορτίζεις στο "απλό". Απλό = gel. Υπάρχουν αλήθεια μηχανάκια, εν έτει 2017, με μπαταρίες υγρών;

AGM μόνο για AGM μπαταρίες.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
αυτός μοιάζει απλά στο κάτω τις σελίδας στη φωτό ανάμεσα από το σήμα του αυτοκινήτου και το RECOND εμένα δεν έχει το σύμβολο του πάγου αλλά γράφει AGM.

Τον έχω 3 χρόνια, ίσως έχει αλλάξει το μοντέλο.
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
MXS 5.0; Τότε τη φορτίζεις στο "απλό". Απλό = gel. Υπάρχουν αλήθεια μηχανάκια, εν έτει 2017, με μπαταρίες υγρών;

AGM μόνο για AGM μπαταρίες.
Δεν είναι μόνο για μοτό αλλά και για αυτοκίνητα και εκεί είμαι είμαι σίγουρος στο αμάξι μου είναι απλή και όχι GEL.

Είναι αυτές με τα υγρά που δεν τις ανοίγεις από ότι ξέρω...
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Έχω ακριβώς τον ίδιο φορτιστή (εξαιρετική επιλογή μπαϊδεγουέι :p). Επιλέγεις το εικονίδιο με τη μοτοσικλέτα και φορτίζεις άφοβα.

Για το αυτοκίνητό σου, επιλέγεις "αυτοκίνητο" και πάλι φορτίζεις άφοβα. Άσε τον φορτιστή να ανησυχεί για τα υπόλοιπα. ;)
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Νομίζω ότι την ψάχνω πολύ....Επειδή δεν έλεγε κάτι νόμιζα ότι είναι σαν τις λιθίου που θέλουν δικό τους φορτιστή αλλά αφού και άλλοι βάλατε χωρίς πρόβλημα θα την βάλω στο απλό και τελειώνει η ιστορία
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα'πε όλα ο Γιώργος( BLiTzER) :ok:
και το βασικό είναι αυτό
Έχω ακριβώς τον ίδιο φορτιστή (εξαιρετική επιλογή μπαϊδεγουέι :p). Επιλέγεις το εικονίδιο με τη μοτοσικλέτα και φορτίζεις άφοβα.

Για το αυτοκίνητό σου, επιλέγεις "αυτοκίνητο" και πάλι φορτίζεις άφοβα. Άσε τον φορτιστή να ανησυχεί για τα υπόλοιπα. ;)
Κοινώς ,όταν έχουμε έναν σύγχρονο φορτιστή-συντηρητή της προκοπής ,απλά δεν ασχολούμαστε πέραν του πατήματος ενός κουμπιού.
Γι'αυτό τον πληρώσαμε άλλωστε. ;)
 
Top Bottom