Φόρτωμα για ταξίδι...

lucky_explorer1200

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
Yamaha XT1200Z Super Tenere
Θα ήθελα να μοιραστώ μια απορία που εχω,ή προβληματισμό αν θέλετε...
Το Super Tenere που εχω ζυγίζει 261 κιλά (πλήρες υγρών),το δικό μου υπολογίζω κοντά στα 275 με όλα αυτά τα κάγκελα και τις βάσεις για βαλίτσες που του εχω βάλει.
Το μέγιστο φορτιο οριζεται στα 470-475 κιλά,σύμφωνα με το manual της Yamaha. Υποθέτω ότι θα εννοούν σε ταξίδι δικαβαλο και τριβαλιτσο!
Σκέφτομαι λοιπόν,ότι εχω φτάσει αισίως τα 100 κιλά εγώ και άλλα 75 η γυναίκα,απ´οτι την υπολογίζω δηλαδή γιατι δε μου λέει κιολας (1.80 ύψος),στα 15-18 κιλά η καθε πλαϊνή και αλλα 5-7 η πίσω αν τη χρησιμοποιήσω και δε βάλω κανενα σάκο που θα ζυγίζει καμια 10αρια και αυτός,συν το tankbag περιπου στα 7-8.
Έχω περασει δηλαδή το μέγιστο καμια 20-25αρια κιλά. Πιστεύετε ότι θα πρέπει να με απασχολεί μην εχω κανενα θέμα με την ανάρτηση στο ταξίδι που ετοιμάζω;

Η μοτό εχει 57000 χλμ και την εργοστασιακή ανάρτηση πάνω (showa), η οποία εχει αποδειχθεί σκυλί μεχρι στιγμής...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Θα περασεις το οριο κατα 5% και σιγα τα ωα.Ουτε που θα ιδρωσει το αυτι του Tenere.

Eχε λιγο το νου σου στις πιεσεις των ελαστικων και φουλαρε τα με αζωτο,αν δεν το εχεις κανει,για να το βοηθησεις λιγακι.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
οπως θα ελεγε κ ο Φοινηξ δεν ειμαι αρμοδιος να σου απαντησω...ουτε γνωριζω σαφως αλλα 18 κιλα η καθε πλαινη δεν ειναι πολλα?
ακομα κ αν εισαι μεσα στο οριο αυτα τα βαρη θα δυσκολεψουν πολυ την οδηγηση σου κ την ασφαλεια σου κατ'επεκταση...
εγω στις 41λιτρων πλαινες πανω απο 12 δεν ειχα βαλει ποτε..
 

lucky_explorer1200

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
Yamaha XT1200Z Super Tenere
Καλα μη νομίζεις...Αποφεύγω να τις φορτώνω πολυ,απλά οι τιμές αυτές ειναι αυτές που δίνει η Touratech στην περίπτωση μου.
Παντα τις ζυγίζω και μοιράζω τα πράγματα αριστερά-δεξιά,αλλά τωρα ανησυχώ γιατι θα ειναι και η κοπελα μαζί και δε ξέρω τι κουβαλήσει μαζί για 17-18 μερες...
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Και εγώ πιστεύω ότι δεν θα καταλάβει τίποτε το τενερέ. Αλλά πες ότι στη χειρότερη περίπτωση σου κλ@νει η μπροστά ή η πίσω ανάρτηση. Δεν τρέχει και τίποτε σπουδαίο. Συνεχίζεις κανονικά το ταξίδι σου. Ειδικά αν δεν πρόκειται να πας χώμα, τότε δεν τρέχει κάστανο..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επειδή είμαι φανατικός τους φορτωματος...:D θα συμφωνήσω με τους παραπάνω ότι τα μαστοδοντα δεν παίρνουν χαμπάρι στο φόρτωμα
Εγώ δεν έχω κάτσει ποτέ να ζυγισω βαλίτσες.....δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό.

Το περυσινό καλοκαίρι μετά από αρκετό χωμα φορτωμένος, άλλαξα τα ρουλεμαν του πισω αμορτισέρ....γιατί ετριζαν :rolleyes:
Φουλ προφορτιση λοιπόν και αμυντική οδήγηση και δεν θα έχεις θεμα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλα μη νομίζεις...Αποφεύγω να τις φορτώνω πολυ,απλά οι τιμές αυτές ειναι αυτές που δίνει η Touratech στην περίπτωση μου.
Παντα τις ζυγίζω και μοιράζω τα πράγματα αριστερά-δεξιά,αλλά τωρα ανησυχώ γιατι θα ειναι και η κοπελα μαζί και δε ξέρω τι κουβαλήσει μαζί για 17-18 μερες...

Ολο το κολπο ειναι η τελευταια προταση.....
Το μυστικο ειναι, αφου τακτοποιησεις τα απαραιτητα για το ταξιδι (εργαλεια, σκηνες κλπ, αναλογα που πας και τι χρειαζεσαι) δινεις στην κοπελα το χωρο που υπαρχει* για τα προσωπικα της αντικειμενα και λες: μωρο μου βαλε εδω οσα πραγματα χωρανε :)

* συνηθως μια πλαινη, εγω της παραχωρω τη μεγαλη ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
φιλε παρε μαζι σου μια πιο ελαφρια γυναικα περιπου στα 55 κιλα και νομιζω οτι θα λυσεις ολα τα πιθανα θεματα σου......
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
φιλε παρε μαζι σου μια πιο ελαφρια γυναικα περιπου στα 55 κιλα και νομιζω οτι θα λυσεις ολα τα πιθανα θεματα σου......
Το πλι εγραψε!
Πως δεν το σκεφτηκε κανεις...?
:thinking:




:pointu:
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Φιλε Κωστα πρωτα απ' ολα σου ευχομαι καλο σας ταξιδι και να περασετε τελεια.
Σαφως θα χρειαστεις να παρεις μαζι καποια πραγματα παραπανω αφου το ταξιδι ειναι οπως ειπες 17- 18 ημερες (ειδικα οταν εισαι με το εταιρον ημιση)
Απο προσωπικη πειρα εχω ανακαλυψει οτι παντα επαιρνα παραπανω απ΄οτι χρειαζομουν.
Παρτε απαραιτητα πραγματα και οχι '' μηπως χρειαστει'' κι αυτο.
Θα ελαφρυνεις αρκετα πιστευω. Τωρα οσον αφορα την μηχανη. Αναλογα με το προσθετο βαρος φορτιζουμε και την αναρτηση.
Το ζητουμενο ειναι να φερουμε στο αρχικο sag την μηχανη ωστε να ειναι οδηγικα ο.κ.
Επισης και την αποσβεση επαναφορας που παιζει σημαντικο ρολο ( εαν υπαρχει δυνατοτητα ρυθμισης)
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
το πρώτο της ταξίδι είναι? καλοκαίρι δε το πραγραμματίζεις? θα της πεις οτι πρόκειται για ταξίδι περιπέτειας όπως οποιοδήποτε οδικό με μοτοσυκλέτα (και είναι και επιλογή της μιας και η ίδια ενέδωσε να γνωρίσει ένα περιπετειώδη μηχανόβιο τύπο) συνεπώς η συνταγή είναι λίγα ρούχα (δε θα πάρει 17 αλλαξιές) θα έιναι λίγο πλύνε-βάλε, "ένα μονο" spare ζευγάρι πετούμενα (πέραν των μποτών που θα φοράει ως συνεπιβάτης) είτε παντόφλα είτε παπούτσι ότι θέλει(καλύτερα μακριά απο παντόφλες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο). μεικαπ, καθημερινή υγιεινή, σαμπουάν κλπ, σε μικροσκοπικό νεσεσέρ όλα μαζί και μονο για τις μέρες του ταξιδιού σε συσκευασίες υπαγόρευσης των αεροπορικών πτήσεων(όχι πάνω απο 100ml).

π.σ.και κάτι ακόμη, εάν δε έχεις εσωτερικές μαλακές τσάντες στις πλαινές σου να πάρεις, διότι θα πρέπει να κουβαλάς 2 τσάντες εκτός απο το περιεχόμενο τους και τις σκαντζάρεις-ξεσκαντζάρεις σε κάθε στοπ για ύπνο,
οι μαλακές εσωτερικές έχουν λουράκι μεταφοράς
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Σε ενα απο τα πρωτα μου ταξιδια με το Βαρκαντερο δικαβαλο και τριβαλιτσο με μπαγκστερ (το πιο μεγαλο που βγαζει) και σακο στην πισω βαλιτσα σταματησα στο γυρισμο σε μια πλαστιγγα και το ζυγισα....

Το αποτελεσμα ηταν να γραψει 550 κιλα!!

Να πω οτι ειχα μεινει απο ρουλεμαν στον πισω τροχο σε εκεινο το ταξιδι και ενω το κοντερ ελεγε 32.500χλμ....(αλλαγη στις 60.000 λεει η Χοντα).

Δεν ξερω αν επαιξε ρολο το βαρος ή αστοχια του ρουλεμαν!!

Στο επομενο ταξιδι τα πραγματα μας ηταν τα μισα...Καναμε πιο καλη "διαλογη" να το πω!

Μη μασας φορτωσε το!
Με τα χλμ μαθαινεις τι σου χρειαζετε και τι οχι...

Καλες βολτες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
Μην μασας ,η γυναικα μου 78 κιλα εγω 115 το μηχανακι τιγκα με το τριβαλιτσο πρεπει να ξεπερναει τα 500 κιλα ,το μονο που κανω σφιγγω την προφωρτιση του αμορτισερ τερμα και παω οπου θελω και μιλαμε για honda vfr 750 του 96.
Σκεψου το δικο σου που ειναι μαστοδοντο οπως ειπαν οι προλαλησαντες.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
φιλε παρε μαζι σου μια πιο ελαφρια γυναικα περιπου στα 55 κιλα και νομιζω οτι θα λυσεις ολα τα πιθανα θεματα σου......
Ρε Στεργιο ουτε ο Σοιμπλε δεν εχει τοσο αμεσες λυσεις:sk:
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Φίλε μου δε νομίζω οτι αξίζει να το σκέφτεσαι.
Εγώ με scooter στο καλοκαιρινό ταξίδι ήμουν στα 440kg και δεν έκανε κιχ!
Το δικό σου τι να καταλάβει!!!
Ρύθμιση τα αμορτισέρ και τράβα.
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Οπως λεει και ο βροχιδης στο βιβλιο του, "Αρχη του μοτοσυκλετιστη ειναι ο μινιμαλισμός. Οτι δεν ειναι εντελως απαραιτητο, ειναι εντελως περιττο!!"


Αλλα επειδη οι γυνεκες δε περνουν χαμπαρι απο τετοια, τερμα προφορτηση, αρκετα σφυξημο και την συμπιεση (εγω την σφίγγω μεχρι λιγο πριν το τερμα) και οπως ειπαν απο πανω παιξε με την επαναφορα που ειναι παρα πολυ συμαντικη (βελτιωνει παρα πολυ την αίσθηση)

Η μπετονιερα μου ειναι σκετη απολαυση οταν ειναι φορτωμενη και με αυτες τις ρυθμησεις, σα τρενο σε ραγες. Για ασφαλτο αλλα και με λιγη προσοχη ακομα και στα Αγραφα. (Με ασφαλτινα :D:D)

 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οπως λεει και ο βροχιδης στο βιβλιο του, "Αρχη του μοτοσυκλετιστη ειναι ο μινιμαλισμός. Οτι δεν ειναι εντελως απαραιτητο, ειναι εντελως περιττο!!"


Αλλα επειδη οι γυνεκες δε περνουν χαμπαρι απο τετοια, τερμα προφορτηση, αρκετα σφυξημο και την συμπιεση (εγω την σφίγγω μεχρι λιγο πριν το τερμα) και οπως ειπαν απο πανω παιξε με την επαναφορα που ειναι παρα πολυ συμαντικη (βελτιωνει παρα πολυ την αίσθηση)

Η μπετονιερα μου ειναι σκετη απολαυση οταν ειναι φορτωμενη και με αυτες τις ρυθμησεις. Για ασφαλτο αλλα και με λιγη προσοχη ακομα και στα Αγραφα. (Με ασφαλτινα :D:D)

παρε ενα μεγαλο "λουκανικο".....να γλυτωσεις ολα αυτα τα κρεμαστα τσιμπλικια:D
 

lucky_explorer1200

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
Yamaha XT1200Z Super Tenere
Το πρώτο μου ταξίδι δικαβαλος το έκανα το 2013. Άγνοια τότε στο θέμα "φόρτωμα",πήγα και ήρθα Αυστρία με κακό setup της πίσω ανάρτησης.
Απο τότε,ακολούθησαν αλλα τρία ταξίδια στο εξωτερικό,μόνος μου όμως αλλα με προσοχή στο φόρτωμα, το μοιρασμα του βάρους και την προφόρτιση του ελατηρίου. Όλα κομπλέ...
Το πιο πιθανό ειναι να μην αντιμετωπισω το παραμικρό πρόβλημα και νομιζω ότι το καλυτερο που μπορώ να κανω ειναι μια διαλογή για τα απολύτως απαραίτητα...
Εννοείται ότι η γυναίκα θα πάρει την 45αρα βαλίτσα!!!​
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Έχω καταφέρει το transalp να ταξιδέψει με 480 κιλά σύνολο... Η μόνη διαμαρτυρία ήταν σε κάποια πολύ κλειστά κομμάτια που έπρεπε να μετατοπίζω το βάρος από δεξιά αριστερά και τούμπαλιν...
Σε αυτό όμως (σε μεγάλο βαθμό) ευθύνεται το λαστιχωτό πλαίσιο...
 
Top Bottom