Φόρτωμα για ταξίδι...

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Οι πλαινες σου ειπες ειναι touratech ? ποσα λιτρα ειναι?
Εκτος το μαξ περιεχομενο τους βαλε και ενα 5αρι ακομα που ζυγιζει η καθε μια( +10 δηλαδη :p )

Δεν νομιζω να εχεις κανενα θεμα, που και να εχεις δηλαδη δεν τρεχει κατι, μια χαρα θα τελειωσεις το ταξιδι, δεν χρειαζεται να σε αγχωνει κατι καπου... απλα θα γινει λιγο βαρκα το μηχανακι και θα πρεπει να εισαι πιο συντηριτικος και προσεκτικος στην οδηγηση γιατι ειναι επικυνδυνο..
Ετσι τουλαχιστον ενοιωθα εγω με σκασμενη την πισω σε vstrom για κανενα 2μηνο περιπου... εμπαινα στη στροφη πλαγιασμενος και χοροπηδουσε με σκοπο να σε σημεια να χανεις λιγο τον ελεχγο...

Ποσα χιλιομετρα υπολογιζεις ολο το ταξιδι;; Κανε μια ερωτηση σε μαγαζι που να ειναι ειδικο και εχει γνωση σε αναρτησεις και ρωτα να παρεις κι απο κει γνωμη..
Κατι που σκεφτηκα τωρα,μηπως υπαρχει περιπτωση αν κανεις παρα πολλα χιλιομετρα και ενω ηδη σου χαλασει στο δρομο(πχ, χτυπα ξυλο, υποθεσεις κανουμε) να γινει σωβρακο και να μην επισκευαζεται και να χρειαστεις αντικατασταση;;
 

lucky_explorer1200

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
Yamaha XT1200Z Super Tenere
Touratech τριπλέτα εχω,38 και 45 οι πλαϊνές και 38 το topcase.
Το ταξίδι θα ειναι περιπου 7-8Κ χλμ,απλά το μόνο που με ανησυχεί ειναι να μη συμβεί κάτι κατα τη διάρκεια και μου το χαλάσει.
Ας με βγάλει και οταν γυρίσω την αλλάζω με μια Ohlins.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
και να χαλασει απλα κατεβαζεισ την ταχυτητα ταξιδιου , ολα γινονται .

Το βασικο ειναι που θα πας ??Για να σκασουμε !!!
 

dirty

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
HONDA VFR 750,HONDA XR 400R
Ασε που το πισω λαστιχο δεν επροκειτο να σου γλυστρησει ποτε ουτε σε βροχη δηλαδη η απολυτη ασφαλεια οταν στριβεις.
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Ασε που το πισω λαστιχο δεν επροκειτο να σου γλυστρησει ποτε ουτε σε βροχη δηλαδη η απολυτη ασφαλεια οταν στριβεις.
Χαχα...Ναι θα γυρισει και θα ειναι ισιο πισω σαν αυτοκινητου απο το βαρος!!
Παντως στην Ανδορρα θα χαρεις στριψιμο!
Και μην παρεις το τουνελ πηγαινε ως την κορυφη και κατεβα!

https://www.google.gr/maps/dir/42.5503632,1.7383037/42.5442616,1.7323524/42.5460705,1.7044717/42.5511373,1.696331/@42.5483971,1.7071386,14.29z/data=!4m2!4m1!3e0?hl=el

2400μ ειναι αυτα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Εγώ δεν έχω κάτσει ποτέ να ζυγισω βαλίτσες.....δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό.
Έτσι ήμουν κι εγώ, δεν είχα ζυγίσει ποτέ, είχα γυρίσει την Ευρώπη αρκετές φορές, μέχρι που μια φορά, αφήνοντας τα χέρια από το τιμόνι, η μηχανή τράβαγε αριστερά. Εκεί κατάλαβα τη σημασία της ισοκατανομής του βάρους αριστερά-δεξιά ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έτσι ήμουν κι εγώ, δεν είχα ζυγίσει ποτέ, είχα γυρίσει την Ευρώπη αρκετές φορές, μέχρι που μια φορά, αφήνοντας τα χέρια από το τιμόνι, η μηχανή τράβαγε αριστερά. Εκεί κατάλαβα τη σημασία της ισοκατανομής του βάρους αριστερά-δεξιά ;)
Καλά, θα το είχες παρά-παρακάνει.....:D
Κανά δεκάκιλο + η διαφορά...



Καλή χρονιά Στράτο! :)
 
Top Bottom