Χαρίζονται σπόροι καρπουζιού βιολογικοί..

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Μου έδωσαν ένα καρπούζι ποικιλίας Βαρέλα βιολογικό(έτσι μου είπαν,έτσι λέω).Ήταν το πιο γλυκό που έφαγα φέτος.Ο συγγενής που τα έβαλε ήταν/είναι καταευχαριστημένος!

Κράτησα όλους τους σπόρους.Πλήθηκαν και αφέθηκαν να στεγνώσουν.

Σε 10 φίλους που βάζουν κήπο την Άνοιξη κι απολαμβάνουν τη διαδικασία θα σταλούν από 20 σπόροι(όσοι πιάσουν) ώστε να βγάλουν δικά τους!
Κατόπιν αν θέλετε κι εσείς μοιράζετε στον κύκλο σας κι "απλώνει" όμορφα το πράγμα..

Όποιος/α επιθυμεί μου στέλνει διεύθυνση/στοιχεία σε πμ η παραθέτοντας εδώ και τα αποστέλλω με απλή αλληλογραφία.Δικά μου τα έξοδα.


Υ.Γ1.Το τί "φέσι" έχω φάει φέτος σε καρπούζι/πεπόνι με κοντά 1€ το κιλό το καρπούζι,++ το πεπόνι δε λέγεται..

Υ.Γ2.Αν δεν ταιριάζει με το ύφος του φόρουμ η μικρή αυτή προσφορά ας σβηστεί.

(Εδώ λιγο πριν μπουν σε τούλι για να στεγνώσουν)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Μπράβο Δημήτρη,άψογη χειρονομία.
Έτσι όπως έχουν σκαρτέψει τα πάντα αναζητούμε παλαιούς σπόρους να καταλάβουμε λίγο νόστιμη ντομάτα,αγγούρι που είναι πλέον σαν κολοκύθι και πατάτες που είναι μια ανοστίλα.
 

eSocratis

Ιωαννης
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
Τ700
Καλησπερα ,
με ενδιαφερει γιατι το προσπαθω και γω ,
αλλα περισοτερο για βολτα με την μηχανη..(δεν βολταρω ποτε ασκοπως ...δυστυχως...)
που βρισκεσαι φιλε?

(και απο μενα μπραβο !)
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Πολύ όμορφη χειρονομία και διαφορετική. Θα ήθελα εγώ ,να μεγαλώσω το περιβόλι μου την επόμενη χρονιά.
Δημήτρη διεύθυνση/στοιχεία σου σε πμ για να στείλω..

μπράβο πολύ ωραία χειρονομία.. Μακάρι να είχα κάνα μποστάνι να έβαζα αλλά στη κωλο-πόλη που είμαστε καλαμαράκια τηγανητά..
Βαγγέλη αν έχεις δικό σου άνθρωπο που βάζει κήπο ευχαρίστως να σου στείλω για να πιάσει εκείνος και να σου φυλάξει. Δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή.

Αύριο μπορεί να έχεις δικό σου κήπο και να μας στέλνεις εσύ. ;)

Καλησπερα ,
με ενδιαφερει γιατι το προσπαθω και γω ,
αλλα περισοτερο για βολτα με την μηχανη..(δεν βολταρω ποτε ασκοπως ...δυστυχως...)
που βρισκεσαι φιλε?

(και απο μενα μπραβο !)
Γιάννη στείλε διεύθυνση/στοιχεία σου με πμ.
Είμαι Πρέβεζα από όπου και θα σταλθούν..


Έχω ήδη δύο φακέλους έτοιμους και περιμένω πέραν των εδώ φίλων που απάντησα κι από ακόμα δύο που αλλάξαμε πμ.
Σας ευχαριστώ για την καλή σας διάθεση κι ανταπόκριση..
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ίσως το καλύτερο δώρο και το περισσότερο μυαλωμένο.
Αυτά χάσαμε και δεν το καταλάβαμε
Δηλώνω ενδιαφέρων
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Άψογη χειρονομία το να δωρησεις σπορους είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να δώσεις σε κάποιον που έχει γη... Πληροφοριακά υπάρχει κοινότητα σπόρων στο πελίτι της Δράμας... Διαφυλάσσουν παλιούς πόρους και ποικιλίες.... Πολλά συγχαρητήρια για τη χειρονομία!!! Απλή αλλά σημαντική!!!
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
Δημήτρη αν περισσεύουν θα ήθελα μπα και στείλω στο χωριό και πιάσουν. Αξίζει να προσπαθήσουμε.
 

eSocratis

Ιωαννης
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
Τ700
μπράβο πολύ ωραία χειρονομία.. Μακάρι να είχα κάνα μποστάνι να έβαζα αλλά στη κωλο-πόλη που είμαστε καλαμαράκια τηγανητά..
καλησπερα ,

να πω οτι το μονο που νομιζω οτι χρειαζεται ειναι να εχεις νοτιο προσανατολισμο βασικα , και να ασχοληθεις λιγο καθε μερα .
Εγω εφτιαξα πατεντα ολοκληρη για συλλογη νερου -πολυ πραμα παει χαμενο-
επειδη κατακαλοκαιρο και 2 φορες τη μερα ποτισμα συνηθως δεν φτανει αλλά , παλι εγω περναω φαση και δεν ασχολουμαι και πολυ....

Ειναι η καλυτερη ψυχοθεραπεια , μετα την μουσικη βεβαια , ....για μενα.
Ξεκινησε απο πεπονι που φυτρωσε μονο του ,
μετα αρχισα να ριχνω σπορους απο καυτερες πιρεριες ,
εφτασα περσι να εχω 5 ειδη απο δικους μου σπορους και 4 αγοραστους και
φετος μονο 3,,,,

Δεν υπαρχουν επικονιαστες βλεπετε ...
φετος ουτε το μυγακι που μου εκανε την δουλεια....

we are getting closer to judgement day......
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Μια τεχνική ερώτηση.Η βιολογική καλλιέργεια ενός απλού σπόρου,κάνει μετά τον σπόρο του παραγόμενου φυτού βιολογικό;;;
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Μια τεχνική ερώτηση.Η βιολογική καλλιέργεια ενός απλού σπόρου,κάνει μετά τον σπόρο του παραγόμενου φυτού βιολογικό;;;
Παναγιώτη δεν είμαι γεωπόνος.Ίσως έπρεπε να αναφέρω "παραδοσιακός" σπόρος κι όχι βιολογικός.Ο συγγενής βέβαια λίγη κοπριά από τα πρόββατά του έβαλε.Το τί έτρωγαν δεν ξέρω..
Αν υπάρχει φίλος θα σου δώσει πληρέστερη απάντηση.

Το βιολογικό εξαρτάται από την καθαρότητα του χώματος καθώς και τα βιολογικής προέλευσης πρόσθετα λιπάσματα.
Αυτή η διαδικασία για επίσημη αναγνώριση ξέρω ότι θέλει κάποια χρόνια.
Πχ Βιολογικό λάδι.Απαξ και ψεκάζεις χημικά για προστασία των δέντρων σου ή πέριξ του ελαιώνα σου ψεκάζουν οι υπόλοιποι δεν μπορεί το τελικό προϊόν σου να χαρακτηριστεί βιολογικό.
Η βιολογική καλλιέργεια στην Ελλάδα δυστυχώς είναι αρκετά πίσω μιας και οι περισσότεροι επενδύουν στην ποσότητα που αποφέρουν τα υβρίδια και την ευκολία των φυτοφαρμάκων παρά στην ποιότητα και την οποία δυσκολία,λόγω ευαισθησίας και μικρότερης παραγωγης της καλλιέργειας παραδοσιακών σπόρων

Ο παραδοσιακός σπόρος(ποικιλίας) θα σου επιτρέψει να κρατήσεις σπόρο από τον καρπό που θα παρεις η τον ανθό του ώστε να κάνεις επαναφύτευση..
Το υβρίδιο δεν.-


Ένας γεωπόνος μοτοσυκλετιστής ρε παιδιαααααααααα....;;;
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Παναγιώτη δεν είμαι γεωπόνος.Ίσως έπρεπε να αναφέρω "παραδοσιακός" σπόρος κι όχι βιολογικός.Ο συγγενής βέβαια λίγη κοπριά από τα πρόββατά του έβαλε.Το τί έτρωγαν δεν ξέρω..
Αν υπάρχει φίλος θα σου δώσει πληρέστερη απάντηση.

Το βιολογικό εξαρτάται από την καθαρότητα του χώματος καθώς και τα βιολογικής προέλευσης πρόσθετα λιπάσματα.
Αυτή η διαδικασία για επίσημη αναγνώριση ξέρω ότι θέλει κάποια χρόνια.
Πχ Βιολογικό λάδι.Απαξ και ψεκάζεις χημικά για προστασία των δέντρων σου ή πέριξ του ελαιώνα σου ψεκάζουν οι υπόλοιποι δεν μπορεί το τελικό προϊόν σου να χαρακτηριστεί βιολογικό.
Η βιολογική καλλιέργεια στην Ελλάδα δυστυχώς είναι αρκετά πίσω μιας και οι περισσότεροι επενδύουν στην ποσότητα που αποφέρουν τα υβρίδια και την ευκολία των φυτοφαρμάκων παρά στην ποιότητα και την οποία δυσκολία,λόγω ευαισθησίας και μικρότερης παραγωγης της καλλιέργειας παραδοσιακών σπόρων

Ο παραδοσιακός σπόρος(ποικιλίας) θα σου επιτρέψει να κρατήσεις σπόρο από τον καρπό που θα παρεις η τον ανθό του ώστε να κάνεις επαναφύτευση..
Το υβρίδιο δεν.-


Ένας γεωπόνος μοτοσυκλετιστής ρε παιδιαααααααααα....;;;
Σωστά τα λες. Βιολογική είναι η καλλιέργεια. Πχ δεν ρίχνεις μηκυτιοκτόνο (Μ45) για τον δάκο στην ελιά, ψεκάζεις με γαλαζόπετρα (πέτρωμα) ή κρεμάς μπουκαλάκια με τύπου ναφθαλίνης. Το λίπασμά σου είναι και αυτό με βιολογικά στοιχεία.
Η απόδοση σίγουρα είναι μικρότερη αλλά το αποτέλεσμα καλύτερο. Τώρα βέβαια δίνει μια καλύτερη τιμή, αλλά η τιμή είναι σχετική δηλ έχεις να πληρώσεις Δημήτρη στην κακή εποχή που ζούμε το παραπάνω αντίτιμο? Αν δεν έχει ο καταναλωτής δεν <<πιάνει>> και τιμή.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Σήμερα το πρωί έφυγαν φάκελοι για φίλους σε:
Αττική
Αργολίδα
Μεσσηνία
Σκόπελο

Σύνολο 7

Αύριο πρωί στέλνω έναν Αχαΐα κι άλλον έναν Αττική.Είμαστε στους 9.
Υπάρχει 1 ακόμα έτοιμος και περιμένει...

Αν υπάρξουν περισσότεροι εν καιρώ θα γίνει προσπάθεια να σταλθούν.

Να γνωρίζετε ότι περιμένετε φάκελο χρώματος καφέ με tracking number.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ευχαριστώ για τους σπόρους.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Βρέθηκε ο 10ς!!Με το καλό θα παραλάβει.
Κάποιοι φίλοι ήδη τους έχουν.





Εδώ να αναφέρω(εμπιστευτικά) ότι υπήρξε επικοινωνία κι απαίτηση από μέλος να παραδοθούν οι σπόροι με τον κάτωθι τρόπο:


Από Honda Transalp 750 με ολόσωμη(λαιμούς-τελικό Akrapovic),Ohlins μπροστά πίσω,πρόγραμμα από HRC και δυναμομετρημένους +120hp τροχό. :dnl:

Ονόματα και υπολήψεις δεν θίγουμε :rolleyes:







αλλά... :secret:


















Ρε Βαγγέλη tc-drift που να περπατήσει Πειραιά το εργαλείο ρε φίλε;
Όλο "φίδια" θα κάνει. Άσε που ούτε ο Νιαγάρας δεν σε ξεπλένει μετά από την καζούρα..

Αυτά τα ΑΡΓΑλεία είναι για Μπίστες..

:ha:ha:ha:ha
 
Top Bottom