Χειμερινή διανυκτέρευση στα Κρητικά βουνά #2

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Λίγο αργότερα, ανοίξαν οι ουρανοί! Νερό! Πολύ νερό! Και λίγο χιονόνερο! Αφού ο ήχος της βροχής προσωπικά με ξύπνησε τουλάχιστον 3-4 φορές, πάει λέω, θα μας πάρει τη σκηνή και εμάς μαζί. Το πρωί όμως ο καιρός γλύκανε πάλι και όταν πλέον η βροχή σταμάτησε, βγήκαμε και εμείς από το καβούκι μας σα τους χοχλιούς.









 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πρωινό; Τηγανίτες στο τζάκι, αυτή τη φορά από εμένα, με συνταγή μυστική. Κορυφαία γεύση μιλάμε!









(Πήγα να τους κάνω στο Θεόφιλο αλλά η φωτιά δε φτάνει. Αντιθέτως, αφού ανέλαβε η Κική, στο τζάκι βγαίνανε μία χαρά με σπέσιαλ γεύση! )

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μετά; Δυστυχώς, μετά, τέλος η «Χειμερινή διανυκτέρευση στα Κρητικά βουνά #2» Ο καιρός προέβλεπε πολλές βροχές ακόμα. Μέχρι το μεσημέρι λοιπόν, οι περισσότεροι είχαν φύγει εκμεταλλευόμενοι ένα προσωρινό άνοιγμα του καιρού.





Τελευταίοι, αφού μαζέψαμε τα πράματα και τα τελευταία σκουπίδια μας...





…φεύγουμε Γιάννης, Άγγελος Κική και εγώ.





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Φεύγουμε, ύστερα από ένα διήμερο με μικρή σχετικά γεύση μοτοσυκλέτας αλλά γεμάτο με παρέα, γέλιο, τραγούδια, ένα πραγματικό γλέντι, μία ευκαιρία να περάσουμε χρόνο μακριά από τις ανέσεις και τη ζεστασιά του σπιτιού μας, σε χώρο που η συνεργασία και η στενή συνεύρεση είναι όχι απλά θεμιτή, αλλά άκρως απαραίτητη.






 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Και στην «Χειμερινή κατασκήνωση στα Κρητικά βουνά #3» λοιπόν, αλλά αυτή τη φορά με χιόνια,
να έρθουμε ακόμα πιο together να ‘ούμε…
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βλέποντας τις φώτο, είναι σαν να είμαστε και εμείς κάπου εκεί γύρω. ..
Μέσα στο εκκλησάκι. ...ας πουμε:D

Καλή χρονιά κοπέλια και καλώς να ξαναβρεθούμε σε λίγους μήνες
Βγάλτε πρόγραμμα


Σταλθηκε απο advφον!!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Και στην «Χειμερινή κατασκήνωση στα Κρητικά βουνά #3» λοιπόν, αλλά αυτή τη φορά με χιόνια,
να έρθουμε ακόμα πιο together να ‘ούμε…
1. Μπράβο ρε Νίκο που μας ξεσηκώνεις (αν και αυτή τη φορά δεν μπορείς να πεις, δεν δυσκολεύτηκα και πολύ)!!

2. Με τα χιόνια που έριξε το τελευταίο διήμερο μου φαίνεται πως θα είναι σύντομα η #2s ή #3 ή όπως θες να την πεις! :D

3. Πρέπει να πάρω ένα πιο light sleeping bag! Με το Galert Pinnacle 400DL (comfort -6,5°C, limit -13,4°C, extreme -33,1°C) έσκασα στην ζέστη! Ποια "Χειμερινή κατασκήνωση", εκτός από την πικραμένη στιγμή καταμεσής της νύχτας που έπρεπε να βγω για να "αδειάσω" μια ποσότητα κρασιού, ένιωθα λες και ήμουν στα Μάταλα το καλοκαίρι! :D :D :D

Κύριοι, η ζωή θέλει καλή παρέα και κουζουλάδα!!
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Μπράβο ρε παιδιά αυτά είναι τα ωραία. Και να ρωτήσω το βράδυ περίπου, τι θερμοκρασίες αντιμετωπίσατε; Και πέρα από το Γιάννη που έσκασε, εσείς και ειδικότερα οι γυναίκες σας πως την παλέψατε με το κρύο; Νίκο, πήρες το καινούργιο το sleeping bag; Και για πες μας εντυπώσεις;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
To εχω ζησει το νταλαβερι και το μονο που σας λεω ειναι πως προκειται για μεγαλη παρενθεση στην ''ηπειρωτικη'' ζωη μου!

Οσοι τυχεροι, ετοιμαστειτε για την ανοιξιατικη εκδοση!

Η νύχτα τελειώνει με μερικούς να ξαπλώνουν δίπλα στο ζεστό τζάκι και άλλους μέσα στον ζεστό υπνόσακό τους.





Παρακαλουνται οι εχοντες τα κλειδια της advgallery
να προχωρησουν στην ενσωματωση του παραπανω στιγμιοτυπου!
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Πέρα απ' όλα αυτά τα πανέμορφα και απίστευτο που ζήσατε, ξέχασα να αναφέρω για το βίντεο με την τσουλήθρα.... Είναι πραγματικά όλα τα λεφτά! Ίσως από τα πιο ωραία και από τα πιο ευφάνταστα βίντεο που έχω ποτέ δει! Αλλά πέρα από το χιουμοριστικό του ταπεραμέντο, υποδηλώνει και την μαχιμότητα σας το σε τι συνθήκες είχατε ξανανέβει πάνω στο βουνό. Μπράβο ρε παιδιά πάντα τέτοια! Ειλικρινά έπαθα πλάκα!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μπράβο ρε παιδιά αυτά είναι τα ωραία. Και να ρωτήσω το βράδυ περίπου, τι θερμοκρασίες αντιμετωπίσατε; Και πέρα από το Γιάννη που έσκασε, εσείς και ειδικότερα οι γυναίκες σας πως την παλέψατε με το κρύο; Νίκο, πήρες το καινούργιο το sleeping bag; Και για πες μας εντυπώσεις;
Είχα γράψει εδώ: http://advride.gr/threads/Ο-υπνόσακος-του-νοικοκύρη-Αντβεντσουρά.1042/
μερικά χαρακτηριστικά για τον υπνόσακο. Τον είχα και στην περσινή κατασκήνωση που είχε χιόνια, που λιώνανε όμως. Σαφώς πιο κρύο έκανε. Και πέρσι, και φέτος, κανένα πρόβλημα. Έχω κοιμηθεί και με θερμοκρασίες -1, όλα καλά. Έχει σωστά φερμουάρ, και κορδόνια που ρυθμίζουν πόσο ανοικτό θέλεις να τον έχεις οπότε όχι, εγώ και η Κική ήμασταν ακριβώς όσο ζεστοί θέλαμε, όλη την ώρα. Το κρύο είναι όσο είσαι έξω και κυκλοφορείς δηλαδή. Όταν μπήκαμε στον υπνόσακο με απασχολούσε μόνο η φασαρία από την πολύ δυνατή βροχή και όχι το κρύο. Ένα ισοθερμικό φορούσαμε μόνο πάνω κάτω για να μη λερώνουμε τον υπνόσακο και όλα καλά.
Στο καταφύγιο, οι μη έχοντες καλό υπνόσακο, παρόλο το τζάκι, το πρωί ένιωσαν μία ψύχρα. Εν τέλει, προσωπικά έχω καταλάβει πως ένας υπνόσακος με καλά χαρακτιριστικά κρύου και εφαρμογής στο δικό σου σώμα (βασικό) σου δίνει τη δυνατότητα να κοιμηθείς παντού!
Κατά τα άλλα, η θερμοκρασία και το κρύο τελικά είναι κάτι πολύ σχετικό θαρρώ. Στη χειμερινή #1, με 4-5 βαθμούς είχαμε ξεπαγιάσει όλοι. Στην ανοιξιάτικη #1, με -1, ήμουν μία χαρά.

Πάντως, αν νομίζετε πως εμείς είμαστε κουζουλοί...

 
Τελευταία επεξεργασία:

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
Μπράβο Νίκο και στην παρεα!!!!!!!(μερικοί μαζοναμε) @gsmaniac νομίζω είναι στα σκαριά μια δεύτερη διανυκτέρευση στα Κρητικά βουνά, εκεί που βάζει το μυαλό μας σίγουρα δεν έχεις πάει...η διαδρομή μένει να βγει και ίσως να μάθουμε αν έχετε διάθεση να κατηφορίσετε....(είναι που έχουμε μπολικια ρακί βλέπεις):D:D:D:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπράβο Νίκο και στην παρεα!!!!!!!(μερικοί μαζοναμε) @gsmaniac νομίζω είναι στα σκαριά μια δεύτερη διανυκτέρευση στα Κρητικά βουνά, εκεί που βάζει το μυαλό μας σίγουρα δεν έχεις πάει...η διαδρομή μένει να βγει και ίσως να μάθουμε αν έχετε διάθεση να κατηφορίσετε....(είναι που έχουμε μπολικια ρακί βλέπεις):D:D:D:D
δωστε ημερομηνιες Μανο και θα τα βρουμε....
υπολογιστε οτι αυτη την φορα θα εχουμε και γυναικες μαζι...
δεν τρωω αλλο ξυλο για σας....:p
 

manosp

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο Κρητης
Όνομα
manos
Μοτό
ktm 990 adventure ,450 sixdays,520 exc
δωστε ημερομηνιες Μανο και θα τα βρουμε....
υπολογιστε οτι αυτη την φορα θα εχουμε και γυναικες μαζι...
δεν τρωω αλλο ξυλο για σας....:p

φτου....και λέγαμε να είναι σκληροπυρηνική....θα ανοίξουμε πάλι τους χάρτες μας και θα έχετε νέα από το νησί για το που πως και γιατί...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
φτου....και λέγαμε να είναι σκληροπυρηνική....θα ανοίξουμε πάλι τους χάρτες μας και θα έχετε νέα από το νησί για το που πως και γιατί...
σκληροπυρηνικη θα ειναι ετσι και αλλιως....αφου θα εχει γυναικες:D
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Μπράβο βρε παιδιά για ακομη μια φοβερη,γεμάτο κέφι και ορεξη εξόρμηση :friendship: !!!!!Αντε να δουμε εμεις ποτε θα τα καταφερουμε να κατηφορίσουμε και να ανταμώσουμε για μια τέτοια ομορφιά :) :) :)
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Ενα μεγαλο μπραβο σε αυτους που σημετειχαν.
Ενα μεγαλο μπραβο σε αυτους που εμειναν για την διανυκτερευση,σε αυτους που ηρθαν αλλα λογο λογικης γυρισαν σπιτι τους,σε αυτους που ηρθαν χωρις να ξερουν οτι θα βρουν καποιον εκει αλλα τελικα ηπιαν μια ρακι και εφαγαν εναν μεζε.
Για δυο μερες διαφορα θα ειχαμε και ποιο μαχιμες φωτογραφιες με χιονι :)
Αντε κυριοι και κυριες να ετοιμαζομαστε για την επομενη.

Ολα τα bmw ευπροσδεκτα.Τα ktm με τις πλαστικες σακουλες τους να πανε σε αλλη παραλια.Χαχαχαχαχα :) Εννοειται πως κανω πλακα.(σαν πρωην ktmακιας).

Απολογισμος?
Φαγαμε,Ηπιαμε,Γελασαμε,Τραγουδησαμε και ΓΑΥΡΩΣΑΜΕ απ το κρυο.



Live to Ride,Ride to Live!!!
 
Top Bottom