Χειροποίητες Βαλίτσες Αλουμινίου 40l ,Homemade Aluminium Panniers 40l

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Ξαναδημοσιεύω λοιπόν το παλιότερο αυτό άρθρο μου γιατί στο προηγούμενο είχαν σβηστεί φωτογραφίες!


Το κόστος για μεταλλικές πλαϊνές βαλίτσες ειναι απαγορευτικό έτσι ένα απόγευμα αποφάσισα να βγάλω 2-3 σχεδιάκια στο μιλιμετρέ και να στίψω το μυαλό μου για όλα τα υπόλοιπα...στεγανοποίηση,κλειδαριές,πως θα πιάνουν στα κάγκελα και πως θα ξεκλειδώνουν απο αυτά γρήγορα και απλά και όλα αυτα με απλά υλικά και χωρίς υπερβολές στο πάχος των μεταλλικών μερών γιατί το βάρος ανεβαίνει η γεωμετρία αλλάζει (ούτως ή αλλώς δηλαδή..) και πάνω απ'όλα η ασφάλεια και η πρακτικότητα!!!


Αποφάσισα λοιπόν να χρησημοποιήσω αλουμίνιο 2mm όπως οι περισσότερες εταιρίες του χώρου...Τρυπάει πανεύκολα,λυγίζει στην στράτζα με ακρίβεια και είναι ελαφρύ!



Πηγαίνοντας στον στρατζά μου του έδειξα τα σχέδια και αποφασίσαμε ως τελικό σχήμα να είναι απλά κουτιά μιας και οι "τύπου διαμάντι"

βαλίτσες είναι δύσκολο και χρονοβόρο γι αυτόν αλλά σίγουρα πιο όμορφες και αεροδυναμικές!!! Το τενεράκι έχει περίσια ομορφιά οπότε δίνει λίγη απο την δική του και στις βαλίτσες μου.... απλά κουτια λοιπόν οπως οι παλιές Zega της Tourateck!


Enjoy! Kαι μην μου τις ματιασετε!!!Μεχρι τωρα εχουν βγει παλικαρια!!



Η φωτογράφιση έγινε απο εμένα μιας και ασχολούμαι κατιτις! ;-)



Κάποια απο τα υλικά...





Αριστερά βλέπουμε τα 2 καπάκια κάποιες γωνιές για ενίσχυση που εν τέλη κρίθηκαν υπερβολικές και τα λαμάκια σε σχήμα Ζ (ζήτα με ορθές γωνίες αν μπορώ να τις περιγράψω έτσι) που χρησιμοποιήθηκαν ως το κάτω κούμπωμα για τα κάγκελα...Είναι απο 2mm ανοξείδωτο ατσάλι!!!!


Θέλοντας τα πάνω κουμπώματα που πιάνουν στα κάγκελα να είναι ανθεκτικά και απλά στο βάλε-βγάλε των βαλιτσών είπα να εφαρμόσω το σχέδιο της Tourateck με απλά και οικονομικά υλικά...πως? Πηγαίνοντας μέχρι Αιγάλεω στο παγοδρόμιο και αγοράζοντας απο το κατάστημα τους 4 ice hockey pucks!!! Τις "μπάλες" ή καλύτερα τάπες του ice hockey!!! Είναι κατασκευασμένες απο βουλκανισμένο καουτσούκ,σχεδόν άκαμπτες και τέρατα ανθεκτικότητας ενώ ταυτόχρονα έχουν μια μικρή ελαστικότητα!!! Με εξωφρενικό :p κόστος 2 ευρόπουλα ανα τάπα έφυγα απο το παγοδρόμιο με τα υλικά μου...8 ευρό σύνολο λιγότερα και με ένα χαμόγελο μέχρι τα αφτιά!!!


Μετρώντας στις καμπύλες απο τα καγκελά μου κατάλαβα οτι θέλουν οπωσδήποτε λιγο μάζεμα οπότε πήγα στον τόρνο να μου τις φάει ομοιόμορφα γύρο-γύρο και να μου τις τρυπίσει με ακρίβεια!



Το λαμάκι που κάθετε πάνω απο τα pucks είναι πάχους 8 mm πλατους 2cm και κόπικε σε 4 κομμάτια των 9cm!!!Αύτα είναι υπεύθυνα για την ασφάλιση στα καγκελά!!!


Τα pucks στον τόρνο!Είναι σκληρά όπωσ είπα και πριν και μπορεί να τα δουλέψει ο τόρνος χωρίς να τα διαλύσει!!!




Ύστερα απο τρύπιμα,φάγωμα και φρέζαρισμα για να φωλιάσει το λαμάκι ασφάλισης το αποτέλεσμα ήταν αυτο!!!


Το μαύρο νυχάκι είναι bonus και δεν το έσβησα στο photoshop για να δείτε την σκληρή πραγματικότητα των do it yourself projects :p:p:p




Δεκάρες βίδες κολλήθηκαν στα λαμάκια αφού τρυπήθηκαν...Να ναι καλα το τρυπάνι του μηχανουργού γιατί 8mm με τρυπάνι χειρός ούτε στον εχθρό σου!Μινιο και σπρέι για την μελλοντική οξείδωση !



Τα λαμάκια φώλιασαν ακριβώς!!! Βοήθησα και εγώ με μια λίμα σε κάποια σημεία βεβαίως-βεβαίως!!!



Τα κάγκελα βγήκαν απο το Τενερέ για να πάρω τα μέτρα για το τρύπημα σωστά...Κάτω βλέπουμε το Ζ απο ατσάλι στο οποίο φωλιάζει συρταρωτά το κάγκελο της μοτο!



Φτου-φτου!




Λίγα υλικά ακόμα...τα φύλλα αλουμινίου κούμπωσαν με πριτσίνια αλουμινίου μεταξύ τους!!!
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Λίγα υλικά ακόμα...τα φύλλα αλουμινίου κούμπωσαν με πριτσίνια αλουμινίου μεταξύ τους!!!



Μαργαρίτες θηλυκές...Αυτές τις ξεβιδώνεις ένα εκατοστό απο τις δεκάρες βίδες τις σπρώχνεις και η βαλίτσα απελευθερώνεται απο τα καγκέλια...



Μεντεσέδες inox για τα καπάκια!!!



Η ασφάλεια...Ταλαιπωρήθηκα να τα βρώ είναι η αλήθεια...μόνο σε ένα μαγαζί στην Σ.Πάτση ήταν τελικά! Και στο ebay σε εξωφρενικη τιμη...



Τρυπάνι κοβαλτίου και το αλουμίνιο έγινε βούτυρο...



Το εσωτερικό ντύθηκε με πλαστικό για να μην έρχεται το αλουμίνιο σε επαφή με τα ρούχα...Τα μαυρίζει και είναι για πέταμα..




Για την στεγανοποίηση έβαλα παρπριζόκολλα sicaflex!...παντού...Και στα πριτσίνια και ανάμεσα στα φύλλα αλουμινίου...




Εποξική κόλλα μετάλλων να γεμίσει κάποια κενά και όχι να κολλήσει!



Λάστιχο με τρύπα στην μέση αυτοκόλλητο για να ολοκληρωθεί η στεγανοποίηση στο καπάκι!Απο την Λ.Αθηνών και Σ.Πάτσι!
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011


Ανακλαστικό αυτοκόλλητο της 3Μ...μπαίνοντας στο μαγαζί κατέβασα τα παντελόνια μου για να μου πιάσουν τον κ*λο καλύτερα...5 το μέτρο...




Είναι για τα καπάκια!Ενα σε κάθε γωνία και φορτώνεις και πάνω απο τις βαλίτσες άμα θες!



Εσωτερικά τοποθέτησα αλλα δύο λαμάκια αλουμινίου πάχους 2mm στις βάσεις στήριξης για ενίσχυση!!!


Γυάλισμα με Glanol και υπομονή και έτοιμες!!!






Το πιάτο πίσω είναι επίσης δικό μου σχέδιο..Φορτώνω ένα λουκάνικο 60 λίτρων!



Μέχρι σήμερα έχωκάνει με αυτές πάνω απο 20.000 χιλιόμετρα φορτωμένες φρικτά απο την γυναίκα και κάποια χιλιόμετρα σε χώμα..Το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό μέχρι τώρα και είναι πλήρως στεγανές!!!Aπλές,λειτουργικές με κόστος περίπου 260 ευρό με όλα μέσα και αξία ανεκτίμητη :)






Γαλλικές Άλπεις


Κοντά στο Stelvio Pass
 
Τελευταία επεξεργασία:

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Γιάννο, μπορούσες να κάνεις και edit τα post στο προηγούμενο θέμα! ;)
Αλλά χαρά μας να τις ξαναβλέπουμε!!!

Αδερφέ δεν έχω βγάλει άκρη και γι αυτό το ξαναδημοσιεύω! Να σαι καλα πάντως :)
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Μπράβο φίλε μου!:ok:

Έχεις κάνει φοβερή δουλειά, με σωστές λεπτομέρειες που δείχνουν το μυαλό και το ταλέντο σου και αφήνουν ενα πανέμορφο αποτέλεσμα!

Καλά ταξίδια, καλά φορτώματα να έχεις, με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα..:clp::prft:
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Φανταστική δουλειά! Δε νομίζω πως έχεις να ζηλέψεις κάτι από τις επώνυμες! Πολύ adve το σχέδιο!!! :)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Τι διαμαντια και τριχες ,οι πραγματικα adv-μαχιμες βαλιτσες ετσι ειναι.Ακομα και απο εμφανιση τις βρισκω πολυ μπανικες
 
Top Bottom