Χωμάτινη στις παρυφές του Ψηλορείτη

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Η άνοιξη μπήκε για τα καλά, το Πάσχα είναι προ των πυλών και η ώρα για την μεγάλη χωμάτινη περιήγηση του team των εν Κρήτη EnPuro ήρθε…Το ραντεβού σχετικά νωρίς (09:00) πλήρως αρματωμένοι, με βενζινούλα, νερό που καίει και νεράκι δροσερό γιατί ο καιρός έχει πάρει προ πολλού γραμμή για καλοκαίρι και δεν αστειεύεται…
Ασφάλτινα για να κερδίσουμε χρόνο μέχρι το χωριό Ρούστικα όπου μετά από 2χλμ περίπου μπαίνουμε σε μια μέτριας δυσκολίας χωμάτινη, στο Μουνδριανό φαράγγι με κατεύθυνση Νότια….

Βγαίνοντας από το φαράγγι κάνουμε ανατολικά, συνεχώς χωμάτινα και με λίγο άσφαλτο στα Αγκουσελιανά ξαναπιάνουμε χώμα με προορισμό Καρίνες στις παρυφές του επιβλητικού όρους Σώρος (1200μ) όπου περνώντας από το εκκλησάκι του Τιμίου Σταυρού με τον ύψους πέντε μέτρων πέτρινο σταυρό σταματήσαμε για νερό που καίει…



Από κει συνεχίσαμε προς νότια μέσα από καταπράσινα λιβάδια…



…και περί τα 10 χλμ πριν το χωριό Γερακάρι, κατά το αρχαιότερο Συβριτός, κάνουμε δεξιά σε μια αρκετά δύσκολη διαδρομή….αρχικά περνώντας μέσα από κερασιές και ανερχόμενοι ανάμεσα από κέδρους μέχρη τη κορφή ‘Κέδρος’(1776μ), με την άπειρη θέα προς… παντού.



Εκεί κάναμε μια γενναία στάση…με καλούδια από το σπίτι αλλά και από το ‘Σπιτικό’ του φίλου Γιάννη.... Κατερχόμενοι περάσαμε το Προφήτη Ηλία και γραμμή για ανεφοδιασμό στο Γερακάρι… για βενζίνη, μιας και τα μικρά στα 150χλμ το γύρισαν στο ξερόβηχα, αλλά και για καφεδάκι....



Από δω... βόρεια και λίγο μετά το χωριό Παντάνασσα κάνουμε αριστερά και μπαίνουμε σε μια πολύ δύσκολη και πολύ ανηφορική χωμάτινη, εγκαταλειμμένη και νεροφαγωμένη που ανεβαίνει στη κορφή Βενί στα 800μ, που στη Κρητική διάλεκτο σημαίνει ‘μεγάλη και δύσκολη ανηφοριά’



Για τελευταία στάση της σημερινής εξόρμησης διαλέξαμε στη βόρεια πλαγιά της κορφής τη εγκατελειμένη πλέον μονή Βένι αφιερωμένη στον Αγ. Ιωάννη, χτισμένη στα 720μ μέσα σε ένα βαθύ σπήλαιο (με σταλαγμίτες, νερά και απ΄ όλα), που είναι γνωστή σαν η ‘Πνύκα της Κρήτης’ γιατί κατά τη περίοδο της Τουρκοκρατίας οι προεστοί του νησιού μαζευόντουσαν και έπαιρναν αποφάσεις για τον αγώνα….



Απολογισμός: 245χλμ/ τα 138 χωμάτινα, 5κιλ σκόνη & λάσπη ο καθένας, 2 χαζοπτώσεις με χαζοζημιές, 2 ντεπόζιτα βενζίνης ανα μοτό, μια αλοιφή για τις κακώσεις από τις άνετες ταξιδιάρες σέλες, 10 λίτρα νερό κοινό, 3 λίτρα νερό ειδικό, 10 σαντουιτσάκια και ένα απίστευτο τσουρέκι από το Spitiko…..

...και ολίγον βίντεο....

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ειστε ωραιοι.....αυτος ο Γιαννης ο Σπιτικο, μοντελο εχει γινει:friendship:
Κανονιζω τον Αυγουστο να τα πουμε απο κοντα....:)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τα βουνά και οι βόλτες τον διατηρούν μοντελάκι... καλώς να 'ρθεις...
Στέλιο, ετοίμασε σκηνή, μια ξαμονή στην Ορεινή Έρημο δεν θα την χάσει η κυρά Λένα του κυρίου παραπάνω.
Γιατί ο άνδρας από δυο πράγματα ξεχωρίζει: το ένα είναι ότι η γυναίκα αποφασίζει αν θα κοιμηθούν σε χοτέλ εκατομμυρίων αστεριών στα 1900 μέτρα!

Όσο για την δική σας βόλτα ζηλεύω που πούλησα το DRάκι... Το μεγάλο δεν ανεβαίνει στον Κέδρο λες;
Κάτσε να το δει ο @Markas που νομίζω πως δεν έχει πάει... ;)
Χαιρετίσματα σε όλη τη Χανιώτικη παρέα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Στέλιο, ετοίμασε σκηνή, μια ξαμονή στην Ορεινή Έρημο δεν θα την χάσει η κυρά Λένα του κυρίου παραπάνω.
Γιατί ο άνδρας από δυο πράγματα ξεχωρίζει: το ένα είναι ότι η γυναίκα αποφασίζει αν θα κοιμηθούν σε χοτέλ εκατομμυρίων αστεριών στα 1900 μέτρα!

Όσο για την δική σας βόλτα ζηλεύω που πούλησα το DRάκι... Το μεγάλο δεν ανεβαίνει στον Κέδρο λες;
Κάτσε να το δει ο @Markas που νομίζω πως δεν έχει πάει... ;)
Χαιρετίσματα σε όλη τη Χανιώτικη παρέα!

Γιάννη, στο ανηφόρισμα μόνο σε δυο σημεία είχε μεγάλη κλίση και σαθρή πέτρα αλλά νομίζω μπορεί το θηρίο με προσοχή να τα φάει... το δύσκολο κομμάτι είναι στη συνέχεια που κατηφορίζεις σε πολύ μεγάλες κλίσεις με διάσπαρτη κροκάλα και αρκετά νεροφαγώματα...αλλά γενικά λέει...από τα καλύτερα σημεία της βόλτας... τσικουδιά σε μπαλκόνι με όλο το νησί στα πόδια σου...

Η άνοδο στο Βένι από τη πίσω μεριά είναι απαγορευτική για κάτι βαρύτερο από κατσίκι...κλίσεις μεγάλες, σαθρό έδαφος, χαντάκια από τα νερά και κλειστές στροφές συνεχόμενες...βέβαια υπάρχει πρόσβαση με σχετικά καλό χώμα από την άλλη μεριά....η Μονή είναι τόπος που πρέπει να πάει κανείς...ξεχειλίζει ιστορία.

Για μαύρα Γκρεμνά, Αμουτσερή, Ορεινή έρημο (ίσως μέχρι Κατσιβέλη/με τα πόδια) έχουμε προγραμματίσει τελευταία Κυριακή Μάη....θα δείξει.

Ανταποδίδουμε το χαίρε και ήθε από κοντά...
 
Reactions: yns

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Γιάννη, στο ανηφόρισμα μόνο σε δυο σημεία είχε μεγάλη κλίση και σαθρή πέτρα αλλά νομίζω μπορεί το θηρίο με προσοχή να τα φάει... το δύσκολο κομμάτι είναι στη συνέχεια που κατηφορίζεις σε πολύ μεγάλες κλίσεις με διάσπαρτη κροκάλα και αρκετά νεροφαγώματα...αλλά γενικά λέει...από τα καλύτερα σημεία της βόλτας... τσικουδιά σε μπαλκόνι με όλο το νησί στα πόδια σου...

Η άνοδο στο Βένι από τη πίσω μεριά είναι απαγορευτική για κάτι βαρύτερο από κατσίκι...κλίσεις μεγάλες, σαθρό έδαφος, χαντάκια από τα νερά και κλειστές στροφές συνεχόμενες...βέβαια υπάρχει πρόσβαση με σχετικά καλό χώμα από την άλλη μεριά....η Μονή είναι τόπος που πρέπει να πάει κανείς...ξεχειλίζει ιστορία.

Για μαύρα Γκρεμνά, Αμουτσερή, Ορεινή έρημο (ίσως μέχρι Κατσιβέλη/με τα πόδια) έχουμε προγραμματίσει τελευταία Κυριακή Μάη....θα δείξει.

Ανταποδίδουμε το χαίρε και ήθε από κοντά...
Ο @Markas πήρε πληροφορία πως ο δρόμος είναι ανοιχτός και τώρα. ;)
Πάντως εμείς θα έρθουμε για διανυκτέρευση για (πιθανότατα) ξανά ανάβαση στις Πάχνες. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να μπει Αύγουστος, διαφορετικά θα τον πιούμε τη νύχτα! :D
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Γιάννη, στο ανηφόρισμα μόνο σε δυο σημεία είχε μεγάλη κλίση και σαθρή πέτρα αλλά νομίζω μπορεί το θηρίο με προσοχή να τα φάει... το δύσκολο κομμάτι είναι στη συνέχεια που κατηφορίζεις σε πολύ μεγάλες κλίσεις με διάσπαρτη κροκάλα και αρκετά νεροφαγώματα...αλλά γενικά λέει...από τα καλύτερα σημεία της βόλτας... τσικουδιά σε μπαλκόνι με όλο το νησί στα πόδια σου...

Η άνοδο στο Βένι από τη πίσω μεριά είναι απαγορευτική για κάτι βαρύτερο από κατσίκι...κλίσεις μεγάλες, σαθρό έδαφος, χαντάκια από τα νερά και κλειστές στροφές συνεχόμενες...βέβαια υπάρχει πρόσβαση με σχετικά καλό χώμα από την άλλη μεριά....η Μονή είναι τόπος που πρέπει να πάει κανείς...ξεχειλίζει ιστορία.

Για μαύρα Γκρεμνά, Αμουτσερή, Ορεινή έρημο (ίσως μέχρι Κατσιβέλη/με τα πόδια) έχουμε προγραμματίσει τελευταία Κυριακή Μάη....θα δείξει.

Ανταποδίδουμε το χαίρε και ήθε από κοντά...
Ο @Markas πήρε πληροφορία πως ο δρόμος είναι ανοιχτός και τώρα. ;)
Πάντως εμείς θα έρθουμε για διανυκτέρευση για (πιθανότατα) ξανά ανάβαση στις Πάχνες. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να μπει Αύγουστος, διαφορετικά θα τον πιούμε τη νύχτα! :D
Ωραία μέρη, καιρό λέω να εκδράμω προς τα εκεί, ΚΕΔΡΟ- Σιδέροντα και όλο κάτι τυχαίνει και δεν τα καταφέρνω.
Ερώτηση: Έχουν φτιάξει το δρόμο μέχρι κορυφή; Εγώ έχω μείνει στο ότι φτάνει ένας δρόμος περί τα 1300 μέτρα και μετά κατεβαίνει πάλι από βόρεια ενώ υπάρχει και ένας αδιέξοδος από νότια. Τον βόρειο πήρατε; τον ανεβάσανε μέχρι τέρμα;
Βένι, πανέμορφος τόπος, φοβερή θέα από το οροπέδιο εκεί πάνω προς το φράγμα!
Γενικώς, εξαιρετική βόλτα, ωραίοι!

Περί Ορεινής Ερήμου: Σωστά το είπε ο @yns , βοσκός που είναι αυτή τη στιγμή στα Λευκά Όρη μου είπε πως ο δρόμος έχει αδειάσει από χιόνια, δυστυχώς έχουν λίωσει ήδη χαμηλά!!!
Πέρσι είχα περιπλανηθεί τρεις μέρες εκεί πάνω, τις 1-2 από αυτές με παρέα. Λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε σε ταξιδιωτικό που έχω ανεβάσει εδώ αν και πιστεύω πως τα ξέρετε και καλύτερα από εμένα. Αγαπημένος τόπος τα Λευκά Όρη και η Ορεινή έρημος, αξίζει κάθε χρόνο που τα επισκέπτομαι.
 
Reactions: yns

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Ωραία μέρη, καιρό λέω να εκδράμω προς τα εκεί, ΚΕΔΡΟ- Σιδέροντα και όλο κάτι τυχαίνει και δεν τα καταφέρνω.
Ερώτηση: Έχουν φτιάξει το δρόμο μέχρι κορυφή; Εγώ έχω μείνει στο ότι φτάνει ένας δρόμος περί τα 1300 μέτρα και μετά κατεβαίνει πάλι από βόρεια ενώ υπάρχει και ένας αδιέξοδος από νότια. Τον βόρειο πήρατε; τον ανεβάσανε μέχρι τέρμα;
Βένι, πανέμορφος τόπος, φοβερή θέα από το οροπέδιο εκεί πάνω προς το φράγμα!
Γενικώς, εξαιρετική βόλτα, ωραίοι!

Περί Ορεινής Ερήμου: Σωστά το είπε ο @yns , βοσκός που είναι αυτή τη στιγμή στα Λευκά Όρη μου είπε πως ο δρόμος έχει αδειάσει από χιόνια, δυστυχώς έχουν λίωσει ήδη χαμηλά!!!
Πέρσι είχα περιπλανηθεί τρεις μέρες εκεί πάνω, τις 1-2 από αυτές με παρέα. Λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε σε ταξιδιωτικό που έχω ανεβάσει εδώ αν και πιστεύω πως τα ξέρετε και καλύτερα από εμένα. Αγαπημένος τόπος τα Λευκά Όρη και η Ορεινή έρημος, αξίζει κάθε χρόνο που τα επισκέπτομαι.
Τον φτιάχνουν το δρόμο στο Κέδρο, όπως είπες, με τσιμέντο... άλλα δεν έχουν φτάσει τόσο ψηλά...θα 'λεγα κάπου στα 900μ.
Ο δρόμος φτάνει μέχρι το μπαλκόνι στα 1425μ (GPS)...αλλά το κατέβασμα από την Νότιοανατολική μεριά το έχει πάρει ο δι@ολος και δεν είδα καμία προσπάθεια επισκευής.

Ορεινή έρημος...απίστευτος τόπος, όσες φορές και να πας πάντα θες άλλη μια βόλτα στη Σελήνη...φυσικά και έχουμε διαβάσει τη βόλτα σας....
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Είσαστε ωραίοι οι εν πουροι! Και στις επόμενες με καλό!:friendship:
 

P@vlos.B

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Παύλος
Μοτό
F650GS Dakar
Beta RR250
Gas Gas Txt Pro 250
Piaggio Liberty 150
Πολύ ωραία βόλτα κύριοι!! Και μας δώσατε και πολύ ωραία ιδέα για το που να είναι και η δική μας επόμενη!
Ακούς @Markas??
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
10 χρόνια έζησα Κρήτη και ξεκίνησα τις βουνίσιες βόλτες στην Αθήνα... κάτι έκανα στραβά!! :banghead::banghead:
μπορεις να επανορθώσεις τα βουνα εκει στεκουν παντοτινα:)
 
Top Bottom