Χωμάτινοι δρόμοι τις Κρήτης

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Θα ήθελα την βοήθεια σας παιδιά.
Ψάχνω διαδρομές χωμάτινες στο νόμο Λασιθίου και όπου βγάλει
Κάθε παρέα ευπρόσδεκτη ...



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Θα ήθελα την βοήθεια σας παιδιά.
Ψάχνω διαδρομές χωμάτινες στο νόμο Λασιθίου και όπου βγάλει
Κάθε παρέα ευπρόσδεκτη ...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Εγώ στη θέση σου θα χανόμουν στα Αστερούσια.
Δρόμοι υψίπεδα Πακιστάν , παραλίες φεύγα Λιβυκό.
Από τα ιδιαίτερα μέρη της Κρήτης...αν κατέεις πράμα !!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Λιγο μακριά για γρήγορη βόλτα αλλα απο όσο έψαξα δείχνει πολυ καλή βόλτα. Σίγουρα θα παω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Προσφατα φυγαμε απο ηρακλειο - αρκαλοχωρι - βιαννος - μετα καπου στην κατω συμη αν θυμαμαι καλα στριψαμε και μπηκαμε χωμα και ανεβηκαμε σελακανο στο δασος μετα οροπεδιο καθαρου και φτασαμε μεσα λασιθι οπου κατσαμε για ρακες και πισω ηρακλειο απο ασφαλτο..

Για μενα που δεν εχω εμπειρια ουτε απο χωμα ουτε ξερω καλα το μηχανακι στην εκτος δρομου συμπεριφορα το εβγαλα ευκολα, δεν εχει δυσκολα κομματια αλλα ειναι φανταστικη η θεα που σου προσφερει σε πολλα σημεια του δρομου...

Στα ειπα πολυ χονδρικα το δρομολογιο του χωματος γιατι δεν το ξερω ακριβως,αλλος ηταν μπροστα και ακολουθουσα..
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αγαπητέ συν-νησιώτη, καλώς ήρθες πρώτ'απ'όλα!
Την Κρήτη την έχουμε φάει με το κουτάλι τόσο εγώ αλλά κυρίως ο @Markas που τα θυμάται κιόλας, εγώ έχω χαλασμένο το εσωτερικό GPS μου και μπορεί να κάνω μια διαδρομή 5 φορές και να νομίζω πως την κάνω για πρώτη φορά!
Δες λίγο τα παρακάτω θέματα που αφορούν το Λασίθι και αν θες ψάξε στα θέματα που έχει κατά καιρούς αναρτήσει ο Νίκος για άλλα μέρη της Κρήτης.
Και όπως είπε και ο πορτοκαλής από πάνω, το Σελάκανο είναι καταπληκτικό.
Αν τον βρεις αγόρασε έναν άτλαντα της Ανάβασης με την Κρήτη, αν και λίγο παλιός πλέον έχει σχεδόν όλους τους χωματόδρομους και μονοπάτια που υπάρχουν.
Και για οποιαδήποτε πληροφορία απλά ρώτα!

Υ.Γ. Tip, μην πας μόνος στο χώμα. Στην τελευταία μου βόλτα, στις 27/2, έπεσα κάπου ανάμεσα στο οροπέδιο στο Λιμνάκαρο και στην Έμπαρο (ακόμα δεν μου έχει δώσει ο @Markas τις φωτογραφίες για να τις αναρτήσω) και έσπασα ένα δάκτυλο. Ευτυχώς μπόρεσα και οδήγησα μέχρι το νοσοκομείο στο Ηράκλειο. Αν είχα σπάσει όμως κάνα χέρι ή κάνα πόδι (πιστεύω με έσωσε ο εξοπλισμός) και αν ήμουν μόνος θα υπήρχε θέμα...
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Οκ ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες , ξέρω ότι δεν πρέπει να πηγενω μόνος στο βουνό αλλα ακόμα ΦΕΝ εχω βρει παρέα , αλλα μην ανησυχείς εχω χρόνια Καβάλα στα βουνά και πάω απλα σε χαλαρή βόλτα :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reactions: yns

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Οκ ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες , ξέρω ότι δεν πρέπει να πηγενω μόνος στο βουνό αλλα ακόμα ΦΕΝ εχω βρει παρέα , αλλα μην ανησυχείς εχω χρόνια Καβάλα στα βουνά και πάω απλα σε χαλαρή βόλτα :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πού θα πάει, θα πάρει μηχανάκι ο @milvas ... :D
Πάντως σίγουρα θα κάνουμε κάτι προς τα μέρη σου σύντομα... Έχουμε να παρουσιάσουμε τις χαρές του χώματος και στον @Nick_990 !
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ελπίζω μέχρι έρθετε να σας ξεναγήσω :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Όπως σου είπα, δύσκολα να υπάρχει μέρος που δεν έχουμε πάει... Αν προσπαθήσω να θυμηθώ, ίσως να υπάρχει μόνο μια παραλία νοτιοανατολικά, κάτω από τον Ξερόκαμπο, στο μοναστήρι της Αγίας Ειρήνης που δεν έχω ακόμα δει... Αλλά είπαμε, έχω το καλό ότι ξεχνάω κι έτσι κάθε φορά μου φαίνεται σαν να είναι η πρώτη! :D :D
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Οκ όποτε θα εινα σαν να πηγές πρώτη φορά :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reactions: yns

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Οκ ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες , ξέρω ότι δεν πρέπει να πηγενω μόνος στο βουνό αλλα ακόμα ΦΕΝ εχω βρει παρέα , αλλα μην ανησυχείς εχω χρόνια Καβάλα στα βουνά και πάω απλα σε χαλαρή βόλτα :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΕΑ??? :p Και μεις τι κανουμε εδω?? μονο για πισω απο την οθονη ειμαστε??
 
Reactions: yns

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΕΑ??? :p Και μεις τι κανουμε εδω?? μονο για πισω απο την οθονη ειμαστε??
Ειπα απο την αρχή κάθε παρέα ευπρόσδεκτη . Άλλωστε δεν σας εχω γνωρίσει ακόμα προσωπικά για να τα λέμε .
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Αγαπητέ συν-νησιώτη, καλώς ήρθες πρώτ'απ'όλα!
Την Κρήτη την έχουμε φάει με το κουτάλι τόσο εγώ αλλά κυρίως ο @Markas που τα θυμάται κιόλας, εγώ έχω χαλασμένο το εσωτερικό GPS μου και μπορεί να κάνω μια διαδρομή 5 φορές και να νομίζω πως την κάνω για πρώτη φορά!
Δες λίγο τα παρακάτω θέματα που αφορούν το Λασίθι και αν θες ψάξε στα θέματα που έχει κατά καιρούς αναρτήσει ο Νίκος για άλλα μέρη της Κρήτης.
Και όπως είπε και ο πορτοκαλής από πάνω, το Σελάκανο είναι καταπληκτικό.
Αν τον βρεις αγόρασε έναν άτλαντα της Ανάβασης με την Κρήτη, αν και λίγο παλιός πλέον έχει σχεδόν όλους τους χωματόδρομους και μονοπάτια που υπάρχουν.
Και για οποιαδήποτε πληροφορία απλά ρώτα!

Υ.Γ. Tip, μην πας μόνος στο χώμα. Στην τελευταία μου βόλτα, στις 27/2, έπεσα κάπου ανάμεσα στο οροπέδιο στο Λιμνάκαρο και στην Έμπαρο (ακόμα δεν μου έχει δώσει ο @Markas τις φωτογραφίες για να τις αναρτήσω) και έσπασα ένα δάκτυλο. Ευτυχώς μπόρεσα και οδήγησα μέχρι το νοσοκομείο στο Ηράκλειο. Αν είχα σπάσει όμως κάνα χέρι ή κάνα πόδι (πιστεύω με έσωσε ο εξοπλισμός) και αν ήμουν μόνος θα υπήρχε θέμα...


By the way πολυ καλές παρουσιάσεις
 
Reactions: yns

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Πού θα πάει, θα πάρει μηχανάκι ο @milvas ... :D


Άστα Γιαννιώ,και προκαταβολή είχα δώσει και τελικά κατέβηκα απο Αθήνα με το τσουτσούνι στο χέρι:(.4 ημέρες Αθήνα και καθημερινό τρέξιμο φυσικά για αναζήτηση,θα κάτσει όμως,δεν βιάζομαι;).Θα τα πούμε αναλυτικά απο κοντά(έλα να πάρεις και το δωράκι σου αλλά πάρε με τηλ.πρώτα).
 

Adventure950

Παντού πορτοκαλί!
Περιοχή
Άγιος City
Όνομα
Vaggelis
Μοτό
KTM Adventure 950 S
Θα πάρει και μοτέρ ο Milvas , απλά καμιά φορά τα πράγματα δεν πρέπει να τα πιέζεις...
Με το καλό φιλε Μίλτο , υπομονή και cool!!:biker2:
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Άντε μη φρικάρω και τσακώσω το SE να μη με βάζουν οι στράτες τσι Κρήτης:laugh:
 
Top Bottom