Ψηφιακό dashboard για KTM 990 Adventure, γίνεται;

vasilvas

Μέλος
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW F 800 GS Adventure
Τα φώτα σας...
Ψάχνομαι για αγορά KTM 990 Adventure, αλλά με "ξενερώνει" απίστευτα το dashboard που έχει. Στην καλύτερη περίπτωση, μοιάζει "αλλοτινής εποχής". Επίσης, δεν εμφανίζει σημαντικές (γι' εμένα) πληροφορίες, όπως ένδειξη στάθμης βενζίνης, ταχύτητα στο κιβώτιο ταχυτήτων κ.α. πολλά. Υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης του με κάποιο aftermarket -κατά προτίμηση ψηφιακό- στο οποίο να εμφανίζονται όλες οι βασικές πληροφορίες;

Σε κάποιες από τις αγγελίες στο forum αλλά και στο car.gr, έχω δει KTM 990 Adventure να φορούν το dashboard του SMC Duke 690, αλλά δεν γνωρίζω πόσο εύκολη είναι η αλλαγή ή εάν δείχνει περισσότερες (και ποιες) πληροφορίες από το "μαμα" dashboard.

ΥΓ. Όσον αφορά τη στάθμη της βενζίνης, κατανοώ ότι εξαιτίας του διπλού tank, ίσως δεν είναι και το ευκολότερο, αλλά είμαι σίγουρος ότι στην χειρότερη, θα μπορούσε να υπολογίζει την πλήρωση του ενός tank x2.

Επίσης, πόσο εύκολο θα ήταν να χαμηλώσει λίγο η μηχανή, για κάποιον με ύψος 1.70, ώστε να νιώθει λίγο μεγαλύτερη αρσφάλεια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
αυτα που βλεπεις με του 690 ειναι διοτι το εβαλε η κτμ μετα το 2009 μοντελα...
ουτε εκεινα εχουν δεικτη ταχυτητας κτλπ...
θερμοκρασια περιβαλλοντος παντως εχουν τα μετεγενεστερα... :cool:
το να ταιριαξεις ενα τετοιο π.χ Digital speedometer for Yamaha XT 660 R / X Zaddox TF4
δεν θα ειναι δυσκολο,αλλα και παλι ενδειξεις οτι εχει αναμονες η μοτο θα δειχνει
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Πας για 990,μάλιστα....
Το καντράν μαλλον ειναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί, θα σε απασχολούν αλλα πράματα σημαντικότερα :p
Περα από την πλάκα δεν ασχολήθηκα ποτέ και δε ξερω να σου πω,οσο για το χαμήλωμα, πισω η ανάρτηση εδραζει πανω στο ψαλίδι οπότε δε μπορείς να κάνεις κάτι,μπροστά μπορείς να ρίξεις τις μπουκάλες από τιμονοπλακες αλλα θα καταστρέψεις τη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας
Μάλλον πρέπει να το ξαναδείς.
 
Top Bottom