Ψυχολογικά ενός r1200gsa

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγω πάλι πιστεύω οτι οι πίπες κάνουν την ζημιά
 
Reactions: VDR

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλοί μου άνθρωποι.....
Όταν υπάρχει θέμα που δεν είναι μόνιμο και παρουσιάζεται κάπου-κάπου, ή σε συγκεκριμένες στροφές, τότε το θέμα έχει να κάνει με ρεύματα.
Παίζει να μη δουλεύει καλά ο οποιοσδήποτε αισθητήρας (αέρα, θέση πεταλούδας γκαζιού, λ, κλπ,κλπ), παίζει να μη δουλεύουν καλά οι πολλαπλασιαστές (ή ένας εξ αυτών), παίζει να μη δουλεύει καλά η αντλία..... και πάει λέγοντας.
Τα περισσότερα (σχεδόν όλα αυτά) δεν τα δείχνει το διαγνωστικό, εκτός αν βγουν τελείως off.
Ακόμα και μια ρωγμή στην εξάτμιση (πριν το λ, η και μετά, αλλά πάντα κοντά σ' αυτόν) παίρνει οξυγόνο και τον μπερδεύει! Δείνει άλλα αντ' άλλων και κάνει τη CPU σούπα!
Αυτό το τελευταίο κοίτα το προσεκτικά, λόγω χρήσης σε χώμα ;) Με τη μηχανή ζεστή, κοίτα καλά με δυνατό φακό τις εξατμίσεις από κάτω και κοντά στον αισθητήρα λ σε κάθε πλευρά.
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Καλοί μου άνθρωποι.....
Όταν υπάρχει θέμα που δεν είναι μόνιμο και παρουσιάζεται κάπου-κάπου, ή σε συγκεκριμένες στροφές, τότε το θέμα έχει να κάνει με ρεύματα.
Παίζει να μη δουλεύει καλά ο οποιοσδήποτε αισθητήρας (αέρα, θέση πεταλούδας γκαζιού, λ, κλπ,κλπ), παίζει να μη δουλεύουν καλά οι πολλαπλασιαστές (ή ένας εξ αυτών), παίζει να μη δουλεύει καλά η αντλία..... και πάει λέγοντας.
Τα περισσότερα (σχεδόν όλα αυτά) δεν τα δείχνει το διαγνωστικό, εκτός αν βγουν τελείως off.
Ακόμα και μια ρωγμή στην εξάτμιση (πριν το λ, η και μετά, αλλά πάντα κοντά σ' αυτόν) παίρνει οξυγόνο και τον μπερδεύει! Δείνει άλλα αντ' άλλων και κάνει τη CPU σούπα!
Αυτό το τελευταίο κοίτα το προσεκτικά, λόγω χρήσης σε χώμα ;) Με τη μηχανή ζεστή, κοίτα καλά με δυνατό φακό τις εξατμίσεις από κάτω και κοντά στον αισθητήρα λ σε κάθε πλευρά.
Μετά από σχολαστικό έλεγχο..όλα εντάξει..με τους σωλήνες τις εξάτμησης..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλύτεροι απο τους μαμά


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Κοιτά λιγο στο καρ κάπου εκει στα ανταλλακτικά υπαρχει καποιος με μαγαζί που ειχε μέχρι προτείνως και σε καλη τιμή


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Αυριο θα έχω τους κεντρικούς πολλαπλασιαστές της beru, στην τιμή των 160€..2 τεμάχια δηλαδη.
Για να δούμε..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλη τιμή


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Και εγω στον θερμοσίφωνα αυτους φοράω και πετάω


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αυριο θα έχω τους κεντρικούς πολλαπλασιαστές της beru, στην τιμή των 160€..2 τεμάχια δηλαδη.
Για να δούμε..
Να προσαρμοσεις το στφογγυλο λαστιχο αδιαβροχοποιησης που εχουν οι μαμά στους Beru..αν δεν το εχουν οπως οι δικοι μου..

adv phone
 
Reactions: VDR

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Να προσαρμοσεις το στφογγυλο λαστιχο αδιαβροχοποιησης που εχουν οι μαμά στους Beru..αν δεν το εχουν οπως οι δικοι μου..

adv phone
Τι συμπτώματα είχε το δικό σου..και τους αντικατέστησες?
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Τι συμπτώματα είχε το δικό σου..και τους αντικατέστησες?
Σκασιματα και υπερκαταναλωση καυσιμου,
το δευτερο ηταν απο αισθητηρα λ αλλα το πρωτο απο πολλαπλασιαστη.
 
Reactions: VDR

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Λοιπόν..φορέσαμε τους beru..
Το πρόβλημα τελικά το δημιουργούσε ο δεξιός κεντρικός πιποπολλαπλασιαστής..στον οποίο το λάστιχο που αγκαλιάζει τον αναφλεκτήρα, είχε ψαθυρή υφή.. και αυτό λόγω της παρουσίας λαδιού στο χώρο..(το χωματάκι και τα κοπανήματα που λέγαμε..;))
Με αποτέλεσμα να έχουμε και από εκεί απώλεια..
Α ρε DR!!!über alles!!!
 
Top Bottom