αλισογραναζα

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Μόλις πληρώθηκα κ δεν αισθάνομαι άνετα!
κάπου θέλω να τα χαλάσω.
ψαχτηκα για να βρω φίλτρο Dna και ο αντιπρωπος ανοίγει 6 Ιανουαρίου. κανένας άλλος δεν έχει ετοιμοπαραδοτο. Οπότε το αφήνουμε προς το παρόν.
Οπότε πάμε σε αλισογραναζα.
σκέφτομαι να βάλω 16/45 γία να πάρει λίγο μπαμ κ αν δω ότι γινετε εντελώς κοντο για ταξίδι να πάρω κ ένα 17 για ταξίδια.
τον έχει δοκιμάσει κανείς τον συνδυασμό;;;
τι μάρκα γρανάζια να πάρω κ τι αλισιδα;;; από που;; χωρίς να με γδαρουν
ευχαριστώ! !!
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Αν πάρω το stelth 45 για πίσω κ μαματο 16 για μπροστά. αλυσίδα 118 μπαίνει σίγουρα; τι μαρκα;;
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Εγω λεω να παρεις ενα παντελονι που εψαχνες και να αφησεις το μπαμ απο την αλυσιδα, μην κανεις κανα μπαμ καμια ωρα και γδαρεις κανα γονατο:):D
Φιλικα στο λεω ετσι; Δεν μου πεφτει λογος, αλλα δεν ξερω να σου πω και για τα αλυσιδογραναζα οπως καταλαβες:cool:
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Είμαι να βάλω τα κλάματα...
παντελονι, αλυσογραναζα,
φίλτρο, σερβις, λάστιχα.
δεν ξέρω από πού να αρχίσω να μαζεύω.. βρομάει πολύ η δουλειά.
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Θα σου πρότεινα να μην αλλάξεις βήμα.

Με φπε στο 990 το σήκωνα εύκολα με 1η ή 2α κ το κατέβαζα με σκαστή 5η στα 180χλμ για σπιναρισματα σαν τρελλο, μην το κοντυνεις.

Για αλυσόγραναζα δες στο 2τροχο για jt στο 800 κανουν 120 κομπλέ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Είμαι να βάλω τα κλάματα...
παντελονι, αλυσογραναζα,
φίλτρο, σερβις, λάστιχα.
δεν ξέρω από πού να αρχίσω να μαζεύω.. βρομάει πολύ η δουλειά.
Δυστυχώς ή ευτυχώς το μικρόβιο αυτό της καταναλωτικής μανίας σπό την υπερβολική αγάπη που έχουμε για τις μοτοσικλέτες μας το κουβαλάμε όλοι μας λίγο-πολύ.
Κι εγώ αν κάτσω να σου φτιάξω μια λίστα με το τι εξοπλισμό θα ήθελα βάλω στη μηχανή μου ή τι αξεσουάρ αναβάτη θα ήθελα ακόμη να πάρω, ίσως και 5 ολόκληροι μισθοί να μη με έφταναν.
Οπότε αξιολογείς πρώτα τις βασικές σου ανάγκες και αυτό έχει να κάνει κυρίως με την ασφάλειά σου (είτε αυτό λέγεται εξοπλισμός αναβάτη είτε εξοπλισμός-συντήρηση μοτοσικλέτας) και μετά ασχολείσαι και με τα υπόλοιπα.
Χαλλλλαρά λοιπόν κι όλα σιγά σιγά θα γίνουν.
Α, και κάνα φράγκο στην άκρη για ένα καλό μελλοντικό ταξιδάκι ίσως δε θα ήταν κακή ιδέα (λέω εγώ τώρα)...:thinking:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Tα ψαρια και τα λεφτα τρωγοντσι φρεσκα..
Η φραση ανηκει σε εναν που πεθανε αφραγκος χαμογελαστος και μεσα στις μουντζες των πιστωτων του.
Η σειρα τωρα ειναι παντελονι λαστιχα φιλτρο κλπ κλπ κλπ!
Για ζεστή και ασφαλη χρονια!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λάστιχα-Παντελόνι, μαζί....
Μετά ψάξε - βάλε - κάνε ό,τι άλλο θες!
Μόνο μην πετάς λ7 για να κάνεις το 990 πιο γρήγορο, με περισσότερο "μπαμ" κλπ,κλπ....Μαμάει το εργαλείο, τι ψάχνεις?
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Όχι βρε παιδιά δεν την έχω ψωνίσει να το κάνω πύραυλο.
Απλώς έχω 29 κμ κ έχει ακόμα τα μαματα αλυσογραναζα και λέω εκεί που θα αλλάξω που θα αλλάξω να το κοντινω λίγο με ένα μικρότερο μπροστά.
μου είπε ένας φίλος για αφαμ με 150.
κοιτάω κ για ντιντ την τέρμα σκληρή χρυσή με 195 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο τόσα λευτα γιαυτό ζήτησα απόψεις
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Εγω λεω να παρεις ενα παντελονι που εψαχνες και να αφησεις το μπαμ απο την αλυσιδα, μην κανεις κανα μπαμ καμια ωρα και γδαρεις κανα γονατο:):D
Φιλικα στο λεω ετσι; Δεν μου πεφτει λογος, αλλα δεν ξερω να σου πω και για τα αλυσιδογραναζα οπως καταλαβες:cool:
Συμφωνώ !!!!!
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
μπήκαν λαστιχάκια σαμπρελες που ήταν άχρηστες κ αλυσογραναζα.
gsmaniac πήγα στο μαγαζί που μου είπες στον adv καφέ. άριστη εξυπηρέτηση κ καλύτερη τιμουλα από αυτή που σου είχα πει ότι τα βρήκα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
μπήκαν λαστιχάκια σαμπρελες που ήταν άχρηστες κ αλυσογραναζα.
gsmaniac πήγα στο μαγαζί που μου είπες στον adv καφέ. άριστη εξυπηρέτηση κ καλύτερη τιμουλα από αυτή που σου είχα πει ότι τα βρήκα.
Καλοταξιδα Δημήτρη! !

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Τελικά φίλοι μου δεν μπηκε καλά το 2015 για το μηχανάκι.
Όταν έβαλα τα λαστοιχα κούναγε πολύ, γυρίζω στο μαγαζί, μου λέει θα το συνηθησεις. κάνε χιλιόμετρα κ θα στρώσει. κάνω χιλιόμετρα το σκ καμιά προκοπή όμως. μου λέει είναι λίγο στραβή η ζάντα κ θέλει ακτινολογιση. ας κάνουμε ακτινολογιση λεω. Τελικά δεν εφτεγε τιποτα, ήταν ελλατοματικο το λάστιχο, έβαλε κ αλλο κ το άλλο ελλατοματικο. έβαλε ένα μεταχειρισμενο όλα κομπλέ. πάω πάλι από εκει μου λεει θα βάλει κ ένα αύριο κ αν είναι κ αυτό ελλατοματικο να διαλέξω καποια άλλη μάρκα η να μου βάλει ένα μεταχειρισμενο κ σε κανένα 3μηνο που θα έρθει νέα παρτιδα να δοκιμάσουμε ξανά.
το θέμα είναι ότι δεν θέλω κάποια άλλη μάρκα γιατί τα μεν είναι παρασφαλτινα τα δε παραχωματινα.

τα φώτα σας παρακαλώ τι να κάνω τωρα;; σας ευχαριστω
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Για να μην παρεξηγηθώ,
σε καμία περίπτωση δεν κατηγορώ το κατάστημα.
δεν μου φταίει σε κάτι, το λάστιχο μου φταίει.
δεν ξέρω τι λύση να βρω εφόσον κ το αυριανο λαστιχο είναι ελλατωματικο.
όσοι είχαν ανάλογη εμπειρία προς πια επιλογή κινήθηκαν.
δεν θέλω να κάτσω 3 μηνες με μεταχειρισμενο λαστιχο μέχρι να έρθει άλλο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εχει συμβει και στο παρελθον ελλατωματικη παρτιδα με κατι EXP....
εαν ειναι και παλι στραβο το λαστιχο, νομιζω οτι πρεπει να δοκιμασεις κατι αλλο, γιατι 3 μηνες χωρις φρεσκα λαστιχα και με αυτες τις καιρικες συνθηκες δεν ειναι σωστο.
μακαρι το τριτο να ειναι ισιο.
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Κώστα κάτι τετοιο σκέφτομαι αλλά δεν θέλω να περιορίζομαι όσον αφορά την ταχύτητα. μένω ακριβώς δίπλα από την εθνική κ είμαι κρίμα. :p
γιαυτό είμαι ανοιχτός σε προτάσεις από λάστιχα που έχετε δοκιμάσει χωρίς όμως να κόβονται κ να καταστρεφονται στο χώμα.
τα dunlop tr91 τα έχει δοκιμάσει κανεις; μπαίνουν χωμα;;
 
Top Bottom