αναβαθμιση αναρτησεων

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
καλησπερα συντροχοι κ λαλαλαλα....... εφτασε η ωρα να σκεφτω κ γω για μια αναβαθμηση οπως γραφω στο θεμα........να μπω στο ψητο....
1.το μπροστινο το θελω πιο στοιβαρο κ να μην βυθιζεται τοσο ευκολα..να βαλω πιο χοντρο λαδι?
2.σκεφτομαι για αντικατασταση με ohlins μπροστα ελατηρια κ το λαδι ειπαμε μαλλον πιο χοντρο κ πισω παλι ohlins .....περιπου 700 ευρα μπρος πισω(χωρις η πισω αναρτηση να εχει αυτα τα ''λιου λιου'' καλουδια.)
3.αξιζουν τα ευρα ή να κανω κανα 10ημερο βολτακι στα βαλκανιοανατολικοευρωπαικα βουναλακια(να μαι κ large) κ πολεις κ να αρκεστω σε μια αλλαγη μονο λαδιου του μπροστινου(οπωσδηποτε),κ πειραματισμους στην ρυθμιση του πισω,συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει για το ρυθμισμα αναρτησεων?.???????
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ντάξει, είναι εύκολο να λέμε πήγαινε κάνα ταξιδάκι αλλά όταν γυρίσεις απο το ταξιδάκι το Bandit σου πάλι τις μαμά αναρτήσεις θα έχει..:D

Νομίζω είμαι ο αρμόδιος να σου πω αν αξίζει.. ΝΑΙ ΑΞΙΖΕΙ

Το Bandit ή GSX όπως το δικό σου με κουστούμι, είναι μια εξαιρετική μηχανή αλλά για να μπορούν να την πουλάνε όσο την πουλάνε έχουν κάνει εκπτώσεις σε κάποια σημεία. Το πίσω αμορτισέρ είναι ένα καίριο τέτοιο σημείο.

Για να μην μακρυγορώ, εγώ έβαλα ελατήρια Wilbers εμπρός με λαδάκια και πίσω αμορτισέρ ολόκληρο Wilbers 640. Το κοστολόγιο και για τα 2 με αγορά απο ebay και τοποθέτηση απο μένα πήγε συνολικά 550€. Και σε αυτά τα 20€ ήταν το ειδικό χρώμα ελατήριο που ζήτησα (κόκκινο). Αλλιώς αν σε καλύπτει με μαύρο ελατήριο ή μπλε που βγαίνει στη βασική τιμή το κοστολόγιο είναι 530€.

Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Ειδικά πίσω η διαφορά είναι χαώδης. Μπροστά το ελατήριο σαφώς και κάνει αυτό που ζητάς, Να κρατάει τη μηχανή εκεί που πρέπει χωρίς να βυθίζεται όπως να ναι.

Εσένα ειδικά που έχει και Cartridge το μπροστινό και είναι και 43 αντί για 41 θα πάρεις ένα ακόμα πιο σωστό αποτέλεσμα.

Η Wilbers που εμπιστεύτηκα εγώ είναι μια πολύ καλή εταιρεία στον χώρο των αναρτήσεων με πολύ ποιοτικά πράγματα και κρατάει και τις τιμές σε λίγο πιο λογικά επίπεδα απο Ohlins, WP, Μπορώ να στην προτείνω σαφώς.

Με 500 και κάτι ψιλά για πλήρη αναβάθμιση αναρτήσεων νομίζω είναι μια πολύ σωστή ΄΄επένδυση΄΄
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Τα λαδια μπροστα εβαλες αυτα του κατασκευαστη ή πιο χοντρα?wilbers ή ohlins(δεν συμπαθω καθε τι εγγλεζικο κ ας ειναι ποιοτητα οπως τα ΑΨΟΓΑ θερμαινομενα της oxford που εβαλα)
...προσωπικη εργασια δεν θα γινει γιατι σε τετοια θεματα δεν το χω κ δεν με αρεσουν οι δουλειες του ποδαριου απο μενα(βιδα πιανω,σκ@το γινεται)
Το κοστος της αγορας της αραπος(η μαυρη κακια μηχανη μου) δικαιολογει ενα δωρακι μετα απο 6 χρονια συμβιωσης αφου ημουν ο πρωτος της κ μαλλον κ ο τελευταιος.....για να "τιμωρει" καθε θρασυτατο δικυκλο ,ιππων αντιστοιχο με ινδιανικο καταυλησμο προ ευρωπαιων,εξαπολυοντας στρατιες ροποδυναμης σε καθε εξοδο στροφης οπως ΜΟΝΟ η αραπο ξερει να κανει(τι ειπα ο "στεφανακς" παλι)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν ξέρω αν συμπαθείς κάθε τί εγγλέζικο αλλά η Wilbers είναι Γερμανική εταιρεία..:roflmao::roflmao:

Τώρα αν δεν συμπαθείς και τους Γερμανούς πρέπει να αρχίζουμε να σβήνουμε πολλούς υποψήφιους!

Εδώ είσαι σε Wilbers

http://www.ebay.com/itm/Amortisseur-Wilbers-Stage-1-Suzuki-GSX-1250-F-FA-ABS-WVCH-Annee-10-/400783861740?hash=item5d509467ec:g:atMAAOSw8cNUMKks&vxp=mtr

http://www.ebay.com/itm/Wilbers-Stosdampfer-Federbein-640-Road-GSX-1250-F-FA-ABS-WVCH-10-2762-/322112833262?hash=item4aff6bc6ee:g:~N0AAOSwboVXPFNC&vxp=mtr

http://www.ebay.com/itm/Ressorts-de-Fourche-Wilbers-Suzuki-GSX-1250-F-FA-ABS-WVCH-07-Rab-30-mm-/121336469678?hash=item1c403798ae:g:zXYAAOxyHIlTagUn&vxp=mtr


Απο Ιταλία μεριά στους γείτονες μας υπάρχει αξιολογη πρόταση σε πιο οικονομικό απο Ohlins σε Bitubo

http://www.ebay.com/itm/BITUBO-XZE-01-Federbein-Bandit-1250SA-WVCH-2007-11-1491-/322082994674?hash=item4afda479f2:g:tC0AAOSw1DtXKaQM&vxp=mtr

Πρέπει να δεις μόνο αν υπάρχει καμιά διαφορά με το Bandit (που δεν νομίζω)
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Ουπςςςς στο μυαλο μου μαλλον ειχα τη hagon??????αν δε κανω κ παλι λαθος
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Πολυ καλη τιμη τα 450 πανω κατω....το ohlins το βρισκω κανα κατοσταρι ψηλοτερα.να τα δωσω αξιζει σαν κορυφη που ειναι?ή την ιδια δουλεια κανουμε κ με τα αλλα.
Να διευκρινησω οτι ποτε δεν πηγαινα με την ταση της μαζας κ παντα οταν ακουγα πολλα κερασια κρατουσα μικρο καλαθι.επισης το οτι δινεις παιρνεις ,παρα πολλες φορες δεν ισχυει αλλα πληρωνεις ενα καλο μαρκετινγκ της εταιρειας κ οχι την ποιοτητα του προιοντος.Αλλα για τα ohlins εχω ακουσει παντα τα καλυτερα απο ανθρωπους που ζουν στην πραγματικοτητα κ ζυγιζουν τις καταστασεις.χωρις αυτο να βγαζει οπως λες την ικανοτητα των wilbers εκτος συναγωνισμου....βρεθηκα σε διλημα λοιπον
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Γιωργο τα wilbers τα φοραω μπρος πισω εδω κ 60000 χλμ.
Πληρες κ αψογο σερβις στη Θεσσαλονικη απο τον επισημο αντιπροσωπο ανταλλακτικα κ αναλωσιμα σε πληρη επαρκεια κ φοβερη δουλεια στο δρομο παιζοντας με τα κλικ των αποσβεσεων επαναφορας.
Προχωρα αφοβα.

adv phone
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Αντιπροσωπος?"καρφωσε" σε τον μου να παω μια απο κει,να τα πουμε
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αντιπροσωπος?"καρφωσε" σε τον μου να παω μια απο κει,να τα πουμε
Τσολεριδης "Six Days" στην οδο Ολυμπιαδος.
Δες το fjr του για να κατανοησεις τι εστί wilbers :cool:

adv phone
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πολυ καλη τιμη τα 450 πανω κατω....το ohlins το βρισκω κανα κατοσταρι ψηλοτερα.να τα δωσω αξιζει σαν κορυφη που ειναι?ή την ιδια δουλεια κανουμε κ με τα αλλα.
Να διευκρινησω οτι ποτε δεν πηγαινα με την ταση της μαζας κ παντα οταν ακουγα πολλα κερασια κρατουσα μικρο καλαθι.επισης το οτι δινεις παιρνεις ,παρα πολλες φορες δεν ισχυει αλλα πληρωνεις ενα καλο μαρκετινγκ της εταιρειας κ οχι την ποιοτητα του προιοντος.Αλλα για τα ohlins εχω ακουσει παντα τα καλυτερα απο ανθρωπους που ζουν στην πραγματικοτητα κ ζυγιζουν τις καταστασεις.χωρις αυτο να βγαζει οπως λες την ικανοτητα των wilbers εκτος συναγωνισμου....βρεθηκα σε διλημα λοιπον
Νομίζω ότι τα 100 ευρώ ειναι πολυ μικρή διαφορά, για την πραγματικά κορυφαία ανάρτηση της ohlins.
Από την άλλη. ....ακούς τόσο καλά λόγια για την wilbers
Η ουσία είναι ότι πρέπει να φτιάξεις την ανάρτηση σου.....Έτσι και αλλιως
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
τα ohlins δεν χρειαζονται συστασεις και ερωτησεις τυπου...ειναι καλα,θα δουλεψουν στην μηχανη μου κλπ?
αν τα βρεις,μπορεις να τα αγορασεις,τα βαζεις και τελος.
στις υπολοιπες μαρκες ομως επιβαλεται μια ερευνα αγορας.
ohlins αμορτισερ και keihin καρμπυρατερ ειναι 2 εξαρτηματα μοτοσυκλετων που τα βαζει καποιος με κλειστα ματια.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Νομίζω ότι τα 100 ευρώ ειναι πολυ μικρή διαφορά, για την πραγματικά κορυφαία ανάρτηση της ohlins.
Από την άλλη. ....ακούς τόσο καλά λόγια για την wilbers
Η ουσία είναι ότι πρέπει να φτιάξεις την ανάρτηση σου.....Έτσι και αλλιως
Παρηγγειλα σε πρωτη φαση ελατηρια wilbers και σε καμμια 20αρια μερες θα εχω και το αμορτισερ πισω θα σας πω εντυπωσεις . Μιας και τα εθιξες κωστα
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Παρηγγειλα σε πρωτη φαση ελατηρια wilbers και σε καμμια 20αρια μερες θα εχω και το αμορτισερ πισω θα σας πω εντυπωσεις . Μιας και τα εθιξες κωστα
στην δικια σου μηχανη βαγγελη τα wilbers θα δουλεψουν αψογα
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
στην δικια σου μηχανη βαγγελη τα wilbers θα δουλεψουν αψογα
Αν κανενας φιλος φιλοτιμηθει να ασχοληθει εκτος ΚΤΜ με ΒΜW και μου τα βαλει σιγουρα θα δουλεψουν καλα πιστευω...αλλα αντε βρες τον χαχα
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αν κανενας φιλος φιλοτιμηθει να ασχοληθει εκτος ΚΤΜ με ΒΜW και μου τα βαλει σιγουρα θα δουλεψουν καλα πιστευω...αλλα αντε βρες τον χαχα
Κάτι θα κάνουμε ρε φίλε..φέρτα εσύ (μαζί με παϊδάκια κ μπύρες) κ θα την βρύμε την άκρη... :D
 
Top Bottom