γρηγορο ταξιδι,βουλγαρια σκοπια-γνωμες.

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
για το σπα το ειχα μπανισει κι εγω.χαχαχα
οσο για την διαδρομη,μπαινει σοβαρα στα υποψην.
παντως το google maps με εβαζε στην βουλγαρια απο το νευροκοπι ενω ο δικος σου χαρτης απο τον προμαχωνα;εχει καμια αξιοσημειωτη διαφορα η μπα;
μαλλον η διανυκτερευση θα γινει σερρες για να ειμαστε οσο το δυνατον πιο κοντα την επομενη μερα που εχει μπολικα χλμ σε ξενο εδαφος και πολλα να δουμε.
Μπαινοντας απο Προμαχωνα κανεις περασμα του ιδιου βουνου απο πιο βορεια και με σαφως καλυτερο και προσφατα στρωμενο οδοστρωμα.
Επισης φουλαρεις πιο νωρις με 1.02 το λιτρο!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Πάνε από δω μετα το Μπάνσκο και δεν θα μετανοήσεις, Εθνικο Παρκο Μαυροβο, μονο ξυπνα-φυγε λίγο πρωί πχ 08.30 να είσαι στο δρόμο! Στην Οχρίδα φέρονται σαν τους Έλληνες roomάδες του 1980
μπηκε στα υποψην και αυτο,αν και ελεγα να περασω απο σαντανσκι.γενικα ειμαι λιγο του βλεπωντας και κανωντας :)
εχω γεννηθει στα late 80΄s οποτε δεν ξερω πως ηταν τοτε αλλα για καλο σιγουρα δεν το ανεφερες :) .
@paschalis :μαλλον ετσι θα γινει τοτε.
σας ευχαριστω για ολα παιδες!:friendship:
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
ασε το σαντανσκι...δεν θα χασεις κατι το ιδιαιτερο.
μπες οπως σου ειπε ο πασχαλης,ωραια διαδρομη και καβαλας το ορος πιριν.συνεχιζεις μετα για ντοσπατ.
 
Reactions: VDR

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
H Στρουγκα ειναι αρκετα κοντα στην Οχριδα.Δεν εχει τιποτε το ιδιαιτερο,αλλα ενα καφεδακι διπλα στο γεφυρι,αξιζει τον κοπο.
Καλο μερος αν εχεις χρονο ειναι και ο Οσιος Ναουμ προς το νοτο.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ιεροδουλες έχει παντού, δεν χρειάζεται να πας Σαντανσκι για να τις βρεις, άσε που σε αυτή την πόλη είναι πολύ δεύτερης κλάσης, έως τέταρτης θα έλεγα....
Ναι για κακό το είπα για τους Οχριδιώτες rentroomηδες...
Όμορφη παραλίμνια πόλη...
Ψάξε κάτι με πολλές θετικές κατά booking...
Αν και λόγω ηλικίας δεν θα σε αγγίξει η χοντροπετσιά τους...
Αν τελικά πας από Μαύροβο προσοχή μετά την Diber, κατηφορίζοντας στενεύει ο δρόμος αρκετά... Προσοχή και αμυντική οδήγηση...
Βασικά παντού αμυντική οδήγηση, κυρίως αν είσαι μόνος.
Στα διόδια στα Σκόπια παίρνουν ευρώ, στα μαγαζιά αλλού ναι αλλού όχι. Όπου παίρνουν ευρώ η συναλλαγή είναι εις βάρος σου, ψιλά πράγματα αλλά έτσι είναι.
Αν είσαι άνετος και η παραλίμνια Στρούγκα λένε αξίζει μια επίσκεψη, δεν το έκανα.
Επίσης αν στην Οχρίδα σπαστείς πάνε παρακάτω στα Μπίτολα (Μοναστήρι) Το κέντρο τους θα σου αρέσει...


www.filma.gr
Για ιεροδουλες μπα...με γυναικα θα παω.
Για το σαντανσκι,καπου αναφερθηκε γιαυτο το ειπα.
Το πιριν οντως μπηκε μεσα,για την διαδρομη προς την οχριδα μας βλεπω αναλογως την ορεξη και τον χρονο.
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Αυτό το ποστ μπορεί να είναι η αιτία που θα με κάνει να βγω για πρώτη φόρα εξωτερικό με αυτές τις <<απλές>> διαδρομές που βλέπω!!
Άκη με το καλό να το κάνεις και να πάνε όλα καλά!!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
τελικα παροτι κατεβαλα φιλοτιμες προσπαθειες,το ταξιδι δεν εγινε.συνοπτικα εγιναν τα παρακατω:
φτανω θεσσαλονικη και ακουγα εναν μεταλλικο ηχο,σαν κροταλισμα απο τον μπροστινο κυλινδρο.παιρνω τηλεφωνο τον μηχανικο μου.
μου λεει πως ακουγεται "κακο" και να το παω σε ενα συνεργειο να μου πουν μια αποψη.
βρισκω καπου στο κεντρο ενα συνεργειο,το ακουει μου λεει καδενα ή τεντωτηρας καδενας.τηλ στον δικο μου.ειναι απιθανο το μηχανακι σου στην κατασταση που ειναι να εβγαλε προβλημα στην καδενα.πηγαινε και σε εναν αλλον!!!(σημειωση.2 μερες πριν το ταξιδι το ειχα παει για ενα τελευταιο τσεκ και δεν ειχε παρατηρησει κατι.ετσι κι αλλιως στον βολο που εκανα σταση δεν ακουγοταν τιποτα).
μπαινω στο νετ απτο κινητο,βρισκω ενα άλλο οπου λεγανε καλα λογια,στο gps η διευθυνση του και παμε.
ερχεται το παλικαρι μου λεει καδενα μπροστα κυλινδρου,αλλα αφου θα φτιαξεις την μια,ανοιξε και φτιαξε και την αλλη.
δηλαδη του λεω το φορτωνω οδικη και πισω;ναι απανταει.
μετα απο 2 μερες επιστρεφει το μηχανακι πατρα,το παω στον μηχανικο και με το που φτανω και ακουει το μηχανακι,πριν καν το δει λεει:
οχι ρε μλκ!!για αυτο το πραγμα σε φερανε πισω;;;; κλπ κλπ κλπ..αποτελεσμα;;
ειχε ξεκουμπωσει για καποιο λογο η πιπα απτο μπουζι και χοροπηδαγε το ρευμα.η εσοχη που εχει εκει ο κυλινδρος το εκανε "ηχειο" και γιαυτο ακουγοταν εντονα.
για τους μηχανικους εκει τι να πω;;;
για μενα;οτι λεφτα περισεψαν πηγα 3 μερες και βολταρα στην πινδο.
 
Last edited by a moderator:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Παρε βρε Ακη ενα τηλεφωνο να παμε μαζι σε αλλον εναν...
Και χωρις να θελω να μειωσω την επιπολαιοτητα και την επιφανειακη αντιμετωπιση του συντοπιτη
θα σου πω πως οι πιπες δεν ξεκουμπωνουν για καποιο λογο και κυριως οχι μονες τους.
Ξεκουμπωνουν γιατι καποιος τις εβαλε επισης επιπολαια.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Παρε βρε Ακη ενα τηλεφωνο να παμε μαζι σε αλλον εναν...
Και χωρις να θελω να μειωσω την επιπολαιοτητα και την επιφανειακη αντιμετωπιση του συντοπιτη
θα σου πω πως οι πιπες δεν ξεκουμπωνουν για καποιο λογο και κυριως οχι μονες τους.
Ξεκουμπωνουν γιατι καποιος τις εβαλε επισης επιπολαια.
ηταν μεσημερι 3-4 η ωρα.βασικα σε πηρα ενα τηλ το αφησα να χτυπησει 3-4 φορες και το εκλεισα...που να φανταστω οτι λενε παπατζες;;;
τα μπουζι αλλαχτηκαν πριν απο 11 μηνες οταν πηρα στα χερια μου το μηχανακι που εκανα γενικο σερβις.εκτος αν καποιος καλοθελητης εβαλε χερι εκει μεσα πραγμα που θεωρω αδυνατο.
τι να πω;;;δεν ξερω..
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
ηταν μεσημερι 3-4 η ωρα.βασικα σε πηρα ενα τηλ το αφησα να χτυπησει 3-4 φορες και το εκλεισα...που να φανταστω οτι λενε παπατζες;;;
τα μπουζι αλλαχτηκαν πριν απο 11 μηνες οταν πηρα στα χερια μου το μηχανακι που εκανα γενικο σερβις.εκτος αν καποιος καλοθελητης εβαλε χερι εκει μεσα πραγμα που θεωρω αδυνατο.
τι να πω;;;δεν ξερω..
Οτι και να εγινε ηταν μεγαλη καντεμιά και κακη στιγμη και για τον εδω μαστορα.
Εγω παλι εχω αλλαξει συσκευη προσφατα και χανω τηλεφωνηματα λογω του διακριτικου smart:D ήχου της.
Αμα δε σε θελει δεν..
Σε περιμενουμε παντως το τριημερο της 25ης Μαρτιου στο εκδρομικο που θα στησουμε εδω ψαχνοντας τα κρυμμενα μυστικα της Βουλγαριας.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Οπως το λες.απο περυσι ψιλο σχεδιαζω το φετινο ταξιδι και το τι αναποδιες εχουν προκυψει δεν φανταζεσαι..
δεν ακυρωθηκε,απλα πηρε αναβολη..καλα να μαστε να το ξαναπροσπαθησουμε!!
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και την βοηθεια!!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Οχι ρε Aκη,σούκατσε τέτοια στραβή.Μη μασάς,next time,κάθε εμπόδιο σε καλό,υγεία ΠANΩ απ'όλα man!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
να το αναστησω λιγο τουτο δω το θεματακι καμια δεκαρια μηνες μετα;;;;
τα δεδομενα παρομοια αλλα οχι ιδια.
μπατζετ,μικρο αλλα αρκετο.μερες μαλλον 5 ισως και 6.
ξεκιναμε απο πατρα με διαθεση να δουμε οτι προλαβαινουμε,κυριως dospat,batak,bansko,καστορια(στον γυρισμο).οπως φαινεται θα αφησουμε τα σκοπια εκτος για να μπορεσουμε να μεινουμε 2 βραδια καπου να το ευχαριστηθουμε.
ερωτηση1:το βελικο ταρνοβο,εχω δει πως ειναι ομορφο,αξιζει ομως αυτη η αρκετα μεγαλη παρακαμψη;
ερωτηση 2:περυσι ελεγα να μεινω πρωτο βραδυ εντος ελλαδας,λιγο πανω απτις σερρες.φετος λεω να μπω βουλγαρια να μεινω το πρωτο βραδυ εκει,να ειμαστε σε ρυθμους εξωτερικου κατευθειαν.φιλος μου ειπε πως φτηνα και κοντα στα συνορα ειναι το πετριτσι,ομως εγω εχω σκοπο να παω ανατολικα ενω αυτο ειναι δυτικα του προμαχωνα.στον χαρτη βλεπω καποια χωρια πχ μελενικο,αν καποιος εχει να προτεινει κατι που εχει μεινει θα ηταν πολυ χρησιμο.
το ταξιδι θα γινει (ελπιζω) μεσα σεπτεμβρη.
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Εγω περυσι προτιμησα το Ελληνικο Αγκιστρο 2 λεπτα απο τα συνορα και με φανταστικο χαμαμ διπλα ;)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εγω περυσι προτιμησα το Ελληνικο Αγκιστρο 2 λεπτα απο τα συνορα και με φανταστικο χαμαμ διπλα ;)
το ειδα και φαινεται ενδιαφερον προταση.μπαινει στα υποψην.
γενικα ψαχνομαι με χαρτες πολυ και διαβαζω και ταξιδιωτικα.παιζουν και δωματια στο dospat οπου αν φτασω εκει την πρωτη μερα θα με βοηθησει στο να βαλω και αλλους προορισμους στο παιχνιδι οπως το βελικο ταρνοβο η την σοφια.
και μετα διαβαζω πως η νις στην σερβια ειναι 160 χλμ απο την σοφια και λεω "λες να παρεις μια γευση και απο σερβια;",τρωγοντας ανοιγει η ορεξη κλπ...
παντως απο τιμες τιμες που βλεπω στο booking κυριως με 30 ευρωπαικα βρισκεις δωματιαρες!
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
30 το ειχα κλεισει κι εγω περυσι στον ανεστη αν θυμαμαι καλα. Αλλα και Σερβια που πηγα φετος ειναι ωραια και πιο φτηνα ;)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
το μπανσκο μου ειπαν πως θα ειναι εντελως τελειως νεκρο αυτην την περιοδο,και μιας και με βγαζει εκτος δρομου κανα 2 ωρο,λεω να διανυκτερευσω στην σοφια.
σκεφτομουν να μεινω καπου κεντρικα σχετικα για να βολταρουμε με τα ποδια σε πεζοδρομους κλπ.
αν καποιος εχει καποια εμπειρια απο καποιο ξενοδοχειο ή αν ακομα εχει να προτεινει καποια μικροτερη πολη στα περιξ,be my guest!
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Το Veliko Tărnovo ήταν η πρωτεύουσα της Βουλγαρίας τον μεσαίωνα. Ειναι όμορφο και γραφικό.

Σεπτέμβρη και αρχές Οκτώβρη αν ειςαι τυχερός μπορεί να δεις το show που ειναι καταπληκτικό!





Sent from my iPhone using Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Το Veliko Tărnovo ήταν η πρωτεύουσα της Βουλγαρίας τον μεσαίωνα. Ειναι όμορφο και γραφικό.

Σεπτέμβρη και αρχές Οκτώβρη αν ειςαι τυχερός μπορεί να δεις το show που ειναι καταπληκτικό!





Sent from my iPhone using Tapatalk
Το βελικο ταρνοβο μπήκε στο πλάνο.
Από εκεί θα φύγουμε μετά για σοφια και μετά για οχριδα.


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom