εξοπλισμος για χωμα

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για τις χωμάτινες βόλτες του forum δεν κάνουν. Κατ' ελάχιστον θα σου προτείνω τις Forma Adventure. Θα έχεις άνεση στο περπάτημα, καλύτερη προστασία από τις Falco (που έβαλες) αλλά και πάλι η προστασία για τις χωμάτινες βόλτες θεωρείται ανεπαρκείς.

Πάντως για allround χρήση δες αυτές που σου είπα ή κάτι άλλο.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Θα ελεγα να παρεις ενα ζευγαρι μποτες καθαρα χωματινες.. και μετα για ασφακυο ουι θες.. κοιτα τις forma εχουν πολυ προσιτες τιμες.. αλλιως στο car για μεταχειρισμενες..

Εχω τις forma adventure και εχοντας φορεσει καθαρα χωματινες (εχω τις forma terrain mx) δεν στις προτεινω..
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
παιδες καλησπερα! πριν λιγο καιρο πηρα το κτμακι μου γιατι θελω να μπαινω και χωμα... μεχρι τωρα εχω παει χωμα με το vstrom που ειχα και μου αρεσε πολυ! γι αυτο και αποφασισα να παρω μια μοτοσυκλετα που ειναι πιο ψηλη κτλ.. δεν εχω σκοπο ακομα να κανω τρελες οποτε μιλαμε για χωμα που μπορει να παει ενα mega enduro να το πω??

η απορια μου λοιπον ειναι η εξης... τι χρειαζομαι απο εξοπλισμο για να ερθω σε καποια παο τις χωματοβολτες που διοργανωνεται?? εχω το κρανος του αβαταρ, ενα μπουφαν colori και γαντια χειμερινα και καλοκαιρινα... οι μποτες ειναι απαραιτητες οπως φανταζομαι.. το παντελονι ειναι τοσο η μπορω να ερθω και με ενα παντελονι χωρις προστασιες?? αν βαλω επιγονατιδες και κανονικο παντελονι?

ευχαριστω!!
Σε τετοιου ειδους χωματοβολτες δεν θα προτεινα θωρακα. Ενα καλο μπουφαν με προστασιες ειναι οτι πρεπει.Σε παντελονι μπορεις να βαλεις εξτρα επιγονατιδες και εισαι μια χαρα. Για μενα μια τουριστικη μποτα με λιγο τακουνακι ειναι μια χαρα αν και εγω προσωπικα φοραω σκληρα μποτακια βουνου και δεν εχω προβλημα. Οι περισσοτερες πτωσεις θα σου συμβουν με μικρες ταχυτητες.
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Σε τετοιου ειδους χωματοβολτες δεν θα προτεινα θωρακα. Ενα καλο μπουφαν με προστασιες ειναι οτι πρεπει.Σε παντελονι μπορεις να βαλεις εξτρα επιγονατιδες και εισαι μια χαρα. Για μενα μια τουριστικη μποτα με λιγο τακουνακι ειναι μια χαρα αν και εγω προσωπικα φοραω σκληρα μποτακια βουνου και δεν εχω προβλημα. Οι περισσοτερες πτωσεις θα σου συμβουν με μικρες ταχυτητες.
Φίλε θα διαφωνήσω μαζί σου όσον αφορά τις μποτες. Αν είναι να επενδύσει λεφτά κάποιος τα δύο πρώτα για μενα είναι κράνος (Που θα έχει ήδη αφού οδηγεί μοτοσυκλετα) και το αμέσως επόμενο μπότες.

Με μικρές ταχύτητες είχαμε 3-4 τραυματισμούς σε βόλτες με παιδια από εδω μέσα με άσχημα χτυπήματα στα πόδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φίλε θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν είναι να επενδύσει λεφτά κάποιος τα δύο πρώτα για μενα είναι κράνος (Που θα έχει ήδη αφού οδηγεί μοτοσυκλετα) και το αμέσως επόμενο μπότες.

Με μικρές ταχύτητες είχαμε 3-4 τραυματισμούς σε βόλτες με παιδια από εδω μέσα με άσχημα χτυπήματα στα πόδια.
Μονο φετος...να προσθεσω!!
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Φίλε θα διαφωνήσω μαζί σου. Αν είναι να επενδύσει λεφτά κάποιος τα δύο πρώτα για μενα είναι κράνος (Που θα έχει ήδη αφού οδηγεί μοτοσυκλετα) και το αμέσως επόμενο μπότες. Δεν εχεις αδικο ομως σκεψου οτι ενα καλο μποτακι θα σου προστατευσει τον αστραγαλο και δεν θα σου γυρισει το γονατο σε σχεση με μια καλη χωματινη μποτα που με ολο τον ογκο που εχει μπορει να σου καταστρεψει το γονατο σε μια υπουλη πτωση.

Με μικρές ταχύτητες είχαμε 3-4 τραυματισμούς σε βόλτες με παιδια από εδω μέσα με άσχημα χτυπήματα στα πόδια.
 
Reactions: STF

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Κοίτα με μια αρκετά καλή εντουρομποτα ο Πάνος @MoNiker διέλυσε τον αστράγαλο σε τρία σημεία.

Δε θα ήθελα να ξέρω τι θα γινόταν με τουριστικη μπότα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ρε μαστορια,προτεινετε κανα ιντερνετομαγαζο εδω Ελλαδα,με συμπαθητικες τιμες,να παραγγειλουμε κανα πανταλονι,κανα μπλοζακι,κανα γαντακι..
αντε να προετοιμαζομαστε για τη σεζον σιγα σιγα..
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ρε μαστορια,προτεινετε κανα ιντερνετομαγαζο εδω Ελλαδα,με συμπαθητικες τιμες,να παραγγειλουμε κανα πανταλονι,κανα μπλοζακι,κανα γαντακι..
αντε να προετοιμαζομαστε για τη σεζον σιγα σιγα..
http://www.tripper.gr/
ανεξαρτητα με το τι βλεπεις στην σελιδα , εχει πολλα ακομη που δεν ειναι καταχωρημενα....
τηλεφωνησε του θανου @tripper.gr και θα σε ενημερωσει σχετικα....
επισης δινει επιπλεον εκπτωση στα μελη του φορουμ....
Στοιχεία επικοινωνίας
Tripper - Genius accessories for travellers
Παπαναστασίου 57
Τηλέφωνο
2410259900
Ωράριο Λειτουργίας
9:00-17:00
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
δεν εχω κανει κατι ακομα,και επανερχομαι.
λεω να τσιμπησω ενα σετακι παντελονι-μπλουζα εντουραδικα να ξενοιασω.
θελω κατι οικονομικο και ας πουμε ειδα ενα σετακι fox σε νορμαλ τιμη.
να το τσιμπησω?
να κοιταξω για κατι αλλο?
απο θεμα ποιοτητας και τιμης κυριως.
κανα acerbis,shot,oneal ξερω γω?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μητσάρα μπλούζα ή μπουφάν; Για μπλούζα οτι σου αρέσει, ειδικά σε οικοκομικά δεν έχει δθαφορές. Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο τον Βασσάλο και να τον ρωτήσεις αν έχει τίποτα σε προσφορές, κυρίως της first racing δουλεύει σε χωμάτινα (δεν βγάζει τις προσφορές στο διαδίκτυο). Παντελόνι είχα acerbis και ήταν πολύ καλό.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
μπλουζα λεω,με μπουφαν βολευομαι ακομα,εχω ενα shift και δεν εχω και ανεση τωρα να παρω και μπουφαν.
εχω και θωρακα ολοσωμο,οποτε ειμαι ψιλοκομπλε.
λεω να παω μια τσαρκα σε λιγο καιρο που θα ανεβω αθηνα να τα δοκιμασω κιολας.
που να παω να δω?
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
δεν εχω κανει κατι ακομα,και επανερχομαι.
λεω να τσιμπησω ενα σετακι παντελονι-μπλουζα εντουραδικα να ξενοιασω.
θελω κατι οικονομικο και ας πουμε ειδα ενα σετακι fox σε νορμαλ τιμη.
να το τσιμπησω?
να κοιταξω για κατι αλλο?
απο θεμα ποιοτητας και τιμης κυριως.
κανα acerbis,shot,oneal ξερω γω?
Εάν έψαχνα παντελόνι αυτή την εποχή το παρακάτω θα ήταν ψηλά στη λίστα:
http://www.tripper.gr/off-road-endusi/pantelonia?product_id=1231

Μπλούζα δεν έχω πάρει, φοράω d-dry t-shirt κάτω από το μπουφάν. Βέβαια για το καλοκαίρι έχω διάτρητο μπουφάν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
τελικα τσιμπησα ενα σετακι,και ανανεωθηκαμε σε εξοπλισμο.
ειναι και fox,ειναι και sabbath,ειναι και black.
το χε και σε προσφορα.
ε,και με γεια μου.
Καλοφορετα... Από που τα τσιμπησες ?
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
τελικα τσιμπησα ενα σετακι,και ανανεωθηκαμε σε εξοπλισμο.
ειναι και fox,ειναι και sabbath,ειναι και black.
το χε και σε προσφορα.
ε,και με γεια μου.
Σούπερ φαίνονται !!!
Καλοφορετα !
 
Top Bottom