ερώτηση για αλπεις!

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Γειά και χαρά σε όλο το φόρουμ,σχεδιάζω ένα ταξίδι αρχές Μαΐου από δαλματικες ακτές προς Ιταλία,οι διαθέσιμες μέρες δέκα..σε πρώτο πλάνο η διαδρομή είναι λίγο πολύ ότι έχω διαβάσει εδώ.Διανυκτερευσεις Οχριδα-Μπουντβα-Ντουμπροβνικ-Μοσταρ..Και κάπου εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας..Έχουμε 5 μερες ακομα,πάω προς αλπεις;Μαιο;;Και αν ναι σε ποια πασα;;Η επιστροφή θα γίνει από Ιταλία με καράβι έτσι και αλλιώς!Οποία πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη ☺
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Η καλυτερη περιοδος για τα πασσα ειναι τελη Ιουνιου, λογω βροχων.
Αν η επιστροφη γίνει απο Βενετια εγω θα πήγαινα Nockalmstrasse, Grossglockner (όποτε και να πας θα εχει χιονι), Stelvio, επαρχιακους δρομους του Bolzano και τα καναλια της Βενετιας.
Αν γίνει απο Ανκονα, λιμνη Garda (ΝΔ), Lucca, Φλωρεντια, Φορλι, Αγ. Μαρινο.
Ζηλευω.
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Η καλυτερη περιοδος για τα πασσα ειναι τελη Ιουνιου, λογω βροχων.
Αν η επιστροφη γίνει απο Βενετια εγω θα πήγαινα Nockalmstrasse, Grossglockner (όποτε και να πας θα εχει χιονι), Stelvio, επαρχιακους δρομους του Bolzano και τα καναλια της Βενετιας.
Αν γίνει απο Ανκονα, λιμνη Garda (ΝΔ), Lucca, Φλωρεντια, Φορλι, Αγ. Μαρινο.
Ζηλευω.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!Απο Ανκονα λεγαμε για επιστροφη μπας και γλυτωσουμε καμια ωρα απο το καραβι..η πρωτη περιπτωση μου φαινεται πιο κοντα σε αυτα που θελω!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Παντως μην κατεβεις παραλιακα.
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Παντως μην κατεβεις παραλιακα.
εννοεις ravenna rimini κτλ??Δεν το ειχα σκοπο,ισως συνδεσω καπως τις δυο επιλογες σου,δλδ απο Mostar-Rijeka Rijeka-Nockalmstrasse Nockalmstrasse-Grossglockner Grossglockner-Stelvio-Bormio Bormio-Lake Garda Lake Garda-San marino-Ancona...το εκανα πολυ γρηγορα δεν εχω υπολογισει αν βγαινει..επισης με προβληματιζει ο καιρος τον μαιο..η δευτερη προταση σου δλδ ειναι πιο "safe"

https://goo.gl/maps/FH0xa
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Βγαλε την Garda αν πας στα αλλα και το Bormio γιατι πιστευω θα εχει χιονι στον δρομο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ναι αυτα εννοω "παραλιακα".
Η δευτερη επιλογη μου εχει πιο ρομαντζαδα και μουσεια. Εξαρταται τι θελεις.
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Βγαλε την Garda αν πας στα αλλα και το Bormio γιατι πιστευω θα εχει χιονι στον δρομο.
φφφφ
Ναι αυτα εννοω "παραλιακα".
Η δευτερη επιλογη μου εχει πιο ρομαντζαδα και μουσεια. Εξαρταται τι θελεις.
φφφφ θελει σκεψιμο..ρομαντζαδα δεν με ψηνει μιας και θα παω με κολλητο :p
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
φφφφ

φφφφ θελει σκεψιμο..ρομαντζαδα δεν με ψηνει μιας και θα παω με κολλητο :p
Χεχε
Ε τοτε κανετε ολα τα ψηλα, κατεβαινετε απο εθνικη και πηγαινετε μονο Forli.
Μαιο εχει 2 δρομολογια για επιστροφη απο Ανκονα;
 

man !!!

Μέλος
Όνομα
Μάνος
Μοτό
varadero
Το stelvio θα ειναι κλειστο κατα πασα πιθανοτητα το grossglockner ειναι ανοιχτο σχεδον παντα και μαλιστα απο περσυ εχει τσουχτερη εισοδο μεχρι και για τα ποδηλατα
 

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Αργησα να τα δω!Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..δεν εχω ιδεα απο αλπεις για αυτο και η ανησυχια μου,οτι ταξιδιωτικο διαβασα προς τα εκει ειναι καλοκαιρινους μηνες..μηπως 1-10μαιου παρα ειναι νωρις?Μηπως να το βγαλουμε καλυτερα απο τον χαρτη και να κατεβουμε προς τα κατω?
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Φίλε Κροατία πρόσθεσε και λίμνες Plitvice .Απο Κροατία πάλι για μένα είναι must η παραλιακή διαδρομή κυρίως από το Zadar στην Rijeka.Απο κει μπορεις να ανηφορίσεις Σλοβενία Ιουλιανές Άλπεις συνεχίζεις για Αυστρία Grossglockner,Malta Hochalmstraße ,Nockalmstrasse και επίσκεψη στο χωριό Hallstat .Κατεβαίνοντας μπαίνεις Δολομίτες και καταλήγεις Βενετία δες διαδρομή .Βαλτα κάτω δες το χρόνο σου και τα θέλω σου και κόψε ράψε την διαδρομή όπως θα θελες να κινηθείς.Καλό ταξίδι...
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Τα περισσότερα pass ανοίγουν αρχές μαϊου ανάλογα τις κλιματικές συνθήκες.
Περισυ είχαν ανοίξει αρκετά νωρίς .
Ο καιρος ειναι ο μόνος και καθοριστικός παράγοντας για εκει
Οποίο και να διαλέξεις παντως ειναι εμπειρία μοναδική οσο τίμημα (χρηματικό,καιρικά,χιλιομετρική ) χρειαστεί .www.grossglockner.at μπορείς να παρακολουθείς εδω τις εξέλιξεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

El Capitan

Μέλος
Περιοχή
Εξαρχεια-Αιγαλεω-Λιμνη Πλαστηρα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
BMW R 1200 GS 08'
Το πρόγραμμα μένει ως έχει μέχρι rijeka,και από εκει και ύστερα θα παίξει ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες,τα πάσα ακόμα είναι κλειστά αν και όλα αναφέρουν ότι ανοίγουν αρχές Μαΐου.Πιθανοί προορισμοί όλοι όσοι ανέφεραν οι φίλοι πιο πάνω,Σλοβενία και Αυστρία μπήκαν στον χαρτη που δεν είχαμε..και αφήνουμε ιταλια μόνο για γυρισμό,τώρα αν μας τα χαλάσει ο καιρός θα κάνουμε τουρ Μπολόνια Φλωρεντία κτλ..δεν λέει να φύγει ο χειμώνας φέτος..
 
Top Bottom