θα αγοραζατε ενα τετοιο-παρομοιο;

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
αντε να εχεις κανα street και να πηγαινεις με κανα 250 αρι να γινει βλακεια και ν ανοιξει απο μονο του!!!Θα γίνει το κεφαλι κουδουνιστρα στην καλυτερη!
 

MikeKav

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Varadero
αντε να εχεις κανα street και να πηγαινεις με κανα 250 αρι να γινει βλακεια και ν ανοιξει απο μονο του!!!Θα γίνει το κεφαλι κουδουνιστρα στην καλυτερη!
Δεν ανήγει από μόνο του με όσα και εαν πηγαίνεις τσεκαρισμένο. Φίλος το έχει πάνω από 5 χρόνια ενσωματωμένο σε μπουφάν spidi venture
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Δεν ανήγει από μόνο του με όσα και εαν πηγαίνεις τσεκαρισμένο. Φίλος το έχει πάνω από 5 χρόνια ενσωματωμένο σε μπουφάν spidi venture
Ποσο κοστιζει?απο ελλαδα το πηρε?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχει παρόμοια και η Dainese και η Colori , πιθανότατα κι άλλες μάρκες. Το θέμα είναι ότι στο ταξίδι οι πιθανότητες ατυχήματος είναι μικρές, πολύ μικρότερες από όσο στην καθημερινότητα στις πόλεις και στις μικρές μετακινήσεις. Αυτά όλα δουλεύουν με κάτι που τα συνδέει στη μηχανή κι όταν "φύγεις" από πάνω της λειτουργούν. Αυτό , εφόσον σε κάθε στάση-ξεκίνημα κουμπώνεις και ξεκουμπώνεις....... Αν κάποιος είναι σίγουρος ότι θα το χρησιμοποιεί σωστά κι ανελλιπώς, τότε αξίζει! Αλλιώς τζάμπα τα λ7.....
Σε αναμονή των αντίστοιχων συστημάτων που θα δουλεύουν με αισθητήρες επιτάχυνσης κι όχι με μηχανικά μέσα ενεργοποίησης:cool:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Έχει παρόμοια και η Dainese και η Colori , πιθανότατα κι άλλες μάρκες. Το θέμα είναι ότι στο ταξίδι οι πιθανότητες ατυχήματος είναι μικρές, πολύ μικρότερες από όσο στην καθημερινότητα στις πόλεις και στις μικρές μετακινήσεις. Αυτά όλα δουλεύουν με κάτι που τα συνδέει στη μηχανή κι όταν "φύγεις" από πάνω της λειτουργούν. Αυτό , εφόσον σε κάθε στάση-ξεκίνημα κουμπώνεις και ξεκουμπώνεις....... Αν κάποιος είναι σίγουρος ότι θα το χρησιμοποιεί σωστά κι ανελλιπώς, τότε αξίζει! Αλλιώς τζάμπα τα λ7.....
Σε αναμονή των αντίστοιχων συστημάτων που θα δουλεύουν με αισθητήρες επιτάχυνσης κι όχι με μηχανικά μέσα ενεργοποίησης:cool:
Αισθητήρες επιτάχυνσης !!!!!!!!!!!!!
Ωραια ορολογία τεο
 

MikeKav

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Varadero
Ποσο κοστιζει?απο ελλαδα το πηρε?
Το είχε πάρει από Ελλάδα από την BMW και εάν θυμάμαι καλά του είχε βγει το μπουφάν 750 ευρώ με την προπέλα στο μπράτσο και την ίδια περίοδο το Μοτομαρκετ το έδινε 650 ευρώ χωρίς προπέλα όμως (με κάθε επιφύλαξη τα νούμερα γιατί έχουν περάσει και τόσα χρόνια). Σκέτο γιλέκο με τέτοιο σύστημα το έδινε το Μoτομαρκετ μέχρι και πέρυσι 299.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Δεν γνωρίζω εάν έχει αλλάξει φιάλη αλλά γιατί το λες;
Aπο περιεργεια.Καποια δουλευαν με φιαλη και οταν τα χρειαστηκανε ητανε παλια η φιαη και δεν λειτουργησε το συστημα.Απ οτι ειδα και αυτα εχουνε κατι σαν φιαλη.η κανω λαθος?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πως αλλιως θα φουσκωσει;
Καπου υπαρχει συμπιεσμενος αερας και διοχετευεται σε ms με ενα μηχανισμο ενεργοποιησης.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αισθητήρες επιτάχυνσης !!!!!!!!!!!!!
Ωραια ορολογία τεο
Στεργιο η τεχνολογια υπαρχει. Ετσι δουλευουν οι αεροσακοι στα κουτια. Εκει ενεργοποιουν πυροκροτητες και τα σακια φουσκωνουν με τα αερια της εκρηξης. Αυτο βεβαια δεν ειναι κατι που εφαρμοζεται στο κορμι σου...... Μπορει ομως ο ιδιος αισθητηρας να δωσει εντολη στο φιαλιδιο με τον αερα.
Επισης υπαρχει σχετικη τεχνολογια στα σωσιβια αυτοματης πληρωσης, με αισθητηρες υγρασιας και φιαλιδια.
Υπαρχουν κι αισθητηρες βαρομετρικης πιεσης στα αλεξιπτωτα ελευθερης πτωσης.
Εγω απλως περιμενω την εφαρμογη καποιας τεχνολογιας με ασυρματη ενεργοποιηση, που θα εκμεταλευεται τη διαφορα ταχυτητας σωματος αναβατη και μοτοσυκλετας. Τοτε το συστημα θα ειναι αψογο. Ετσι οπως ειναι, με το σπιραλ να ενεργοποιει το φιαλιδιο, μπορει μια φορα να μην το βαλεις και να ειναι τοτε που θα το χρειαστεις!
Ασε που μπορει να μην το βγαλεις και κατεβαινοντας να γινεις μπαλονι και να γελανε τα πεζοδρομια...:yew:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αισθητήρες επιτάχυνσης !!!!!!!!!!!!!
Ωραια ορολογία τεο
Οι οποιοι ειναι και επιβραδυνσης ενω υπαρχουν κι αυτοι που ειναι φτιαγμενοι ετσι ωστε να μετρουν τις αντιστοιχες πλευρικες τιμες.
 

esel

Μέλος
Περιοχή
δωθε
Όνομα
Stelios tzianetopoulos
Μοτό
bmw R1200LC adv
προσωπικη μου θεση ειναι οτι θα το ειχα παρει αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το οτι θα θυμαμαι παντα να το "απασφαλιζω' απ το τιμονι, οποτενες ειμαι που ειμαι χοντρος τοτενες θα λενε μια φαλαινα κατεβηκε απο μηχανακι......
με το συστημα που αναφερει ο θοδωρης θα παω με κλειστα ματια .... (αρκει να μου χει αφησει χρηματακια ο ενφια, η εφορια, το τελος αλληλεγγυης, οι μειωσεις μισθου το Χ*ν + 1 μνημονιο κλπκλπ)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οι οποιοι ειναι και επιβραδυνσης ενω υπαρχουν κι αυτοι που ειναι φτιαγμενοι ετσι ωστε να μετρουν τις αντιστοιχες πλευρικες τιμες.
Σωστός! Υπάρχουν όλοι αυτοί οι αισθητήρες και δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο.
Απλώς στη γλώσσα της φυσικής υπάρχει μόνο η έννοια της επιτάχυνσης, η οποία ως διανυσματικό μέγεθος έχει μέτρο, διεύθυνση και φορά. Αναλόγως φοράς λέγεται "επιτάχυνση" ή "επιβράδυνση" στην καθομιλουμένη.
Όσον αφορά στις πλευρικές επιταχύνσεις, επίσης έχουμε το ίδιο φυσικό μέγεθος , που αναφέρεται σε κυκλική κίνηση.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
προσωπικη μου θεση ειναι οτι θα το ειχα παρει αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το οτι θα θυμαμαι παντα να το "απασφαλιζω' απ το τιμονι, οποτενες ειμαι που ειμαι χοντρος τοτενες θα λενε μια φαλαινα κατεβηκε απο μηχανακι......
με το συστημα που αναφερει ο θοδωρης θα παω με κλειστα ματια .... (αρκει να μου χει αφησει χρηματακια ο ενφια, η εφορια, το τελος αλληλεγγυης, οι μειωσεις μισθου το Χ*ν + 1 μνημονιο κλπκλπ)
Κι εγώ την ίδια άποψη έχω. Θα τον ξεχάσω 1000% στο ξεκαβάλημα και θα γελάνε τα πεζοδρόμια (η καλή εκδοχή) ή θα τον ξεχάσω στο καβάλημα και θα είναι τότε που θα έπρεπε να τον έχω (Murphy...) και η κακή εκδοχή ταυτόχρονα.
 
Top Bottom