καλησπερα στην ομαδα νέος με πρόβλημα

dimitris ktm640

Μέλος
Όνομα
stfsdimitris
Μοτό
Suzuki Rv 50
Yamaha Z 125 (74mm)
KTM LC4 640 2004
Καλησπέρα στην ομαδα...
Καταρχήν να σας συστηθώ.. Ειμαι 18 χρόνων και με λενε Δημήτρη...ειμαι κάτοχος Ποια 3ων δικύκλων ενα suzuki rv 50 αναπαλαιωμένο..
Ένα yamaha Z..περιφραγμένο..
Και ενα ktm lc4 2004 που με αυτό εχω το πρόβλημα...
Λοιπόν..αλλαξα την μπαταρία πριν καιρό γιατί η προηγούμενη ήταν κινεζικη..και εβαλα μια που μου πρότειναν μια αρκετα καλή της yuasa Λοιπόν..μου κρατησε περίπου 17 μερες και μετα ενιωθα την μπαταρία εξουθενωμένη και κάποια στιγμή εμεινε..ολα αυτα έγιναν οταν ενα πρωί ξύπνησα και δεν ειχρ καθόλου δύναμη...
Την εβαλα με αμαξι ολα Κομπλε παω στην δουλειά παω να φύγω απο την δουλειά και μετα παλι τα ιδια... Αυτο εγινε περίπου τρεις φορες...το θέμα ειναι οτι μερικες φορες δυσκολευόταν να παρει απο το αμαξι ενώ ακουγα οτι εσκαγε ο κινητήρας...
Τελος πάντων το βράδυ ειχα παει βόλτα και όπως πήγαινα μου εσβησε και δεν επερνε μπροστά ενω ειχα φωτα και λοιπά δεν έπαιρνε..σημερα έβγαλα πλαστικα ντεποζιτο να δω τα καλώδια καιδεν έστελνε ρευμα το μπουζι που το τσέκαρα... Εβαλα ενα αλλο μπουζι απο ενα μικρό μηχανακι και παλι δεν έβγαζε σπιθα...
Λέτε να έχει γίνει κανα βραχυκύκλωμα η κόπηκε κανα καλωδιακι ???
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Τα πηνια τα σκέφτηκες ; να πας σε κανένα ηλεκτρολόγο ;

Καλώς ήρθες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dimitris ktm640

Μέλος
Όνομα
stfsdimitris
Μοτό
Suzuki Rv 50
Yamaha Z 125 (74mm)
KTM LC4 640 2004
Θα ερθει λογικα σημερα ενας φίλος μου..οπου ξερει να τα τσεκάρουμε.. Αλλα ολοι μου λενε οτι αν ειχα θεμα με το πηνιο δεν θα επερνε καν μπροστά ουτε με αμαξι..αλλα ουτε θα μπορουσε να κινηθεί για αυτα τα 10 χλμ που εκανα..
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Καλως μας ηρθες!
Ανορθωτης;
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
καλώς μας ήρθες! Για το θέμα σου δεν γνωρίζω αλλά ήθελα να πω πως ζηλεύω για το RV 50...
Το πρώτο μου μηχανάκι ήταν ένα τέτοιο σε μπλε χρώμα. Ένα βράδυ μου το έκλεψε ένας πρεζάκιας, το βρήκα μετά από έναν χρόνο σε μαύρο χάλι! Μου το είχε καταστρέψει εντελώς και γι`αυτό το πέταξα. :( :( :(

Βάλε καμιά φωτό αν μπορείς από το δικό σου! και με το καλό να λύσεις και το πρόβλημά σου εύκολα και γρήγορα.
 

dimitris ktm640

Μέλος
Όνομα
stfsdimitris
Μοτό
Suzuki Rv 50
Yamaha Z 125 (74mm)
KTM LC4 640 2004
Καλησπέρα στην ομάδα και Καλώς σας βρηκα...
Θα αναιβασω φωτο απο το RV φιλε μου...να το δεις..ηταν το μονο απροβληματιστο μηχανακι...ξέραν τι καναν οι παλιοί...
Τελος πάντων σημερα ήρθε ενας φιλος μου και ψιλο μαζεψαμε την πλεξουδα..βάλαμε κλαιμες σε μερικα σημεια αυριο θα συνεχίσουμε τα υπόλοιπα και θα τσεκάρουμε πηνια και λοιπά...
Αναρθωτη..κλπ...
Παντος απο την σημερινή μας εργασία σπίθα μηδεν..και εχω τρελαθεί..
 

dimitris ktm640

Μέλος
Όνομα
stfsdimitris
Μοτό
Suzuki Rv 50
Yamaha Z 125 (74mm)
KTM LC4 640 2004
Ευχαριστώ πολύ φιλε μου...
Τωρα ακομα ψάχνουμε..θα τσεκάρουμε και διακοπτες κατα κάποιον τροπο..
Αλλα μπορεί να φταιει ο διακόπτης για απολεια ρεύματος..??
Εννοω όχι μόνο για την σπίθα αλλα επειδή τελείωσε η μπαταρία?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλώς όρισες
 

dimitris ktm640

Μέλος
Όνομα
stfsdimitris
Μοτό
Suzuki Rv 50
Yamaha Z 125 (74mm)
KTM LC4 640 2004
Απο ότι βλεπω θα αλλάξω πλεξούδα..γτ είναι χαλια...και τα πηνια τα μετρήσαμε με πολύμέτρο το κάθε καλώδιο ξεχωριστό και ηταν κομπλε δεν ήταν καμμενα...
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Dimi άσε τι βλέπεις, (με όλο το σεβασμό και ας είσαι μικρότερος) και περίμενε να το δει ο @el-Gatto και κάνα δυο ακόμα αλάνια και μετά πάνε στα τόσο βαθιά! Και απορώ πως δεν σου απάντησαν ακόμα. Λίγο υπομονή απαντάνε ΣΕ ΟΛΟΥΣ σαν λάτρεις μοτοσικλέτας που είναι! :ok: :ok: :ok:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Τωρα αν πω τιποτε για το διπλωμα,θα μου την πεσετε?
Βρε απο την αρχη και μενα με τρωει το χερι μου πανω απο το πληκτρολογιο...
δεν ειστε οι μονοι ...:ok:
εγω παντως θα το αποφυγω...
τα λεω και με ασχημο τροπο ....ασε καλυτερα...:muted::muted::muted:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βρε απο την αρχη και μενα με τρωει το χερι μου πανω απο το πληκτρολογιο...
Τωρα αν πω τιποτε για το διπλωμα,θα μου την πεσετε?
δεν ειστε οι μονοι ...:ok:
εγω παντως θα το αποφυγω...
τα λεω και με ασχημο τροπο ....ασε καλυτερα...:muted::muted::muted:


Απο οσο ξερω για τα 50αρια rv & z βγαζει διπλωμα καποιος στα 16.
Εχει αλλαξει κατι?
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Τα συμπτωματα που περιγραφεις φανερωνουν δυο ξεχωριστα προβληματα. Το πρωτο με την μπαταρια ειναι μαλλον ανορθωτης η και κακης ποιοτητας μπαταρια. Τα μηχανακια αυτα χρειαζονται πολλα αμπερ εκκινησης (μονοκυλινδρο με 11+ συμπιεση) που σημαινει οτι θελει μια καλη μπαταρια.
Το δευτερο τωρα ειναι μαλλον το ματι στο βολαν το οποιο πρεπει να μετρηθει η ωμικη του αντισταση η οποια θα πρεπει να ειναι μεσα στο εργοστασιακο ευρος.
Μετρηστε ωμικη αντισταση και μην αλλαξετε καλωδιωση χωρις να ειστε σιγουροι οτι αυτο ειναι το προβλημα. Επισης αν τελικα το βαλετε μπροστα μετρηστε την ταση φορτισης κρατωντας σταθερα το γκαζι 2500-3000 σαλ για να παρετε τιμες 13-14 βολτ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom