κλοπή κλασσικών στο Ξυλόκαστρο και 2 ιστορίες μπόνους

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Sakis Kliosis

Κλοπή Σάββατο 4 Νοεμβρίου από Ξυλόκαστρο. Ένα BMW R25 3 και Ένα BSA M20 με πινακίδα ΡΝ 248. Οι μηχανές δεν περνούν απαρατήρητες όπως βλέπετε. Όποιος δει το οτιδήποτε παρακαλώ να με ενημερώσει.

=====================================================================

42 χρόνια είμαι στο δρόμο με δικές μου μηχανές και αυτή είναι η 3η φορά που ακούω για τέτοια κλοπή
Η αγάπη πολλών ανθρώπων για το κλασσικό όχημα και οι θυσίες, όχι μόνο οικονομικές που κάνουν για αυτά το λιγότερο αξιοπερίεργες.
Είναι το παρελθόν καταφύγιο από την σκληρή πραγματικότητα?
Είναι τα χρόνια της νιότης που δεν θα γυρίσουν πια?
Ένας προστατευτικός πατέρας είδωλο που λείπει?
Δεν μπορώ να ξέρω και δεν θέλω καν να μάθω
Το θέμα είναι ότι η κλοπή μοτοσυκλέτας πονάει αλλά μερικές πονάνε πιο πολύ
Στανταράκι
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Ο Ηλίας και η Electra glide
Το Ηλία τον γνώρισα το 1996 ως αρχιτέκτονα
Ήταν ένας μποέμ τύπος που έμενε στο Θησείο
Είχε ζήσει στο Λίβανο τότε που ήταν στις δόξες του και στο Παρίσι
Συχνά μιλούσε για το Λίβανο κι έλεγε ιστορίες που για μένα ήταν απίστευτες.
Πως έκανε παρέα με τον Ομάρ Σαρίφ και το Νουρέγιεφ στο Φλάιν Κοκότ το μπαρ μου συχνάζανε
Πως γινότανε αεροπλάνο με τους ναργιλέδες ακούγοντας τραγούδια που διαρκούσαν μια ώρα, ιστορίες ολόκληρες
και πως μετακόμισε στο Παρίσι όταν ο Λίβανος ξέπεσε.
Στο Παρίσι παντρεύτηκε, έκανε 2 κόρες και φυσικά... χώρισε για να επιστρέψει να πεθάνει στην Ελλάδα όπως έλεγε
(και η Ελλάδα δεν του χάλασε το χατήρι, αλλά ας μην προτρέχουμε)
Ο Ηλίας λοιπόν έφερε 2 οχήματα απ τη Γαλλία με Γαλλικά νούμερα.
Ένα ρέιντς ρόβερ και μια χάρλεϊ
Αγόρασε κι ένα κότερο που το έλεγε κλο κλο, το οποίο μετά την επισκευή που έκανε μόνος του, πήρε φωτιά και βούλιαξε. Αυτός γελούσε με τη μλκια που κανε.
Ζορμπάς ένα πράμα ρε φίλε!!!!!
Κάθε φορά που μιλούσε όμως για τη μηχανή του πάθαινε κάτι.
Μου έλεγε πως πήγαινε στις Κάνες το καλοκαίρι και όλοι έδειχναν σεβασμό.
Πως την έφερε οδικώς στην Ελλάδα, πως την πάρκαρε και όλοι την κοίταγαν, τι της είχε βάλει πάνω κλπ κλπ
Εγώ χαρλεάς δεν ήμουν ποτέ αλλά έβλεπα την αγάπη και το μεράκι και δεν μιλούσα. Το σεβόμουνα.
Ήταν φορές που θα ήθελα να του κάνω χοντρή πλάκα αλλά ήξερα πως δεν θα ήταν καθόλου σωστό και δεν το έκανα
Στο κάτω κάτω ο Ηλίας ήταν εραστής της ζωής κι εγώ ένας βλάκας που είχα την τύχη να γνωρίσω και την τιμή να μοιραστώ τις εμπειρίες του.
Μέχρι που ένα βράδυ που βρεχε....
Με γερανό σήκωσαν το μηχανάκι απ την αυλή του η οποία είχε ψηλή μάντρα και σιδερένια πόρτα ώστε να μην βλέπεις μέσα.
Όταν την είδα την επομένη τρόμαξα
Ήταν άσπρος! Άσπρος μα το θεό! Έχανε τα λόγια του.
Του είπα να ηρεμήσει και ότι θα τη βρούμε
Δεν ήθελε να τη βρει Είχε σιχαθεί. Έλεγε πως την είχαν μαγαρίσει με τα βρομόχερα τους.
Λίγες μέρες μετά ήρθε και το έμφραγμα και σε 3 χρόνια πέθανε αφού δεν συνήλθε ποτέ.
Πιστεύω ακράδαντα πως αν δεν είχε κλαπεί η μηχανή ο Ηλίας θα ζούσε αρκετά χρόνια ακόμα και σίγουρα δεν θα είχε πάει έτσι τζάμπα και βερεσέ
Υγ
Αν κάποιος γνωρίζει τον Ηλία παρακαλώ να μη γραφτεί το επώνυμο,

 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Ο κύριος καθηγητής

Ήταν κι ένας νεαρός καθηγητής πανεπιστημίου στο πολυτεχνείο της Αθήνας, πολλά χρόνια πριν, που είχε παντρευτεί μια καλή μου φίλη
Την είχε δει μηχανόβιος και είχε φέρει από την Ιταλία μια μπενέλλι 2Τ
Εγώ αυτόματα τον είχα πει μλκ γιατί η γενιά μας μεγάλωσε με rd 3,5 κι αυτά τα μπουρδέλα δεν θέλαμε ούτε να τα βλέπουμε
Μέχρι την ημέρα του γάμου.... Που η φίλη μου αντί για δώρο μου ζήτησε να της πάρω ανταλλακτικά για το Μπενέλλι!!!!!
Ζούσα Ελβετία τότε αλλά άντε βρες τα
Στο Πέζαρο έφτασα για να πάρω!
Το παράξενο είναι ότι εκεί τον γνώριζαν τον άνθρωπο και το θεώρησαν φυσιολογικό!
Του είχαν βγάλει κι ένα αστείο παρατσούκλι που δε θυμάμαι
Έστειλα τ ανταλλακτικά για το γάμο, χάρηκαν και η μοτοσυκλέτα αποκαταστάθηκε.
Για λίγο όμως αφού κλάπηκε για να βρεθεί λίγες μέρες μετά σ ένα χαντάκι έξω από τη Θεσσαλονίκη
Το περίεργο είναι ότι η μηχανή είχε βανδαλιστεί συστηματικά, εξαφανίζοντας ότι μπορούσε να την χαρακτηρίσει ως μπενέλλι
Σαν κάποιος να ήθελε να την εξαφανίσει
Ο καθηγητής που ήταν πιστός χριστιανός, πήγε την πήρε την έβαλε στο υπόγειο του Πολυτεχνείου με ταμπελάκι
να φτιαχτεί προσεχώς
Δεν ρώτησα πως το πήρε. Θεώρησα όμως ότι αν ζητάς ανταλλακτικά για δώρο γάμου δεν το πήρε και πολύ ελαφριά.

 
Top Bottom