πονοκέφαλος

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
Μπεκ καθαρισμα πετσλουδες το ιδιο συγχρονισμος πεταλουδων κατοσταρα βενζινη.ποτενσιομετρο δεν εχω δει.πολ/στες θα το εκανε συνεχεια.

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στεργιο αν εχεις σταθερο πρατηριο με ""καλη"" βενζινη απλα εγκατελειψε το..Ειχα τα ιδια θεματα που ως δια μαγειας εξαφανιστηκαν μολις περασα την Ουγγαρια κ φουλαρισα σε κανονικη χωρα.Φυσικα ερχομενος πισω στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου εχω παλι τα ιδια.Τα πραγματα-και-στα καυσιμα ειναι εκτος ελεγχου.Αν δεν αλλαξει κατι αλλαζοντας πρατηριο συνεχισε ελεγχοντας τους 2 κεντρικους πολλαπλασιαστες.Το ποτενσιομετρο δεν τσεκαρεται απο το διαγνωστικο οποτε περιμενεις να παραδωσει πνευμα η το αλλαζεις προληπτικα.Θεωρω δεδομενο οτι αλλαξες αντλια βενζινης μεσω ανακλησης κ δεν εχεις απο εκει τις παραπανω απωλειες ισχυος..

adv phone

Πασκουάλ, μισή αλήθεια..... ;)
Εφόσον δεν έχει παραδόσει το πνεύμα, πράγματι το διαγνωστικό δε δείχνει βλάβη. Όμως όταν είσαι σχεδόν βέβαιος ότι αυτό φταίει (και φταίει στο 90% των περιπτώσεων αρυθμίας ρελαντί, σβησίματος μόλις κλείσεις το γκάζι και σβησίματος όταν ανοίγεις το γκάζι), τότε υπάρχει ιδιαίτερος έλεγχος του διαγνωστικού γι αυτό. Το βρίσκει ο μηχανικός στο μενού και ανοιγοκλείνοντας το γκάζι βλέπει στο μηχάνημα το % ποσοστό ανοίγματος. Όταν το έχεις 1/3 της διαδρομής ανοικτό και δείχνει 80% πχ, ε πλέει στα Ίσθμια:D:D:D (κατά το πνέει τα λοίσθια.... ;) )
Παθών-μαθών :)

ΥΓ: για ανώμαλη λειτουργία του κινητήρα σε κάποιο φάσμα των στροφών του και με σταθερό γκάζι, ξεχάστε το ποτενσιόμετρο !!! ;) Αλλού αναζητήστε τη βλάβη και κυρίως σε ηλεκτρικά.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@stergios02 , τελικά δε μας είπες την εξέλιξη στο θέμα....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
@stergios02 , τελικά δε μας είπες την εξέλιξη στο θέμα....
Τι να πρωτοπει για την περιπετεια αυτη...Αναμενουμε το στορυ απο τον ιδιο.

adv phone
 

stergios02

Μέλος
Περιοχή
ΑΛΕΞΆΝΔΡΕΙΑ
Όνομα
ΣΤΈΡΓΙΟΣ
Μοτό
R1200GS 2007
Ακόμη παιδεύομαι παιδιά αυτή την εβδομάδα θα καθαρίσω μπεκ.
Μπουζί καινούργια, φίλτρα, ρύθμιση βαλβιδες οκ.
Τι να πω δεν ξέρω προχτές σε βόλτα τελική 190 με το ζόρι σαν κάτι να μην το φτάνει, ρεύμα καύσιμο δεν ξέρω.
Μέχρι τώρα 450€ χωρίς αποτέλεσμα. Αν δεν στρώσει μετά αλλαγή πολλαπλασιαστες και στην συνέχεια αισθητήρας λ .
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ακόμη παιδεύομαι παιδιά αυτή την εβδομάδα θα καθαρίσω μπεκ.
Μπουζί καινούργια, φίλτρα, ρύθμιση βαλβιδες οκ.
Τι να πω δεν ξέρω προχτές σε βόλτα τελική 190 με το ζόρι σαν κάτι να μην το φτάνει, ρεύμα καύσιμο δεν ξέρω.
Μέχρι τώρα 450€ χωρίς αποτέλεσμα. Αν δεν στρώσει μετά αλλαγή πολλαπλασιαστες και στην συνέχεια αισθητήρας λ .
Οι πολλαπλασιαστες φωναζουν με το καλημερα διοτι η μηχανη εχει αρρυθμιες και στο ρελαντι και στις μεσαιες στροφες ..
Στεργιο αν παντως η μοτοσυκλετα ειναι στη Θεσσαλονικη πες μου που να παω να τη δοκιμασουμε με τους δικους μου πολλαπλασιαστες.
Επισης...
Το συστημα των ντιζων γκαζιου εχει ελεγχθει ως προς την ευρρυθμη λειτουργια του και το συγχρονισμο του?
 

stergios02

Μέλος
Περιοχή
ΑΛΕΞΆΝΔΡΕΙΑ
Όνομα
ΣΤΈΡΓΙΟΣ
Μοτό
R1200GS 2007
Η μηχανή βρίσκεται Αλεξάνδρεια Σευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον.
Η αρρυθμίες είναι όντος στο ρελαντί και στις μεσαίες όχι όμως έντονα.
Σήμερα έδωσα τα μπεκ για καθαρισμό
Αύριο θα έχω νέα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τι εννοείς?
Το μηχανάκι πήγαινε τελική 190 και τώρα 210 αυτό .
Νομιζω οτι ο Κωστας εννοει λεγοντας αν εκανες μετρηση, μετρηση στην ποσοτητα βενζινης που ψεκαζαν, πριν και μετα. Ογκομετρηση δηλαδη!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομιζω οτι ο Κωστας εννοει λεγοντας αν εκανες μετρηση, μετρηση στην ποσοτητα βενζινης που ψεκαζαν, πριν και μετα. Ογκομετρηση δηλαδη!!!
Με τις τελικές που έγραψε. ... το ίδιο ειναι:D

advφον!!
 
Top Bottom