πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο..

lari

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Λαζαρος
καλησπερα παιδια..

επιτελους μετα απο πολυ καιρο και κοπο εφτασε η ωρα με αλλους τεσσερις φιλους να ταξιδεψουμε στο εξωτερικο..

θα γραψω το πλανο μας και θα ηθελα σαν πιο εμπειροι να μου πειτε τη γνωμη σας..

θα ειμαστε πεντε μοτοσυκλετες, το ταξιδι θα διαρκεσει εφτα ημερες, θελουμε να παμε οδικως στις αλπεις, μεσα Σεπτεμβριου..

ποιες αλπεις...? ελα ντε..

το πλανο λεει (μετα απο βοηθεια απ τον φιλο γιαννη παναγιωτιδη, και τον ευχαριστω πολυ κι εδω) να εχουμε σαν ορμητηριο ενα μερος κι απο εκει καθε μερα να κανουμε βολτες στα πασα η οπουδηποτε αξιζει..

ξερω..για τους περισσοτερους απο εσας κλασσικο..χιλιοειπωμενο και παιχνιδακι..

για μας ομως ΟΧΙ!!!! δε ξερουμε ουτε που να μεινουμε, ουτε που να παμε, ουτε ποσα χιλιομετρα μας παιρνει να κανουμε τη μερα πανω σε αυτες τις διαδρομες, ουτε τιποτε..!!

τα πασα οπως το grossglockner, stelvio κ.α. γνωστα εχω βρει..αλλα δε ξερω πως να τα οργανωσω μεσα στο μυαλο μου..

η δικη μου προταση ειναι η εξης( παρμενη απ τον παναγιωτιδη παλι βεβαια) να μεινουμε σ ενα χωριουδακι που λεγεται nova levante και οπως ξαναειπα, καθε μερα και διαφορετικες διαδρομες..

γραψτε οτι θελετε..ετσι κι αλλιως μπαχαλο γινεται μεσα στο κεφαλι μου..ξενοδοχεια, προτασεις, διαδρομες, κωλομπαρα ολα καλοδεχουμενα..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φιλε μου καταρχήν θέλω να σου πω οτι δεν χρειάζετε άγχος
Κατα δεύτερον εκει δεν εχω παει και σιγουρα αν πήγαινα μόνος μου θα χανομουν οπως εχω χαθεί στο παρελθόν
Πολλάκις
Τρίτον θα σου έλεγα να πάρεις τζι πι ες
Και τέταρτον να έχετε τα μάτια σας 400 γιατι ο δρόμος κρύβει και ευχάριστες αλλα και δυσάρεστες εκπλήξεις
Στόχος ενός ταξιδιού ειναι να παμε και να γυρισουμε σωστοί !!!!!!ελαχιστοποιωντας τις δυσάρεστες εκπλήξεις
Αυτά απο εμένα και τις καλύτερες ευχές μου
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Και αφού θα πάτε οδικώς κλαςικη διαδρομη απο σκοπιά Βελιγραδι ζαγκρεπ
Λιουμπλιάνα Ιουλιανες Άλπεις κλπ
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σκοπιά γίνονται έργα θελει προσοχή
Και στην Σερβία με το που μπαίνεις πάλι εχει έργα και εκει προσοχή
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μετα σπο το νις ειναι αυτοστρατα μέχρι και το τέρμα της πσλε ποτε Γιουγκοσλαβίας
Μην πάρετε δεύτερους δρόμους μεινετε στην εθνική για ασφάλεια και εκμετάλλευση χρόνου
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
To πλάνο που σου είπε ο Γιάννης είναι δοκιμασμένο και αποτελεσματικό, μιας και έχεις μια βάση που ξεφορτώνεις την πραμάτεια σου και από 'κει βολτάρεις έχοντας στην μηχανή μόνο τα απαραίτητα (αδιάβροχα).
Η εποχή που πηγαίνεις μπορεί να σου κάτσει καλά, μπορεί όμως να φάτε από βροχές μέχρι και χιόνι στα ψηλά πάσα, χρειάζεται καθημερινή ενημέρωση καιρού στην κατεύθυνση που θέλεις να κινηθείς και πιθανή αλλαγή προγράμματος.
Πολλή προσοχή, οι πληροφορίες μου λένε πως φέτος οι καραμπινιέροι δεν έχουν την ανοχή που είχαν παλαιότερα σε "αντικοινωνικές συμπεριφορές": http://www.lavocedelnordest.eu/motociclisti-indisciplinati-giro-di-vite-dei-carabinieri-sui-passi-dolomitici-250-moto-fermate/
Εμείς για φέτος χρησιμοποιούμε για ορμητήριο την Selva di val Gardena για δεύτερη φορά, μπες εδώ και δες για το ξενοδοχείο (εξαιρετικό, με υπόγειο πάρκινγκ) και άλλες χρήσιμε πληροφορίες: http://www.motoe.gr/touristiko/anakoinoseis/43-pame-alpeis
Αν είσαι μέλος σωματείου της ΜΟΤ.Ο.Ε. έχουμε σημαντικές εκπτώσεις στα πλοία της Αδριατικής, αν σε ενδιαφέρει αποφάσισε μέρες και δρομολόγια για το πάνε-έλα και έλα σε επαφή μαζί μου για να πάρουμε την καλύτερη δυνατή τιμή.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Α, ναι, και κάτι ακόμη. Καλή η τεχνολογία, τα GPS κλπ, αλλά σαν τον χάρτη δεν έχει. Πάρε λοιπόν και μελέτησε έναν καλό χάρτη της περιοχής και έχετέ τον πάντα μαζί σας σαν back-up.

Επίσης, ορίστε σημεία συνάντησης αν κάποιος χαθεί, και ΟΛΟΙ της παρέας να ξέρουν τις διαδρομές και να μπορούν να επιστρέψουν στο ξενοδοχείο αν ξεκόψουν ή χαθούν.

Πολύ καλοί και λεπτομερείς (μοτοσυκλετιστικών διαδρομών) χάρτες, εδώ: http://www.fim-europe.com/index.php/touring/european-maps . Κατεβάζεις, εκτυπώνεις, χαράζεις τις διαδρομές και έχει ο καθένας τον δικό του.
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Και εγω φιλαρακι δεν εχω παει προς εκεινα τα μερη... οποτε θα διαβασω με προσοχη το thread σου για να αντλησω καθε πληροφορια.
Καλο δρομο να εχετε κ να περασετε υπεροχα!!!
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Για πρωτο ταξιδι εξωτερικο τα πραγματα ειναι απλα:

-προτιμηστε να κινηθειτε μονο στις μεγαλες εθνικες οδους.
-διανυκτερευστε σε ξενοδοχεια εντος μεγαλων πολεων.
- πληρωστε με καρτες οσες περισσοτερες φορες μπορειτε.
-ταξιδευετε παντοτε ημερα.
-εχετε την προσοχη σας παντοτε και για τα παντα και προτιμηστε την αμυντικη οδηγηση.
-χαλαρωστε και διασκεδαστε!



Υ.Γ. Το οποιο αγχος πριν ενα μεγαλο ταξιδι φευγει με του πατησεις το κουμπι της μιζας και στην θεση μπαινει ενα μεγαλο χαμογελο...

Καλα να περασετε!:)
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Εχθρός σας στο ταξίδι είναι ο χρόνος και χρειάζεται να κάνετε καλή διαχείριση. Οι μέρες από ότι θα διαπιστώσετε και εσείς λίγες.

Όταν είχαμε πάει εμείς το '13 μείναμε στο IMST για 4μέρες σαν ορμητήριο (εκμεταλλευτήκαμε μια 4ήμερη προσφορά) και μετά μετακινηθήκαμε σε άλλους ξενώνες σε άλλα μέρη.

Το πλεονέκτημα είναι ότι αφήνεις τα πολλά μπαγκάζια στον ξενώνα και κινήσε ελεύθερα στα γύρω πάσα και αξιοθέατα.
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Καλό δρόμο να εχετε παλικάρια .. Και εγώ είχα πολύ. ανχος. για το ταξίδι μέχρι που την φιλοσοφήσα διαφορετικά ... οι στοχοι μου με προξενούσαν προσδοκίες και οι προσδοκίες ανχος... Οπότε διεγράφα απο το κεφάλι μου όλους τους στόχους μου παρά μόνο απο εναν... Να ξεκινήσω ... Και ότι συναντήσω στο δρόμο μου Θα ήταν μπονους.... Φιλοσοφήστε το έτσι κι όλα θα γίνουν σε πιο χαλαρούς ρυθμούς ... Ούτως ή άλλως ποτέ δεν μπορεί να δεις τα πάντα και ό,τι αφήσεις πίσω σου τα στοχοποίης για το μέλλον ..

.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ο καθένας έχει ένα δικό του και μοναδικό τρόπο που ταξιδεύει για να το απολαμβάνει!!!Τα βασικά όπως τα παραπάνω είναι προσεκτικά και χωρίς βιασίνες για το τίποτα, δεν χρειάζεται να ανχόνεσαι για τίποτα, γιατί πολύ απλά δεν θα στρώσει κάτι με το άνχος.

Η Ευρώπη και γενικά τα μέρη που λες είναι μοναδικά, και να χάσεις κανα 2 γνωστά πάσα, θα περάσεις από 2 μοναδικά και άγνωαστα πάσα. Στο google maps μπορείς να δεις χιλιομετρικές αποστάσεις και χρόνους γενικά.

Στο θέμα το ότι θα έχετε κάνει μια βάση, δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά θα ήθελα για να σου πω την αλήθεια. Πρόσεχε μόνο αν κλείνεις από βραδύς για την άλλη μέρα ή από το πρωί για την ίδια, να μην βιάζεσαι να φτάσεις μόνο και μόνο γιατί έχεις κάνει κράτηση.

Καλά να περάσετε και πίστεψε με, όσο ποιό χύμα και με σεβασμό πάτε, τόσο καλύτερα θα περάσετε!!!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Για πρωτο ταξιδι εξωτερικο τα πραγματα ειναι απλα:

-προτιμηστε να κινηθειτε μονο στις μεγαλες εθνικες οδους.
Ίσως για να πάτε/επιστρέψετε σε/από τον προορισμό σας γρήγορα. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πράσινες διαδρομές να χαρείτε απίστευτα τοπία και καλό είναι να αποφύγετε κεντρικές οδούς ειδικά ΣΚ (προσαρμόστε ανάλογα το πρόγραμμα σας όταν φτάσετε στο ορμητήριο για το ποια μέρα θα πάτε που).

-διανυκτερευστε σε ξενοδοχεια εντος μεγαλων πολεων.
Χάσιμο πολύτιμου χρόνου. Αξίζει μόνο αν θέλετε να περπατήσετε την συγκεκριμένη πόλη (συνήθως αν υπάρχει και θηλυκό που θέλει την βόλτα της και την ρομαντζάδα της πατώντας έδαφος).

- πληρωστε με καρτες οσες περισσοτερες φορες μπορειτε.
Ισχύει γιατί πετυχαίνεις καλή ισοτιμία αν χρειαστείς συνάλλαγμα και σου παρέχει κάποια ασφάλεια. Πολλές φορές κάποιοι ξενώνες ακόμα και από booking δεν δέχονται κάρτα, κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό.

-ταξιδευετε παντοτε ημερα.
Ισχύει κατά μεγάλο ποσοστό

-εχετε την προσοχη σας παντοτε και για τα παντα και προτιμηστε την αμυντικη οδηγηση.
-χαλαρωστε και διασκεδαστε!
Ισχύει απόλυτα!

Υ.Γ. Το οποιο αγχος πριν ενα μεγαλο ταξιδι φευγει με του πατησεις το κουμπι της μιζας και στην θεση μπαινει ενα μεγαλο χαμογελο...

Καλα να περασετε!:)
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Και κάτι ακόμα: Τα εστιατόρια, πιτσαρίες κλπ κλείνουν νωρίς το βράδυ, καμία σχέση με την Ελλάδα. Φροντίστε λοιπόν να μην πεινάσετε μετά τις 8 το βράδυ, δύσκολος ο ύπνος με στομάχι που γουργουρίζει..........
Το σκηνικό που ακολουθούμε σε γενικές γραμμές είναι: νωρίς επιστροφή στην βάση, νωρίς φαγητό, καμιά μπύρα ή καφέ γύρω από το ξενοδοχείο, νωρίς ύπνο και νωρίς το πρωί ξεκίνημα για τη όποια βόλτα. Με αυτό τον τρόπο βγαίνουν άνετα 400άρες διαδρομές και μπορείς να δεις περισσότερα πράγματα. Μην "αναλωθείτε" εκεί σε μπυροκατανύξεις που θα σας κάνουν κομμάτια, αυτά τα κάνεις και εδώ, εκεί πας να γράψεις όσο περισσότερες διαδρομές μπορείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Φιλε μου καταρχήν θέλω να σου πω οτι δεν χρειάζετε άγχος
Κατα δεύτερον εκει δεν εχω παει και σιγουρα αν πήγαινα μόνος μου θα χανομουν οπως εχω χαθεί στο παρελθόν
Πολλάκις
Τρίτον θα σου έλεγα να πάρεις τζι πι ες
Και τέταρτον να έχετε τα μάτια σας 400 γιατι ο δρόμος κρύβει και ευχάριστες αλλα και δυσάρεστες εκπλήξεις
Στόχος ενός ταξιδιού ειναι να παμε και να γυρισουμε σωστοί !!!!!!ελαχιστοποιωντας τις δυσάρεστες εκπλήξεις
Αυτά απο εμένα και τις καλύτερες ευχές μου
Κέφι και διάθεση...ολα τα υπόλοιπα θα βγούν στο δρόμο..
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Λοιπόν το ταξιδι το έχω κάνει αρκετές φορές .
Ταξιδι σε μεγάλους δρόμους μονο για ανα φτάσεις σε τόπο διανυκτερεύσεις.
Όλες τις άλλες διαδρομές προτίμησε μικρούς επαρχιακούς .
Καλη βάση για να κανεις αρκετά passa ειναι το zell am see και το innsbruck .
Εχει το καθένα 3-4 pass κοντά υπέροχα.
Σε 7 μέρες καλο ειναι να έχεις 2 προορισμούς βάση και μετα day trip με λίγα πραγματα μαζι σας.
Στο εξωτερικο δε χάνεται εύκολα μιας και η σήμανση ειναι τέλεια.
Προσοχη στα ορια ταχύτητας ειδικά στις εισόδους μικρών χώριων ειναι και τα μέρη με τα περισσότερα μπλόκα.
Φαί εστιατόρια θα βρίσκεις παντου και για πρόχειρο φαί αργά την νύχτα εχουν και τα βενζινάδικα.
Προτιμότερο ειναι να μένεις λίγα χιλιομετρα έξω απο τις μεγάλες πόλεις γιατι οι τιμες ειναι πολυ πιο οικονομικές.
Καιρος τα παντα και να εισαι έτοιμος για τα παντα.
Αυστρία θέλει ενα αυτοκολλητο για τις εθνικές οδούς vinieta πωλειται στις εισόδους της χώρας.
Www.grossglockner.at ενα site με μερικά απο τα καλυτερα περάσματα.
Οτι θες εδω ειμαι για οποιαδήποτε πληροφορία.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ενα πολυ σημαντικο θεμα που δεν το κανουμε η δεν του δινουμε σημασια ειναι η προετοιμασια του σωματος μας
βασικη αρχη οταν θα ξεκινησετε το ταξιδι να εισαστε ξεκουραστοι!!!!!!!!!!!!!!
τουλαχιστον 7 μερες πριν πρεπει να σταματησετε καθε ειδους σωματικη καταπονηση ( το σεχ επιτρεπετε)
αδιαπραγματευτο οτι αυτην την βδομαδα δεν ξενυχταμε και δε πινουμε καθολου
και τελος η τροφοδοσια απο ελαφρια φαγητα πολλα φρουτα και νερο
κατα την διαρκεια του ταξιδιου πολλα νερα και διαφορους ηλεκτρολυτες αν δεν βρισκεται τετοιους μια απλη κοκα κολα κανει θαυμασια δουλεια (με ρεγουλο τα ρεντ μπουλ κλπ διοτι σε συνθηκες πιεσης και αγχους και παραπανω θερμοκρασιων μπορει να εχουν αντιστροφα αποτελεζματα)
οσο αφορα το φαγητο πραγματα που ειναι οικεια με την διατροφη σας οχι πολλες δοκιμες!!!!(καθε χωρα εχει την δικια της μαγειρικη κουλτουρα σε σχεση παντα με το περιβαλον κλιμα υψος κλπ που ισως καποιος οργανιζμος που ζει σε διαφορετικο τοπο να μην την αντεχει)
και το κυριοτερο δε θελει ταρζανιες κουραστηκες!!!!!!!!σταματα!!!!!!!!!!!!!!τελος!!!!ξεκουραση!!!!!!
μαγκας ειναι αυτος που ακουει το σωμα του και το μυαλο του και κανει ακριβως οτι του ζητησει!!!!!
αυτα !!!!!!!!
 
Top Bottom