τιμονόπλακα φτιαχτή..

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Παίδες καλησπέρα!
Είναι δυνατόν..μηχανουργείο να αναλάβει να αντιγράψει την άνω τιμονόπλακα του gs;
Και τι υλικό θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει;
Ποιό άραγε το κόστος;
Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον επαγγελματία..για να ρωτήσω.
Τα φώτα σας πλίιιζ..
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
H τιμονοπλακα λογικα ειναι απο καποιο κραμα ελαφρυ και ανθεκτικο ταυτοχρονα.Δυσκολο να στο φτιαξει.Το δικο σου τι επαθε?
 
Reactions: VDR

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ολα γίνονται με το ανάλογο τίμημα !!!!
 
Reactions: VDR

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Παίδες καλησπέρα!
Είναι δυνατόν..μηχανουργείο να αναλάβει να αντιγράψει την άνω τιμονόπλακα του gs;
Και τι υλικό θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει;
Ποιό άραγε το κόστος;
Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον επαγγελματία..για να ρωτήσω.
Τα φώτα σας πλίιιζ..
Είναι δυνατόν να αντιγραφεί η τιμονόπλακα σε οποιοδήποτε σύγχρονο μηχανουργείο με τις απαραίτητες γνώσεις μηχανολογίας και τον κατάλληλο εξοπλισμό.

Το καλύτερο υλικό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι αλουμίνιο σειράς 7000 και ποιο συγκεκριμένα Al Alloy 7075.

Το κόστος συνολικά υπερβαίνει της τιμής ενός αντίστοιχου μεταχειρισμένου ανταλλακτικού.

Αξίζει μόνο αν επιθυμείς τροποποίηση στον αρχικό σχεδιασμό της τιμονόπλακας.
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας..
Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι επειδή έχει ξεχειλώσει τρελλά η φωλιά του ρουλεμάν στην άνω τιμονόπλακα..
Το κόστος καινούργιας είναι ζόρικο..
Για μεταχειρισμένη το σκέφτομαι αλλά..θα προτιμούσα να έδινα κάτι παραπάνω και να έφτιαχνα μία..καθότι την έχω πατήσει με τα μεταχειρισμένα..
:):ok::ok:
Υπάρχει κάποιος επαγγελματίας, από το forum μας, που θα μπορούσε να με βοηθούσε στην κατασκευή;
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Και εμένα μου έχουν πει ότι την γεμίζουν με υλικό σε μηχανουργειο αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Και εμένα μου έχουν πει ότι την γεμίζουν με υλικό σε μηχ
ανουργειο αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες
Ευκολο ειναι φαντασου σα να το γεμιζει με ηλεκτοκολληση και μετα το τρωει και το φερνει στις κανονικες διαστασεις.Το πλεονεκτημα με το δαχτυλιδι ειναι οτι μπορει να αλλαχτει ευκολα,αν ξαναδημιουργηθει προβλημα.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Αφού έχεις αυτό το πρόβλημα θα κάνεις αυτό που λέει ο Πάνος Pan(dvs).
Τιμονόπλακα και ρουλεμαν στο μηχανουργείο, τρώει τη "φωλιά", βάζει σφιχτά ένα δαχτυλίδι και είσαι έτοιμος. Κόστος.........υπολογίζω απο 20 έως 50 ευρώ.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Okay man, σου αρέσει η σκληρή λύση))) περίπου 100 κιλά μέλι σε τιμή χονδρικής...
Ας ελπίσουμε ότι θα είναι η καλύτερη λύση...
Την παλιά μην την πετάξεις))

Στάλθηκε από το C6833 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

DoctorAbo

Μέλος
Περιοχή
Aθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS 04
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας..
Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι επειδή έχει ξεχειλώσει τρελλά η φωλιά του ρουλεμάν στην άνω τιμονόπλακα..
Το κόστος καινούργιας είναι ζόρικο..
Για μεταχειρισμένη το σκέφτομαι αλλά..θα προτιμούσα να έδινα κάτι παραπάνω και να έφτιαχνα μία..καθότι την έχω πατήσει με τα μεταχειρισμένα..
:):ok::ok:
Υπάρχει κάποιος επαγγελματίας, από το forum μας, που θα μπορούσε να με βοηθούσε στην κατασκευή;
Υπάρχει και η λύση της τοποθέτησης μεταλλικού δαχτυλιδιού στην έδρα του πάνω ρουλεμάν αφού μπει στον τόρνο και ανοίξει λίγο η διάμετρος. Πολύ φτηνή και καλή μοντίφα (έτσι για να πω και γω την εξυπνάδα μου).
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Παίδες ήταν εντελώς χάλια..ευχαριστώ για τις απαντήσεις/προτάσεις σας!:):ok:
 
Top Bottom