τρελο γκατζετ

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Πολύ καλή πρόταση .......ο Νίκος Markas ακούει :secret:για να μην σε ζαλίζουμε στο επόμενο ταξίδι..
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δεν θέλω να γίνομαι περίεργος και φαίνεται καλή σαν κατασκευή αλλά έχει πολλά εξαρτήματα και ηλεκτρονικά κομμάτια που μπορούν να χαλάσουν. Και όλα αυτά με τι κόστος;
Το παρακάτω το φοράω εδώ και αρκετούς μήνες, δουλεύει ρολόι, είναι 100% μηχανικό με ελάχιστα κινητα μέρη. Ήθελε λίγο καιρό μέχρι να βρω την ιδανική ποσότητα που ήθελα στην αλυσίδα, έκτοτε δεν πιτσιλάει, δεν λερώνει και η αλυσίδα είναι αθόρυβη. Τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει (~ 100 ευρώ μαζί με την αποστολή -για το αυτόματο). Το καλύτερο είναι ότι βάζω βαλβολίνη 90άρα και έχω συμπληρώσει μόλις 2-3 φορές και έχω κάνει ~20.000 χλμ.
https://www.tutorochainoiler.com/
https://www.tutorochainoiler.com/
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
μπορείς, σε παρακαλώ, να μου στείλεις σε π.μ. ή email φωτογραφίες και γενικά πληροφορίες από αυτό το ματζαφλαράκι??? φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!!!! το έβαλες εύκολα?? μηχανικό, εννοείς χωρίς παροχή ρεύματος (προφανώς) ε?? για πες για πες!!!!
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Δεν θέλω να γίνομαι περίεργος και φαίνεται καλή σαν κατασκευή αλλά έχει πολλά εξαρτήματα και ηλεκτρονικά κομμάτια που μπορούν να χαλάσουν. Και όλα αυτά με τι κόστος;
Το παρακάτω το φοράω εδώ και αρκετούς μήνες, δουλεύει ρολόι, είναι 100% μηχανικό με ελάχιστα κινητα μέρη. Ήθελε λίγο καιρό μέχρι να βρω την ιδανική ποσότητα που ήθελα στην αλυσίδα, έκτοτε δεν πιτσιλάει, δεν λερώνει και η αλυσίδα είναι αθόρυβη. Τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει (~ 100 ευρώ μαζί με την αποστολή -για το αυτόματο). Το καλύτερο είναι ότι βάζω βαλβολίνη 90άρα και έχω συμπληρώσει μόλις 2-3 φορές και έχω κάνει ~20.000 χλμ.
https://www.tutorochainoiler.com/
αυτο δεν ειναι μονο λιπαντης αλυσιδας,ειναι και οργανο μετρησης θερμοκρασιας και ενδειξη ταχυτητων.
και γω το tutoro εχω στην μηχανη μου και το εχω βαλει και σε μερικες αλλες
μ αρεσει γιατι ειναι πολυ απλος μηχανισμος και λιπαινει πιο σωστα απο αλλα πιο πολυπλοκα αυτοματα συστ. λιπανσης.
ενα εμβολακι εχει μονο μεσα το δοχειο και οταν κινειται η μοτο ,με τους κραδασμους ανοιγοκλεινει το εμβολακι και ριχνει λαδι στην αλυσιδα.
οταν ειναι σταματημενη το εμβολακι ειναι κλειστο και δεν βγαζει λαδι,εχει και εναν ρυθμιστη εντασης που ειναι ακριβειας.
η τοποθετηση του δε ειναι πανευκολη και απο ανθρωπους που δεν εχουν πιασει κατσαβιδι στα χερια τους.
 

christodoulos

Μέλος
Περιοχή
Orestiada / Ορεστιάδα
Όνομα
Christodoulos
Μοτό
xtz tenere 660
Δείτε και αυτό

www.loobman.co.uk

στα 3 , 1 επιπλεον δωρο , στα 4 + 2 , 5 + 3 , 6+4 δωρο . . . αντε να μαζευτουμε να μοιραστουμε εξοδα . . . 18 αγγλικεςς λιρες + 5 λιρες αποστολη , δεν ειναι σπουδαιο ποσο , να κανουμε μια δοκιμή.. . . .
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
στα 3 , 1 επιπλεον δωρο , στα 4 + 2 , 5 + 3 , 6+4 δωρο . . . αντε να μαζευτουμε να μοιραστουμε εξοδα . . . 18 αγγλικεςς λιρες + 5 λιρες αποστολη , δεν ειναι σπουδαιο ποσο , να κανουμε μια δοκιμή.. . . .
Το κακο με αυτο ειναι οτι πρεπει να θυμασαι να το κλεινεις οταν παρκαρεις τη μοτο, αλλιως θα κανει μια λιμνουλα απο βαλβολινη στο γκαραζ...

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Ρε παιδια τελεια ολα αυτα τα γκατζετ αλλα που ειναι το προβλημα να το κανεις με τον παραδοσιακο τροπο;;;Εκτος βεβαια την περιπτωση που χρειαζεται να οδηγεις 500 σερι χλμ;;;
 

christodoulos

Μέλος
Περιοχή
Orestiada / Ορεστιάδα
Όνομα
Christodoulos
Μοτό
xtz tenere 660
Το κακο με αυτο ειναι οτι πρεπει να θυμασαι να το κλεινεις οταν παρκαρεις τη μοτο, αλλιως θα κανει μια λιμνουλα απο βαλβολινη στο γκαραζ...

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
πιο παλιά που κοιτούσα , σε άλλες μάρκες , ξερω οτι ειχαν σωληνάκι που συνδεόταν στην εξοδο για τις "αναθυμιάσεις" στο ντεπόζιτο (δεν παιρνω και όρκο , αν το λεω σωστα ) απο οπου έπαιρνε εντολη για λειτουργία και δεν ηταν σε μονιμη λειτουργία για να σου δημιουργήσει το θέμα που λες , στο συγκεκριμένο δεν το διάβασα ακόμα λεπτομερώς . . .
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Δείτε και αυτό

www.loobman.co.uk
αυτο πρεπει να το κλεινεις οταν σταματας (δεν ειναι βολικο),ενα αλλο το cobra nemo2 πρεπει να το τρομπαρεις,το scottoiler πρεπει να το συνδεσεις με την υποπιεση κλπ.,το tutoro ειναι το πιο σωστο και το πιο απλο κατεμε.
στο ταξιδι που πηγαμε στην τουρκια,γεωργια,αρμενια ο παντελης με το ktm 990 ειχε πανω το tutoro που του το ειχα βαλει πριν το ταξιδι.
στα 7,500 χλμ που καναμε διαπυστωσαμε και οι 3 οτι...
τα δικα μας που τους βαζαμε σπρευ καθε μερα στο τελος του ταξιδιου οι αλυσιδες-γραναζια ηταν μεσα στην μουργα,ενω του παντελη με το tutoro που δεν ασχοληθηκε καθολου σε ολο το ταξιδι (δεν χρειαζοταν αλλωστε),η αλυσιδα-γραναζια ηταν πεντακαθαρη.
αφου γυρισαμε απο το ταξιδι παραγγειλαμε και οι 2 το tutoro.
απ οταν το εβαλα εχω κανει 1000 χλμ και διαπυστωσα οτι κανει καλυτερη και σωστοτερη λιπανση απο το σπρευ + οτι δεν ξαναασχολησε.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
αυτο πρεπει να το κλεινεις οταν σταματας (δεν ειναι βολικο),ενα αλλο το cobra nemo2 πρεπει να το τρομπαρεις,το scottoiler πρεπει να το συνδεσεις με την υποπιεση κλπ.,το tutoro ειναι το πιο σωστο και το πιο απλο κατεμε.
στο ταξιδι που πηγαμε στην τουρκια,γεωργια,αρμενια ο παντελης με το ktm 990 ειχε πανω το tutoro που του το ειχα βαλει πριν το ταξιδι.
στα 7,500 χλμ που καναμε διαπυστωσαμε και οι 3 οτι...
τα δικα μας που τους βαζαμε σπρευ καθε μερα στο τελος του ταξιδιου οι αλυσιδες-γραναζια ηταν μεσα στην μουργα,ενω του παντελη με το tutoro που δεν ασχοληθηκε καθολου σε ολο το ταξιδι (δεν χρειαζοταν αλλωστε),η αλυσιδα-γραναζια ηταν πεντακαθαρη.
αφου γυρισαμε απο το ταξιδι παραγγειλαμε και οι 2 το tutoro.
απ οταν το εβαλα εχω κανει 1000 χλμ και διαπυστωσα οτι κανει καλυτερη και σωστοτερη λιπανση απο το σπρευ + οτι δεν ξαναασχολησε.
ποιο κιτ - έκδοση βάλατε στου Παντελή και ποιο σε εσάς ?

βασικά ρωτάω γιατί έχω την εξής απορία (μιας και ο τύπος δεν το δείχνει ούτε διευκρινίζει στα βίντεό του): χρειάζομαι το single feed nozzle ή το twin feed nozzle ?
δεν έχω ιδέα πως λέγεται στα ελληνικά, είναι η μύτη απ´όπου βγαίνει το λάδι
*εδώ το twin feed nozzle
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
ποιο κιτ - έκδοση βάλατε στου Παντελή και ποιο σε εσάς ?

βασικά ρωτάω γιατί έχω την εξής απορία (μιας και ο τύπος δεν το δείχνει ούτε διευκρινίζει στα βίντεό του): χρειάζομαι το single feed nozzle ή το twin feed nozzle ?
δεν έχω ιδέα πως λέγεται στα ελληνικά, είναι η μύτη απ´όπου βγαίνει το λάδι
*εδώ το twin feed nozzle
Εγώ έχω το single feed και λιπαίνει ολοκληρη την αλυσίδα και από τις δυο πλευρές. Ίσως είναι υπερβολή το twin...
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
ποιο κιτ - έκδοση βάλατε στου Παντελή και ποιο σε εσάς ?

βασικά ρωτάω γιατί έχω την εξής απορία (μιας και ο τύπος δεν το δείχνει ούτε διευκρινίζει στα βίντεό του): χρειάζομαι το single feed nozzle ή το twin feed nozzle ?
δεν έχω ιδέα πως λέγεται στα ελληνικά, είναι η μύτη απ´όπου βγαίνει το λάδι
*εδώ το twin feed nozzle
ολοι το ιδιο πηραμε το στανταρ κιτ με την μια μυτη
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
και μια ακόμη ερώτηση τώρα που σας βρήκα εύκαιρους:

λάδι να πάρω από Tutoro ? Αν οχι, τι προτείνετε ?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
και μια ακόμη ερώτηση τώρα που σας βρήκα εύκαιρους:

λάδι να πάρω από Tutoro ? Αν οχι, τι προτείνετε ?
Βαλβολινη 90αρα εχω και λειτουργει τελεια. Φθηνη και ενα μπουκαλι 1 λιτρου θα κρατησει χρονια, χωρις υπερβολη.

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Βαλβολινη 90αρα
μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις κάνα λινκ ή φώτο από google για να δω και να καταλάβω τι είναι η 90αρα βαλβολίνη ?
αναζητώ στο google και μου βγάζει λάδια valvoline o_O
πως την αγοράζω δηλαδή, γιατί είμαι εξωτερικό και δεν έχω ιδέα που μπορώ να την ζητήσω εδώ. Αθήνα από που την αγοράζεις ?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις κάνα λινκ ή φώτο από google για να δω και να καταλάβω τι είναι η 90αρα βαλβολίνη ?
αναζητώ στο google και μου βγάζει λάδια valvoline o_O
πως την αγοράζω δηλαδή, γιατί είμαι εξωτερικό και δεν έχω ιδέα που μπορώ να την ζητήσω εδώ. Αθήνα από που την αγοράζεις ?
gear oil sae 90 >>> https://www.google.gr/search?q=CLUTCH+OIL+SAE+90&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiI-fz__9rOAhXEVRQKHeSsB_kQsAQIKA&biw=1440&bih=728#tbm=isch&q=gear+oil+sae+90
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
αυτο πρεπει να το κλεινεις οταν σταματας (δεν ειναι βολικο),...
Δεν χρειάζεται να το κλείνεις μάστορα.
Δεν τρέχει μόνο του.
Να το ζουλάς πρέπει ,για να λαδώσει ,αλλιώς ,από μόνο του ,δεν...
Στην αρχική/απλή έκδοση ,έπρεπε να ζουλάς ένα μαλακό πλαστικό μπουκαλάκι ,όποτε ήθελες να φύγει μια τζούρα λάδι για την αλυσίδα.
Στην νέα/αναβαθμισμένη έκδοση ,πρέπει να πατάς ένα κουμπάκι-τρομπάκι ,για να φύγει μια τζούρα λάδι.
Πρέπει δηλ να το εγκαταστήσεις κάπου κοντά στο τιμόνι ,για να μπορείς να το πατάς χειροκίνητα ,όποτε νομίζεις οτι πρέπει.
Και πρέπει να το θυμάσαι κιόλας.
Φτηνό ,ναι ,είναι ,βολικό όμως ,όχι κ τόσο.
Στην τελική ,αν κάποιος δεν μπορεί να διαθέσει χρήματα ,μπορεί πανεύκολα να φτιάξει κάτι παρόμοιο ,με ένα άδειο πλαστικό μπουκαλάκι κι ένα σωληνάκι ,με μηδενικό κόστος.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
και μια ακόμη ερώτηση τώρα που σας βρήκα εύκαιρους:

λάδι να πάρω από Tutoro ? Αν οχι, τι προτείνετε ?
εγω βαζω λαδι αλυσιδας αλυσοπριονου,νομιζω και αυτο βαλβολινη ειναι
 
Top Bottom