φωτογραφησε & σχολίασε τον εξοπλισμό σου

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
On Road:
BMW Rally II Pro πάνω κάτω για χειμώνα και Revi't μπουφάν για καλοκαίρι, SHOEI XR 1100, μπότες OXTAR Gore-tex χειμώνα - καλοκαίρι, οι οποίες τα τελευταία χρόνια κυκλοφορούν σαν TCX. Ακριβώς ίδιες. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, μιας και τις έχω από το 2005 κι έχουν περάσει "των παθών τους τον τάραχο" που λένε στο χωριό μου! Σκυλιά, αδιάβροχες, ζεστές και ανεκτές έως τους 30 βαθμούς! Το gore-tex κάνει θαύματα!!! :cool:
Επίσης ένα μπουφάν Colori κυρίως εντός πόλης. Αρκετά κομψό κι ελαφρύ, βολέυει στις κοντινές βόλτες και στις σύντομες διαδρομές. Δεν κάνει για πολύ κρύο - αέρα, είναι ακριβώς στο νούμερό μου , οποτε δεν υπάρχει περιθώριο για έξτρα φλις κλπ, κι ως εκ τούτου η αγορά της Rally κρίθηκε απαραίτητη.
Τη δοκίμασα σε θερμοκρασίες έως 6 βαθμούς και την κρίνω επαρκέστατη. Επίσης μ' αρέσει η "πολυμορφικότητά της". Κάνεις πολλούς συνδυασμούς και είναι άνετη στην εφαρμογή της, οπότε υπάρχει η δυνατότητα για έξτρα φλις από μέσα. Με τα αδιάβροχα gore-tex που έχω από πάνω, είμαι βέβαιος ότι θα με καλύψει και σε συνθήκες παγετού. Η συνταγή είναι δοκιμασμένη και με το παλιό μου Dainese, σε ταξίδι από Ρεντίνα - Αθήνα με βροχή και αρνητικές θερμοκρασίες κατά περίπτωση.
Προχθες στις λάσπες που έγινα λούτσα, η συμπεριφορά των ρούχων μου ήταν εξαιρετική. έπαιξαν ρόλο και τα ειδικά (τελείως ειδικά όμως...) ισοθερμικά που φορούσα. Σε 2-3' δεν αισθανόμουνα κρύο, ή υγρασία. Αυτό με ευχαρίστησε πάρα πολύ και ένιωσα τα λ7 μου να πιάνουν τόπο ;).

Off Road:
To xειμώνα , εν πολλοίς, τον κάλυψα πιο πάνω...
Σε καλές συνθήκες έχω ένα σετάκι Sinisalo , "φούστα-μπλούζα" που λένε :). Αφαιρούμενα μανίκια, προστασίες ενσωματωμένες,που αφαιρούνται όμως για την προσθήκη θώρακα, μπότες Sidi. Μη ρωτήσετε μοντέλο, τις έχω από το 2006... Κράνος, τι άλλο? Sinisalo :).

Άφησα τα γάντια τελευταία....

Όχι τυχαία όμως ;) . Φορώ όλο το χρόνο καλοκαιρινό εντουρόγαντο, με προστασία στα δάχτυλα και στο έξωτερικό της παλάμης. Δέρμα στο εσωτερικό , εννοείται!
Το χειμώνα, από Νοέμβρη έως και Μάρτη, τοποθετούνται τα λεγόμενα... λελόγαντα!!! :) . Από τυην Tucano Urbano , neopren το υλικό τους.
Απόλυτα ικανοποιημένος από τη χρήση τους σε κάθε καιρό, αρκεί να μην αναίβει η θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς. Βροχή, κρύο, δε με επηρεάζει στο παραμικρό.

Φώτο κλπ, Βασίλη θα με συγχωρήσεις αλλά μέγας μπελάς νυχτιάτικα:rolleyes::rolleyes::rolleyes::D:p.
Άλωστε τα περισσότερα από αυτά που είπα είναι γνωστά μοντέλα.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Για αρχη, τα μπαβαρεζικα πανακριβα μπουφαν.

1 Rallye 2.Aπο 3 εως 43 βαθμους αγορασμενο το 2004,
170000 χλμ και 30 πλυντηρια μετα
μπορω ανετα να βαλω τη φωτο απο ενα καινουριο, ειναι το ιδιο!
Μειονεκτημα?Μην βρεξει και δεν εχεις αδιαβροχο!

2 Streetgard I, goretex.
Το εχω τρια χρονια αλλα με λιγη χρηση γιατι βγαζει ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ.
Λες και το γνωστο σλογκαν..ζεσταθηκε το κοκκαλακι μου!
Aπολυτη συνεχεια του κρανους.
Αφηνεις το αδιαβροχο στη ντουλαπα.
Μειονεκτημα?Η τιμη του καινουριο πανω απο τα 700 ευρω.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Εγώ είμαι της Revit παιδί όσον αφορά την χρήση σε όλα τα πεδία...
1. σετ της εταιρίας, Off Track τζάκετ με Dakar παντελόνι. Η πολυμορφικότητα είναι το χαρακτηριστικό της και πραγματικά για όλες τις εποχές. Μειονέκτημα τα κουμπώματα της αφαιρούμενης επένδυσης της αδιαβροχοποίησης. Το ίδιο δεν ισχύει στο παντελόνι, μιας και είναι με φερμουάρ.
2.Έχω επίσης το σετ της ίδιας εταιρίας, το Sand. Το μειονέκτημα της προηγούμενης στολής δεν ισχύει εδώ μιας και τα κουμπώματα έχουν αντικατασταθεί με φερμουάρ.
3. Ένα τζάκετ της Difi το terra, για το καλοκαίρι και τις βρωμοδουλειές...
Όσον αφορά το χώμα, είμαι της Thor παιδί...
Από μπότες έχω τις Forma Gt, παραπάνω ευχαριστημένος μέχρι φέτος, πού άρχισε να μπάζει από το 2008 που τις αγόρασα...
Για βρώμικες καταστάσεις έχω της TCX Comp2, απλά άπαιχτη!
Στο θέμα κράνους έχω δύο Uvex Enduro, εκ των οποίων το ένα σε Carbon, λατρεμένο μοντέλο για όλες τις χρήσεις, για όλες τις εποχές...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Χρόνια με 2 Μποφανάκια της Frank Thomas πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος!!!

Πέρσι έκανα την Αλλαγη σε Revit Sand 2..

Κράνος Arai Tour-x3 χωρίς το παραμικρό παράπονο

και μπότες της Sidi μοντέλο Adventure Gore-tex εξίσου άψογες!
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Το λοιπον:

KΡΑΝΗ

SHOEI Hornet DS



Uvex carbon



..Και ενα "ευαερο-ευηλιο" enduro-κρανακι KBC TK-X6 Zombie Special Edition



ENΔΥΣΗ
βmw rallye 2 pro


Χειμερινο αδιαβροχο μπουφαν με επενδυση BERING


Καλοκαιρινο διατρητο μπουφαν BERING Aero


YΠΟΔΗΣΗ
Gaerne gx-1

Forma Poker
Αδιαβροχα μποτακια XPD WRS PD X-J H2OUT

ΓΑΝΤΙΑ

Alpinestars Alloy Street Sport Gloves

Probiker enduro καλοκαιρινα


Spidi voyager χειμερινα αδιαβροχα


Καθως και πληθος αλλων! (Dainese, colori, siba κλπ..)

ΟΥΦ! Αμαν ειπα, να βρω τις φωτογραφιες!! :D:D:p

 
Last edited by a moderator:

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Εγώ είμαι της Revit παιδί όσον αφορά την χρήση σε όλα τα πεδία...
1. σετ της εταιρίας, Off Track τζάκετ με Dakar παντελόνι. Η πολυμορφικότητα είναι το χαρακτηριστικό της και πραγματικά για όλες τις εποχές. Μειονέκτημα τα κουμπώματα της αφαιρούμενης επένδυσης της αδιαβροχοποίησης. Το ίδιο δεν ισχύει στο παντελόνι, μιας και είναι με φερμουάρ.
2.Έχω επίσης το σετ της ίδιας εταιρίας, το Sand. Το μειονέκτημα της προηγούμενης στολής δεν ισχύει εδώ μιας και τα κουμπώματα έχουν αντικατασταθεί με φερμουάρ.
3. Ένα τζάκετ της Difi το terra, για το καλοκαίρι και τις βρωμοδουλειές...
Όσον αφορά το χώμα, είμαι της Thor παιδί...
Από μπότες έχω τις Forma Gt, παραπάνω ευχαριστημένος μέχρι φέτος, πού άρχισε να μπάζει από το 2008 που τις αγόρασα...
Για βρώμικες καταστάσεις έχω της TCX Comp2, απλά άπαιχτη!
Στο θέμα κράνους έχω δύο Uvex Enduro, εκ των οποίων το ένα σε Carbon, λατρεμένο μοντέλο για όλες τις χρήσεις, για όλες τις εποχές...
Ευχαριστημένος από το sand της revit? σκέφτομαι μήπως κ τσιμπήσω το σετακι πάνω κάτω... Από fc moto μάλλον αν το βρω κάπου αλλού φθηνότερα ...
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ευχαριστημένος από το sand της revit? σκέφτομαι μήπως κ τσιμπήσω το σετακι πάνω κάτω... Από fc moto μάλλον αν το βρω κάπου αλλού φθηνότερα ...
Εννοείς το Sand2 της Revit... διότι το Sand έχει ήδη αντικατασταθεί από το 2! Οπότε ο N4pSt3R (Στέφανος) μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Εννοείς το Sand2 της Revit... διότι το Sand έχει ήδη αντικατασταθεί από το 2! Οπότε ο N4pSt3R (Στέφανος) μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο!
;)

Ευχαριστημένος από το sand της revit? σκέφτομαι μήπως κ τσιμπήσω το σετακι πάνω κάτω... Από fc moto μάλλον αν το βρω κάπου αλλού φθηνότερα ...

Πιστεύω ότι το sand2 είναι αν όχι το καλύτερο απ τα καλύτερα για τα λεφτά που δίνεις...
Τρομερό αερισμό και σε μια δυνατή βροχή που έφαγα πέρσι που είχα μόνο την αδιάβροχη επένδυση δεν είχα πρόβλημα.
Την Κυριακή με 34βαθμούς έκανα μια άνετη βόλτα χωρίς να με κουράσει από θέμα θερμοκρασίας κτλ...

Σε ποιότητα θα έλεγα ότι είναι πολύ κοντά σε ακριβότερους ανταγωνιστές αλλά και αν πεις να αναβαθμίσεις σαν αρχή την πλάτη που για μένα είναι "πτωχή" και θέλει μια αναβάθμιση δεν πρόκειται να περάσεις τον ανταγωνισμό σε χρήματα..

Και με την θερμική για χειμώνα πάλι δεν κρύωσα να έχω θέμα..

Η διαφορά που έχει ή sand2 με την sand είναι ότι παίρνει ασκό νερού μέσα στο μπουφάν η νέα έκδοση και οι αεραγωγοί στα μανίκια είναι μέχρι πριν του ώμους και όχι μέχρι τον αγκώνα..

Ότι απορία έχει μου λες.

ΥΓ: Το ανοιχτό γκρί είναι το ποιο όμορφο αν και λερώνει εύκολα...αλλά έτσι γίνεται ομορφότερο...βγάζοντας τις επενδύσεις το πετάς στο πλυντήριο και είσαι φρεσκος!!!
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
;)




Πιστεύω ότι το sand2 είναι αν όχι το καλύτερο απ τα καλύτερα για τα λεφτά που δίνεις...
Τρομερό αερισμό και σε μια δυνατή βροχή που έφαγα πέρσι που είχα μόνο την αδιάβροχη επένδυση δεν είχα πρόβλημα.
Την Κυριακή με 34βαθμούς έκανα μια άνετη βόλτα χωρίς να με κουράσει από θέμα θερμοκρασίας κτλ...

Σε ποιότητα θα έλεγα ότι είναι πολύ κοντά σε ακριβότερους ανταγωνιστές αλλά και αν πεις να αναβαθμίσεις σαν αρχή την πλάτη που για μένα είναι "πτωχή" και θέλει μια αναβάθμιση δεν πρόκειται να περάσεις τον ανταγωνισμό σε χρήματα..

Και με την θερμική για χειμώνα πάλι δεν κρύωσα να έχω θέμα..

Η διαφορά που έχει ή sand2 με την sand είναι ότι παίρνει ασκό νερού μέσα στο μπουφάν η νέα έκδοση και οι αεραγωγοί στα μανίκια είναι μέχρι πριν του ώμους και όχι μέχρι τον αγκώνα..

Ότι απορία έχει μου λες.

ΥΓ: Το ανοιχτό γκρί είναι το ποιο όμορφο αν και λερώνει εύκολα...αλλά έτσι γίνεται ομορφότερο...βγάζοντας τις επενδύσεις το πετάς στο πλυντήριο και είσαι φρεσκος!!!
Ευχαριστώ πολύ για την περιγραφή . Νομίζω πως θα κινηθώ προς Sand 2 τελικά.
 

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
Ευχαριστώ πολύ για την περιγραφή . Νομίζω πως θα κινηθώ προς Sand 2 τελικά.
Νομίζω πως μπορείς ακόμη να βρεις το Sand σε ΠΟΛΥ δελεαστικές τιμές. Είμαι κι εγώ της Revit. Αυτό έχω, και θα πάω στο Sand 2 μετά από χρόνια, όταν θα είναι ο καιρός του να αντικατασταθεί.
 
Top Bottom