χωματινη Σαββατο 9/4/2016

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αυριο θα βγω για χαλαρη χωματινη περιηγητικη .θα περασω απο μονη κοιμησεως θεοτοκου στη Φυλη και λιγο μετα το καστρο φυλης θα μπω χωμα λιγο πιο πανω στις ανεμογεννητριες με κινηση δυτικα προς Στεφανη και μονη Οσιου Μελετιου,σπηλαιο Οσιου Μελετιου.συνεχεια δυτικα προς ερυθρες-πλαταιες και αναβαση περιμετρικα του Κιθαιρωνα και διασχιση κορυφογραμμης με σταση στην Δυτικη ακρη του για πανοραμικη θεα.επιστροφη προς πλαταιες-ερυθρες και μετα κινηση νοτια προς πατημα - κρυο πηγαδι και κινηση Ν-ΝΑ στο ορος Πατερας με καταληξη στην Αμερικανικη Βαση για αλλη μια πανοραμικη θεα.
Αν θελει καποιος να ερθει μαζι ας προτεινει και ωρα εκκινησης-σημειο συναντησης.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραία βόλτα!!!!
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Απο τις πιο ωραιες βολτες που εχω κανει στην Αττικη ηταν η σημερινη, και σιγουρα θα την ξανακανω γιατι πραγματικα ειναι πολυ ωραια διαδρομη.Ιδανικες καιρικες συνθηκες με λιγες νεφωσεις και ιδανικη θερμοκρασια με δροσερο αερακι και απροβληματιστο φλατ τεραιν ειναι η καλυτερη συνταγη για σολο βολτες.
Ξεκινησα περιπου 10 το πρωι και εντεκα παρα κατι βρισκομουν στο "πασσο" της Φυλης προς τα δερβενοχωρια, με το ομορφο φαραγγι του ρεματος Γιαννουλα(καλο για πεζοπορια) που περναει κατω απο τη μονη Κλειστων(αξιζει η επισκεψη για οποιον δεν το εχει κανει)http://www.dervenoxoria.gr/monastiria/iera-moni-kleiston κατευθυνση προς το καστρο φυλης και τις ανεμογεννητριες απο οπου ξεκινησε η χωματινη πορεια.
το "πασσο" της Φυλης

Καστρο Φυλης

Χωματινη εναρξη απο τις ανεμογεννητριες αιολικο παρκο Κερκεζας μεχρι τη μονη Οσιου Μελετιου...θεορατα τα ατιμα!!
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
μονη Οσιου Μελετιου με πολυ ιστορια και πανεμορφη τοποθεσια(φωτο διαδικτυου)

θεα απο τη μονη

συνεχεια απο εκει δυτικα προς το ορος Παστρα με μια σταση πρωτα σε ενα απο τα παραλαυρια της μονης Οσιου Μελετιου

η φυση καταπινει τα παντα..

παμε κοντουλα μου να συνεχισουμε τη βολτα μας...

.......
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Λιγο παραπερα και η σπηλια που ασκητεψε ο Οσιος..υπαρχει σηματοδοσια το βρισκεις ευκολα..
λιγο μονοπατι..

το σπηλαιο...

ορος Παστρα και αλλο ενα αιολικο παρκο

.....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραίος !!!!!!
Βάλε και τις υπόλοιπες... ;)
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
μετα απτο ορος Παστρα συνεχεια προς Πλαταιες

εχοντας πλεον αφησει πισω μου τις Πλαταιες ..αριστερα στο πλατωμα ισα που διακρινεται ο Αρχαιολογικος χωρος Πλαταιων

και τωρα ξεκιναει η περιμετρικη αναβαση του ορους Κιθαιρωνα ..στην κορυφογραμμη του οι ανεμογεννητριες

πλησιαζοντας τη μυτη που κοιταει Λιβαδοστρατα και Αγιο Βασιλειο λιγο πιο πανω απο Ψαθα και Αλεποχωρι

στη μυτη του κιθαιρωνα κοιτωντας ανατολικα

καφεδακι και ξεκουραση

κοιτωντας δυτικα απο το κιθαιρωνα
.......
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
στη μυτη κοιτωντας βορεια

νοτια και ο Αγιος Βασιλειος απο κατω και απεναντι το Αλεποχωρι

κοιτωντας ΝΑ

Για παμε παλι καβαλα τη κοντουλα...διασχιση τωρα τη νοτια πλευρα του ορους με ανατολικη κατευθυνση...αφηνοντας πισω μου το σημειο στασης

σταματαω και κατεβαινω και τι να δω..απο τη μια μερια του δρομου αυτο

απο την αλλη αυτο
......
κατηφορια πλεον προς Πλαταιες παλι.......
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Πλαταιες..

και μετα τις Πλαταιες και Ερυθρες κινηση νοτια προς Βιλια και Κρυο πηγαδι....
και εισοδος στο Ορος Πατερας!

το τοπιο εναλλασει μορφη

ποιες Αλπεις...

καπου εκει ειναι το Αλεποχωρι

Αρμονια

 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
τελικα δε κινηθηκα προς την Αμερικανικη Βαση αλλα το εκοψα νοτια και βγηκα περιπου στα Μεγαρα...Η συνεχεια της επανοδου με γνωριμη εικονα σε ολους και φρεσκια ασφαλτος στο Νερακι
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Δουλεύω αύριο γιαυτό βγηκα σήμερα.. Θα υπάρξει και vol.2 επαναληπτικη
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
:):)Μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα, λέει η παροιμία.
Εγώ πάντως δε σε λυπήθηκα καθόλου αφού είπες και μόνος σου ότι ήταν από τις ωραιότερες βόλτες σου!:)
Στο vol.2 όμως θα ήθελα να είμαι κι εγώ!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραία βόλτα. ....γεμάτη.
Κριμα που ήσουν μόνος σου ...Κωστή! !
Πολλές φορές , καλύτερα μόνος ;)
Άλωστε ήξερε που πήγε ο Κώστας. Δεν έμπλεξε σε περίεργα... ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μπραβο πολυ ωραια βολτα
 
Top Bottom