18 Endurance 36ώρες από την...

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
....Λέσχη Motoguzziclub Hellas....

Λίγες ώρες έμειναν φίλοι μου από την έναρξη του 18ου 2015.
Εκκίνηση από ΣΕΑ Γρήγορη λίγο μετά την γέφυρα της Βαρυμπομπης....
Όποιος θέλει μπορεί να κατεβάσει το ενημερωτικό pdf...
Έχει ενδιαφέρον!

Εφέτος θα συμμετάσχει η ομάδα μου ΦΙΛΜΑ -ΦΙΡΜΕΣ με 4 μοτοσυκλέτες,
4 GS 1200!

Οι δύο θα είμαστε δικαβαλο
Από γνωστούς σας ο anegis για δεύτερη χρονιά. Είναι από αυτούς που κόλλησαν.
Η αφεντιά μου από το 2006 με μια απουσία...

Ελπίζω να τερματισουμε και εφέτος...

Το link με την παρουσίαση του 18!
http://www.motoguzziclub.gr/downloads/roadbook-18/

Αξίζει να το μελετησετε, 2000 χλμ σε 36 ώρες συν 300 για εμάς να προσεγγισουμε εκκίνηση -τερματισμό
Προβλέπω 12 έως 16 ώρες οδήγηση .
22 φώτο,οι δύο τελείως άγνωστες.....

Καλή μας τύχη Μακάρι
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Καλά να περάσετε...αν δεν είχαμε κανα 1.500ρι πάνε έλα θα ήθελα να το δοκιμάσω κάποια στιγμή!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλη βολτα Χαρη και καλη επιτυχια
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
kαλα χιλιομετρα Χαρη,αν ειχα βαλει στοιχημα τον τερματισμο σου σε εχω(ΣΤΑΝΤΑΡΑΚΙ)
Περάσαμε κ από τη γειτονιά σου, αλλά αεροπορικά. Ευχαριστώ για τον καλό λόγο, χρειάζεται και τύχη,.
Σήμερα ξεκινάμε σε λίγο για 1000km
Μετά από πολύ ξύλο εχθές....
Ευτυχώς πήγε καλά, να δούμε και σήμερα.

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!
Είναι ωραία να ξέρεις ότι είσαι στην σκέψη φίλων!!!
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Συνονόματε, καλή επιτυχία!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα σε σένανε και στην ομάδα σου. Η σκέψη μας είναι μαζί σου και η επιθυμία μας μεγάλη, (για να το ζήσουμε και εμείς).... να μας μεταφέρεις την εμπειρία σου από αυτό το εγχείρημα!
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Πριν λίγο μπήκαμε σπίτι, αφού αλωνισαμε Στερεά, Ήπειρο, Θεσσαλία!
Αυτή την ώρα 02.00 νύχτα Δευτέρας, ακόμα κάποιοι είναι στους δρόμους κ προσπαθούν να φτάσουν στη Μεδενίτσα. Εκεί είναι η 18η φωτό!
Πολύ δυνατή εμπειρία, από τα δυσκολότερα οδοιπορικά το φετινό.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Ένας από αυτούς που έψαχναν εγώ κατά, τις 12:30. Στα θετικά, εσπρέσο 1 η ώρα με θέα τον Μαλιακό. Φλερταρα πολύ έντονα με την εγκατάλειψη λόγω αφορητων πόνων από το κράνος, αλλά τελικά Όλα καλά. Χάρη κρίμα που δεν σας είδα, καλά αποτελέσματα εύχομαι. Εμπειρίες αύριο..
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Ένας από αυτούς που έψαχναν εγώ κατά, τις 12:30. Στα θετικά, εσπρέσο 1 η ώρα με θέα τον Μαλιακό. Φλερταρα πολύ έντονα με την εγκατάλειψη λόγω αφορητων πόνων από το κράνος, αλλά τελικά Όλα καλά. Χάρη κρίμα που δεν σας είδα, καλά αποτελέσματα εύχομαι. Εμπειρίες αύριο..
Ωραίος!!! Και του χρόνου παλικάρι!!!
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
....για τους στατικολόγους




Να ληφθεί υπόψιν ότι μηδενισα στην Δοβραινα. Οπότε από εκεί άρχισε να μετράει το Garmin.
Δηλαδή από την Βαρυμπομπης μέχρι Δοβραινα κάπου μιάμιση ώρα και τα ανάλογα χλμ πρόσθεση

Τα παραπάνω στοιχεία είναι για Σάββατο από 07.40 έως 22.45 και Κυριακή εχθές από 07.30 έως 23.30
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Ωραίος!!! Και του χρόνου παλικάρι!!!
Αμήν
Θα σου κατέβω για φροντιστήριο πρίν βέβαια!

Μία συμβουλή που δεν θα χρειαστώ:
ΜΗΝ κάνετε αλλαγές στην μοτοσυκλέτα ή τον εξοπλισμό σας προ μεγάλων ταξιδιών!!!!
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Περάσαμε κ από τη γειτονιά σου, αλλά αεροπορικά. Ευχαριστώ για τον καλό λόγο, χρειάζεται και τύχη,.
Σήμερα ξεκινάμε σε λίγο για 1000km
Μετά από πολύ ξύλο εχθές....
Ευτυχώς πήγε καλά, να δούμε και σήμερα.

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!
Είναι ωραία να ξέρεις ότι είσαι στην σκέψη φίλων!!!
για λιγο δεν σας προλαβα να σας κουνησω το μαντηλι,αντε κ του χρονου Χαρη κ σε ολους κ ελπιζω να μπορεσουμε κ αυτοι που δεν πηγαμε.
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Εντάξει ειμαι...
Πέρσι ήμουν τελείως ψαρακας. Φέτος ήμουν πιο υποψιασμένος. Την πρώτη ημέρα, κουράστηκα περισσότερο. Λιγο το γεγονος οτι είχα προβλήματα με τη βάση του Zumo (μια λειτουργούσε και μια όχι), λιγο οτι το κρανος ´ηταν σχετικά καινούργιο και με ζόριζε, λιγο οτι το Desierto με άφηνε εκτεθημενο στον αέρα, κουράστηκα πολυ την πρώτη ημερα.
Τη δεύτερη, μου φάνηκε πιο βατή, αλλα και πιο βαρετή. Γενικά πάντως είχε πολλα χλμ, αν και στο τέλος ακυρώθηκε το τελευταίο Τμημα πανω στον Παρνασσό.
Τελικά τερματίσαμε στις 22.30 το βράδυ και αν δεν ακυρώνονταν ο Παρνασσος μας έβλεπα να τερματίζουμε μετα τα μεσάνυχτα...
Ευτυχως δεν είχαμε σημαντικά απρόοπτα. Η ομάδα είχε 4 μηχανές: Χαρης, Ηλιας (δικάβαλοι), Βαγγελης και εγω. Όλοι με Gs, τρεις με Adve. Αξίζουν μπράβο και οι υπομονετικές συνοδηγοί (μαρία και Μαιρη), που προσέφεραν σημαντική υποστήριξη στην πλοήγηση αλλα κυρίως στο... κετεριγκ.

Αντε και του χρόνου...
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
[youtube]
Ενα timelapse απο την γυροβολιά του Πηλίου, κυνηγώντας τον ίδιο μου τον εαυτό για να μην με πάρει η νύχτα στο βουνό..Τελικά με πήρε , απλά στο παρακάτω βουνό :hehe:

Η καλή μέρα βέβαια είχε φανεί απο το πρωί, όταν αντί να πάω απο νωρίς στην ΒΡ για καφεδάκι, έψαχνα τα κλειδιά (που είχαν πέσει στο tankbag) κανα μισαωρο και έτσι έφτασα κατα τις 8:15 και έφυγα απο τους τελευταίους. Όλα καλά όμως , ο καιρός τέλειος, ο δρόμος εκεί και ο ρυθμός με τους τυχαίους συνοδοιπόρους καλός.
Λίγο πρίν την 1η φωτό , ξαφνικά δεν ανεβαίνουν οι ταχύτητες ???Γαμώ τα BMW και την Μερκελ κλπκλπ Σταματάει αμέσως φίλος και μου λέει το απλό "Μήπως μπλέχτηκε το προστατευτικό του λεβιέ;" εεεεεεεμμμ ναι, αρα μάλλον δεν χρειάζεται να λύσω ντίζα συμπλέκτη και άλλα που δεν κατέχω.
Συνέχεια λοιπόν , 2η 3η φωτό και κάπου κατά τις 12μισή, πτώση χαζή του Νίκου με το GS τον αφήνει off, αλλά ευτυχώς σώο! Του χρόνου φίλε. Αλλά δεν μπορούμε να φύγουμε να τον αφήσουμε μόνο. Στάση λοιπόν περίπου 2 ωρών και συνειδητοποίηση ότι Φραγκίστα μέρα ΔΕΝ!
Συνέχεια σε ομορφα μέρη , ωραίοι δρόμοι, καλός ρυθμός και πραγματικά το ευχαριστιέμαι..
Ανεβαίνωντας προς Σίμο, τα Pilot Road3 μου υπενθυμίζουν οτι είναι ασφάλτινα και ότι έχουν 13000χλμ ήδη, με 2 μεγαλοπρεπή γλυστρίματα..ΠΡΟΣΕΧΕΕΕΕ
Μόνη παραφωνία μια μικρή ενόχληση απο το ακουστικό της ενδοεπικοινωνίας που είχα προσαρμόσει νομίζω σωστά μόλις μια ημέρα πρίν , και είχα δοκιμάσει στο Οδοιπορικό Χαλάνδρι-Μαρούσι (και πίσω) με μεγάλη επιτυχία..Τρομάρα μου! Μέχρι να βγάλω το κράνος το βράδυ κατα τις 12 παρά στην Πρέβεζα και να διαπιστώσω ότι πονάω (πολύ) και ότι έχω πρηστεί και φλεγμαίνω :hehe: πάνω απο το δεξί αυτί.
Θα περάσει σκέφτομαι, φαγάκι , υποδοχή των παληκαριών της Λευκάδας και νάνι.
Ξύπνημα 7 παρά , χωρίς ξυπνητήρι!!!, και αναχώρηση κατά τις 8 και με άλλη παρέα. Οι δρόμοι υπέροχοι, απωθημένα κλείνουν (Αραχθος-Περτούλι) , βενζίνη βρήκαμε , ελάφακια έιδα, φωτό βγαίνουν και το μεσημέρι είμαι αισιόδοξος ότι θα τα καταφέρουμε by the book σε καλή ώρα. Ας πάρω και ενα Mesulid για το αυτί..
Μέχρι την Πορταριά, όπου σταματάω με αφόρητους πόνους, γιατί πλέον δεν οδηγάω και δεν εχω κάνει χοντρή παπαριά λόγω τύχης και μόνο.
2o Mesulid και ενημερώνω την παρέα ότι γυρνάω πίσω. Τρώω κατι , πίνω καφεδάρα και μια ώρα μετά , πάω να βγάλω το ακουστικό να φύγω. Σηκώνω το πλαινό μαξιλαράκι ....και ανακαλύπτω λίγο πιο μέσα την υποδοχή που οι Ιάπωνες είχαν προβλέψει για ακουστικά :mad: :mad: :mad:Γ@ΜΩ την μαλα.. χχξδχηφωξφγξηδφξωδξωηδφηωδφωδ και κάτι καντήλια μετά απόφαση ελήφθη: πάμε και όπου βγεί.
Φοράω κράνος και ΑΑΑΑΑΑΑΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗΗΗΗΗΗΗ. Όλα όπως πρέπει, πονάω μόνο απο ότι έχει ήδη γίνει και βέβαια στον καρπό (κακή ιδέα το ποδοσφαιρο την Τρίτη πρίν το 36ωρο).
Πιάνω τους άλλους στον Βόλο, και αποφασίζουμε ότι η νύχτα μας έχει ήδη βάλει πίσω της, χαλαρά και όποτε φθάσουμε.ΑΛΛΑ όλες οι φωτό !
Το όποτε φθάσουμε σήμαινε τερματισμό κατα τις 3..Χαρά , λύπη που τελείωσε, λίγη ρακί και σπίτι..
Απο αύριο , πατέρας , σύζυγος , άνεργος κλπ και πάλι.
Του χρόνου τώρα, με οποιαδήποτε αλλαγή σε εξοπλισμό και μοτό πολύ πριν, π.χ κράνος, ακουστικά, λάστιχα ή πνευματική υποσημείωση ότι δεν πουλάμε τα xenon που έχουμε συνηθίσει 4 χρόνια τώρα 2 εβδομάδες πρίν. Βρές αλλού λεφτά για τις βενζίνες ( by the way σκάρτα 140€).

Υ.Γ
Γιατί το κάνω:
Για τους δρόμους και την άγνωστη σε εμένα Ελλάδα.
Για την εφήμερη παρέα με ανθρώπους της ίδιας πάστας.
Για τα παιδιά των χωριών που μας χαιρετάνε με ενα χαμόγελο διαπλατο, ελπίδα ότι κάτι καλό μπορεί τελικά να βγεί.
Για να "λέω" στον 4χρονο γιό μου ότι οσο μεγάλος κι αν γίνεις ή μοιάσεις, πάντα πρέπει να βρείς χρόνο να "παίξεις", η ζωή γουστάρει τα παιχνίδια.
Για να παίξω.
Γιατί αυτό είναι για εμένα το 36ωρο. Παιχνίδι.
Για 2 ημέρες δεν έχω ευθύνες , καθήκοντα, υποχρεώσεις , θέσεις , προισταμένους , πελάτες ,ΟΑΕΔ ή ότι άλλο.Μόνη έγνοια ο δρόμος και η επόμενη φωτογραφία.
Παιχνίδι λοιπόν, με τον αγαπημένο μου τρόπο. Την μοτοσυκλέτα.
Μέχρι το επόμενο λοιπόν, καλούς δρόμους! :bier:
 
Top Bottom