#3 Χειμερινή κατασκήνωση στα Κρητικά βουνά

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτές οι βόλτες με τον Νίκο είναι το κάτι άλλο...
"Ίσα που θα πάμε να δούμε πώς είναι το καταφύγιο και θα επιστρέψουμε αμέσως" ήταν το πλάνο.... (μιάμιση - δύο ώρες υπολόγιζα)
Αμ δε... :D

Δεν προλάβαμε να βγούμε από την Αγία Βαρβάρα και μπλέξαμε σε χωματόδρομους και αδιέξοδα...


Κάπου εκεί άρχισε το 990 να μην θέλει να πάρει μπρος, η μπαταρία του θέλει φόρτιση/αλλαγή μου φαίνεται.. Τελικά μας την έκανε τη χάρη..

Παρατήσαμε τα "ψαχτήρια" και επιστρέψαμε στον γνωστό δρόμο. Σε μισή ώρα ήμασταν στο δάσος του Ρούβα.





Ο χώρος μέσα γνωστός. 2 δωμάτια. Το πρώτο έχει το τζάκι, έναν πάγκο και τον νεροχύτη με βρύση και svelto από προηγούμενο φιλοξενούμενο. Το "μεγάλο" δωμάτιο δεν έχει τίποτα παρά κάποιες χαρτόκουτες και υπάρχει και μια μικρή τουαλέτα με WC που λειτουργεί (λείπει το καπάκι) και νιπτήρα.








Λείπουν όπως βλέπετε κάποιες σανίδες και κάτι τζάμια αλλά κάτι θα σκαρφιστούμε για αυτούς που θα κοιμηθούν μέσα (εγώ θα κοιμηθώ σε σκηνάκι...)
Σαν να μην πέρασε μια μέρα. .....
Εύχομαι να περάσετε καλά και είμαι σίγουρος πως θα το κανετε:friendship:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Συνεχίζουμε...

Κάνα μισάωρο αργότερα και ενώ είχαμε πιει τα σπαστά καφεδάκι μας, είχαμε φάει τα κρουασανάκια μας και είχαμε βγάλει τις φωτογραφίες μας είπαμε να επιστρέψουμε. Φαντάστηκα πως θα επιστρέφαμε από τον ίδιο δρόμο... όχι βέβαια! Θα επιστρέφαμε από τον Σκίνακα και τον δρόμο της Νίδας προς Ανώγεια για να δούμε αν θα βρίσκαμε χιόνι μιας και είχε χιονίσει τις προηγούμενες ημέρες.
Το σενάριο να ήταν κλειστός ο δρόμος από το χιόνι και να έπρεπε να κάνουμε μεγάλο κύκλο ήταν πολύ πιθανό. Όπως και να υπάρχει ο μεγαλύτερος φόβος σε αυτά αυτήν την εποχή, ο πάγος στα ανήλια κομμάτια.
Το χωμάτινο μέρος (καμιά 15αριά χιλιόμετρα) δεν είχε πολλές εκπλήξεις. Το έχουμε κάνει πολλές φορές και αν και ο δρόμος είχε κάποιες λάσπες και γενικότερα χρήζει λίγης συντήρησης, δεν είναι κάτι που δεν χαρακτηρίζεται "level 1" στα μαθήματα χωμάτινης οδήγησης. Ώσπου φτάνοντας γύρω στα 1600 μέτρα, λίγο πριν συναντήσουμε την διασταύρωση για το Αστεροσκοπείο του Σκίνακα πιάνουμε άσφαλτο.
Εγώ την πήρα ανοιχτή τη στροφή, τον είδα αμέσως μετά και σταμάτησα. Ο Νίκος την πήρε πιο κλειστή και ίσα που πρόλαβε να σταματήσει... ΠΑΝΩ στον πάγο..... :eek::panda:



Σιγά σιγά καταφέραμε και βγάλαμε το 800 χωρίς να πέσει ούτε αυτό ούτε εμείς... Ακόμα δεν το πιστεύω πώς τα καταφέραμε.

Λίγα μέτρα παραπάνω, χιόνια (παγωμένα) και πάγος σε όλο το πλάτος του δρόμου. Εκτός από 20 εκατοστά στην άκρη του, δίπλα στον γκρεμό... Ε, κλασικά, από εκείνα τα 20 εκατοστά περάσαμε! Φωτογραφία μην περιμένετε, είχε πάει η καρδιά μου στην Κούλουρη! Είναι εμπειρία οι βόλτες με τον Νίκο, το είπα παραπάνω... :)

Τι έλειπε, τι έλειπε... Μα να φτιάξουμε χιονάνθρωπο φυσικά!

Κυρίες κύριοι, ο πρώτος χιονάνθρωπος του φετινού χειμώνα στο ADVride φτιάχτηκε στην Κρήτη!! Απίστευτο... :p






Συνεχίσαμε προσεκτικά στα βρεγμένα σημεία. Κομμάτια με χιόνι σε όλο το πλάτος του δρόμου υπήρχαν ακόμα σε 4-5 σημεία αλλά δεν ήταν παγωμένο και καταφέραμε και περάσαμε εύκολα.



Και κάπου εκεί μπήκαμε μέσα στο σύννεφο... Για 5-6 χιλιόμετρα τον δρόμο περισσότερο τον μαντεύαμε παρά τον βλέπαμε και παρακαλούσαμε να μην έρθει κάνα 4x4 που να το οδηγάει κάνα 15χρονο χωρίς δίπλωμα από την άλλη μεριά.



Σε κάποια στιγμή το μάτι μας πήρε μια μικρή 'κολύμπα" (σημαίνει "λακκούβα με νερό") σε ένα από τα πολλά μικρά οροπέδια που υπάρχουν στην διαδρομή. Έπρεπε να την δούμε καλύτερα. Δεν είχα και πολλά περιθώρια να αντιδράσω λέγοντάς του πως υπάρχουν παντού πινακίδες που απαγορεύουν την είσοδο στα οροπέδια για να μην χαλάσει το χόρτο για τα "οζά". Κι ευτυχώς δηλαδή γιατί κατάφερα και έβγαλα μια όμορφη φωτογραφία, δυστυχώς με το κινητό καθώς η Nikon ήταν στην μπαγκαζιέρα και τα κλειδιά της μπαγκαζιέρας ήταν στον διακόπτη και αν τα έβγαζα θα έσβηνε το 990 και καθώς η μπαταρία δεν πάει και πολύ καλά αυτές τις μέρες δεν είχα καμία εγγύηση πως θα ξανάπαιρνε μπρος... Anyways, να την...



Έπειτα από αυτό βγήκαμε στα Ανώγεια και μετά Σίσαρχα, Γωνιές, Τύλισσο και Ηράκλειο...

Για μια "καταδρομική" πήγαμε, 140 χιλιόμετρα κάναμε και κοντά 4:30 ώρες λείπαμε! :):):)

3 μέρες ακόμα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Anyways, να την...

...
Και τούλεγα, βγάλε την DSLR, δε μπορώ μου λέει, γιατί του λέω, πρέπει να ανοίξω τη μπαγκαζιέρα μου λέει , ε ανοιξέ την του λεω, πρέπει πρώτα να ξεκλειδώσω μου λέει , ε ξεκλείδωσε του λεω, πρέπει πρώτα να βγάλω τα κλειδιά από τη μίζα μου λέει , ε βγάλτα του λέω, πρέπει πρώτα να σβήσω το ΚΤΜι, και ΑΜΑ ΣΒΗΣΩ ΤΟ ΚΤΜι και δε ξαναπάρει μπρος;;;
Μου λέει. . .

Έτσι, με έβγαλε αυτήν την καταπληκτική φώτο με την τοστιέρα... :(
 

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
Πω ρε υπέροχα! Αυτά μένουν λέμε!

₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪
Εστάλη από ένα παράλληλο σύμπαν μέσω μαύρης τρύπας.
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μην ανησυχείς, θα βρέχει στο βουνό... :p
Μην αγχώνεις ρε τον κόσμο, στα πεδινά το πολύ να ρίξει καμία ψυχάλα.


:ok: Που σημαίνει πως στο βουνό θα χιονίζει :ok:



.
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
Στο βουνό να βρέξει όσο θελει,αλλα εγω και ο Γιάννης εχουμε μια απόσταση 100 και 150χλμ για ηρακλειο,γι'αυτο το ανέφερα.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Στο βουνό να βρέξει όσο θελει,αλλα εγω και ο Γιάννης εχουμε μια απόσταση 100 και 150χλμ για ηρακλειο,γι'αυτο το ανέφερα.
Ναι βρε, πλάκα κάνω! ;)

:ok: Που σημαίνει πως στο βουνό θα χιονίζει :ok:
.
Δυστυχώς όμως όχι σε μας... :( Μόνο βροχή-χιονόνερο...

Εγω θα ειμαι εκει απο τις 10 παρα,οποιος θελει για πιο νωρις να πιουμε και καφε με την ησυχια μας ;)
Λογικά κι εγώ κατά τις 9:30.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Νίκο και Γιάννη δεν θα μπορέσω να έρθω,σήμερα μας έφερε ο πελαργός το νεότερο μέλος της οικογένειας.Καλά να περάσετε ΟΛΟΙ,σας περιμένω εδώ και ευελπιστώ να παρευρεθώ στην επόμενη με το καλό,καλή διασκέδαση να πιείτε και κάνα ρακάκι για εμάς που θα σας συντροφεύουμε απ'το σπίτι:friendship:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Νίκο και Γιάννη δεν θα μπορέσω να έρθω,σήμερα μας έφερε ο πελαργός το νεότερο μέλος της οικογένειας.Καλά να περάσετε ΟΛΟΙ,σας περιμένω εδώ και ευελπιστώ να παρευρεθώ στην επόμενη με το καλό,καλή διασκέδαση να πιείτε και κάνα ρακάκι για εμάς που θα σας συντροφεύουμε απ'το σπίτι:friendship:
Καλώς όρισε το λοιπόν!
Ναμαστε καλά και ευκαιρίες για βόλτες θα υπάρχουν πολλές
Οι υπόλοιποι, το ραντεβού ισχύει κανονικά.
Στο Ζαρό ρίχνει χιονόνερο ;)
 
Top Bottom