4ήμερο Ναύπακτος-Πάργα-Αχέρωντας 07/08-10/08/2023

ps1990

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Honda vfr 800 vtec 2005
Καλησπέρα στην παρέα,

Πρώτη φορά εκδρομή με τις μηχανές που θα περιλαμβάνει διανυκτέρευση καθώς μέχρι στιγμής κάναμε χλμ αυθημερόν.

Το πλάνο είναι Δευτέρα πρωί αναχώρηση από Λάρσα με προορισμό τη Νάυπακτο. Διαδρομή μέσω Ρεντίνας, Καρπενήσι, στάση Προυσό για το μοναστήρι και κατάληξη Ναύπακτο απόγευμα για ξεκούρση, φαγητό και ύπνο. Δεύτερη μέρα διαδρομή από Ματαράγκα, Αγρίνιο, Αμφιλοχία, Άρτα, Ζάλογγο και Νεκρομαντείο Αχέρωντα (στάση σίγουρη) και κατάληξη Πάργα για ξεκούραση και ύπνο. Τρρίτη μέρα επίσκεψη Πηγές Αχέρωντα και Σούλι, επιστροφή Πάργα για βράδυ. Τέταρτη μέρα επιστροφή, πιθανόν, μέσω Ιωαννίνων-Μετσόβου-Καλαμπάκας.
Τα μοτόρια vfr800 vtec το δικό μου και hornet 600 της γυναίκας μου. Ελπίζω να τα καταφέρουμε διότι η δουλεία με ξεζουμίζει αυτόν τον καιρό και ακόμα δεν είμαι 100% σίγουρος για τις ημερομηνίες.
Ερωτήσεις:
-Έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος αξιόλογο που ίσως να μας διαφεύγει κοντά στη διαδρομή; Μας αρέσουν σημεία φυσικής ομορφιάς, ιστορικά μνημεία, κολυμπήθρες ή ποτάμια για κολύμπι
-Μπορείτε να προτείνετε κανένα καλό σημείο για μασλάτι (μαμ ντε);
-Ίδια ερώτηση για ξενοδοχείο-δωμάτιο-ρουμτουλετ; Μας ενδιαφέρει να είναι οικονομικό και καθαρό. Πολυτέλειες και λούσα δε μας ενδιαφέρουν, μπουχτίσαμε απο χαβιάρι...
-Ενδιαφέρεται κανείς για γνωριμία; Όποιος θέλει ενημερώνει για να το ταιριάξουμε

Αν κάτι υπάρχει στο φόρουμ για τις ερωτήσεις μου, δυστυχώς έχω αρκετά περιορισμένο χρόνο λόγω δουλείας και δεν κατάφερα να ψάξω αναλυτικά.

Τέλος θα προσπαθήσω να ανεβάσω τόσο τη διαδρομή όσο και φωτό από το ταξίδι, όταν με το καλό υλοποιηθεί.


ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΓΟΥΓΛΗ
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η διαδρομή Παναγιά Καλαμπάκα είναι η διαδρομή που πέρνουν τα φορτηγά να γλιτώσουν εθνική και να βγούνε κάμπο.
Προτίμησε καλύτερα Μετσοβο Ανήλιο Χαλίκι Μηλιά Περτούλι Τρικαλα. Ή ακόμα και απο Γιάννενα προς Κουτσελιό Κέδρο Χουλιαράδες Μιχαλίτση Πραμαντα Καλαρύτες Μπάρο. Είναι μεγαλύτερες οι διαδρομές αλλα θα δεις ομορφότερα τοπία. Πχ στα Πράμαντα μπορείτε να επισκεφτείτε το σπήλαιο ανεμότρυπα.
 

ps1990

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Honda vfr 800 vtec 2005
Καλημέρα. Πιθανόν να είμαστε κουρασμένοι απο τις 3 πρώτες μέρες και για αυτό σκέφτηκα την επιλογή της ταχύτερης επιστροφής. Ανάλογα τις αντοχές μας θα επιλέξουμε τότε. Είχα σκεφτεί και την εναλλακτική μέσω Άρτας Βουργαρελίου Πύλης αλλά γκρίνιαξε η γυναίκα μου. Θα το δούμε σαν εναλλακτική. Ευχαριστώ
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Από Ναύπακτο σωστά σκέφτεστε να μην πάτε προς Αγρίνιο μέσω Εθνικής. Ωστόσο, φτάνοντας στην Τριχωνίδα, μην πάτε από Ματαράγκα όπως λες, αλλά κυκλωστε την λίμνη από την βόρεια πλευρά της, μέσω Θερμου δλδ.

Στο παραλίμνιο χωριό Μυρτιά έχει 2-3 ταβερνάκια στα πλατάνια με φανταστική λιμνίσια αθερίνα. Αν σας κανει και τον σωστό αέρα, έχει απρόσμενη δροσιά.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλημέρα. Πιθανόν να είμαστε κουρασμένοι απο τις 3 πρώτες μέρες και για αυτό σκέφτηκα την επιλογή της ταχύτερης επιστροφής. Ανάλογα τις αντοχές μας θα επιλέξουμε τότε. Είχα σκεφτεί και την εναλλακτική μέσω Άρτας Βουργαρελίου Πύλης αλλά γκρίνιαξε η γυναίκα μου. Θα το δούμε σαν εναλλακτική. Ευχαριστώ
Μερικές σκόρπιες σκέψεις 'ισως βοηθήσουν να επιλέξεις :

Η διαδρομή Μέτσοβο Λάρισα απο Χαλίκι έχει διαφορά μίαμιση ώρα σε σχέση με τον δρόμο από Παναγιά. Χιλιομετρικά είναι 30 χιλιόμετρα διαφορά. Έχει όμως ωραιότερα μέρη για στάση και για βόλτα.

Χιλιομετρικά και σε χρόνο το Πάργα - Λάρισα είτε από το Βουλγαρέλι είτε από γέφυρα Κοράκου είτε από Μέτσοβο, όπως έχεις στη διαδρομή του google, είναι το ίδιο. Οι δύο πρώτες αν έχει ζέστη και θέλεις να φτάσεις Λάρισα καρφί εγώ θεωρώ ότι είναι εξουθενωτικές. Για μοτο βόλτα όμως χαλαρά, εγώ θα τις προτιμούσα, κυρίως γιατί την την διαδρομή από μέτσοβο την έχω κάνει πάνω απο 50 φορές.

Η πιο γρήγορη διαδρομή είναι να μπείς εγνατία στον κόμβο του Βασιλικού και θα χρειαστείς περίπου 3μιση ώρες μέχρι Λάρισα.

Εγώ θα έκανα εγνατία μέχρι μέτσοβο και στάση χαλίκι για καφέ. Είναι ένα εύκολο δύωρο οδηγικά και κάνεις στάση νωρίς. Χαλίκι - Πύλη είναι ένα δύωρο ακόμα, λίγο ποιο απαιτητικό, αλλά μπορείς να σταματήσεις ενδιάμεσα στη γέφυρα παπαχρήστου για μια βουτιά. Πύλη Λάρισα είναι μια ώρα και κάτι...
 
Top Bottom