4η Χειμερινή κατασκήνωση στα Κρητικά βουνά.

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Άσφαλτο, είχε ελάχιστο πάγο, πάνω πάνω.
Από τα 5 χλμ χωματόδρομου, τα 3 ήταν στρωμένα με άσπρο πάγο. Η πλάκα είναι πως, όπως κατεβαίναμε, η απέναντι πλαγιά ήταν καθαρή! Αυτό όμως που είναι ο δρόμος έχει φάτσα το βοριά και μαζεύει κρύο. Επίσης, το ότι είναι μέχρι ΚΑΙ το μεσημέρι στη σκιά, δε νομίζω να βοηθάει ιδιαίτερα στο να λιώσει ο πάγος.
Πάντως, εμείς φτάσαμε απροβλημάτιστα μέχρι στο καταφύγιο.








Ακόμα και στο οροπεδιάκι κάτω κάτω, είχε κάτι ελάχιστα χιόνια.




Ξύλα, σκόρπια βρήκαμε επίσης εύκολα, ούτε αυτό είναι πρόβλημα.




Μικρό πρόβλημα είναι μια μικρή διαρροή που έχει το ταβάνι πάνω από τη πόρτα.








Θέλει ένα μουσαμά κάτι εκεί πάνω, κάτι για προστασία. Δε ξέρω αν είναι εύκολο, θα το δούμε για προσωρινή λύση τι θα κάνουμε.
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Το ανέβασμα, παραδόξως ήταν σαφώς ευκολότερο από το κατέβασμα που μας τρόμαζε μερικές φορές.




Μιας και είχαμε λίγο χρόνο, κάναμε μια βόλτα σε ψηλότερα βουνά κοντά.
Καταφύγιο ανάγκης, με καταπληκτική θέα.





Ένα δωμάτιο, άδειο, καμία άνεση, με καλά κουφώματα όμως, προσφέρει αξιοπρεπή προστασία σε περίπτωση που κάποιος αποκλειστεί εδώ πάνω. Γιατί, εδώ, το κακό έρχεται απότομα και άγρια, ουαί και αλίμονο στον αδαή που θα πιαστεί χωρίς επαρκή προετοιμασία όταν αγριεύει ο καιρός.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
:brs:


έλα ολα κομπλε.,.,
Γειά σου Χριστάρα!
Κι ας μη καταλαβαίνω τι έγραψες :thumbsdown:

Και εκεί που λέτε που καταχτυπιόμασταν στα κατσάβραχα (κομπρεσέρ κανονικό), χάνεται ο Μάνος πίσω μου. Βρε πουντονα, πούντονα, νάτον!
Το μαλάκα, ρε, πάλι σκορπάει του Σούργελο που σου πάσαρε ο @yns ;




Τα γέλια του ακούγονταν θαρρώ μέχρι το Ηράκλειο βλέποντας τη φάτσα μου όταν συνειδητοποίησα πως ΕΜΕΝΑ μου είχε πέσει η πινακίδα μαζί με τη βάση της!

:ahhh:
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ολα κομπλε .,.,λέω .,,δε μασατε τιποτες εσεις.,,.
λιγα παγακια εχει το βουνο γιανα κρυώνουν τα ποτά.,.,.

:stm:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Περνάνε μικρά μηχανάκια; ΝΑΙ, άνετα, σχεδόν ότι καιρό και να έχει με βάση τις φλου προβλέψεις.




Περνάνε ΚΑΙ μεγάλα, με ασφάλτινα λάστιχα; ΝΑΙ, από το απόγευμα σήμερα και μετά ΝΑΙ.
Αύριο όμως είναι άλλη μέρα, προβλέπονται βροχές και χιόνια στα ορεινά. Πόσο ορεινά; Άγνωστο.
Σάββατο βράδυ, πάλι τα ίδια. Κυριακή, θα ανεβαίνουν πάνω το δρόμο μεγάλες μηχανές με ασφάλτινα λάστιχα;
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Aπο ποιο δρομο ανεβηκατε???
Ξεκινησα να γεμιζω βαλιτσες.... Εγω προσωπικα θα βασταω κρεας να ψησουμε στα καρβουνα( δεν θα βασταω κατι ετοιμο)
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Aπο ποιο δρομο ανεβηκατε???
Ξεκινησα να γεμιζω βαλιτσες.... Εγω προσωπικα θα βασταω κρεας να ψησουμε στα καρβουνα( δεν θα βασταω κατι ετοιμο)
Μόνο χώμα που κάναμε ήταν η (κλασική) διαδρομή πάνω από ανεμογεννήτριες - δρόμο Γέργερης προς Ρούβα.
Ανάλογα την παρέα και το καιρό, πάμε. Αν όχι, άλλη φορά θα σε πάρω να πάμε. Φανταστική διαδρομή.

Σημαντική ανακοίνωση:
Σάββατο πρωί, θα υπάρξουν δύο γκρουπ. Όλοι θα μαζευτούμε γύρο στις 9 στο Everest στη Γιόφυρο.
Το χωμάτινο θα φύγει αργότερα (πχ 09:30) με τον Καλλέργη, το ασφάλτινο μαζί με @Nick_990 και εμένα (πχ 10:00).
Για ερωτήσεις επί της διαδρομής και γενικότερα, στο παρόν νήμα.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Επειδή υπάρχει ενδεχόμενο να έχουμε εχμ, (γκουχ γκουχ) δυσκολίες στην επιστροφή, πρέπει να φέρει ο καθένας αρκετό φαγητό για τουλάχιστον όσο είναι να φάει αυτός για 2+ μέρες.


Μην επιστρέψουμε και έχουμε χάσει τη σιλουέτα μας κιόλας... :yew:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μόνο χώμα που κάναμε ήταν η (κλασική) διαδρομή πάνω από ανεμογεννήτριες - δρόμο Γέργερης προς Ρούβα.
Ανάλογα την παρέα και το καιρό, πάμε. Αν όχι, άλλη φορά θα σε πάρω να πάμε. Φανταστική διαδρομή.

Σημαντική ανακοίνωση:
Σάββατο πρωί, θα υπάρξουν δύο γκρουπ. Όλοι θα μαζευτούμε γύρο στις 9 στο Everest στη Γιόφυρο.
Το χωμάτινο θα φύγει αργότερα (πχ 09:30) με τον Καλλέργη, το ασφάλτινο μαζί με @Nick_990 και εμένα (πχ 10:00).
Για ερωτήσεις επί της διαδρομής και γενικότερα, στο παρόν νήμα.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Επειδή υπάρχει ενδεχόμενο να έχουμε εχμ, (γκουχ γκουχ) δυσκολίες στην επιστροφή, πρέπει να φέρει ο καθένας αρκετό φαγητό για τουλάχιστον όσο είναι να φάει αυτός για 2+ μέρες.


Μην επιστρέψουμε και έχουμε χάσει τη σιλουέτα μας κιόλας... :yew:
Δυσκολίες, μπααα αποκλείεται, κάτι χιονακια είναι εύκολα για τα Γκρειτερ :p

 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Πολυ θελω να ρθω
Αλλα το ενδεχόμενο να ξεμείνουμε εκει με κολαει.
Απόφαση τις τελευταίας στιγμής θα δούμε


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ο καιρός (με βάση το ραπόρτο από τον Διογένη στο Ζαρό) είναι ήπιος, ελαφριά βροχερός. Δε δείχνει να έχει χιονιά, το πιθανότερο (όχι σίγουρο) είναι δηλαδή πως δε θα έχουμε θέμα να ανέβουμε και να κατέβουμε μετά στο Ρούβα.
Το διήμερο ΘΑ ΓΙΝΕΙ. Καταλαβαίνουμε τους φίλους που αρρωστήσανε και ίσως δε θα μπορέσουν, κατανοούμε όσους έχουν υποχρεώσεις και δε μπορούν να ρισκάρουν τυχόν αποκλεισμό.
Ακόμα και τους κρυουλιάριδες ή τους έχοντες Street μηχανές ή μαστόδοντα χωρίς χωμάτινα, ακόμα και σε αυτούς, θα δείξουμε μία συμπάθεια, δε θα σας κοροϊδέψουμε πολύ, απλά θα κρατήσει για καιρό...
Θα υπάρξουν όμως μερικοί, λίγοι, λίγοι και καλοί, που έχοντας την υγειά τους και την μοτοτρέλα τους, θα τολμήσουν. Και με μικρά και με μεγάλα και με Street και με ασφάλτινα, και σε σκηνή και σε καταφύγιο, η 4η Χειμερινή κατασκήνωση στα Κρητικά Βουνά, θα γίνει!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Εξάλλου, τα άτομα που θα έρθουν έχουν λάβει τα μέτρα τους...
(Πραγματική φώτο φίλου που πιθανόν θα έρθει με τη Vespa του)
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Έλα μωρέ που τρομοκρατείς τον κόσμο, αυτοί απλά δεν ήξεραν! ;)
Ναι γιατί εσείς ξέρετε τι θα γίνει αύριο βράδυ; :D
Όταν το μάθετε θα είναι αργά :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: yns

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ναι γιατί εσείς ξέρετε τι θα γίνει αύριο βράδυ; :D
OlΌταν το μάθετε θα είναι αργά :p
Εγώ πάντως θα πάω δικάβαλος με τη Κική για καλύτερο γκριπ.
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom