5 Μύθοι για τα Ταξίδια με Μηχανή

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Δεν είμαι κανένας μέγα ταξιδευτής, δεν γράφω χιλιόμετρα μόνο με την σκέψη. Κάνω και εγώ την αυτοκριτική μου και απαντάω σε όλους όσους με ακούν με δέος και έκπληξη όταν τους λέω ότι θα κάνω ένα road trip στην κεντρική Ευρώπη με την μηχανή. Ούτε κάτι το τόσο σημαντικό είναι, ούτε το κάτι δύσκολο. Μια απόφαση είναι. Αν δεν τα καταφέρεις με την πρώτη πας με την δευτερη.

Γιατί να μπεις στην διαδικασία και να κάνεις αυτή την “πολυτέλεια” που λέγεται ταξίδι με μηχανή;

Λιγο πολύ, οι λόγοι είναι γνωστοί. Αποκτάς νέες εμπειρίες, γνωρίζεις νέα μέρη, νέους ανθρώπους. Βιώνεις την διαφορετικότητα. Αντιμετωπίζεις τις φοβίες σου. Ζεις την περιπέτεια ή απλά χαίρεσαι το πάθος σου, το να είσαι δηλαδή πάνω σε δύο τροχούς και να ταξιδεύεις σε διαφορετικά - άγνωστα τερέν. Σόλο ή με παρέα δεν έχει τόσο σημασία. Είναι όλα αυτά και ακόμα περισσότερα. Η ζυγαριά γέρνει μονομερώς και σου φωνάζει να ταξιδέψεις. Επομένως γιατί να μην δώσεις αυτό το “δώρο” σε σένα βρε αδερφέ. Κάτι που σου δίνει ευτυχία και σε γεμίζει σαν άνθρωπο.


Μύθος 1ος. Ταξίδια κάνουν μόνο αυτοί που έχουν χρήμα και χρόνο στην διάθεση τους.

Οι δύο μεγαλύτεροι αποτρεπτικοί παράγοντες είναι το χρήμα και ο χρόνος. Αν δεν σου ξεχειλίζουν τα χρήματα από τις τσέπες και αν δεν έχεις τον άπλετο ελεύθερο χρόνο, τότε είσαι αναγκασμένος να οργανώσεις και να προσαρμόσεις το ταξίδι σου αρκετό καιρό πριν, σύμφωνα με τις δυνατότητές σου. Γνωρίζω άτομα που σχεδίασαν, οργάνωσαν και έκαναν εν τέλη το πρώτο τους μεγάλο διασυνοριακό ταξίδι… χωρίς καν να έχουν αρχικά μηχανή ή ακόμα και δίπλωμα!

Σίγουρα υπάρχουν και απρόβλεπτοι σημαντικοί παράγοντες όπως θέματα υγείας. Όμως τις περισσότερες φορές αυτοί απουσιάζουν και αποτελούν μια πρώτης τάξεως αφορμή να απαντήσω γιατί πρέπει να κάνουμε το ταξίδι… απλά γιατί ΤΩΡΑ μπορούμε. Υπάρχουν και αλλοι λόγοι - προφάσεις - φοβίες που κάποιος μπορεί να επικαλεσθεί αλλά για μένα είναι καθαρά πόσο αξιολογείς και σε ποια προτεραιότητα βάζεις αυτό το εγχείρημα έναντι άλλων.

Μέχρι να ανακαλύψουμε έναν τρόπο να μπορούμε να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω καλό είναι να μην τον σπαταλάμε και να χαιρόμαστε κάθε στιγμή που μας δίνεται.


Μύθος 2ος. Τα ταξίδια γίνονται για να ικανοποιήσουμε τα απωθημένα μας.

Ακούω συχνά ανθρώπους να λένε ότι έχουν απωθημένο να πάνε σε ένα μέρος, να τους φύγει η κάψα. Έτσι ένιωθα και εγώ μέχρι που συνειδητοποίησα μια μεγάλη αλήθεια. Για κάθε ένα απωθημένο που ικανοποιείς σε ένα ταξίδι δημιουργούνται άλλα δέκα. Ο αριθμός είναι τυχαίος αλλά ενδεικτικός της κατάστασης. Πάντα λες να είχα λίγο χρόνο ακόμα να αφιερώσω να δω το ένα, να θαυμάσω το άλλο, όμως ας το πάρουμε απόφαση ότι ο χρόνος ποτέ δεν θα είναι αρκετός και η περιέργειά μας ανεξάντλητη.

Ναι μεν με την μηχανή σαρώνουμε πόλεις, χωριά, δάση, βουνά και λίμνες, όμως στην συντριπτική πλειοψηφία το κάνουμε στο πόδι. Δεν μπορείς να “χορτάσεις” τον προορισμό σου. Δεν μπορείς να αφουγκραστείς τις τοπικές κοινωνίες και τα μέρη που επισκέπτεσαι όσο θέλεις μόνο με ένα πέρασμα. Όσο δεκτικός, “διαβασμένος” και ευπροσάρμοστος να είσαι, Ρωμαίος στην Ρώμη δεν γίνεσαι από την μία στιγμή στην άλλη. Δεν είναι τυχαίο που κάθε φορά που επισκέπτεσαι ξανά έναν προορισμό ανακαλύπτεις καινούργια πράγματα - κρυμμένες ομορφιές.

Είναι και αυτό όμως μέρος της γοητείας. Ένα overdose της μνήμης με νέες εικόνες, μυρωδιές, ακούσματα. Τόσα πολλά που πρέπει να κρατάς σημειώσεις στο τέλος της ημέρας για να μην τα ξεχάσεις. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αφαιθείς και να παραδοθείς σε αυτό το γαϊτανάκι των αισθήσεων. Έτσι μαθαίνεις να χαίρεσαι κάθε τι νέο και απολαμβάνεις την ποικιλότητα στα τοπία, στους ανθρώπους, στο φαγητό, σε όλα... τα μικρά και τα μεγάλα.


Μύθος 3ος: Ο βαθμός δυσκολίας με ξεπερνά.

Από την μία κάνοντας ένα μεγάλο road-trip βγαίνεις από την ζώνη άνεσης σου, από την άλλη σε αποζημιώνει η μοναδική αυτή εμπειρία. Δεν χρειάζεται να σπάσεις το ρεκόρ χιλιομέτρων ανα ημέρα (3256 χλ./μερα), ούτε να πας στο ψηλότερο πάσο στην πιο απόμακρη γη κάνοντας τον γύρο του κόσμου. Σταδιακά δοκιμάζεις και προσαρμόζεις τις αντοχές σου και το σημαντικότερο ακολουθείς οδηγικούς ρυθμούς που αποτελούν προσωπική σου ευχαρίστηση. Μικρότερα καταδρομικά διήμερα/τριήμερα ταξίδια παρέα με φίλους ή χωρίς βοηθάνε να χτίσουμε την απαραίτητη αυτοπεπίθηση και να ξεπεράσουμε τις όποιες φοβίες μας. Πατάμε χώμα, βρεχόμαστε, λασπωνόμαστε. Οι μηχανές είναι πολύ πιο ικανες να ανταπεξέλθουν από ότι νομίζουν οι περισσότεροι αναβάτες τους. Επίσης οι αντοχές μας σαν αναβάτες είναι πολύ μεγαλύτερες από όσο πιστευούμε. Αυτό που χρειάζεται είναι σεβασμός στον τρόπο οδήγησης και τις νέες προκλήσεις. Να μην ξεπερνάς τα όρια σου σε βαθμό που να μην το ελέγχεις και να προσαρμόζεσαι στις νέες συνθήκες, είτε είσαι στην άσφαλτο είτε στο χώμα.


Μύθος 4ος: Δεν έχω την κατάλληλη μηχανή για να πραγματοποιήσω το ταξίδι.

Ναι ΟΚ, ίσως δεν έχεις το μέσο που θα ήθελες για να πραγματοποιήσεις το ταξίδι που σκέφτεσαι να κάνεις. Μπορώ όμως να αναφέρω αρκετά παραδείγμα γνωστών ταξιδευτών που κάνουν το γύρο του κόσμου με ποδήλατο ή βέσπα… για πατίνι δεν είμαι σίγουρος. Εκεί που πρέπει να δοθεί σημασία στο μέσο είναι όταν δεν είσαι σολο και κάνεις το ταξίδι παρέα με άλλους, όπου πρέπει να ακολουθείς τον ρυθμό της ομάδας. Δεν υπάρχει η τέλεια μηχανή. ¨Τέλεια” είναι αυτό που έχεις αρκεί να είναι κάτι που γουστάρεις να καβαλάς και λειτουργεί σωστά.


Μύθος 5ος: Για να ζήσεις την περιπέτεια πρέπει να “μεταναστεύσεις” και να κάνεις πολλά χιλιόμετρα.

Με τίποτα. Η περιπέτεια ξεκινά όταν κάνεις κάτι νέο, άγνωστο και συναντάς μια πρόκληση. Μπορεί να σε περιμένει σε κάθε γωνιά. Η περιπέτεια έρχεται σε σενα, δεν την κυνηγάς. Απλά πρέπει να είσαι ανοιχτός σε νέες προκλήσεις, περίεργος να εξερευνήσεις λιγότερο ταξιδεμένους δρόμους, και τολμηρός ώστε να δοκιμάζεις τα όρια σου. Είτε πας στο Νεπάλ είτε μπεις σε μια φουσκωμένη ρεμματιά λίγα χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι σου, μπορείς να βιώσεις ιδιαίτερα περιπετειώδεις καταστάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Πραγματικα "μυθοι".... στην ουσια ομως ειναι οι δικαιολογιες που λεμε ολοι στον εαυτο μας οταν φοβομαστε να κανουμε κατι για πρωτη φορα..
στην αρχη , οταν προτοκαβαλησα μηχανη,μου φαινοταν "βουνο" το πρωτο ταξιδι εκτος Κρητης, που θα παω?που θα μεινω?αν παθω κατι?αν,αν,αν..... μεχρι που λεω δε μαμιεται,μαζευτηκαμε και φυγαμε χωρις πολλα πολλα σε αγνωστους δρομους στην πελοπονησσο... αυτο ηταν!!! κολλησα... μαγευτηκα...πως το λενε;;;;

Ανυπομονω καθε τρεις και λιγο την επομενη "βολτα".... καθε εμπειρια που προσθετει ο καθενας στο βιογραφικο του ειναι και αυτη που του ξυπνα επιθυμιες να κανει ολο και κατι μεγαλυτεροπιο δυσκολο την επομενη φορα, ειναι αυτα που τον κανουν να ξεπερνα τον βαθμο δυσκολιας... μολις τον περασει, παμε να ξεπερασουμε και το επομενο εμποδιο ;)

τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι εγω ;)

Οσοι διαβαζουν και δεν εχουν κανει καποιο ταξιδι........ η συμβουλη ειναι μια!!!
Βαλτε κρανος και δοκιμαστε το!!!!!!!!!!!!!
 

al_tzamp

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Σέρρες
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
DL650 L2
Γειά σου Σωκράτη!

Μύθοι όπως είπες πολύ σωστά, οι οποίοι καταρίπτονται μόλις κάποιος το τολμήσει. Είναι βέβαια οι εποχές δύσκολες, για άλλους δεν είναι η κατάλληλη στιγμή, άλλος δεν έχει παρέα, ή την παρέα που θέλει.... και πάει λέγοντας. Δεν αντιλέω ότι υπάρχουν για πολύ κόσμο σήμερα αντικειμενικές δυσκολίες αλλά κάποιες φορές είναι πιo εύκολο να προβάλεις δικαιολογίες από το να προσπαθήσεις κάτι.

Είχα την χαρά πριν μερικά χρόνια να μιλήσω με κάποιους παλαιούς μοτοσυκλετιστές οι οποίοι μου λέγανε τα κατορθώματά τους την εποχή που οι μηχανές ήταν δίχρονες και αερόψυκτες, που όταν παίρνανε μπρός μετά δεν τις σταματούσαν τα φρένα και χρειαζόσουν διαβατήριο για να περάσεις τα βόρεια σύνορα. Άκουγα την διήγηση και κάτι με έπιανε, 'ενιωθα έναν θαυμασμό, και το έβλεπες στα μάτια τους και απο τον τρόπο που μιλούσαν καταλάβαινες ότι τα λέγανε με νοσταλγία και μεγάλωνε και η δική μου επιθυμία. Άθελά μου έκανα και την σύγκριση με το σήμερα, με τον εαυτό μου. Ακόμη δεν είχα μηχανή τότε, ήταν όμως ένα όνειρο για μένα να αποκτήσω αλλά μάλλον ακολουθούσα κι εγώ τότε την "εύκολη λύση".

Μετά από πολλά χρόνια ήρθε και η ώρα μου βέβαια. Τώρα ήταν επειδή μου τελείωσαν οι δικαιολογίες, επειδή ήταν πιό κατάλληλες οι συνθήκες, δεν μπορώ να πω, θα με κρίνουν άλλοι. Όταν λοιπόν το τόλμησα ήταν τόσο όμορφο το συναίσθημα που δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Όταν μιλάω για τις εκδρομές που έχω κάνει μέχρι τώρα έχω κ εγώ την ίδια νοσταλγία. Και δεν έχει να κάνει αν είναι εντός ή εκτός συνόρων, κάθε μία έχει την δική της μαγεία.

Βλέπω καμιά φορά τις φωτό που τραβούσα κ γελάω μόνος σαν τον χαζό... και ας μην το έχω αφήσει το άθλημα, και ας μην έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε και ας μην είναι μακριά η επόμενη εξόρμηση... γιατί όπως είχες πει και εσύ, όλο και θα υπάρχει κάτι έτοιμο στο συρτάρι γιατι ποτέ δεν ξέρεις, γιατί δεν είναι δύσκολο τελικά, γιατί τώρα ξέρω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να το πάρεις απόφαση και να ανέβεις στην σέλα! Και αν δεν θα φτάσεις εκεί που θέλεις, δεν έχει σημασία. Θα έχεις ήδη ζήσει την "περιπέτειά" σου και θα είσαι πιο έτοιμος για την επόμενη!!!
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
το πρωτο σκελος του πρωτου μυθου,δεν καταλαβα πως καταριπτεται?
στα αλλα συμφωνω και επαυξανω:cool:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
το πρωτο σκελος του πρωτου μυθου,δεν καταλαβα πως καταριπτεται?
στα αλλα συμφωνω και επαυξανω:cool:
Θέλει χρόνο και οργάνωση.

Το ποσό μαζεύεται κουκι κουκί, με κουμπαρά, με σφίξιμο ζώνης κλπ κλπ. Εκπτώσεις με preebooking, ψάξιμο για συμφέρουσες διαμονές με λιγότερες ίσως ανέσεις, οικονομία στη μασαμπούκα και άλλα. Εστιάζεις στην εμπειρία - περιπέτεια, ταξιδεύεις budget εκτός ζώνης άνεσης. Αν θέλουμε ιδανικές συνθήκες ίσως να μην τα καταφέρουμε ποτέ.

Οργάνωση όταν επίσης δεν έχεις χρόνο. Εγώ πχ βρήκα παράθυρο (το μοναδικό που έχω) στην άδεια μου. Δεν άφησα ούτε μια μέρα να φύγει.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Δεν υπαρχει δεν μπορω...δεν θελω υπαρχει και βρισκω δικαιολογιες οπως πολυ σωστα ειπε ο φιλος παραπανω για τους μυθους...

Θυμαμαι το πρωτο μου μεγαλο ταξιδι πριν πολλα χρονια ('85)...Αθηνα Θεσσαλονικη.... απο παραδρομους... με XL125 και τα πραγματα
δεμενα πισω σε ενα απλο πανινο σακο για τα ψωνια.....
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Γειά σου Σωκράτη!

Μύθοι όπως είπες πολύ σωστά, οι οποίοι καταρίπτονται μόλις κάποιος το τολμήσει. Είναι βέβαια οι εποχές δύσκολες, για άλλους δεν είναι η κατάλληλη στιγμή, άλλος δεν έχει παρέα, ή την παρέα που θέλει.... και πάει λέγοντας. Δεν αντιλέω ότι υπάρχουν για πολύ κόσμο σήμερα αντικειμενικές δυσκολίες αλλά κάποιες φορές είναι πιo εύκολο να προβάλεις δικαιολογίες από το να προσπαθήσεις κάτι.

Είχα την χαρά πριν μερικά χρόνια να μιλήσω με κάποιους παλαιούς μοτοσυκλετιστές οι οποίοι μου λέγανε τα κατορθώματά τους την εποχή που οι μηχανές ήταν δίχρονες και αερόψυκτες, που όταν παίρνανε μπρός μετά δεν τις σταματούσαν τα φρένα και χρειαζόσουν διαβατήριο για να περάσεις τα βόρεια σύνορα. Άκουγα την διήγηση και κάτι με έπιανε, 'ενιωθα έναν θαυμασμό, και το έβλεπες στα μάτια τους και απο τον τρόπο που μιλούσαν καταλάβαινες ότι τα λέγανε με νοσταλγία και μεγάλωνε και η δική μου επιθυμία. Άθελά μου έκανα και την σύγκριση με το σήμερα, με τον εαυτό μου. Ακόμη δεν είχα μηχανή τότε, ήταν όμως ένα όνειρο για μένα να αποκτήσω αλλά μάλλον ακολουθούσα κι εγώ τότε την "εύκολη λύση".

Μετά από πολλά χρόνια ήρθε και η ώρα μου βέβαια. Τώρα ήταν επειδή μου τελείωσαν οι δικαιολογίες, επειδή ήταν πιό κατάλληλες οι συνθήκες, δεν μπορώ να πω, θα με κρίνουν άλλοι. Όταν λοιπόν το τόλμησα ήταν τόσο όμορφο το συναίσθημα που δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Όταν μιλάω για τις εκδρομές που έχω κάνει μέχρι τώρα έχω κ εγώ την ίδια νοσταλγία. Και δεν έχει να κάνει αν είναι εντός ή εκτός συνόρων, κάθε μία έχει την δική της μαγεία.

Βλέπω καμιά φορά τις φωτό που τραβούσα κ γελάω μόνος σαν τον χαζό... και ας μην το έχω αφήσει το άθλημα, και ας μην έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε και ας μην είναι μακριά η επόμενη εξόρμηση... γιατί όπως είχες πει και εσύ, όλο και θα υπάρχει κάτι έτοιμο στο συρτάρι γιατι ποτέ δεν ξέρεις, γιατί δεν είναι δύσκολο τελικά, γιατί τώρα ξέρω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να το πάρεις απόφαση και να ανέβεις στην σέλα! Και αν δεν θα φτάσεις εκεί που θέλεις, δεν έχει σημασία. Θα έχεις ήδη ζήσει την "περιπέτειά" σου και θα είσαι πιο έτοιμος για την επόμενη!!!
Αλεξ, με εσάς είχα μυηθεί αυτόν τον υπέροχο κόσμο. Και τότε πίεσα καταστάσεις για να μπορέσω σε σύντομο χρόνο να συμμετέχω στο τότε ταξίδι όπως μπορούσα. Ας είναι καλά η εταιρία που δεν μου έδωσε τότε τα δεδουλευμένα. Μια εμπειρία όμως που δεν θα άλλαζα με τίποτα.

Σωστή η τοποθέτηση για παλιότερους ταξιδευτές αφού πραγματικά αξίζουν τον θαυμασμό μας. Τα ταξίδια τους επικά αν αναλογιστεί κάποιος τα πενιχρά μέσα που είχαν στην διάθεση τους. Πολλά από αυτά που σήμερα θεωρούμε δεδομένα απλά τότε δεν υπήρχαν.

Να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε.
 

KAS

Μέλος
Όνομα
KONSTANTINOS
Μοτό
BMW 1200 GS
Κάποτε έβλεπα αυτούς που πηγαίνανε στις παραλίες φορτωμένους ( κουβαδάκια-καρεκλίτσες κλπ ), και γελούσα......
Κάποτε περνούσα από Καμένα Βούρλα και έβλεπα αυτούς που κάνανε διακοπές και γελούσα..τώρα παρακαλάω για ένα τριήμερο εκεί..
Τώρα έχω τη δυνατότητα να πάρω και το LC αλλά να το κάνω τι.. και αυτό που έχω το κινώ για τη μπαταρία.
Εφημερεύω σήμερα του Αγίου πνεύματος και περιμένω κάποια φώτιση από αυτό για να ανέβω στις Σέρρες την άλλη εβδομάδα( για δουλειά),
ώστε να βρω εναλλακτικές διαδρομές , καθώς έχω εξαντλήσει τις περισσότερες ( εκτός εθνικής οδού - ακόμη και μέσω Βουλγαρίας έχω πάει) .
Και όπως λέει και ένας συνάδελφος... διάλεξε ποια από τις δύο παροιμίες σου ταιριάζει......
Κούτσουρα δαυλιά καμμένα....ή ανηφόρα βίτσα π..τσα και στενά παπούτσια.

Πάλι με χρόνους και καιρούς πάλι δικά μας θα είναι.:)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Το πρωτο μου μεγαλο ταξιδι,μιας και γεννηθηκα σε ταξιδιαρικη οικογενεια,το εκανα αρκετα πριν περπατησω.
Φυσικα αυτο δεν το θυμαμαι,αλλα θυμαμαι αρκετα απο τα επομενα.Πριν καν βγαλω το δημοτικο ειχα κανει χιλιομετρα που καποιοι δεν θα τα κανανε σε ολη τους την ζωη.Ειχα δει πολλα μερη,αλλα ομορφα,αλλα ασχημα,μερικα πολυ ιδιαιτερα.Ανθρωπους ξεχωριστους,καταστασεις διαφορες...
Πολλα απο αυτα σχεδον τα ξεχασα,αυτο ομως που θα θυμαμαι παντα ειναι οτι, δεν ηθελα να τελειωνει το ταξιδι ποτε.

Απο τοτε δεν σταματησα ουτε λεπτο.Αν δεν ειχα αυτοκινητο,εκανα ωτο-στοπ.Αν δεν ειχα λεφτα για μηχανακι,δουλευα και το επαιρνα.Αν δεν ειχα λεφτα για βενζινες,εσβηνα στις κατηφορες.Οπως και να χει παντα εβρισκα τροπο να ταξιδευω,κανοντας αλλοτε μεγαλα και αλλοτε μικρα ταξιδακια,γιατι ο δρομος ειναι η ζωη μου.

Ολα τ αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom