7 ημερες στους δρομους τις πελλοπονησου

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
ΗΜΕΡΑ 0:21-8-17
Ετσι ονομαζω καθε μερα πριν ξεκινησω ενα ταξιδι,ξεμπερδευω με την δουλεια και φευγω για το σπιτι τις κοπελιας να φτιαξει τα πραγματα της,σε κανα μισαωρο μου λεει ειμαι ετοιμη και εχει και χωρο ακομα,πλακα μου κανει λεω δεν μπορει,το ξεπερναω το σοκ και φευγουμε για το σπιτι μου να ετοιμαστω και εγω.Ετοιμος και εγω,λεω να παω να γεμισω βενζινη να τσεκαρω αερα,να μην τα εχω το πρωι και να την κανουμε γρηγορα,αμ δε πιανει για καμια ωριτσα βροχη δυνατη δεν πειραζει λεω το πρωι.
ΗΜΕΡΑ 1:22-8-17
Ξυπνημα πρωινο 6:30 ειμαι στο ποδι,φουλαρισμα οκ,πιεση στα λαστιχα οκ,κουμπωμα οι πλαινες(αυτο το κλακ κλακ που κανουν οταν κουμπωνουν ποσο μου αρεσει)απο επανω εδεσα με ιμαντες την σκηνη,στην μια και στην αλλη μεσα σε τσαντα πλατης το στρωμα και αλλα συμπραγγαλα,γιατι το μενου εχει καμπινγκ.Αναχωρηση για τον Φωκιανο αρκαδιας,λιγο πριν τελιοσει η αττικη οδος αποφασιζει η τσαντα που εχει το στρωμα μεσα οτι δεν θελει να ερθει μαζι μας και προτιμα να μεινει στην αττικη οδο να κοιταζει τα φορτηγα που περνουν,ναι δεν την εδεσα καλα και εφυγε στον δρομο παλι καλα που την πατησε φορτηγο και οχι καποιος αλλος διτροχος.Τωρα;;Τωρα παμε και βλεπουμε,στο Αργος ψαχνω για στρωμα αλλα τιποτα οποτε συνεχιζουμε,λιγο πριν η μετα το Αστρος δεν θυμαμαι με τσιμπαει σφηκα στο ματι αμεσως δεξια να βαλω κατι για τα τσιμπηματα,καλα ξεκιναμε σκεφτηκα.Η πρωτη σταση τις ημερας ειναι το παραθαλασιο χωριο Τυρος,καφεδακι τυροπιτες κλπ και να σου οι πρωτες ψυχαλες για λιγο ομως.Ξανα στο δρομο για το Λεωνιδιο οπου συναντηθηκαμε τυχαια στον δρομο με τον @πυξιδας990,ο καιρος εκλεινε παρα πολυ με βαρια συνεφα οποτε Φωκιανος ακυρος βουρ για τον Κοσμα,λιγο πριν το μοναστηρι πιανει για τα καλα η βροχη.
Εκει περιμεναμε καμια ωριτσα να κοπασει η μπορα για να συνεχισουμε,εκει γνωρισαμε τον Soel αν θυμαμαι καλα το ονομα του απο το Ισραηλ,εκανε τον γυρω τις πελλοπονησου μονος του με ενα νοικιαρικο nc750x,εχει επισκεφθη πολλες φορες την χωρα μας στο παρελθον και δηλωνει λατρης τις Ελλαδας.

Τον καλεσα να φαμε μαζι στον Κοσμα οπου θα καναμε διανυκτερευση εμεις και οχι μονο δεχτηκε αλλα μας κερασε και το φαγητο!!
Βρισκουμε δωματιο για αποψε μπανακι ζεστο για να ερθουμε στα ισια μας μετα απο την βροχη και εξω για τσιπουρα.

ΗΜΕΡΑ 2:23-8-17

Πρωινο και καφες στα 1000 και κατι μετρα υψομετρο!!

Αφουν δεν μας εκατσε χθες να παμε στον Φωκιανο θα παμε σημερα για βουτια,ξαναφορτωμα το μηχανακι και απο Γερακι,Μαρι,Κουνουπια θα καταληξουμε στην παραλια του Φωκιανου
Καποιες φωτο απο την διαδρομη




Παραλια Φωκιανου


Το τοπιο ειναι πανεμορφο,τα νερα τα περιμενα καλυτερα αλλα ισως η μπορα τις προηγουμενης ημερας να τα ειχε κανει θολα.Αφου φαγαμε σε ενα ταβερνακι πανω στην παραλια.

Ξεκινησαμε απο τον καινουριο δρομο για Κυπαρισσι,η διαδρομη με ωραια θεα ΑΛΛΑ εμενα μου φανηκε επικινδυνη με αρκετες αναποδες κλισεις μεσα στις στροφες,μετα το Κυπαρισσι πηγαμε για Πισταματα,λιμνη γερακα η αλλιως το ελληνικο (φιορδ).Μετα το Κυπαρισσι ο δρομος αρχιζει ο αναβενει παλι η θεα ειναι απιστευτη,η κινηση ελαχιστη οτι πρεπει για χαλαρη βολτα.
Λιμνη γερακα.



Που να μεινουμε το βραδυ;;Ευκολο Μονεμβασια,φτανουμε βρισκουμε δωματιο εξω απο το καστρο φυσικα,ετοιμαζομαστε και παμε στο καστρο για βολτα,φαγητο,ποτο ειτε μερα πας ειτε νυχτα το καστρο τις Μονενβασιας ειναι κουκλα..
ΗΜΕΡΑ 3:24-8-17
Σημερα δεν εχει χιλιομετρα το προγραμα ισα μεχρι την Πουντα να παρουμε το καραβακι για Ελαφονησο,για να παμε στο καμπινγκ


Ετοιμη η σκηνη.Ειμασταν λιγο σαν τους φτωχους συγγενεις:wacky: ουτε ενα καρεκλακι,ενα τραπεζακι αλλα δεν πειραζει στην Ελαφονησο πας για την παραλια και για απιστευτα νερα της.

Και μια με τα προσωπα στην φορα.

Οι υπολοιπες 3 ημερες περασαν με φαγητο,μπυρες,βουτιες..




Συνεχιζεται...




 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
ΗΜΕΡΑ 6:27-8-17Ωραια ηταν στην Ελαφονησο!!Εχουμε μια μερα κενη απο δουλεια ακομα,η Μανη ειναι διπλα εεεε δεν θελει και πολλη σκεψη.Πρωτη σταση το Γυθειο για καφε και πρωινο.Μια κλασικη φωτο.

Επομενος προορισμος ο Κοτρωνας,η πυρκαγια στις αρχες αυγουστου αν θυμαμαι καλα,δεν αφησε τιποτα,κατακαψε σχεδον ολη την βλαστηση και κυριολεκτικα εσβησε στην θαλλασα.

Κοτρωνας.


Στην συνεχεια κατευθυνθηκαμε προς την Αρεοπολη και μετα Λιμενι,με το που πιασαμε την κατηφορα για το Λιμενι βλεπουμε αυτο.

Βρισκουμε δωματιο στο Νεο Οιτυλο,φοραμε μαγιο και ξανα στο Λιμενι για βουτια.

Στην συνεχεια απογευματινη βολτα μεχρι τον Γερολιμενα,οσο πας πιο νοτια το τοπιο γινεται πιο αγριο,πιο ξερο μοιαζει λιγο με κυκλαδες αλλα βλεποντας τους παλιους πυργους ειναι κατι το μοναδικο.
Γερολιμενας.



To βραδυ το περασαμε στην Αρεοπολη που ειναι πανεμορφη,εχω παθει πλακα με αυτο το μικρο κοματι τις Μανης που ειδα σημερα και εχω βαλει στο προγραμα μου ενα 2μερο μεσα στον χειμωνα που ερχεται.
ΗΜΕΡΑ 7:28-8-17
Τελευταια μερα σημερα αλλα μεχρι να γυρισουμε πισω στην Αθηνα εχουμε ακομα να δουμε κατι.
Φευγουμε απο το Νεο οιτυλο και παμε προς την Καλαματα,απο οσο χωρια περασαμε μεχρι την Καλαματα δεν ειδαμε ουτε ενα που να μην ειναι περιποιημενο,ολο τα σπιτια πετροχτιστα,ουτε μια παραφωνια πολυ μου αρεσε αυτο.
Καρδαμυλη για καφε,ανετα θα μπορουσα να ζησω μονιμα εδω,γραφικο παραθαλασιο χωριο με αρκετη ζωη το καλοκαιρι τουλαχιστον.

Μετα Καλαματα και τωρα τι,αυτο ηταν;;εθνικη και πισω;;οχι βεβαια στην εξοδο για Μεγαλοπολη αφηνουμε την βαρετη εθνικη και παμε για Καριταινα,3χλμ πριν την Καριταινα κανουμε δεξια για Ελληνικο και μετα Στεμνιτσα μπας και δρουμε λιγο δροσια αλλα μπα βρασαμε και εκει.
Στεμνιτσα.



Μετα απο δημητσανα,βυτινα,λεβιδι βγηκαμε εθνικη και γυρισαμε πισω στην βαση μας,στην δουλεια,στην καθημερινοτητα.Παντα οταν γυρναω στο σπιτι μου μετα απο ταξιδι με την μηχανη δεν χαλιεμαι,γιατι σκεφτομαι τα επομενα και οπως λενε, το καλυτερο ταξιδι ειναι το επομενο..




Να ειμαστε ολοι καλα..να ταξιδευουμε
:biker::biker:





 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Να είμαστε καλά να ταξιδεύουμε..οπως το είπες...:friendship: πολύ ωραία περάσματα...να 'σαι καλά και πάντα τέτοια!:yew:
 
Reactions: S.P

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ωραιος Παναγιωτη :ok: και θα σου ξαναπω οτι για ταξιδι σε τετοια μερη/δρομους Τρανσαλπ (αντι για VFR) rulezz! :D
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Πάντα όρθιοι παιδιά :friendship:

Υ.Γ.
Η Μάνη είναι εξίσου, άν όχι περισσότερο όμορφη το χειμώνα. Μακάρι να καταφέρετε να ξαναπάτε :friendship:
 
Reactions: S.P

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Με το καλό η επόμενη
 
Reactions: S.P

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Μωριας παντος καιρου,για ολα τα γουστα κ βεβαιως-βεβαιως για ζευγη!
αψογοι Παναγο! στα επομενα ευχομαι!
 
Reactions: S.P

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
:thanx:Ολους @XLGeorge το ΤΑ ειναι 'μανουλα' για τετοιες διαδρομες,το ξερεις πολυ καλυτερα απο εμενα και η Ελλαδα ειναι γεματη απο δαυτες.
@Eversman η Μανη ειναι για ολες τις εποχες του χρονου,κατα τα μεσα γεναρη λεω να ξαναπαω,θα σφυριξω απο εδω οποιος θελει (και μπορει) ειναι ευπροσδεκτος.
 
Top Bottom