AΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΒΑΛΙΤΣΩΝ για F800 GS

tsivouGS800

Μέλος
Περιοχή
iraklio
Όνομα
grigoris
Μοτό
GS F800
Εχω ενα GS f800 το οποιο εχει πλαινες βασεις βαλιτσων της sw-motech,
Bρηκα λοιπον ενα σετ βαλιτσες sw-motech 37l και 45l (μεταχειρισμενο και σε super τιμη)
Η ερωτηση ειναι:να ψαξω βαλιτσες ιδιας χωρητικοτητας π.χ. 37λ και 37λ η να καταληξω σε διαφορετικες?.οπτικα θα εχει μεγαλη διαφορα?
ευχαριστω!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Καλησπέρα Γρηγόρη.


Οπτικά δεν έχει διαφορά γιατί η ουσία της διαφοράς είναι να έχεις ένα ομιόμορφο κέντρο βάρους...
Αν τοποθετήσεις τις 2 διαφορετικές βαλίτσες και τις μετρίσεις από το κέντρο προς τα έξω...θα δείς ότι κ από τις 2 πλευρές είναι στην ίδια, η τουλάχιστον παρόμοια απόσταση...
Εφόσον έχεις ήδη τα κάγκελα θα έλεγα να τις τσιμπίσεις και να μην μπεις στο τριπάκι να δεις για άλλες, άλλες βάσεις κτλ κτλ γιατί τσάμπα θα μπείς σε ένα τριπάκι και μια κατάσταση του τι τελικά θες που απλά δεν θα τελειώσει ποτέ... ;)



δεξιά είναι η μαμά BMW με το κόψιμο...

Και αριστερά η zega της touratech 37-45....
 

tsivouGS800

Μέλος
Περιοχή
iraklio
Όνομα
grigoris
Μοτό
GS F800
με προβληματιζει γιατι στα 800ρια οι βασεις εχουν σχεδον ιδια αποσταση αριστερα δεξια.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
με προβληματιζει γιατι στα 800ρια οι βασεις εχουν σχεδον ιδια αποσταση αριστερα δεξια.
Αν τι μετρήσεις από τη μέση της σέλας ΔΕΝ έχουν την ίδια απόσταση. Σχεδόν σε καμία μάρκα. Στις βάσεις Touratech που φοράει η δικιά μου η αριστερή είναι 4 εκατοστά πιο έξω. Υπάρχουν και βάσεις (της Holan) για συμμετρικές βαλίτσες (2 37άρες ή 2 45άρες) αλλά προϋποθέτουν να φοράς aftermarket λεπτή εξάτμιση. Στη φωτογραφία η δεξιά βαλίτσα είναι πιο φαρδιά από την αριστερή αλλά οπτικά δεν παρατηρείται ασυμμετρία και οδηγητικά δεν μετατοπίζεται το κέντρο βάρους.

 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
ξεθάβω το θέμα για να μην ανοίγω καινούργιο ! είμαι στο ψάξιμο για βαλιτσες μεταλλικές για την 800αρα μου ! κ θα ήθελα την βοήθεια σας ! ιδανικά θα ήθελα τις μαμά αλλά θα συμβιβαζόμουνα κ με aftermarket
αρχικά θα ήθελα να σας πω για την χρήση που τις θέλω !
Ταξιδεύω μονοκαβαλος κ το μέγιστο σε μέρες είναι οι 15 αυτο το αναφέρω μιας κ υπάρχει η επιλογή να πάω σε 31-38 η μετά σε 38-45 ιδανικά θα έλεγα να έπαιρνα τις μεγάλες αλλα φοβάμαι ότι θα προεξέχουν αρκετά κ θα μου δημιουργούν ίσως θέματα μιας κ το 800 δεν είναι φαρδύ σαν μηχανάκι κ θα είναι ακάλυπτες .
Έτσι πρώτα θα ήθελα την γνώμη κάποιου που εχει δοκιμάσει σε 800 μεγάλες βαλίτσες για να μου πει αν αντιμετώπιζε προβλήματα με τον όγκο στα πολλά χλμ ακόμα κ στα λίγα μεσα στην πολη ?
Σε περίπτωση που πάω στο μέγεθος 31-38 θα είμαι καλυμμένος σε ένα μεγάλο ταξίδι (όχι καμπινγ) με νορμάλ πράγματα κ με την βοήθεια ένος μεγάλου σάκου ?
ξανά λέω ιδανικά θα αγόραζα τις μαμα οι οποίες έχουν κ όγκο μεγάλο κ το μικρότερο πλάτος ακόμα κ από τις 31-38 τις trt! αλλά δύσκολα θα τις βρω μεταχειρισμένες ευχαριστώ
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
ξεθάβω το θέμα για να μην ανοίγω καινούργιο ! είμαι στο ψάξιμο για βαλιτσες μεταλλικές για την 800αρα μου ! κ θα ήθελα την βοήθεια σας ! ιδανικά θα ήθελα τις μαμά αλλά θα συμβιβαζόμουνα κ με aftermarket
αρχικά θα ήθελα να σας πω για την χρήση που τις θέλω !
Ταξιδεύω μονοκαβαλος κ το μέγιστο σε μέρες είναι οι 15 αυτο το αναφέρω μιας κ υπάρχει η επιλογή να πάω σε 31-38 η μετά σε 38-45 ιδανικά θα έλεγα να έπαιρνα τις μεγάλες αλλα φοβάμαι ότι θα προεξέχουν αρκετά κ θα μου δημιουργούν ίσως θέματα μιας κ το 800 δεν είναι φαρδύ σαν μηχανάκι κ θα είναι ακάλυπτες .
Έτσι πρώτα θα ήθελα την γνώμη κάποιου που εχει δοκιμάσει σε 800 μεγάλες βαλίτσες για να μου πει αν αντιμετώπιζε προβλήματα με τον όγκο στα πολλά χλμ ακόμα κ στα λίγα μεσα στην πολη ?
Σε περίπτωση που πάω στο μέγεθος 31-38 θα είμαι καλυμμένος σε ένα μεγάλο ταξίδι (όχι καμπινγ) με νορμάλ πράγματα κ με την βοήθεια ένος μεγάλου σάκου ?
ξανά λέω ιδανικά θα αγόραζα τις μαμα οι οποίες έχουν κ όγκο μεγάλο κ το μικρότερο πλάτος ακόμα κ από τις 31-38 τις trt! αλλά δύσκολα θα τις βρω μεταχειρισμένες ευχαριστώ
Μεχρι να παρεις συγκεκριμενες απαντησεις, ριξε μια ματια εδω μπας και βρεις κατι χρησιμο για την περιπτωση σου ;)
http://www.advride.gr/threads/Πλαϊνες-βαλίτσες-onoff-αξιολόγηση-κατόχων.2271/
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Μεχρι να παρεις συγκεκριμενες απαντησεις, ριξε μια ματια εδω μπας και βρεις κατι χρησιμο για την περιπτωση σου ;)
http://www.advride.gr/threads/Πλαϊνες-βαλίτσες-onoff-αξιολόγηση-κατόχων.2271/
το έχω διαβάσει 2 3 φορές απλα για να κατασταλάξω σε μάρκα θέλω πρώτα να βρω το μέγεθος δλδ αν αποκλείσω τις μεγάλες στενεύουν τα πράγματα στις επιλογές
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
ξεθάβω το θέμα για να μην ανοίγω καινούργιο ! είμαι στο ψάξιμο για βαλιτσες μεταλλικές για την 800αρα μου ! κ θα ήθελα την βοήθεια σας ! ιδανικά θα ήθελα τις μαμά αλλά θα συμβιβαζόμουνα κ με aftermarket
αρχικά θα ήθελα να σας πω για την χρήση που τις θέλω !
Ταξιδεύω μονοκαβαλος κ το μέγιστο σε μέρες είναι οι 15 αυτο το αναφέρω μιας κ υπάρχει η επιλογή να πάω σε 31-38 η μετά σε 38-45 ιδανικά θα έλεγα να έπαιρνα τις μεγάλες αλλα φοβάμαι ότι θα προεξέχουν αρκετά κ θα μου δημιουργούν ίσως θέματα μιας κ το 800 δεν είναι φαρδύ σαν μηχανάκι κ θα είναι ακάλυπτες .
Έτσι πρώτα θα ήθελα την γνώμη κάποιου που εχει δοκιμάσει σε 800 μεγάλες βαλίτσες για να μου πει αν αντιμετώπιζε προβλήματα με τον όγκο στα πολλά χλμ ακόμα κ στα λίγα μεσα στην πολη ?
Σε περίπτωση που πάω στο μέγεθος 31-38 θα είμαι καλυμμένος σε ένα μεγάλο ταξίδι (όχι καμπινγ) με νορμάλ πράγματα κ με την βοήθεια ένος μεγάλου σάκου ?
ξανά λέω ιδανικά θα αγόραζα τις μαμα οι οποίες έχουν κ όγκο μεγάλο κ το μικρότερο πλάτος ακόμα κ από τις 31-38 τις trt! αλλά δύσκολα θα τις βρω μεταχειρισμένες ευχαριστώ
Για να δεις το 800άρι με κάποιες Ρουμάνικες no name τις 38/45 δες το (ακόμα ημιτελές, κάποτε θα το τελειώσουμε) θέμα μας: http://www.advride.gr/threads/Ο-gύρος-τση-Κρήτηs.5959/
Δεν μου δημιούργησαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα κάπου. Είχα δοκιμάσει σε ένα ταξίδι τις 31/38 της Holan ενός φίλου που είναι 4cm πιο στενές η κάθε μία και η αίσθηση ήταν η ίδια. Το 800άρι είναι σταθερότατο σε μεγάλες ταχύτητες ακόμα και τριβάλιτσο. Μέσα στην πόλη με βαλίτσες πας έτσι κι αλλιώς σαν να οδηγάς αυτοκίνητο...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλης σημασίας, η διαφορά των 10εκ που έχουν στο πλάτος οι διάφορες βαλίτσες.
σταθερές είναι όλες (εγώ έχω τις μαμά αλλά έχω δει και τις touratech σε φίλους).
εγώ σου προτείνω να πάρεις μεγάλες. σίγουρα θα σε καλύψουν και οι μικρότερες αν είσαι μόνος, αλλά καλύτερα να πάρεις τις μεγάλες γιατί όταν θα χρειαστείς περισσότερο χώρο θα τον έχεις.
τώρα ποιες να πάρεις? ανάλογα πόσα λεφτά διαθέτεις, και ποιες σου αρέσουν περισσότερο.
επιλογές υπάρχουν αρκετές;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Οςο ταξιδεύεις μόνος θα σου έλεγα να κανεις τα χρήματα ταξιδια και να κανεις την δουλεια σου με σάκο και με τα άκρως απαραίτητα !'
Αν ομως πιστεύεις οτι θα χάσεις!!! την τύχη σου και θα ταξιδεύεις και διπλός !!!!τοτε να αρχίσεις να σκέφτεσαι με γνώμονα την μέγιστη χωρητικότητα που δε θα σου ειναι ποτε αρκετή
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Βασικά έχω βρει ένα ζευγάρι earth explorer σε πολύ καλή τιμή - κατάσταση απλά το μόνο που με προβληματίζει ειναι το θέμα όγκου ! Απο τις μαμά ειναι περίπου 12 πόντους μεγαλύτερες ! Απλά φοβάμαι ότι στα 160-180 ( στιγμιαίες Μέγιστες ταχύτητες ) μου κάνει θέματα λόγο όγκου - αντίστασης
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Βασικά έχω βρει ένα ζευγάρι earth explorer σε πολύ καλή τιμή - κατάσταση απλά το μόνο που με προβληματίζει ειναι το θέμα όγκου ! Απο τις μαμά ειναι περίπου 12 πόντους μεγαλύτερες ! Απλά φοβάμαι ότι στα 160-180 ( στιγμιαίες Μέγιστες ταχύτητες ) μου κάνει θέματα λόγο όγκου - αντίστασης
Οι μαμα vario πλαστικες που ειχα ανοιγμενες τερμα εξω μεχρι και τελικη ταχυτητα δεν εκαναν ουτε ενα κουνημα...Το γραφω μπας κ σε βοηθησει αφου και αυτες οπως κ οι Explorer ειναι τετραγωνης σχεδιασης...Τωρα εχω τις κλασσικες Givi που ειναι μπαουλα κι αυτες(οι μεγαλες 460Ν) και επισης ειναι αψογες απο θεμα αεροδυναμικης και κουνηματων...Βεβαια αυτες ειναι οβαλ κ δεν εχουν την αντισταση που εχουν τα μπαουλα τετραγωνες...
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Χρήσιμο ποστ απο το f800riders

BMW Varios (closed - 47L total) 920mm wide
TT Standard (29+34 = 64L total) 1018mm wide
BMW Varios (expanded - 67L total) 1030mm wide
TT Special (34+41 = 75L total) 1036mm wide
MM standard (31L+38L = 69L Total) 1020mm wide (metal mule)
MM standard (38L+45L = 83L Total) 1100mm wide (metal mule)
BMW Adventure Cases (38L + 44L = 82L Total) 1120mm wide (w/ Holan mount)
BMW Adventure Cases with BMW factory mount 1044mm wide
TRAX (37+45 = 82L total) 1111mm
Holan Nomada Pro II with cut (31L + 38L = 69L Total) 1060mm
(Holan mount)
να προσθέσω και τις παρακάτω
TOURATECH Zega Mundo-Pro (31L+38L = 69L Total) 1060mm wide (trt mount)
TOURATECH Zega Mundo-Pro (38L+45L = 83L Total) 1140mm wide (trt mount)
κ με ένα πρόχειρο υπολογισμό το παρακάτω
Earth Explorer (38L+42L = 80L Total) 1160mm wide (trt mount)

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Οι μαμα vario πλαστικες που ειχα ανοιγμενες τερμα εξω μεχρι και τελικη ταχυτητα δεν εκαναν ουτε ενα κουνημα...Το γραφω μπας κ σε βοηθησει αφου και αυτες οπως κ οι Explorer ειναι τετραγωνης σχεδιασης...Τωρα εχω τις κλασσικες Givi που ειναι μπαουλα κι αυτες(οι μεγαλες 460Ν) και επισης ειναι αψογες απο θεμα αεροδυναμικης και κουνηματων...Βεβαια αυτες ειναι οβαλ κ δεν εχουν την αντισταση που εχουν τα μπαουλα τετραγωνες...
φαντάσου οι vario ανοικτές θεωρούνται μικρές σε πλάτος
 

gpikrakis

GeOrGe
Όνομα
George Pikr
Μοτό
as
Nick_990 Ευχαριστω Νικο :friendship::brbq:
 

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Ένα αβαντάζ που έχουν οι vario ειναι η αυξομείωση του μεγεθους η οποία είναι πολύ βολική σε πολλες περιπτώσεις (με έχει βολέψει αρκετά !! Επίσης το σύστημα στηρίξης και κουμπωματος είναι αρκετά στιβαρό και εύκολοδουλευτο ...
Στα μείον είναι ότι ανοίγουν στο πλάι όποτε αν χρειαστείς κάτι θέλει λίγο παραπάνω χρόνο να τη βγάλεις να ανοίξεις να πάρεις ότι θέλεις και ξανά μανα φόρτωμα (συνηθίζεται γρήγορα βέβαια)
Σε φίλου συντρόφου και συνταξιδιώτη η Touratech Zega είναι πολύ βολικές στην πρόσβαση στο περιεχόμενο τους ,αλλά η αλήθεια είναι ότι φαντάζουν λίγο γκουμουτσες οπτικός ....
Όλα είναι όμως είναι προσωπικές προσεγγίσεις μιας και οι δυο μας ταξιδέψαμε χωρίς προβλήματα σοβαρά και στα παραπάνω χιλιόμετρα από τα προβλεπόμενα !!
Off topic με απορία ;
Χωρίς να θέλω μα θίξω κανέναν , η απορία είναι που πως και για ποσο κάποιος κάτοχος f800 ταξίδεψε με 180+ όπως αναφέρεται σε αρκετές παραπίσω αναφορές ..
Γιατί νομίζω ότι αν και έχει μια αρκετά αξιοπρεπή συμπεριφορά και το 800 αλλά και το 650 Gs twin σε αυτά τα χιλιόμετρα ,δεν είναι με καμία η ιδεατή ταχύτητα ταξιδιού για αυτές της μηχανές ,για κανα πεντάλεπτο και καμία προσπέραση οκ αλλά για παραπάνω είναι οδηγική ματαιοδοξία νομίζω !!ειδικα 2πλος και τριβαλιτσος !!!
 
Top Bottom