ABS problem κ αξονας μαζι!!! κοινως....τον ηπιαμεεεε!???

giamil

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R1200GS ADV ΄07 (Blackie)
κ που λες παω προχτες μετα απο 1.5 εβδομαδα περιπου να βγαλω τη μπισικλετα μια βολτιτσα....ανοιγω διακοπτη, κοκκινο λαμπακι-κιτρινο λαμπακι, abs ουυππςςς αναμενο μονιμα αντι να αναβοσβηνει..
μαλιστα λεω...ψυχραιμια, σβησε ξανα αναψε...παλι το ιδιο..φτουυυ @#$%!@^%*%@^
με τα πολλα πηγα μια βολτα, εσβησα ξαναναψα επανηλθε κανονικα σε μια φαση, φτανοντας στο παρκινκ κανει ενα τσαφ το λαμπακι κ ξαναναβει μονιμα....
Παω συνεργειο το πριζωνουμε..."δεν φτανει ρευμα λεει στη μοναδα του abs"... :woot::woot::woot::woot:
"Τι λεει μαστορι? κοιτα...το καλο ειναι οτι δεν εχω ξαναδει να βγαζει τετοια βλαβη....το κακο ειναι οτι θελει ψαξιμο να δουμε τι ειναι..."
:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:



Μπααααας κ εχει κανεις παρομοια εμπειρια?μπας κ γελασει το χειλακι μου? ετσι κι αλλιως ποσο χειροτερο μπορει να γινει απ το να θελω αλλαγη μοναδας? :UH:
 

vpentza

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
βασίλης
Μοτό
R1200GS SE 2010
το να "μη πηγαίνει ρεύμα στο ABS" σημαίνει ότι , το ABS ΔΕΝ έχει χαλάσει και αυτό είναι πολύ πολύ πολύ θετικό...

φαντάζομαι ότι έχουν τσεκάρει τους αισθητήρες στους τροχούς πριν το βάλουν στη πρίζα εεεε ??? :rolleyes:
 

giamil

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R1200GS ADV ΄07 (Blackie)
ναι οι αισθητηρες ειναι κομπλε....καθαροι. ετσι κι αλλιως επανηλθε για λιγο οπως ειπα δουλευε κανονικα.την επομενη μερα παλι μια δυο φορες επανηλθε πηγαινοντας συνεργειο κ μετα μονιμα αναμενο...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Δοκίμασε καμιά δανική odysea να δεις μίπως δεν έχεις αρκετό ρεύμα από την μπαταρία!!!
 

giamil

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R1200GS ADV ΄07 (Blackie)
odyssey εχω πανω, ειναι 2 χρονων περιπου χωρις να μου κανει ακομα κανα σκερτσο....την κλωτσαει την μιζα κανονικα..
για να μαι ειλικρινης μου το πε κ το πλι αυτο πρεπει να ομολογισω....οτι αν βαλω καινουργια μπαταρια πανω ειναι λεει πολυ σιγουρος οτι θα δουλεψει...
παντως στο συνεργειο την φορτισαμε το λιγακι που τις ελειπε...αλλα παλι τπτ..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δοκίμασε καμιά δανική odysea να δεις μίπως δεν έχεις αρκετό ρεύμα από την μπαταρία!!!
Αυτο του ειπε το λελος τιμ....σύσσωμο:p
Τα 07...παντως, δεν εχουν προβλημα με abs και κατι αλλο συμβαινει

Στάλθηκε από adveφον
 

DoctorAbo

Μέλος
Περιοχή
Aθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS 04
Κοίτα το γεγονός ότι δε νταμάρωσε μια και καλή είναι όντως ελπιδοφόρο.
Πέραν των αισθητήρων πρέπει να κοιτάξεις και μια σειρά άλλα πραγματάκια όπως τους διακόπτες της μανέτας του φρένου μπρος και του ποδόφρενου. Επίσης, αν δεν έχεις αλλάξει υγρά φρένων εδώ και αρκετά χρόνια, θα πρέπει να αλλάξεις σίγουρα.

Και αν δε πηγαίνει ρεύμα, θέλει λίγη δουλειά το πως και το γιατί δε πάει το ρεύμα. Χρειάζεσαι μάστορα καλό για να τσεκάρει τα ρεύματα.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Το servo του 07 δεν είναι η π@π@ριες που έχουν τα παλαιότερα!!Τα θέματα που βρήκα σε ξένα φόρα είναι ότι ή δεν έχεις καλό ρεύμα και πρέπει να δοκιμάσεις μια άλλη μπαταρία, ακόμα και με καλώδια..ή δες αν έχεις αναμένο πίσω στοπ!!!Τότε είναι θέμα με το διακόπτη του φρένου!!!Πολλές φορές και σε μένα αν είμαι πχ σε κλίση και πατάω φρένο την ώρα που ανοίγω το διακόπτη πρέπει να αφείσω για να πάρει ρεύμα και να είμαι ΟΚ!!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Το πιο πιθανο ειναι να θελει διακοπτη μανετας φρενου ο οποιος στα παλαιωτερα εβγαζε abs kai servo... το εχο παθει κι εγω..
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
θα μπορουσαν οντως να ευθύνονται πολλοι λογοι φιλε μου και οι περισσοτεροι ηδη αναφερθηκαν παραπανω!...αληθεια ομως ...ποσα χιλιομετρα εχεις πανω στο εργαλειο και ποσες φορες αλλαξες υγρα φρενων?
 

giamil

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R1200GS ADV ΄07 (Blackie)
θα μπορουσαν οντως να ευθύνονται πολλοι λογοι φιλε μου και οι περισσοτεροι ηδη αναφερθηκαν παραπανω!...αληθεια ομως ...ποσα χιλιομετρα εχεις πανω στο εργαλειο και ποσες φορες αλλαξες υγρα φρενων?
Αν θυμαμαι καλα τα ειχα αλλαξει στα 40.000 κ τωρα πλησιαζω τα 65.000.τι σχεση ομως μπορει να εχουν τα υγρα με το ρευμα που δεν φτανει στην μοναδα απ οτι λεει το διαγνωστικο?:thinking:
 

Tasos GS

Μέλος
Περιοχή
40.254367, 23.266577 Ν.Μουδανια
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
R 1200 GS
Ειχα το ίδιο πρόβλημα και με καινούργια μπαταρία λύθηκε. Φορτισε μια καλά την μπαταρία σου και μετά μπαίνεις πιο βαθιά εάν δεν στρώσει.

απο το R 1200 GS μου
με foul τα γκάζια σΕ λέω. . .
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Αν θυμαμαι καλα τα ειχα αλλαξει στα 40.000 κ τωρα πλησιαζω τα 65.000.τι σχεση ομως μπορει να εχουν τα υγρα με το ρευμα που δεν φτανει στην μοναδα απ οτι λεει το διαγνωστικο?:thinking:
Γιαννη ασχετο με το θεμα του ρευματος αλλα τα υγρα τα αλλαζουμε καθε δυο χρονια ανεξαρτήτως χιλιομετρων.
 

giamil

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R1200GS ADV ΄07 (Blackie)
Γιαννη ασχετο με το θεμα του ρευματος αλλα τα υγρα τα αλλαζουμε καθε δυο χρονια ανεξαρτήτως χιλιομετρων.

Μεσα ειμαι Αλεξ :rolleyes:

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamil

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R1200GS ADV ΄07 (Blackie)
Τελικα η μοναδα αποδημησε εις κυριον....RIP!
αφου πηγα κ σε εξουσιοδοτημενο μες στη βδομαδα για την ανακληση της αντλιας βενζινης, ζητησα κ πριζωθηκε το μηχανακι να δουμε τι θα τους εβγαζε το διαγνωστικο τους ... μου τυπωσανε ενα κατατοπιστικοτατο ριπορτ που ελεγε "Unit defective", κοινως μας φωτησες μεγαλε!!!....κ μετα τις πολλες επιλογες που μου εδωσε ο αρχημιχανικος στο εξουσιοδοτημενο.. "πας για καινουργια μοναδα.1214 ευρω το ανταλακτικο κ μονο παραγγελια γιατι δεν υπαρχει ελλαδα":eek::eek::eek::eek:

αφου :cry::cry::cry: κ ξαναματα :cry::cry::cry::cry:....αποφασισαμε με το μηχανικο μου να δοκιμασουμε πριν οτιδηποτε αλλο να βαλουμε μια καινουργια μπαταρια πανω για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο που εξεθεσαν τα φιλαρακια πιο πανω...κ αφου δεν δουλεψε ουτε αυτο....για καλη μου τυχη βρεθηκε ενα καλο φιλαρακι (ο γνωστος ebayακιας KOSTASB) που ειχε αγορασει μια μοναδα απο '12ρι απο ebay για την παρτη του κ μ εφτιαξε.ετσι λοιπον σημερα πρωι αλλαχτηκε, πηγε για κωδικοποιηση...κ απ οτι μου λεει ο μηχανικος δουλευει μια χαρα τωρα!

το κακο ειναι οτι προχτες το απογευματακι που πηγαινα την μηχανη να την αφησω στο συνεργειο μου....εκει που πηγαινα αργα παρατηρησα 2 νεα πραγματακια!:UH:
1) με 1η..κλεινοντας το γκαζι αποτομα ακουγα ενα γκουπ προφανως απο αξονα... τα φωτα σας?σταυρος? κατι τετοιο μυριζομαι
2)με 3η....κλεινοντας το γκαζι παλι κ αφου οι στροφες πεφτανε κατω απο 3000...ενιωθα ενα γαργαλιτο στο ποδι μου στο δεξι πατακι σαν να ναι απο κατι που γυρναει.....τα φωτα σας? πρες ντιρεκτ?απ τον αξονα κ αυτο?who knows!

:biker2:με αγωνιστικους χαιρετισμους!:banghead::banghead::banghead:
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Άξονας και τα δυο συμπτώματα. Είχα και τα δυο πριν αλλάξω άξονα...
 

giamil

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R1200GS ADV ΄07 (Blackie)
Άξονας και τα δυο συμπτώματα. Είχα και τα δυο πριν αλλάξω άξονα...
Δεν ηταν απ τον σταυρο?δεν επιδιορθωνοτανε δηλαδη ο δικος σου?η πηγες σε αλλαγη γιατι ηθελες να τον αλλαξεις?
 
Top Bottom