ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
ADAC Motorrad Intensiv Sicherheitstraining (...παλιοτερο ποστακι ενος μοτο/σχολειου που παιρνω μερος τα τελευταια χρονια στην αρχη της ανοιξης...στα πλαισια της μεταφορας μερικων μου θεματων απ το GSforum , και σε αυτη τη παρεα)


(28 Απρίλιος 2009).....

... λοιπον φιλαρακια , οσο ειναι οι εικονες φρεσκες μεσα στο μυαλο απ τη χθεσινη την Δευτεριάτικη εμπειρία μου, θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας αυτη την αξέχαστη εμπειρία!









... η ολη φαση διοργανώνεται απο την πιο τρανή ασφαλιστiκη/οδική της Γερμανιας !...την ADAC! ...οι τυπαδες εχουν κατασκευάσει μεγαλα-συγχρονα κεντρα εκπαίδευσης "κουλαδιών" και μη, οδηγων οχηματων, διασκορπισμενα στη ολη εκταση της χωρας !..στο θεμα μοτοσυκλετα , που μας ενδιαφερει κιολας, υπαρχουν παρα πολλα διαφορετικα σταδια και μαθηματα που μπορεις να παρακολουθησεις ... μαθαινοντας σου απο πολυ βασικες αρχες εως και εξειδικευμένους τροπους οδηγησης !...ανοιγοντας τους οριζοντες σου στο πως να μπορεις οσο πιο σιγουρα και αποτελεσματικα να απολαμβανεις την μαγεια που μπορει να σου προσφερει η οδηγηση στους 2 τροχους!...και ολα αυτα απο εκπαιδευμένους για αυτη τη δουλια δασκαλους και σε ενα ασφαλη ειδικα διαμορφωμένο περιβαλλον με μια ασφαλτο τούμπανο που ματώνει τα λαστιχα!...και σου δινει τα περιθώρια να δοκιμασεις στα ακρα την μοτοσυκλετα σου οσο γινεται ασφαλεστερα!...μεγαλη υποθεση να γνωριζεις τα ακρα της μοτο που καβαλας!​







...το σταδιο/μάθημα που επέλεξα ηταν ενα γενικο πανω στον ασφαλη τροπο οδηγησης της μοτο στα ορια , φρεναρισμα μεσα σε στροφη , ενεργοποίηση ABS σε βρεγμένο και στεγνο, επικίνδυνους αναγκαστικους ελιγμούς μεσα σε στροφη , γυροσκοπικο με τη βοηθεια του συμπλεκτη σε μανουβρες , γενικη θεωρια και επιτόπου στη πραξη για τον τροπο φρεναρισματος σε καθε κατασταση και τα αποτελεσματα του μπροστινου και του πισινου αναλογος σε καθε κατασταση και κλιση!...εντατική θεωρια για την σταση του σωματος/κεφαλιου και την κλίση αυτου σε καθε κατασταση καθως και την σημαντικότητα του αγραφου νομου "...πάω οπου κοιταω"!...μερικα πραγματα που σου ειναι γνωστα και τα κανεις ισως και υποσυνείδητα και αλλα που ειναι τοσο λογικα που απορείς πως δεν το ειχες σκεφτει μεχρι τωρα!










...πολυ θεωρια και απολαυστικη πραξη ....αλλα και πως αλλιως θα περνούσαν 8μιση ωρες !...μια μερα μονο μοτοσυκλετα απ τις 7 το πρωι που ξεκινησα απ το Solingen για το Grevenbroich !... μεχρι της 8 περιπου το απογευμα που γυρισα στο σπιτι!...λιγο τσαλακωμενος απ τη κουραση αλλα με ενα χαμογελο που εφτανε μεχρι τα αυτια!...δεν συγκρινεται το συναίσθημα αυτο !...βρισκεσαι με 10 ακομα νοματαίους, ξένος στους ξένους και οταν φευγεις το απογευμα χαιρετιέστε σαν καλα φιλαρακια απ τα παλια και ανταλλάσσετε τηλεφωνα !











...ενα εχω να πω ! ... οτι ηταν μια καλη αρχη !...τα καλυτερα έρχονται!

 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
... απο (30 Απρίλιου 2010).....

:) ... λοιπον παίδες Ελληνων ...περασε κιολας ενας χρονος ...και για να μην σηκώνω νεο θεματακι ...συνεχιζω εδω που σταματησα πέρσι!











... το σχολειο αυτη τη φορα ονομαζοταν "ADAC Kurventraining I" . Ηταν το πρωτο μερος απο μια σειρα 3ων 4ωρων μαθηματων και ειχε να κανει καθαρα με θεωρια και πραξη πανω σε διαφορετικες τεχνικες στριψιματος σε 2 τροχους! Ο χωρος που ελαβε χωρα ηταν παλι στο Grevenbroich αυτη τη Δευτερα το απογευμα στις 26/04/10 ...αλλα αυτη τη φορα ηταν παρων στη "ξεκουλαδοσύναξη" ολο το υπερβορειο παρεακι!(Sieche,Takoboy και εγω!) ...ειμασταν παλι συνολικα 10 νοματαίοι, ο καιρος για μεγαλη μας τυχη ηταν σύμμαχος, τα λαστιχακια μας φρεσκοαλλαγμενα, η ορεξη, μετα απο ενα τοσο βαρυ χειμωνα, τεραστιααα!....και οι 2 δασκαλοι, πρωην επαγγελματιες οδηγοι, υπομονετικότατοι !








... ειχα παρει οπως παντα μαζι μου φωτογραφικη και το σετακι εγγραφης στη μοτο αλλα οτι και να γραψεις ..οτι και να δείξεις φαινεται και ακουγετε φτωχο μπροστα στο πραγματικο συναισθημα που σου δινει μια τετοια ολιγοωρη αλλα δυνατη εμπειρία! ...δεν γνωριζω τι αντιστοιχο υπαρχει στην Ελλαδα και πως ονομαζεται αλλα προτεινω σε ολους να δοκιμασουνε ....ακομα και τους εμπειροτερους!... σου δινετε η ευκαιρια να ακουσεις 2 πραγματακια απο ανθρωπους που σιγουρα γνωριζουν σωστα το αντικειμενο και βαζεις σωματικα και ψυχολογικα τον εαυτο σου στη διαδικασια να πιεσεις την μοτοσυκλετα στα ακρα γνωριζοντας την καλυτερα!...ή μαλλον γνωριζοντας την επιτελους! Ειναι οι ασφαλτο που σου δινει την σιγουρια?...η αισθηση να βλεπεις την εξοδο της στροφης ξεροντας οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ρθει καποιο οχημα απ την αντιθετη κατευθηνση?... το πλατος της στροφης που σου επιτρεπει να διορθωσεις ακομα και το πιο άτσαλο σου λαθος?.... η φαση του να μιλας συνεχεια με "συναρρωστους" για τιποτα αλλο παρα απ το αγαπημενο σου χομπυ?...δεν ξερω?...παντως εισαι για 4 ωρες σε τρελη υπερενταση, φοβος και ακραια αυτοπεποίθηση αλλαζουν συνεχεια θεση κατω απ το δερμα σου και οταν βραδιασει και τελειωσει νιωθεις τοσο κουρασμενος και ταυτοχρονα ικανοποιημένος που ενω εισαι λιωμας σωματικα η φατσα σου λαμπει σαν γυφτικο σκεπαρνι! :whistle:










...τελος παντων !...χαιρετω τους Τακης και Κωστας που γουσταραμε αυτη τη εμπειρια μαζι!...και παραθετω μερικες στιγμες απ τη "κουλαδοσυναξη" καθως και ενα κλιπακι που κόψω/έραψα απ τo ομορφο αυτο απογευμα!

...παμε για αλλαααα! (y) ... η σαιζον ξεκίνησε καλα!







..........

... ενα χαρακτηρηστικο clipακι , για οσους δεν βαριουνται, απ τη κουλαδοσύναξη με 2-3 απρόοπτα YouTube - ADAC Motorrad Kurventraining I Grevenbroich 26.04.2010




 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
....απο (11 Μάιου 2011)....

:) ...πω!..περνάνε τα χρονια γρηγορα ε?...ενας χρονος ακομα!


....ακομα μια σεζον αρχισε!....και ακομα ενα ραντεβου "προς ξεκουλαδίαση", αυτη τη Δευτερα , μας γέμισε χαρα, εμπειρία και απολαυση!...το παρεακι το κλασικο, το μερος γνωστο...μονο η αναμονη και η ορεξη μεγαλωνει καθε χρονια και περισσοτερο!








...το σχολειο ηταν το ADAC Kurventraining ΙΙ .... και παλι μερικες ωριτσες με λιγη θεωρια και πολυ πραξη σε ενα ,οσο πιο ασφαλες γινεται ,περιβαλλον για τον μοτοσικλετιστή!... ο καιρος "γιορτινος", η άσφαλτος "χοντρο γυαλοχαρτο" , οι χωροι τεραστιοι, οι στροφες αχανές, χωρις μπαρες, χωρις κολόνες, χωρις αντιθετο ρευμα... ολες οι ερωτησεις σου βρίσκουν απαντησεις και 2 "δασκαλοι" απαντανε στη πραξη σε καθε απορία σου!...ο απολυτος χωρος για εκμάθηση και πειραματισμο!












... φτωχος ο λογος ή μαλλον ο δικος μου για να περιγραψω την φαση !...μοιραζομαι μερικες φωτο να περιγραψουν τα αισθήματα μας και την εμπειρια μας αυτη!















... ευχομαι σε ολους μας ...αυτα και καλυτερα!







 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
....απο (Μαιο 2012)....

:) ...πιστός στο ραντεβου μου καθε χρονο ...την Προηγούμενη Δευτερα ειχα παλι ενα μαθημα στο γνωστο χωρο στις γνωστες εγκατάστασης της ADAC. Βασικα ειχα σκοπό να κανω το 3το μαθημα της σειρας Kurventraining...αλλα αν και προσπαθησα να εγγραφω πολυ νωρις απ τις αρχες του χρόνου ...τελικα δεν υπηρχε Δευτέρα* με ελευθερη θεση για μενα και ετσι επελεξα το αμέσως επόμενο μαθημα που ηταν σχετικο με στοφιλικι. Το τετραωρο ονομαζεται "Der Trick mit dem Knie I" σε απλα Ελληνικα ειναι ενα μαθημα που υποδεικνύετε σε θεωρητικο και πρακτικο επίπεδο η τεχνικη του μπάσιμου στη στροφη με τη βοηθεια του γόνατου. Επι της τελικης ισως ηταν λιγο ανωφελο για μενα ...λογο της σχετικα ακαταλληλου τυπου μοτοσυκλετας που καβαλαω! ...αλλα και μονο για την εμπειρία ειπα να λαβω μερος! ...













... απίστευτη όρεξη , φρεσκο λαστιχακι ..και μολις εχω περασει ενα γενικο σερβις το "παπόρι" μου .....ολα δηλαδη τελεια!...οχι ομως και o καιρος ! Το μαθημα αρχισε στις 6 το απογευμα ...με αρκετη θεωρια ....και οταν τελικα μπηκαμε στο κομματι της πραξης ...ισα που προλαβαμε να κανουμε μερικες γυρες για ζεσταμα ..και αρχισαν να πεφτουν οι πρωτες σταγόνες! Δεν περασαν μερικα λεπτα και ολα ηταν "πισινα"! ...οι 2 επικεφαλής του μαθηματος μας ανακοινωσαν την διακοπη για την δικια μας ασφάλεια..προς αποφυγη ατυχήματος!!...και μενα τα νευρα μου τσαρταλια!!!!!!!! τελος παντων με σκυμμένο το κεφαλι και χωρις να βγαλω και πολλα συμπερασματα για τη ολη διαδικασια ...γυρισα μεσα σε καταρρακτώδης βροχη στο σπιτι!






Εδω για μια φορα θα βγαλω παλι το καπελο στο επαγγελματισμο της ADAC ... επικοινωνησαν την επομενη μερα μαζι μου , και ο επικεφαλης της διοργανωσης με ενημερωσε οτι ....μας παρεχουν καινουργια ημερομηνια διεξαγωγής του μαθηματος ...χωρις καμια πλεον χρηματικη μας επιβάρυνση!


....νεο ραντεβου λοιπον Δευτερα 14 Μαιου!!!!!!! ...αν ολα πανε καλα λιγο αργοτερα θα παραθεσω τις εντυπωσεις μου και τη γνωμη μου για αυτη τη τεχνικη !


.....


.....


αναμενουμε λοιπον το επομενο ραντεβου που θα μας δωσουν!(y)
*.... (μονο Δευτέρες εχω το μαγαζι κλειστο!)






//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////



....μερικες μερες μετα....


;) ...λοιπον τελικα ηρθε οντως και αυτη η αναμενόμενη Δευτερα ... και τελικα προς μεγαλη μας τυχη μεσα σε μια εβδομαδα που μας ειχε ριμαξει στη βροχη ... ενα μικρο θαυμα συνεβει αληθεια και το απογευμα που ειχαμε το ραντεβου για την επαναληψη του μαθηματος ...ενας τεραστιος χαμογελαστος ηλιος συνοδεψε την ολη διοργανωση μεχρι το τελος της! Μεγαλη χαρα ρε φιλε να χεις στεγνο καιρο !


... ευλογια σκετη!



..

.. στη παρεα ητανε αρκετα παιδια απ τη προηγούμενη φορα ...αλλα και μερικοι ακομα καινουργιοι με πολυ ορεξη ,χιουμορ και θετικη αυρα και δεσαμε ακομα περισσοτερο!






... οσο αναφορα το ολο μαθημα που οπως αναφερα και παραπανω ονομαζόταν "Der Trick mit dem Knie I" ... ειχε να κανει με θεωρια και πραξη πανω στο τροπο οδηγησης σε στροφη με μετατοπιση τους σωματος στο εσωτερικο της στροφης, και οδηγο την επαφη του γονατου στη ασφαλτο! Ενας τροπος που προσωπικα πριν ξεκινησουμε το μαθημα δεν πιστευα οτι εχει να δωσει καποιο μεγαλο οφελως στην οδηγηση που κανουμε ,ακομα και οταν κινουμαστε σβελτα, στους κανονικους δημοσιους δρομους. Τελικα εχω αναθεωρησει λιγο τη γνωμη μου και τολμω να πω οτι αν σε ιδανικες συνθηκες (καιρικες και πρόσφυσης δρομου) εχει οντως να δωσει κατι και μονο απ την αποψη οτι στη προσπαθεια σου να μετατοπισεις το κεντρο βαρους της μοτοσυκλετας με την τοποθετηση του σωματος σου εκτος της κανονικης θεσης ....μπορεις να μπεις σε μια στροφη με την ιδια ταχυτητα αλλα με λιγοτερη κλιση . Οπως το εχω καταλαβει και στη πραξη αυτο σου δινει 2 πλεονεκτηματα που μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις αναλογος του ζητουμενου! πρωτον ...περισσοτερο πελμα στην ασφαλτο που δινει περισσότερη πρόσφυση και δευτερον σε περιπτωση που το ζητουμενο ειναι η ταχυτητα σου δινει περισσοτερη ορια ελαστικου για να αναπτυξεις ακομα περισσοτερη ταχυτητα και να το σπρωξεις ακομα πιο κατω. Η επαφη του γονατου στη ασφαλτο στην αρχη σε ξενιζει ....αλλα οταν με εξασκηση την συνηθησεις ... σου δινει πολυ καλη πληροφοριση για την κλιση που ηδη εχεις ... το ποσο ακομα εχεις πριν τα ορια του ελαστικου και απαλα μπορεις πιο ελεγχόμενα να πλαγιασεις ακομα περισσοτερο.







Ολα αυτα φυσικα σε ενα "αποστειρωμενο" περιβαλλον απο ξενους κινδύνους οπως ο κλειστός χωρος μιας πιστας ..μπορουν να λειτουργήσει πολυ ομορφα ....εξω ομως πολυ χλωμο να ρισκαριζα αυτο το στυλ ...γιατι ο χρονος αντιδρασης σε περιπτωση παρουσιασης καποιου κινδυνου μεγαλωνει και χανεις πολυτιμο χρονο και μονο απ τη προσπαθεια σου να ξαναβρεθεις στη σελα !


...τελος παντων ...ηταν πανεμορφη εμπειρια ....το απολαυσα ισως περισσοτερο απο ολο τα προηγούμενα μαθηματα και η αισθηση να χαϊδεύεις την ασφαλτο τριβοντας το πλαστικο προστατευτικο στο γονατο σου ειναι μοναδικη και ανεπανάληπτη!


αυτα απο μενα ...παραθετω μερικες ομορφες στιγμες απ την ολη κατασταση!...παμε για αλλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!









...και του χρόνου με υγεια! (y)
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
.....απο (15 Μάιος 2013)......

:D ... πω μεγαλωνουμε φιλε!...βαλαμε παλι ενα χρονο στο κοντερ! Ηρθε παλι ο Μαιος και μια ακομα συμμετοχη στο σχολειο αυτο της ADAC που γυροβολαμε τα τελευταια χρονια! Το παρεακι ..το γνωστο, Γιαννης-ΚωσταςVFR800/-ΦωτηςCBR1000R ... και παρολο του οτι ξεκινήσαμε με βροχη απ το σπιτι και τα προγνωστικά έδειχναν όλη την εβδομαδα "καρέκλες"...ενα υπεροχο στεγνο απογευμα συνοδεψε την προσπαθεια μας! Ακομα μια περιπτωση , του τι εννοούμε οταν λεμε ...η ελπιδα πεθαίνει τελευταια!









... το μαθημα αυτη τη φορα ηταν το δευτερο μερος και η συνεχεια του προηγούμενού χρονου ...και ονομαζόταν "Der Trick mit dem Knie IΙ" ... ειχε παλι να κανει με θεωρια και πραξη πανω στο τροπο οδηγησης σε στροφη με μετατοπιση τους σωματος στο εσωτερικο της στροφης, και οδηγο την επαφη του γονατου στη ασφαλτο...αλλα η ουσια και η διαφορα με το προηγούμενο ηταν οχι να γινει μονο η επαφη σε μια αποστηρωμενη παρατατεμενη στροφη ...αλλα να γινει σε μεγαλυτερο μερος της πιστας ...με αριστερη και αμεσως δεξια στροφη.



...Κωστας(Sieche)




...πολυ κουραση!!!... πολυ πλακα !!! ...αδρεναλινη! ....και χαμογελα μεσα απ το κρανος ! Το απολαυσα παρα πολυ! ....αξιζε καθε μετρο που ρολάρισα εκει μεσα και θα θυμαμαι για πολλα χρονια την χαρα μου να ξυνω παρατεταμενα το γονατο στην ασφαλτο ....αλλα..

















...αλλα...σε καμια των περιπτώσεων δεν ειναι ενας τροπος οδήγησης που με ενα GS μπορει να εχεις καποιο σημαντικό πλεονεκτημα στο να κινηθείς πολυ γρηγοροτερα . Εντελως οριακη η χρησιμοτητα του! Πιστευω και αυτο που καταλαβα προσωπικα ειναι οτι , σε πραγματικες συνθήκες εξω στους δρομους ο χρονος αντιδρασης σου σε κατι επικίνδυνο που ενδεχομένως να προκύψει ,οσο καλη φυσικη κατασταση να βρισκεσαι σαν οργανισμος, ...καθυστερεί παρα πολυ την ικανοτητα σου να αντιδρασεις ..καθοτι κατα ολη τη διαρκεια της στροφης δεν βρισκεσαι ολοκληρος πανω στη μηχανη..και συνεπως δεν εχεις τον απολυτο ελεγχο! Μιλαω παντα για μια μοτοσυκλετα με θεση οδηγησης οπως ενα GS. Αντιθετως, ειναι ενας εξυπνος τροπος οδηγησης ,που με ενα SS με τη μικρη σχετικα αποσταση της σελας απ το εδαφoς και την σκυφτή θεση οδηγησης...γινεται παρα πολυ ευκολα και φέρνει απιστευτα αποτελέσματα αν τα μεταφρασεις σε ταχυτητα. Το ιδιο συμβαινει και με την μετακινηση του σωματος απ την μια μερια στην αλλη που ειναι ενα απλο γλυστριμα πανω στη σελα ...ενω στο GS ...πραγματικα βαζεις πολυ δυναμη στα ποδια να σηκώσεις ολοκληρο το βαρος σου κοντρα στη βαρητητα για να σηκωθείς απο κει που κρεμαστηκες και να περασεις στην αλλη πλευρα!...δεν πειράζει ομως ...εμενα μου αρεσε ...ακομα νιώθω το γαργάλημα στο στομαχι και το τρεμουλο στα ποδια απ την υπερένταση και το ενθουσιασμο.





...παμε για αλλα !!!!!!!!!! ... χεχε!







...θα παλέψω να κοψω/ραψω ενα βιντεακι απ το event στο κοντινο μελλον και θα το παραθεσω στο παρων ποστάκιων ...για να σας μεταφερω μια πιο ζωντανη εικονα.
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
...θα παλέψω να κοψω/ραψω ενα βιντεακι απ το event στο κοντινο μελλον και θα το παραθεσω στο παρων ποστάκιων ...για να σας μεταφερω μια πιο ζωντανη εικονα.



:D ...ελα φιλαρακια ...φρεσκο απ τον φουρνο!


 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Ωραίος ο Γιάννης !!!!!
και πολύ καλή η όλη παρουσίαση του
εξαιρετικά χρήσιμου θέματος. :ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστουμε Γιαννη!!!
Πολυ ωραια αυτα τα μαθηματα, που η έλλειψη πιστας στην Ελλάδα, δεν αφηνει ουτε στα ονειρα μας να τα δουμε.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Aπορω Γιαννη πώς και στη Χωρα που ζεις με τις δρομαρες κ τις πιστες και και και και...δεν εχεις πάρει κανα street να γουσταρεις ακομα πιο ΠΟΛΥ!...
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Μαθο φιλε ... :D ...ολα ειναι αναλογα, με την χρηση, τον χρονο και τα θελω του καθενος μας ξεχωριστα!

πηρες επιλεκτικα 2-3 γενικα χαρακτηριστικα .... και θα σου εδεινα και εγω δικιο στο τροπο σκεψης αν δεν ηξερα απο πρωτο χερι ολες τις συνθηκες για την δικη μου περιπτωση..... αλλα.......αν βαλεις ολα τα δεδομενα στο τραπεζι και απεναντι τα θελω και τα μπορω του Γιαννη ... τοτε θα κατεληγες οτι ο πιο ταιριαστός τυπος μοτοσυκλετας (φυσικα και οχι με τεραστια διαφορα)για το δικο μου προφιλ θα ηταν η κατηγορια ενος μεσαίου εως και μεγαλου On/OFF-funbike-SM , οπως θες πεστο!

6 μερες κλειδωμενος σε μια μικρη πιτσαρια ...την εβδομη αφιερωμενη μονο στην οικογενια. Μια φορα την εβδομαδα μιση Κυριακη γυριζω μια γυροβολια με τη μοτοσυκλετα μεχρι το απογευμα σε ορεινα κομματια απ τα μοναδικα που εχει να σου προσφερει η περιοχη της Γερμανιας που κατοικω ...οπου ομως οι δρομοι αναλογος την δυναμη του προηγούμενου χειμωνα, μπορει να εχουν παντα ικανοποιητική προσφυση, αλλα δεν ειναι τοσο άτρωτοι οσο τους φανταζεσαι! Μην ξεχνας οτι ζω σε μια χωρα που τουλαχιστον τον μισο και παραπανω χρονο βρεχει και φυσικα σε θερμοκρασιες που μονο μοτοσυκλετισμο δεν ευνοούν!

Πιστα ...μια φορα εχω μπει στη ζωη μου και αυτο μονο για την εμπειρία! Οχι γιατι δεν εχω SS ...αλλα γιατι και εδω ... η πιστα εκτος απο αρκετο ελευθερο χρονο...απαιτεί ανεση και άπλα απο χρηματικης αποψης , σε συμμετοχη , μεταφορικα και λαστιχα φυσικα! Μην παρασύρεσε απ τα σχολεία της ADAC ...αυτα ειναι κατι σαν φροντιστήρια και ο μονος σκοπος τους ειναι, οτι εχει να κανει με την τεχνικη και την ασφαλεια και σε καμια περιπτωση με την ταχυτητα!

Εχουμε και λεμε λοιπον .... μια βολτα την εβδομαδα σε στριφτερα ορεινα κομματια ,ε μβελια και μεσο ορο τα 350 χιλιομετρα ανα Κυριακη .... με ταχυτητες οριακά απο 60 εως 100+ .... οδόστρωμα σχετικα πολυ καλο αλλα αναλόγως με αρκετες εκπληξεις σε νεροφαγωματα και αστοχίες! Μια φορα τον χρονο για μια εβδομαδα μια γυροβολια σε καποιες Αλπικες περιοχες της Ευρωπης ! Αν βαλεις και το γεγονος οτι το GS το εχω πλεον ηδη 9 χρόνια και γνωριζω τις αδυναμιες του με οτι αυτο συνεπαγεται σε χρημα και χρόνο για την συντηρηση της!....και προσθεσεις φυσικα οτι τοσα χρονια καβάλα πανω της εχω εξελιχθει τοσο ομαλά με την συμπεριφορα της ...κουμπώνοντας πλεον σαν Γιαννης πανω της ,σε ολα ..... απο φρενα , αισθηση κύλισης , πληροφοριες που λαμβανω ασυναίσθητα απ τη κορφη εως τα νυχια της σε βαθμο που αυθόρμητα και φυσικα ,νιωθω σαν να ειναι κομματι απ το σωμα μου!...τοτε.....


εχω σκεφτει πολλες φορες να περασω σε μια πιο σπορτ μοτοσυκλετα ...το εχω δοκιμασει κιολας αλλα δυστυχως δεν κατεληξα! Με βροχερο καιρο δεν εχω ορεξη ουτε μπρος να την βαλω .... η θεση οδηγησης στα στενα ορεινα που βολταρουμε ακομα και με superbike τιμονι κουραζει περισσοτερο ...η συντηρηση ....η καταναλωση ... το κοστος κτισης (γιατι κακα τα ψεματα για το GS δεν παιρνω πλεον πολλα αν σκεφτω να το δωσω) .... η εντελως αλλη φιλοσοφια στη θεση και στον τροπο της οδηγησης και ο χρονος και η εξασκηση που θα χρειαστω για να ξαναδεσω ετσι σε μια αλλη ...... μην την ψαχνεις ....το εχω σκεφτει πολλες φορες οχι απαρραιτητα στα ακρα σε ενα SS ...αλλα σε κατι ενδιαμεσο ...αλλα δεν κερδιζω κατι τοσο περισσοτερο που να αξίζει να ρισκαρω το βημα...


μενω λοιπον σε αυτα που ξερω και μπορω ....παρακαλώντας το Θεο απλα για μια στεγνη Κυριακη και μερικα ευρω για βενζινα! ..χεχε! .... και βλεπουμε......

...... :ok:
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Κι εγω βρε καρντασι την ιδια απορια εχω...πως αντεχεις αναμεσα τους?
Αλλα μετα σκεφτομαι τι μηχαναρα ειναι το 1200 και καταλαβαινω!!!!!
Πασχαλη ...εκει μεσα στο σχολειο τα αλογα ειναι εντελως περιττά!...οι εντολες απ τους επικεφαλεις ειναι ξεκαθαρες ... αποστασεις μεταξυ μας και τουλαχιστος 2 ταχυτητες πανω !...μεσα στην κυριως στροφη που γινοταν οι εξασκηση ολες οι μηχανες απλα ρολαρουν σε πολυ χαμηλες στροφες!

Εξω ομως ...τις Κυριακες ...ναι εκει γινεται μια μικρη μαχη καθε φορα ...αλλα πιστεψε με φιλε δεν εχω κανενα προβλημα! θα το διαπιστωσεις και ο ιδιος σου οταν θα δωσει ο χρονος να συνδυάσετε το Solingen και καποια Κυριακη σε ενα απ τα ταξιδια σας!(γιατι ξερω οτι καποτε θα γινει και αυτο;))...αντιθετως στα κομματια που βολταρουμε εχω και θεωρητικο πλεονεκτημα με μια μοτοσυκελτα με τη θεση οδηγησης και το τιμονι μιας on off ... ευτυχως για τους υπολοιπους η πομπινα μου εχει 98 αλόγατα γιατι αν θα ειχε και μερικα ακομα για τις παρατεταμενες ευθειες αναμεσα στις στροφες .... τοτε θα χαν οι αλλοι το προβλημα! :D
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μαθο φιλε ... :D ...ολα ειναι αναλογα, με την χρηση, τον χρονο και τα θελω του καθενος μας ξεχωριστα!

πηρες επιλεκτικα 2-3 γενικα χαρακτηριστικα .... και θα σου εδεινα και εγω δικιο στο τροπο σκεψης αν δεν ηξερα απο πρωτο χερι ολες τις συνθηκες για την δικη μου περιπτωση..... αλλα.......αν βαλεις ολα τα δεδομενα στο τραπεζι και απεναντι τα θελω και τα μπορω του Γιαννη ... τοτε θα κατεληγες οτι ο πιο ταιριαστός τυπος μοτοσυκλετας (φυσικα και οχι με τεραστια διαφορα)για το δικο μου προφιλ θα ηταν η κατηγορια ενος μεσαίου εως και μεγαλου On/OFF-funbike-SM , οπως θες πεστο!

6 μερες κλειδωμενος σε μια μικρη πιτσαρια ...την εβδομη αφιερωμενη μονο στην οικογενια. Μια φορα την εβδομαδα μιση Κυριακη γυριζω μια γυροβολια με τη μοτοσυκλετα μεχρι το απογευμα σε ορεινα κομματια απ τα μοναδικα που εχει να σου προσφερει η περιοχη της Γερμανιας που κατοικω ...οπου ομως οι δρομοι αναλογος την δυναμη του προηγούμενου χειμωνα, μπορει να εχουν παντα ικανοποιητική προσφυση, αλλα δεν ειναι τοσο άτρωτοι οσο τους φανταζεσαι! Μην ξεχνας οτι ζω σε μια χωρα που τουλαχιστον τον μισο και παραπανω χρονο βρεχει και φυσικα σε θερμοκρασιες που μονο μοτοσυκλετισμο δεν ευνοούν!

Πιστα ...μια φορα εχω μπει στη ζωη μου και αυτο μονο για την εμπειρία! Οχι γιατι δεν εχω SS ...αλλα γιατι και εδω ... η πιστα εκτος απο αρκετο ελευθερο χρονο...απαιτεί ανεση και άπλα απο χρηματικης αποψης , σε συμμετοχη , μεταφορικα και λαστιχα φυσικα! Μην παρασύρεσε απ τα σχολεία της ADAC ...αυτα ειναι κατι σαν φροντιστήρια και ο μονος σκοπος τους ειναι, οτι εχει να κανει με την τεχνικη και την ασφαλεια και σε καμια περιπτωση με την ταχυτητα!

Εχουμε και λεμε λοιπον .... μια βολτα την εβδομαδα σε στριφτερα ορεινα κομματια ,ε μβελια και μεσο ορο τα 350 χιλιομετρα ανα Κυριακη .... με ταχυτητες οριακά απο 60 εως 100+ .... οδόστρωμα σχετικα πολυ καλο αλλα αναλόγως με αρκετες εκπληξεις σε νεροφαγωματα και αστοχίες! Μια φορα τον χρονο για μια εβδομαδα μια γυροβολια σε καποιες Αλπικες περιοχες της Ευρωπης ! Αν βαλεις και το γεγονος οτι το GS το εχω πλεον ηδη 9 χρόνια και γνωριζω τις αδυναμιες του με οτι αυτο συνεπαγεται σε χρημα και χρόνο για την συντηρηση της!....και προσθεσεις φυσικα οτι τοσα χρονια καβάλα πανω της εχω εξελιχθει τοσο ομαλά με την συμπεριφορα της ...κουμπώνοντας πλεον σαν Γιαννης πανω της ,σε ολα ..... απο φρενα , αισθηση κύλισης , πληροφοριες που λαμβανω ασυναίσθητα απ τη κορφη εως τα νυχια της σε βαθμο που αυθόρμητα και φυσικα ,νιωθω σαν να ειναι κομματι απ το σωμα μου!...τοτε.....


εχω σκεφτει πολλες φορες να περασω σε μια πιο σπορτ μοτοσυκλετα ...το εχω δοκιμασει κιολας αλλα δυστυχως δεν κατεληξα! Με βροχερο καιρο δεν εχω ορεξη ουτε μπρος να την βαλω .... η θεση οδηγησης στα στενα ορεινα που βολταρουμε ακομα και με superbike τιμονι κουραζει περισσοτερο ...η συντηρηση ....η καταναλωση ... το κοστος κτισης (γιατι κακα τα ψεματα για το GS δεν παιρνω πλεον πολλα αν σκεφτω να το δωσω) .... η εντελως αλλη φιλοσοφια στη θεση και στον τροπο της οδηγησης και ο χρονος και η εξασκηση που θα χρειαστω για να ξαναδεσω ετσι σε μια αλλη ...... μην την ψαχνεις ....το εχω σκεφτει πολλες φορες οχι απαρραιτητα στα ακρα σε ενα SS ...αλλα σε κατι ενδιαμεσο ...αλλα δεν κερδιζω κατι τοσο περισσοτερο που να αξίζει να ρισκαρω το βημα...


μενω λοιπον σε αυτα που ξερω και μπορω ....παρακαλώντας το Θεο απλα για μια στεγνη Κυριακη και μερικα ευρω για βενζινα! ..χεχε! .... και βλεπουμε......

...... :ok:
Πασχαλη ...εκει μεσα στο σχολειο τα αλογα ειναι εντελως περιττά!...οι εντολες απ τους επικεφαλεις ειναι ξεκαθαρες ... αποστασεις μεταξυ μας και τουλαχιστος 2 ταχυτητες πανω !...μεσα στην κυριως στροφη που γινοταν οι εξασκηση ολες οι μηχανες απλα ρολαρουν σε πολυ χαμηλες στροφες!

Εξω ομως ...τις Κυριακες ...ναι εκει γινεται μια μικρη μαχη καθε φορα ...αλλα πιστεψε με φιλε δεν εχω κανενα προβλημα! θα το διαπιστωσεις και ο ιδιος σου οταν θα δωσει ο χρονος να συνδυάσετε το Solingen και καποια Κυριακη σε ενα απ τα ταξιδια σας!(γιατι ξερω οτι καποτε θα γινει και αυτο;))...αντιθετως στα κομματια που βολταρουμε εχω και θεωρητικο πλεονεκτημα με μια μοτοσυκελτα με τη θεση οδηγησης και το τιμονι μιας on off ... ευτυχως για τους υπολοιπους η πομπινα μου εχει 98 αλόγατα γιατι αν θα ειχε και μερικα ακομα για τις παρατεταμενες ευθειες αναμεσα στις στροφες .... τοτε θα χαν οι αλλοι το προβλημα! :D
Μπραβο ρε Γιανναρα το χεις μελετησει βαθια το τι θελεις! ;)

Μακαρι να γινει κι αυτο στα κοκκινα γραμματα κι εμεις το θελουμε πολυ! :)
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS

....τελικα φιλαρακια...χαμπαρι δεν πηρα ποτε μπηκε το 14 ...εφτασε και ο Μαιος ...και ετσι την προηγούμενη Δευτερα στις 5 του μηνός, με συμμαχο μας τον καιρο, περασαμε και παλι , ενα υπεροχο απογευμα στο γνωστο πλεον χώρο στο σχολειο της ADAC. Η παρεα μου , κλασσικά ο Κωστας (Sieche) και αλλοι 2 φιλοι που θελαν δοκιμασουν. Το μαθημα ηταν το ιδιο που ειχα ξανακανει πριν 2 χρόνια και οπως απαντησα και στους αρμοδιους εκπαιδευτες, οταν ρωτηθηκα ....ο λογος που λαβαμε μερος δεν ηταν πλεον τόσο εκπαιδευτικος αλλα πιο πολυ απολαυστικος, λογο του οτι η εμπιστοσυνη που σου δινει το οδόστρωμα και γενικως οι συνθηκες οδηγησης σε ενα κλειστο τετοιο χωρο, σου επιτρεπουν να δοκιμασεις και να ευχαριστηθεις την μοτοσυκλετα σου οσο γινται ασφαλεστερα με αποκορύφωμα την ευχαριστιση να τριβεις το γονατο σου στη τεραστιες παρατεταμενες στροφες της.



... καλη παρεα λοιπον .... αστείρευτη ορεξη..... φρεσκα λαστιχα .... στεγνος καιρος και ο ηλιος φιλος ...η απολυτη συνταγη , για μια πανεμορφη ακομα εμπειρία!






...δυστυχώς, ο φιλος φωτογραφος, που θα καταγραφε με τον φακο του την μικρη μας περιπέτεια ... , ενω ερχοταν προς το Grevenbroich, ειχε "φιλική" συμμετοχη σε μια μικρη καραμπολα με το αυτοκίνητο και καθυστερησε τοσο, οπου στο τελος γυρισε πισω! Φτωχό λοιπον το φωτογραφικο υλικο απο τη μαζωξη και θα αρκεστώ μονο να παραθεσω μερικες φωτογραφιες που ξεμονταρα απ τα αρκετα σχετικα βιντεο που τραβηξα απο καμερες πανω και εκτος μοτοσυκλετας!




/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////​





/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////​












.... καλη σεζον να χουμε !... παντα ορθιοι ολοι !...θα ευχηθω , με υγεια και του χρόνου!...χεχε!​






...το συντομοτερο δυνατο ...θα τελειωσω με το κοψοράψιμο .... και θα παραθεσω ..... και το καθιερωμενο πλεον βιντεακι απ το μάχιμο αυτο απογευμα...μεσ απ τα μάτια μιας boxer πομπίνας!:ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γεια σου ρε Γιαννη!!!!
Αν και ψυχοπλακωνομαι, σκεφτομενος την ανυπαρξια τετοιων καταστασεων στο Ελλαδισταν.....χαιρομαι πολυ για εσενα.
Να εισαι γερός λοιπον....και του χρονου!!

Στάλθηκε από adveφον
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτε...απλά ρε παιδί μου οι άνθρωποι είναι 92 χρόνια μπροστά...θα έρθει και η σειρά μας!:waiting:

Γιαννάκη....εξαιρετικό βίντεο! Μακάρι να υπήρχαν εταιρείες που να έπρατταν τα δέοντα και στην Ελλάδα....
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
...το συντομοτερο δυνατο ...θα τελειωσω με το κοψοράψιμο .... και θα παραθεσω ..... και το καθιερωμενο πλεον βιντεακι απ το μάχιμο αυτο απογευμα...μεσ απ τα μάτια μιας boxer πομπίνας!:ok:
... έτοιμο λοιπον και το καθιερωμένο!!! ... φρεσκο απ το φουρνο!!! :ok:



 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom