ADV Καυκάσιες Χώρες 2014

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εντάξει.....
Είναι να το 'χεις με τη σκηνοθεσία τελικά!!!:hailbig:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Πολύ ωραίο το video!!!Ανυπομονό για την παρουσίαση και τις λεπτομέριες!!!
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Εκπληκτικη ιδεα για το πως θα κανεις την συνεπιβατιδα να βγαλει τον σκασμο και να ασχολειτε με τα δικα της ενω εσυ θα απολαμβανεις οδηγηση!!!!
Ευγε φιλε μου!!!

Την βαζεις να το μονταρει κιολας οποτε εισαι αρχοντας και στην επιστροφη!!!!
πςςςςςςςςςςςςς εχεις γραψει!!!!!

Αναμενουμε το ταξιδιωτικο με more details!!!! ;)
 

Italos

Μέλος
Περιοχή
Gerakas
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GSadv
βρε που εισασταν εσεις τοσο καιρο;;;;;;;; χαχαχαχα

θεοι πρεγματικα!!!!

περιμενουμε και αφηγηση!!!

μπραβο παιδια!!!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Καλα.....ειστε φοβεροι!!!!!!:ok::ok::ok:
 

EuSouthEast

Μέλος
Όνομα
Αχιλλέας Ασκώτης
Μοτό
R1150GS, FJR1300, Transalp 700
μπραβο παιδια, απιθανο βίντεο....ειμουν κ εγω Αρμενια κ Γεωργια τον Ιούνη 2014
 

vstromolado

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Vstrom 650L3, Integra 750
Η περιγραφή του ταξιδιωτικού αυτού θα έχει την μορφή προτάσεων και πληροφοριών διαδρομών και σημείων ενδιαφέροντος.
Πρέπει να είναι πολύ κουραστικό να διαβάζουμε ταξιδιωτικά με την δομή "ημέρα 1 μπλα μπλα μπλα, ημέρα 2 κτλ κτλ" Τα προσπερνάμε και πάμε στην ουσία.
Μία διαδρομή κλειδί για το ταξίδι μου αυτό, ήταν η ραχοκοκαλιά του Καυκάσου από την Γεωργιανή πλευρά.
Συγκεκριμένα ξεκινάει το trail από το χωριό Mestia όπου έχει υποδομές φιλοξενίας σε δωμάτια και ο θεός να τα κάνει ξενοδοχεία που άνετα βρίσκει διαθέσιμα κανείς.
Η περιοχή λέγεται Svaneti προστατευόμενη από την Unesco: http://whc.unesco.org/en/list/709
Το χωριό εκκίνησης λέγεται Mestia και το κυριότερο στην πορεία είναι το Ushguli. Ο καιρός συνήθως είναι ασταθής λόγω υψομέτρου και μεγάλων κορυφών οπότε η διαδρομή γίνεται αρκετά επικίνδυνη έως και απροσπέλαστη για κάθε είδους όχημα.
Το πιο διασκεδαστικό και συνάμα ευκολότερο μέσο για να κάνετε την διαδρομή είναι η μοτοσυκλέτα.
Στην περίπτωσή μας ήμασταν τυχεροί διότι είχε καταιγίδες και βροχές μέχρι την ημέρα που φτάσαμε στην Mestia και την ημέρα του trail ride, είχε λιακάδα και μαγικά χρώματα.
Η διαδρομή στον χάρτη
 

vstromolado

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Vstrom 650L3, Integra 750
Βασική προϋπόθεση κατά την άποψή μου είναι να κουβαλάτε χωμάτινα ελαστικά. Στην περίπτωσή μου ήμουν και τριβάλιστος και δικάβαλος και έξτρα ελαστικά.
Πρότασή μου είναι η αλλαγή ελαστικών να γίνει στο Batumi όπου εύκολα θα βρείτε βουλκανιζατέρ αυτοκινήτων. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι να αφαιρέσετε τους τροχούς και να τους τοποθετήσετε μετά. Με βασικές γνώσεις γίνεται εύκολα αυτό, τα κατάφερα ακόμα και εγώ που είμαι ανίδεος.




Ushguli απλά μαγικό!


Το καλύτερο κομμάτι της διαδρομής όταν φτάσετε σε υψόμετρο θα είναι έτσι!


Σύντομα χαλάει με χωματόδρομο γεμάτο ποταμοκροκάλες και περάσματα μέσα από μικρά ποταμάκια.
Χρειάστηκε να την βουτήξω την vstromara μέχρι σχεδόν το φίλτρο αέρα της σε μερικά περάσματα.
 

vstromolado

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Vstrom 650L3, Integra 750
Η διαδρομή έχει μεγάλο ενδιαφέρον και πρέπει να έχουμε στο μυαλό ότι όσο περισσότερο χρόνο αφιερώνεις στα δύσκολα περάσματα, δηλαδή, να δεις το βάθος του νερού, τις πέτρες να ξεφορτώσεις αν κρίνεις ότι είναι απαραίτητο, τόσο περισσότερο χρόνο κερδίζεις στην ουσία.



Η διαδρομή αλλάζει και γίνεται ζούγκλα!!


Μετά το χωριό Lentekhi η διαδρομή απλουστεύει και είναι απλός χωματόδρομος με νερολακούβες.


Πάρτε και μία ποζεριά στημένη


Ο Μανιτού μαζί μας και η φύση έκανε παιχνίδια στον φωτογραφικό φακό μας




Άνετα θα την έκανα ξανά την διαδρομή αυτή και σας την προτείνω.
Συνεχίζεται με άλλες διαδρομές σύντομα..

Υ.Γ: Φίλε Θοδωρή είναι η διαδρομή που κουβεντιάζαμε από κοντά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom