ADVtrOFFy 2017...οι σκηνές μας-review

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ποντσο πάντα μαζί...ααχαχα, αποδεδειγμένη αξία!!!

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Από μονο του μπορεί να αποτελέσει 1ης τάξεως κατάλυμμα, με σωστή χρήση ;)
Χάσαμε την ευκαιρία να σας δείξω κάποιες τεχνικές..... :(
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιατακι lesson

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε, ναι!
Κάποια στιγμή πρέπει να το δείξουμε, να το μάθει πολύς κόσμος. Είναι μια λύση ανάγκης, που προστατεύει πάρα πολύ καλά!
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Να κανονίσουμε καφέ καλοπουλα Υμμητο ή Μπάφι , και να γίνει επιδειξη

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να κανονίσουμε καφέ καλοπουλα Υμμητο ή Μπάφι , και να γίνει επιδειξη

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σωστός!!!
Επέλεξε μια Κυριακή, μετά το 3ήμερο να είμαστε παρόντες όσο γίνεται περισσότεροι.
Τώρα που είναι μεγάλη η ημέρα, παίζει και Τετάρτη απόγευμα στον Υμηττό!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ας πω κι εγω την εμπειρία μου απο την Coleman Cortes 3. Την εχω κανα χρονο τωρα αλλα πρώτη φορά σε τέτοιες συνθήκες .
Ειναι 3 ατόμων
Διπλού υφάσματος
Για καλοκαίρι δεν κανει τουλάχιστον στην Ελλάδα .
Ειναι σχετικά μικρή και ελαφριά για το μέγεθος τις . Απο στήσιμο έχει λίγη μανούρα αλλα με μια δυο φορες την στήνεις εύκολα.
Την έστησα βραδιάτικα με έναν φακό και δεν ειχα κανένα θεμα. Απο κάτω δεν έβαλα τιποτα και έμεινε ολο στεγνή μεσα. Για το κρύο ειναι ιδανική και για βροχή. Αυτο που μ άρεσει και ήταν βασικό κριτήριο για την αγορά τις ήταν ο προθάλαμος τις. Στα μείον τις ειναι η μικρή είσοδος τις που δεν σ αφήνω να βάλεις διπλό στρώμα φουσκωμένο τέλειος . Αυτα απο μένα



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mpokis

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
ΚΤΜ 950 Adv
Καλησπερα κι απο εμενα παιδια.
Καιρο ηθελα να δοκιμασω εξοπλισμο και γνωσεις σε καμπινκ σε συνθήκες χειμωνα.
Το κακο ηταν οτι παρα τις συνεχεις προειδοποιήσεις των διοργανωτών εδω μεσα δεν πιστεψα στιγμη οτι ο καιρος θα ειναι τοσο δυσκολος, αντιθέτως φοβομουνα
την ζεστη...... που τοσο απεχθάνομαι και ειδικα σε συνθήκες καμπινκ.....(ουδεν σχόλιο).
Παω γρηγορα στα συμπερασματά μου και εύχομαι να βοηθήσουν

Η δεξιά τύπου τούνελ μισογκρεμισμένο....

Η σκηνη
που με συντροφευει το τελευταιο διαστημα οσο παραδοξο και να ακουγεται ειναι μια Panda 1ος ατομου (με μονο πανι) των 18ευρο αν δεν κανω λάθος.
Οσο παραδοξο και να ακουγετε αυτη την σκηνουλα παρα το οτι την ειχα αγοραση καποια στιγμή σαν ''μιας χρησεως'' την εχω αγαπηση πραγματικα.
Κυριος λογος για αυτο το απιστευτα μικρο μεγεθος και βαρος της ( ειναι σας μισο sleeping bag, με βια 1,5 κιλο).
Μια τοσο φθηνη επιλογη προφανως θελει και καποια βοηθεια για αυτο το λόγο παντα την εχω μαζι με...

Το πόντζο
Στρατιωτικου τύπου, νομιζω μαρκας pendagon το εχω χρονια το ειχα παρει νομιζω περιπου 20 ευρο. Το κουβαλαω παντα μαζι με μια αρτανη μεριπου 30 μετρα.

Υποστρωμα
αν δεν με απαταει η μνηνη μου ειναι Polo και αρκετα ποιοτικο, κανει τον υπνο αρκετα αναπαυτικο( γουστα ειναι βεβαια αυτα) ακομα και απευθειας στο τσιμεντο ποσο μαλλον στο χωμα.
Ο λογος που το προτιμούσα ανέκαθεν απο τα φουσκωτα ειναι οτι ειναι αρκετα ποιο δροσερό ( σε συνθηκες ζεστης ) και επισης οτι επιδέχεται κακοποιησης , παρολοα αυτα οφειλο να προσθεσω
οτι ηταν απο τα μεγαλα μειων σε αυτες τις συνθήκες στις οποιες πιστευω ενα φουσκωτό θα παρείχε καλυτερη μονωση και γιατι οχι και ανεσης (καταλαβα οτι μεγαλωνω σιγα σιγα).

Το Sleeping Bag
απο τα μεγαλα μειον στον εξοπλισμο μου οπως καταλαβα. Εννοειται ειμαι πολυ υπερ σε ολα αυτα που εχουν ειπωθεί σχετικα, οτι δηλαδη χειμωνα ο υπνοσακος ειναι το Α και το Ω τον χειμωνα ακομα
πιο πολυ κι απο την σκηνη. Ο δικος μου αν και ποιοτικος στα νιατα του,Tera για μειον κατι μεχρι συν κατι απλα λιγος για αυτες τις συνθηκες!!! Το πρωτο βραδυ με φορμα και φουτερ κλεισμένος μεχρι πανω μπρουμιτα ( το τονιζω)
ενοιωθα την πλατη μου να κρυώνει και αναγκάστηκα να ριξω απο πανω μου το πανω απο τα αδιαβροχα. Κυριος λογος για αυτο πιστευω ειναι πρώτων η παλαιότητά του ( καθως πλεον η γεμισή του εχει κατσει) και δευτερων το εξαρχης χαμηλό κοστος του (εχω δει κι αλλους Tera χειμερινους καμια σχεση). Φθηνος ήταν εχει κλείσει και 10 χρονια καιρος να τον ανανεώσω!

Ανακεφαλαιώνοντας τωρα:
Κάνωντας περρικοπές στον ογκο, το ποντζο επελεξα να μην το παρω μαζι μου σε αυτο το ταξιδι και αυτο διοτι ειχα προμηθευτει ενα μεγαλο κομματι ναιλον για να βαλω πανω αλλα και κατω απο την σκήνη.(ΛΑΘΟΣ)

Σχετικα με αυτο, πιστευω οτι τα δυα αυτα κομματι θα πρεπει να ειναι ξεχωριστα. Ενα μικρο κομμάτι κατω ίδιο ή και μικρότερο ακομα απο την σκηνη αλλα οχι μεγαλύτερο γιατι λιμναζει πανω του το νερο που θα μαζευτει (ακομα και απο την υγρασια), ενω το δευτερο (ή το ποντζο) που θα βαλουμε απο πάνω θα πρέπει να ειναι σίγουρα τεντωμένο καλα. Ακομα κι αν δεν πιανει ολη την σκήνη μας θα εκτρεπει σημαντική ποσότητα νερου αλλα και αερα απο την σκηνή μας, αν παλι ειναι αρκετα μεγάλο πιστευω οτι θα πρέπει σίγουρα να τεντωθει μακρια απο την σκηνη και μακρια απο το ναιλον που εχουμε βαλει κατω διαφορετικα ολο το νερο που θα διώξει θα λιμνάσει εκει.

Το πρωτο βραδυ που εβρεξε οσο εγω κοιμόμουνα (χαμπαρι δεν πείρα), παρα το οτι το ναιλον δεν εφτανε για ολη την σκηνη μου, νερο στην σκηνη δεν μπηκε ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ. Παρόλα αυτα, επειδη οπως ειπα και παραπανω μονου πανιού ηταν εμφανής η σταγωνες υγρασιας γυρο γυρο απο μέσα (πριν τη βροχη ) οι οποιες ρευστοποιούντουσαν και για καλη μου τυχη μαζευόντουσαν (λογω κλισης του εδαφους) σε μια πολυ μικρη περιοχη μακρια απο εμενα διπλα στην πόρτα.
Επισης μια μεγαλη ποσοτητα νερου ειχε μαζευτει στο ναιλον εξωτερικα της σκηνη στο σημειο που ειχα διπλώση το κατω μερος απο το ναιλον για να ακγκαλιασει την σκηνη κι απο πανω. Παρα το οτι το νερο δεν περασε μεσα ηταν πιστευω θεμα χρονου να συμβει και το θεωρω αποτελεσμα κακου στησίματος απο μερους μου.... εμπειρίες

Τελος αυτο που μου εκανε μεγαλη εντύπωση ηταν οτι την δευτερη μερα γυρνωντας μουσκίδι απο την βολτα και εχοντας αφηση απο το πρωι την σκηνη ξεσκέπαστη για να στεγνώσει πίστεψα οτι θα τη βρώ ένα μικρό ΕΝΥΔΡΕΙΟ με τα παραγματα μεσα να επιπλέουν. Παραδόξως το sleeping bag έστεκε στεγνό (δοξα το Θεο) λογω του οτι ηταν πάνω στο υπόστρωμα ενω εντος της σκηνης υπηρχε μια ποσοτητα νερου αλλα δεδομενης της νεροποντης ελαχιστη κατεμε ( της ταξεως ενα σφηνοποτηρο) λιμνασμενη σε μια γωνια, ενω εντυπωση μου εκανε επισης οτι το πανί της ηταν στεγνω και η ποσοστητα αυτη του νερου δεν πότιζε όλων τον πατο. Αρκετο ξύλο ομως για μια μερα υπνο μεσα ....

Συμπεράσματα:

ΣΚΥΛΑΚΙ η σκηνουλα κατα την αποψη μου για τα λεφτα της. Υπο αυτες τις συνθήκες δεν θα διανοουμουν να την παρω αν τις γνωριζα νωρίτερα αλλα τωρα με αυτο που είδα θα την ξανά έπαιρνα αλλα ...

1. Σωστο σημείο να στήσεις (καλύτερα πανω στο χορταρι και σε κλιση να εχει αποστράγγιση)
2. Καλύτερο Speeping bag
3. Ποντζο πανω - ναιλον κατω
4. Φουσκωτό στρωματάκι (χαλβαδιασα ενα καλό νομιζω του @MATHOYSALA)
5. Εννοείται σκηνη διπλού πανιού ειναι παντα καλυτερα Χειμωνα - Καλοκαιρι, τωρα σχετικα με το μεγεθος προτιμω το travel light (οπως λενε στο χωριο μου), αλλα με αυτον τον καιρο θεωρώ εξίσου απαραίτητο τον προθαλαμο σε μια σκηνη για ρουχα, πραγματα και αλλαγμα απο τα βραγμενα κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mpokis

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
ΚΤΜ 950 Adv
Για να καταλάβουμε και το μέγεθος της.....για όσους δεν την είδαν από κοντά



advphone
τι φιάλες παιρνει φιλε τις κλασσικες;;;;; γιατι πολυ μου αρεσε η ιδεα. Επισης στο site λεει καταναλωση 100g/h οποτε κανα δυωρο με την 220 που φοραει οχι;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
τι φιάλες παιρνει φιλε τις κλασσικες;;;;; γιατι πολυ μου αρεσε η ιδεα. Επισης στο site λεει καταναλωση 100g/h οποτε κανα δυωρο με την 220 που φοραει οχι;
Παίρνει τα πολύ μικρά φιαλιδια και καταναλώνει ένα ανά 4 ώρες λειτουργίας, στην μικρότερη ένταση!!
Τις 4 νύχτες που το έχω χρησιμοποιήσει σε πολύ κρύες συνθήκες, δεν χρειάστηκε να το φουλαρω!!
 

mpokis

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
ΚΤΜ 950 Adv
Παίρνει τα πολύ μικρά φιαλιδια και καταναλώνει ένα ανά 4 ώρες λειτουργίας, στην μικρότερη ένταση!!
Τις 4 νύχτες που το έχω χρησιμοποιήσει σε πολύ κρύες συνθήκες, δεν χρειάστηκε να το φουλαρω!!
οταν λες τα πολυ μικρα;;; τα κοινά του καφε ή αλλα κι αν ναι που τα βρισκεις ειναι οικονομικα;; οπως καταλαβες την εχω σχεδον παρει και ψαχνω την επιβεβαιωση.... οτι και να πεις την εχω σίγουρη ...
 

mpokis

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
ΚΤΜ 950 Adv
Σωστός!!!
Επέλεξε μια Κυριακή, μετά το 3ήμερο να είμαστε παρόντες όσο γίνεται περισσότεροι.
Τώρα που είναι μεγάλη η ημέρα, παίζει και Τετάρτη απόγευμα στον Υμηττό!
εεεεε παλιοπαιδα κι εγω μεσα αμα κανονίσετε για καλοπουλα διπλα ειμαι...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
οταν λες τα πολυ μικρα;;; τα κοινά του καφε ή αλλα κι αν ναι που τα βρισκεις ειναι οικονομικα;; οπως καταλαβες την εχω σχεδον παρει και ψαχνω την επιβεβαιωση.... οτι και να πεις την εχω σίγουρη ...
Εδώ σε έχω
Να σημειωθεί ότι όταν δεν την λειτουργείς, έχει διακόπτη που την βγάζεις εκτός πιεσης



advphone
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λοιπόν, πολύ χαίρομαι....., σας το είπα?
Εδώ μέσα κυκλοφοράνε ψαγμένοι τύποι και μ αρέσει!!!
Διέκρινα καταδρομείς, διαβάζοντας για πόντσο (για τη συγκεκριμένη χρήση), για αρτάνες, γιατάκια κλπ!
Επίσης χαίρομαι που δε διάβασα ούτε ένα ποστ "ότι να 'ναι" εδώ σ αυτό το θέμα! Ακόμα κι αν κάποιοι έκαναν λάθος, το κατάλαβαν! Πολύ σημαντικό να ξέρεις το ¨γιατί" όταν πάθεις κάτι!!!!

@mpokis & @kaf θα το κανονίσουμε το απογευματινό μαθηματάκι για όσους δε γνωρίζουν πολλά, αλλά και για όσους από μας θέλουμε ένα φρεσκάρισμα και ανταλλαγή εμπειριών/απόψεων!!!


Advride λέμεεεεε!!!!!!!



:friendship::friendship::friendship::friendship:
:l2:
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Λοιπόν παίδες! Το σκηνακι μου είναι αυτό παρακάτω, ένα της easy camp δύο ατόμων και αδιάβροχο στα 3000mm με δύο μπανέλες! Ο πάτος όπως και στις περισσότερες είναι στα 10000mm. Είναι δύο υφασμάτων δλδ ο εσωτερικός χώρος αναπνεον δεν εφαπτεται με το εξωτερικό κάλυμμα. Αυτό είναι καλό γιατί ακόμα και να υγρασιαστει το εξωτερικό πανί από μέσα, δεν θα μεταφέρει την υγρασία ή το νερό στο εσωτερικό της σκηνής. Την είχα στήσει στο χορτάρι με λίγο κλίση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κοιμηθώ και τις δύο νύχτες εκεί χωρίς να χαρώ τρενακια και χαδακια το βράδυ του Σαββάτου στο καταφύγιο :p. . Ούτε από χαλάζι ούτε από βροχή κατάλαβε και αυτό επειδή την τεντωσα καλά. Επίσης πολύ σημαντικό να ξέρετε όλοι πως το ναϊλον αν έχουμε, το βάζουμε πάντα μέσα στην σκηνή και πάνω σε αυτό μετά βάζουμε στρώμα κλπ.. Πότε απ έξω και από πάνω του η σκηνή γιατί το ναϊλον δεν θα αφήσει το νερό να φύγει με αποτέλεσμα να έχουμε μόνιμα επαφή νερό με πάτο σκηνής. Όταν όμως είναι από μέσα, όσο και να βρέξει έξω ακόμα και να μην προλαβαίνει το χώμα να πιει νερό, αν έστω κάτι πάει να περάσει μέσα στη σκηνή, θα σταματήσει στο ναϊλον. Πάνω απ όλα θέλουμε να μείνουμε στεγνοι.
Τον χειμώνα σχεδόν πάντα μέσα στην σκηνή δημιουργούνται υδρατμοι από την αναπνοή αλλά και το σώμα μας, αυτό είναι φυσιολογικό.
Το sleeping bag που έχω δεν θυμάμαι μάρκα αλλά είναι comfort στους - 5 με κορδονι και κουκούλα. Σημαντικό να μην βάζουμε το κεφάλι τελείως μέσα γιατί οι υδρατμοι από την αναπνοή μας θα εγκλωβιστους στον ύπνο σάκο, θα τον υγρασιασουν και θα μειώσουν την απόδοση του. Επίσης πριν κοιμηθουμε καλό είναι να τον απλώνουμε χωρίς πιέσεις έτσι ώστε να γίνει αφρατος. Αυτό το θέλουμε για να δημιουργηθεί περισσότερος αέρας έτσι ώστε να αυξησουμε την θερμική του απόδοση όταν μπούμε μέσα!
Για υπόστρωμα κατέληξα σε αυτοφουσκωτο 5 πόντων και πιστέψτε με είναι η καλύτερη επιλογή. Κάποτε είχα κανονικό φουσκωτό στρώμα από τα τζαμπο (όχι θαλάσσης αλλά ότι είχαν οι περισσότεροι στο camping) το οποίο κατηργησα γιατί ο αέρας μέσα του κρυωνε από την επαφή στο έδαφος με αποτέλεσμα να μεταφέρεται το κρύο και σε μένα...
Για μαξιλάρι ένα αυτοφουσκωτο και αυτό.
Αααα... Κάτι σημαντικό, το αντισκηνο καλό είναι να έχει έστω έναν μικρό προθαλαμο και ακόμα καλύτερα ο προθαλαμος να έχει και αυτός πάτο. Φαντάζεστε να γίνεται έξω κατακλισμος και να έχετε εγκλωβιστει στην σκηνή σε 2.20-1.30...?ένα καφέ να κάνεις ή κάτι να φας...! Ακόμα και για τα πράματα!
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Εγώ έχω την Coleman DARWIN 3 PLUS 2017.Πρώτη φορά την δοκίμασα στο τροφφυ με τον Νίκο.3 μπανέλες (η μία για τον προθάλαμο).Διπλού υφάσματος στα 3000μμ.Δεν είχαμε στρώσει ναύλον από κάτω.Νερό δεν πήρε από κάτω καθόλου. Από πάνω πάρα πολύ λίγο σε κάποια σημεία κυρίως λόγω του ότι είχα κάποια πράγματα που ακουμπούσαν στο ύφασμα και κατά συνέπεια ήρθε σε επαφή το μέσα με το έξω ύφασμα.Κατά τα άλλα εύκολο στήσιμο και μάζεμα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@Nik Bari , ολα σωστα, μονη διαφωνια η τοποθετηση του κατω ναυλον.
Τερμα κατω μπαινει και πανω του η σκηνη. Πρεπει να περισσευει τουλαχιστον 20 εκ γυρω γυρω ομως, για να γυρισει προς τα πανω σε καθε πλευρα και να πιαστει με παραμανες στο εσωτερικο πανι. Το εξωτερικο πανι απο πανω και τεντωμενο καλα!
Σε καθε γωνια στην κατηφορικη πλευρα το σκιζουμε για να τρεχει το νερο και να μη λιμναζει.
 
Top Bottom